עידן+ הרשות השניה משיקה רשמית את שירות ה-DTT

הרשות השניה היום השיקה רשמית את עידן+, השידורים החופשיים על גבי תשתית DTT.

12:00
  /  
14.06.2010
  
מאת: עפר לאור

מנשה סמירה, מנכ"ל הרשות השניה זימן הבוקר ספקים ועיתונאים, אל השקת שידורי עידן+. שידורים אלה הם שידורים דיגיטליים קרקעיים, אשר כוללים את חמשת הערוצים החופשיים הציבוריים – 1,2,10, 33, ו-99 ללא דמי מנוי או עלות נוספת (מעבר לעלות הציוד).מנשה סמירה בפירוש הזכיר שההחלטה לגבי הוספת ערוצים נוספים מותנה בשינוי החוק, מה שלא יקרה בחודשים הקרובים (אך לדעתו של סמירה, זה כן יקרה בהמשך).

במידה ויעברו לשיטת הרשיונות (משיטת הזכיונות שקיימת כיום) ולכן כבר כיום מתכוננים ברשות השניה לשדרג את התשתית בכדי לאפשר הוספת ערוצים נוספים במידה והכנסת תחליט על כך.

בפברואר 2011 יכובו (כך הם מקווים, לדעתי זה יקח יותר זמן) השידורים האנלוגיים שמקבלים כיום את ערוצים 1 ו-2. כיבוי זה יתבצע בהדרגה בכדי לאפשר מעבר חלק של מעוטי יכולת לממירים החדשים.

השנה הראשונה של עידן+ הם שידורי ניסוי, הפעלת המשדרים ובדיקת איכויות שידור. כשעלו השידורים לאוויר באוגוסט היה צפי לבעיות קליטה. ועם זאת, השידורים הגיעו כמעט לכל מקום בארץ (אם כי נדרשו אנטנות חיצוניות לשם הקליטה). בשלב ב´ של עיבוי השידורים היה לאפשר קליטה פנים-דירתית באיזורים המאוכלסים ביותר. כיום הרשות בסוף השלב השני של עיבוי השידורים.

 

לכן, בתחילת יולי יתחילו, ככל הנראה, פרסומים רשמיים של הרשות שסוף סוף יידעו את הציבור הרחב על עידן+ תוך הדגשת השירות כשירות דיגיטלי איכותי וחינמי. הרשות מאמינה שכמות המכשירים המיובאים תתחיל להיות משמעותי עם ההשקה הרשמית של השידורים והפרסום שיתחיל בקרוב.

ביולי-אוגוסט, לאחר אישור שוועדת הכלכלה בכנסת, יאופשר סבסוד של 50% של ממירי עידן+ למעוטי יכולת. הסבסוד יכוון לשני העשירונים התחתונים (מוקצים לזה כ-30-40 מ´ ש"ח), עבור כמה עשרות אלפי משקי בית שצפויים להפגע מפסיקת השידורים האנלוגיים.

נושא ה-EPG, למרות שהוא פעיל, לא מושק רשמי ומוגדר עדיין כ-BETA בשלב זה.

המערכת של עידן+ טכנית יכולה לעבוד עם HD, אך לגבי התזמון לא ממש ברור. לטענת סמירה, יש צורך להסדיר את הנושא מבחינה חוקית (מכיוון שצריך עוד תדרים נוספים), וכן צריך להחליט על נושאים טכניים (צריך יהיה לשדר במקביל, צריך להקצות רוחב פס וכו´). הרשות השניה תטפל בזה אך ורק כאשר יהיה ברור יותר מה מספר הערוצים הסופי, לאחר הסדרת נושא הרשיונות/זכיונות וכו´. במידה והממירים שירכשו הם HD לא צפויות להיות בעיות התאמה כאשר יעבור לשידורי HD. להערכתי האישית, מדובר על נושא של שנה-שנתיים לכל הפחות וגם זה במידה ויהיה עניין בנושא זה מטעם הגופים המשדרים עצמם. הרשות כבר מתחילה להערך להוספת תדרים נוספים כאשר יקבלו לכך אישור.

בנוגע לערוצי הרדיו, הכוונה היא לשדר את כל 25 ערוצי הרדיו החופשיים יוכלו , כמו יס והוט. על גבי הממיר. דבר זה יפתור בעיות קליטה במקומות שלא יכולים להגיע לשידורי רדיו (למשל חרדים שאינם קולטים ברחבי הארץ את "קול ברמה", הרדיו החרדי). גם נושא הרדיו דורש שינוי מצד המחוקק. לגבי נושא הרדיו הדיגיטלי, מנשה סמירה פסימי מאוד לגבי קידום נושא רדיו דיגיטלי DAB, ולכן הוא מעוניין לתת פיתרון כלשהו בינתיים עקב העובדה שהמכרזים בנושא זה נכשלו בעבר. להערכתי השקה של רדיו דיגיטלי על תשתית DVBT תקבור את נושא הרדיו הדיגיטלי היעודי קבורת חמור…

כיום יש 15 מרכזי שידור, כאשר לאחרונה הפעילו 10 משדרים נוספים אשר במרביתם כבר פותרים את מרבית בעיות הקליטה כיום. בתקווה ששדרוג זה יאפשר קליטה פנים-בתית במרבית האיזורים בארץ. בשלבים הבאים יעובו השידורים עוד במקומות שאין קליטה בכ"ז.

 כמובן שהלויין עדיין ישמש כגיבוי במקומות שבהן לא תהיה קליטה כלל.

הרשות הציעה לספקים להציע שירותי התקנה לאותם מעוטי יכולת או אנשים מבוגרים שלא מסוגלים להתקין בכוחות עצמם את הממיר של עידן+.

ניסים טל, המהנדס הראשי של הרשות השניה, עבר המקומות השונים שבהם שודרגו שידורי עידן+ באופן משמעותית (תל אביב, חיפה, באר שבע, עין גדי ועוד) ואפשר קליטת טלויזיה למי שנוסע ברכב ברחבי הארץ (אם כי זה לא מומלץ אם רוצים לנהוג ללא תאונות…). משדרים חשובים נוספים בנתניה, בואדי ערה ובאיזורים נוספים בגוש דן, כאשר מרביתם צפויים להכנס לפעולה כבר בשבוע הקרוב. הרשות כבר הזמינה משדרים נוספים בשביל השלב השלישי של העיבוי, מה שיקצר מאוד את ההליכים בשלבים הבאים. כמו כן, יש כבר שדרוגים של תשתית לקראת MUX נוסף (תדר נוסף) וכן לקראת עיבוי השידורים בשלבים הבאים (תשתית חשמל וכו´).

ניסים טל התלוצץ על כך שהחבילה מורחבת באיזורים רבים על ידי קליטה של שידורי לבנון, קפריסין (ירדן בקרוב) ומצריים…

במקומות רבים כגון מודיעין, ככל הנראה שבגלל המבנה האיזור צריך עדיין להשתמש  באנטנות חיצוניות או מוגברות, בעיקר בקומות נמוכות.

לדברי ניסים טל היתרון של ממירי HD הם כאלה שהמעבדים בהם חזקים יותר ולכן לא יתקעו כאשר יהיו בעיות קליטה, ויאפשרו איכות תמונה גם טובה יותר (בגלל יכולות פיענוח מתוחכמים יותר). לכן ההמלצה היא באופן גורף למכור מכשירי HD.

לגבי תקן, הרשות לא קובעת תקן, ולכן רק ממליצה לכל היצרנים (מסכים, ממירים, מקליטים) לתמוך בעברית, אך אינה יכולה להכריח זאת.

נושא האודיו בשידורי עידן+ כרגע עדיין לא מטופל, אנחנו מקווים מאוד שהרשות תשים לב שאיכות הסאונד בערוצי הטלויזיה (בעיקר ערוצים 10 + 2) לא מוצלחת במיוחד ובשינוי הגדרות לא גדול ניתן יהיה לשפר זאת משמעותית (קרי: להעלות ל-64kbps את הערוצים הללו). 

מנשה סמירה עדכן לגבי העלויות השונות והרווח של המדינה לקראת השידורים הללו. ההערכות הראשוניות עבור הקמת המערכת (לקראת מכרז) היו למעלה מ-120 מ´ ש"ח, אך בפועל הרשות בנתה את המערך כולו בעלות של כ-60 מ´ ש"ח בלבד. במקום 70 מ´ ש"ח עלות שנתית על כל 60 אתרי השידור של רשות השידור והרשות השניה, המערכת החדשה צפויה לעלות כ-25 מ´ ש"ח לשנה עם כ-30 אתרים.

לגבי נושא ה-EPG, הרשות עובדת כרגע מול הגורמים המשדרים והספקים בכדי להביא את ה-EPG בעברית ועם מלוא המידע באופן שוטף ותקין. שדות החובה מהגופים המשדרים ומהממירים הם EventID, date, time GMT, duration, short event desciptor name, short event descriptor text ו- extended event descriptor text.

לגבי נושא סינכרון השעות, הרשות עדכנה לגבי ניסוי שהם ערכו והמליצו להשתמש בשעון המקומי ולוודא שאיזור הזמן (TIMEZONE) הוא נכון (UTC+3 בקיץ או UTC+2 בחורף). כרגע אין פתרונות למעבר אוטומטי בין איזורי הזמן בין שעון קיץ לחורף – זה נושא שצריך להיות מטופל ברמת הממיר והספק.

הרשות מתכננת להעביר שם סדרה ומספר פרק, כמו כן, סיווג גילאי ישודר, וכדאי לממש את זה אם הממיר יתמוך בכך.

הרשות השניה מתחילה עם שידורי EPG עבור ערוצים 2+10. כרגע עדיין אין ממשק ישיר לגבי הערוצים שבאחריות הרשות הראשונה ולכן יקח זמן לפני שה-EPG המלא יעלה.

לשאלות הקהל לגבי תמיכה ב-EPG ואפילו שידורי טלויזיה מלאים על גבי האינטרנט, הרשות בהחלט שוקלת זאת (קרי: לא נמצא כרגע על הפרק).

 

 

המידע לציבור יגיע דרך תשדירים ברדיו, משדרים בערוצים השונים, ומודעות בעיתונים. ביולי-אוגוסט יוציאו בנוסף מידע לגבי נושא הסבסוד + גל שני של פרסום שיעסוק בפרסום הסבסוד עצמו. גל שלישי של פרסום על עידן+ יעסוק בנושא סגירת השידורים לפני שאנשים יתחילו לקבל שלג…  הרשות פתחה מוקד ועד היום טיפלה בכ-4000 פניות. ככל הנראה מספר הפניות יעלה משמעותית לאחר הפרסום (ועוד יותר לאחר שיתריאו על סגירת השידורים האנלוגיים)

הרשות מקווה שחלק גדול מ- 120,000 בתי האב שכיום קולטים את השידורים האנלוגיים יעברו לשירות ה-DTT (שם קוד: עידן+ כאמור), אך אין להם צפי ברור לגבי מספר סופי של מספר בתי אב.

להמשך הדיון בפורום על ההשקה הרישמית של שירות ה-DTT – עידן+, לחצו כאן.


12:00
  /  
14.6.2010
  
מאת: עפר לאור

1