הרשות השניה ערכה ניסוי HDTV מעל תשתית DTT

הרשות השניה ערכה שידורי נסיון ב-HDTV מעל גבי תשתית עידן פלוס (DTT). פרטים חדשים נוספו למאמר.

13:00
  /  
09.06.2010
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

בימים האחרונים מריצה הרשות השניה ניסוי חצי סודי של שידורי HD מעל תשתית DTT הדיגיטלית החינמית. שידורים אלה אמורים, כך אנו מקווים, להצביע על כך שיתכן מאוד ששידורי המונדיאל יועברו בחינם ב-HD מעל תשתית DTT. המטרה היא לשלב את מהדורת החדשות הראשונה ב-HD בישראל (של ערוץ 1) ביום חמישי בערב, לשידורי ה-DTT הסדירים אשר פעילים בישראל כבר מזה מספר חודשים.

צריך לציין שמדובר בניסוי בלבד ולא בשידורים אמינים, כך שעדיין לא היינו מוציאים מכלל אפשרות שהמונדיאל לא ישודר באופן שכזה.

הגילוי הזה משתלב עם דברי הרשות אשר טענה כבר לפני זמן רב כי יש לה תוכניות אופרטיביות לשדר HDTV מעל תשתית זו ולכן שכדאי ללקוחות ה-DTT לרכוש ממירים תואמי HDTV.

שידורי הניסיון, אשר עולו וירדו מספר פעמים במהלך היום, כללו שידורי ניסיון מסוגים שונים, החל מההכנות באולפן הערוץ הראשון למונדיאל, ,שידורי SDTV (עם פסים בצדדים שמיידעים אותך שאתה רואה תוכן ב-FULL HD), שקופיות של ערוץ 1 ב-HDTV, וקטעי ספורט וכן תכנים נוספים (למשל ראינו היום בבוקר שידורים של קטע הסרט "טוראי ראיין" ב-1080i, וכן קטעי מוזיקה ועוד) אשר ככל הנראה משודרים כעת מתוך מכשיר TVIX מגירסא ישנה (ככל הנראה דור אחד או שניים אחורה ממה שזמין כיום, ככל הנראה דרך חיבור קומפוננט – לפי הממשק שראינו בשידורי הנסיון). השידור עדיין מקוטע, לרוב הוא נטול קול והוא עולה ויורד כחלק מהניסוי. ככל הנראה הרשות מתכננת להעביר אותו בקצב נתונים לא גבוה במיוחד (להערכתנו כ-4-5Mbps).

משמעויות

בטווח הקצר מדובר על משמעויות מאוד גדולות ליס ולהוט, אשר שילמו (כך לפי הדיווחים) מאות אלפי שקלים על הזכות לשדר ב-HDTV באופן לא אקסקלוסיבי. עובדה זו שימשה אותן לעודד מעבר לתוך פלטפורמות ה-HDTV שלהם (אשר לפי הערכות בשוק מדובר על כ-120,000 לקוחות ליס וכ-200,000 להוט). HDTV היה אחד מהכלים שבהם חברות הכבלים והלווין מבדלות את עצמן מחבילת ה-DTT שעדיין לא הושקה רשמית.

העובדה שהרשות השניה מצליחה להרים שידורים (ניסיוניים, יש לציין) עוד אפילו לפני שהשירות יוצא מהגדרת שירות נסיון, לא רק מפתיע אלא בהחלט צריך להדאיג מאוד את קברניטי החברות הללו. יש לשער שגם החברות וגם הלקוחות שעברו לחבילות יתרגזו מאוד על המהלך הזה באם יבוצע כמתוכנן.

מבחינת חוקיות, אנחנו מאמינים שאין שום בעיה כאן מכיוון שכל החברות רכשו בעצם את הזכויות באופן לא אקסקלוסיבי, אלא שבפועל אף אחד לא חשב ששידור HDTV חינמי יוכל לצאת לפועל, מה שגורם להפתעה הגדולה בקרב כל הגורמים בתחום. הדבר מזכיר לי מאוד את ההשקה של האייפון בארץ סימולטנית אצל כל החברות הסלולריות במקביל בלי שאף אחת יכולה בעצם להתרגז על כך אך בפועל כולן חשבו שיהיה להן מעט זמן לפני המתחרים האחרים.

בטווח הארוך אין לצפות שהדבר יעשה שינוי מהותי בשוק, אם כי בהחלט אנחנו נצפה ששידורים חינמיים נוספים ישודרו באופן זה, במיוחד כאשר הרשויות השונות מקבלות תכנים זמינים לצורך זה (ידוע לנו גם על ניסוי בערוצים 10 ו-2 בתלת מימד *אמיתי* בעיקר במסגרת שידורי החדשות שלהן, כך שבהחלט יש נשיפה בעורף יס והוט שעושים ניסויים כאלה גם הם). אינני מאמין שהדבר באמת יזעזע את השוק באופן מהותי, בעיקר בגלל שעדיין מדובר בשידורי ניסיון זמניים עם ציוד ויכולות של הרשות השניה, ולא יכולת HDTV אמיתית שקיימת בערוץ 1. 

עם זאת, אסור לזלזל בהישג של הרשות השניה ושל ערוץ 1 על המהלך – הם הצליחו להרים שידורי OTA בישראל עוד לפני שיש רשיון לזה, ציוד או אישור מיוחד, או אפילו רמז קלוש שהדבר בכלל על הכוונת. בכך ערוץ 1 מצליח להקדים את הערוצים המסחריים ואפילו את הכבלים והלויין בשידור החדשות הראשון ב-HDTV בישראל (שידור שצפוי ביום חמישי בערב).

אנו מאמינים שכשהשידורים יחלו בפועל, הדבר יגרום לזרם רכישות של ממירי HD (אני מוכן לאכול את הכובע, אני אישית אמרתי רק לפני חודשים מספר שיקח עוד לא מעט שנים עד שיגיעו לשלב שבו נזדקק לממירים מהסוג הזה) וכן להגברה משמעותית בתודעה הכללית של שידורי DTT.  אנחנו נותנים את הקרדיט המלא של קידום מהלך זה לניסים טל, אחד מבכירי הרשות השניה שבעצם כבר מזה זמן רב מנסה לקדם את נושא ה-HDTV ברשות.

אני מאמין שלא רק אנחנו מופתעים מהמהלך אלא שגם יס והוט, שהאמינו שהן הפלטפורמות היחידות כיום שיכולות לשדר HDTV (ולכן גם טרחו ושילמו לרשות על הזכות לשדר את השידורים הללו) מופתעות מאוד כעת.

השאלה האם הדבר הוא סוג של הכרזת מלחמה בין הרשות השניה לבין יס והוט? אין ספק שלהוט וליס יש עילה כעת לחשוש מהפלטפורמה של DTT כמתחרה ראוי (אם כי מעט מוגבל). מאוד מעניין יהיה לראות את התגובות שלהן למהלך, וכן מה תהיה התגובה הרשמית של הרשות השניה בנושא.

עדכונים

כפי שחשבנו, אכן כל התעשייה עמדה על הרגליים לרגל הגילוי הזה. התגובות היו מגוונות מאוד וממקורות שונים. התחושה שלנו היתה שבהוט וביס דווקא פחות התרגשו מהחדשות ויותר התעניינו בתזמון ובצדדים הטכניים של השידורים בכדי לדעת אם הם יעמדו בתחרות מולם.

ככל שהזמן עבר מרגע הגילוי, אנחנו לצערי מגלים שהנושא הזה פחות ופחות ראלי לתקופת המונדיאל (ככל הנראה דווקא כן לעתיד הרחוק יותר). בבדיקות שערכנו אין שום סיבה לחשוב שיש כאן בעיות חוקתיות, שכן המנדט שקיבלו ברשות השניה ובעידן פלוס מדבר על שידורים ולא מתמקד בצדדים הטכניים (את ההחלטות הללו הם השאירו, ובצדק, בידי הרשות השניה).

תגובת הרשות השניה הרשמית כפי שקיבלנו אותה לפני מספר רגעים:

במסגרת שידורי rnהניסוי נערכות בדיקות טכנולוגיות מגוונות.
לרשות השנייה rnאין כוונה בשלב זה לשדר שידורי
HD
.

ההערכות המקוריות שלי היו שאין מספיק רוחב סרט זמין, נכון לכרגע, בשביל לעשות שידורים מסודרים ב-HDTV. כידוע, הרשות מחוייבת, לפי חוק, להעביר את השידורים של 5 ערוצים. כיום יש לרשות רזרבה של כ-2-3Mbps שבה היא יכולה להשתמש לצרכי ניסויים שונים (בעבר הרשות העבירה כ-30 תחנות רדיו כחלק מניסוי לאלטרנטיבה לשידורי רדיו דיגיטלי DAB). עם זאת, מדובר על רוחב סרט קטן מדי בכדי להעביר בו HDTV בכלל וספורט בפרט.

1080i כידוע הוא INTERLACED, ושילוב של רוחב סרט צר מדי עם שידור כזה עלול לגרום ללא מעט הפרעות ושיבושים. משמעות הדבר היא שבכדי לבצע זאת, היא תאלץ לפגוע בשידורים  של הערוצים האחרים, מה שבפירוש יגרום למרמור בקרב בדיוק אותם גופים (ערוצים 10 + 2) שמתחרים ברייטינג בערוץ 1 ואשר הן בסמכות המיידית של הרשות השניה. זה דבר שאני מעריך שהרשות אינה יכולה ובוודאי אינה מעוניינת בו.

אנחנו עדיין מקווים לשידורים, אפילו  מינימליסטיים וזמניים (יש סיכוי שזה יקרה פה ושם באופן לא פורמלי) – הם בוודאי ימשיכו את מגמת החדשנות של הערוץ הראשון בעונת המונדיאל הזו (ומחזיר לקברנטי הערוץ את הצבע לפנים שלהם). אבל, ככל הנראה נאלץ להמתין שהרשות תקבל לידה יותר רוחב פס לפני שנראה שידורים מסודרים של HDTV באוויר בחינם, כמו בארה"ב ובאירופה. רוחב פס זה יהיה זמין לאחר שהשידורים האנלוגים יכובו (כיום לוח הזמנים מדבר על כחצי שנה, אך להערכתי זה יהיה לקראת אמצע 2011).

אני מעריך שהניסוי הזה והרעש שהוא עשה היום בהחלט ישפיע על מהלכי החברות השונות. להערכתי זה יתן פוש לא קטן לערוצים המסחריים לבדוק באופן מסודר יותר את המעבר (אפילו חלקית) ל-HDTV ובהחלט צריך להדליק נורות אדומות אצל קברניטי יס והוט לגבי העתיד בשנה הקרובה.

תודה מיוחדת למשתמש eyalgp על הטיפ הראשון ולאיתי פולק על המעקב אחרי השידורים

לתגובות בפורום על HDTV בחינם בשידורי DTT בישראל לחצו כאן


13:00
  /  
9.6.2010
  
מאת: עפר לאור

1