מקרן Samsung SP-A600

לקראת המונדיאל, כנראה שתרצו לראות את המשחקים על מסך גדול. יכול להיות שאתם רק רוצים לראות את הסרטים שלכם באיכות גבוהה ...

7:00
  /  
08.06.2010
  
מאת: איתי פולק

הקדמה

המונדיאל מעבר לפינה, מה שאומר שאתם רוצים לראות כדורגל באיכות הכי טובה והכי גדול שאפשר, או שאתם עומדים להיות לבד בבית כי בני/ות הזוג הולכים לשהות רוב הזמן אצל חברים או באיזה פאב שכונתי בכדי לראות את המשחקים. (אולי זה סתם תירוץ? אני ממליץ לבדוק בלוח המשחקים שאכן יש משחק באותו היום/הזמן). אם אתם לבד תרצו לפחות להנות מאיזה סרט טוב או סדרה טובה באיכות מעולה. העדיפות העליונה היא יחס תמורה למחיר גבוה ככל שניתן. מקרנים יכולים לספק עלות לאינץ מעולה ביחס למסכי טלויזיה קונבציונלים. לאחרונה החלה קבוצת חיון לשווק בארץ מקרן מתוצרת סמסונג דגם SP-A600 שהינו מקרן Full HD מבוסס DLP. הביקורת לפניכם. 

תכונות המקרן

 • מערכת הקרנה: DLP, מבוססת צ´יפ של טקסס אינסטרומנט, גלגל צבע בעל 6 מקטעים ונורה מסוג UHP בעלת הספק של 220 וואט (170 במצב ECO).עוצמת תאורה: 1000 אנסי לומנס.
 • קונטרסט: 3000:1
 • חיבורים: 2 כניסות HDMI בתקן 1.3, כניסת קומפוננט, כניסת VGA למחשב, כניסת S-Video, כניסת קומפוזיט, טריגר 12 וולט וחיבור RS232.
 • רמקול מונו בהספק של 5 וואט.
 • עדשה: זום/פוקוס ידנית, זום של X1.3, אין יכולת תזוזה באף אחד מהצירים. מאפשרת הקרנת תמונה ממרחק 1.3 ועד 13 מ´.
 • מידות: אורך 343 מ"מ X גובה 162 מ"מ X עומק 347 מ"מ.
 • משקל: 4.7 ק"ג.
 • חיי נורה: 3,000 שעות, 4,000 שעות במצב חיסכון.

מבנה המקרן

המקרן מגיע בשחור פיאנו (קלאסי? פאסה? אתם תחליטו). לחדר מקרנים צבע שחור זה עדיף ואפילו היה עדיף שחור מאט. אין ספק שהוא היה גם יותר קל לצילום ככה. אין גם ספק שהוא אחד המקרנים היותר מעוצבים שפגשתי, אולי רק מקרנים מבית סוני מעוצבים יותר יפה.

חוגת הפוקוס וחוגת הזום אינם משדרים איכות חומרים גבוהה, אך עושים את העבודה. למקרן שתי רגליות המאפשרות לאזן ו/או להגביה את התמונה במידת הצורך (יעיל יותר מרגל אחת כמובן, כמו זו הקיימת במקרן הVIVITEK) – זה כמובן רלבנטי רק לאלו המתכננים לשים את המקרן על מדף ולא לתלות אותו הפוך.


פיאנו או לא פיאנו?

בחלקו העליון של המקרן ניתן למצוא את כפתורי התפעול שאינם מכניים אלא מסוג מגע (יש מגרעות בפלסטיק בהן נוגעים). זוהי תמונה מאתר חיון, מסיבה כלשהי החומר לא נראה כאן כפיאנו.

באחורי המקרן נמצאים החיבורים השונים כפי שצויינו בפרק תכונות המקרן.

המקרן קל מאוד באופן יחסי ומי שירצה לניידו בכדי לראות משחק בחוץ, אצל חבר וכדומה, יוכל לעשות זאת בקלות. (רק אל תשכחו את המחיר שלו ואת העובדה שמדובר בציוד עדין כן?).

הדבר המרכזי שהציק לי בעיצוב היה הלדים שמסמנים שהמכשיר עובד. הלדים הללו מוציאים אור חזק למדי ובקטעים חשוכים הם מאירים קצת יותר מידיי את החדר. – אפשר ורצוי לכבות אותם דרך התפריט!

השלט

השלט קטן מאוד וגם מרגיש זול למדיי. החסרון הגדול ביותר שלו הוא העדר תאורה אחורית שדיי מתבקשת בשלטים של מקרנים. בסה"כ דאגו למקשים שונים בצורתם, מלבד בתחתית כאשר כפתורי הכניסות זהים בצורת לכפתורים השולטים בפורמט התמונה (4:3, 16:9 וכדומה) וכפתור נוסף המאשר שליטה במצב המקרן (הקרנה קדמית – תלייה/מדף, והקרנה אחורית כנ"ל). לטעמי זה מעולה לכלול מקש כזה, בצורה זו אם אתם מעבירים את המקרן מיקום ויש צורך בשיטת הקרנה אחרת – אין צורך לשבור את הצוואר ו/או העיניים בכדי להגיע לפונקציה העלומה הזו.

כל הזוכויות שמורות לprojectorreview.com על התמונה

התקנה תפריטים וכיול

בתור אחד שרגיל בעיקר למקרני LCD, היה לי קשה מאוד לעבור למקרן DLP שאינו כולל צידוד של העדשה. שמתי את המקרן ליד המקרן שלי (EPSON TW700) על גבי כוורת מבית איקאה, ובאופן לא מאוד מפתיע, התמונה הייתה גבוהה מידיי. מה עושים? מצאתי איזו דרך לא דרך, לשים את המקרן הפוך על המדף (למקרן שלום). ככה התמונה יצאה במיקום הנדרש. לפחות יש שליטה בזום.

לאחר ההתקנה נגשתי וביצעתי כיול בסיסי באמצעות yes Impact. התמונה כמעט ולא דרשה כיול. התפריטים של המקרן פשוטים, לעתים לא ברור אם יפתח עוד תת תפריט או סתם יש אפשרות להעביר בין מצבים אבל בסה"כ מאוד פשוט לשימוש וקל למדיי להתמצא.

המקרן כולל אפשרויות כיול מרובות. אמנם לא ברמה הגבוהה ביותר המוכרת לנו, אך יותר מתקדמים מאשר רוב המקרנים בסדר גודל המחירים שלו. המקרן כולל מספר תבניות כיול – רשת, OVERSCAN, מסכים בצבעים ועוצמות שונים.

למקרן אין פונקציה של הוספת תמונות ביניים (IFC / 100HZ / החלקת תנועה), כך שמי שהתמכר לפונקציה הזו או ממש מאוהב בה – לא יוכל לקבל אותה כאן.

 

 
מסך השליטה בתמונה


מצב המקרן וכיולים נוספים


מסך המידע
 

בחירת מסכי הTEST

ביצועים

תשומת לבכם שהתמונות מיועדות להתרשמות בלבד, יחד עם זאת הן כמובן לא 1:1 תמונה כפי שהמקרן יודע להציג.

HD
המקרן מציג תמונה חיה ונעימה למראה. בסרטים בעלי צבעים חזקים הצבעים בולטים מאוד, למשל בסרט Speed Racer. התמונה מצד אחד בהירה מאוד והשחורים סבירים למדיי, גם אם לא מגיעים לרמה של המקרנים הבכירים. התמונה חדה ומהנה. הנה מספר תמונות להתרשמות.

סרטים:


עוד פעם HT פפראצי?


קצת השתגעו עם דרדרסים 2010 לא?


Up


Down

שידורי טלויזיה:


הערוץ בו קרוב לוודאי תצפו לא מעט החודש!

SD
בתחום הזה לצערי האכזבה הייתה רבה. צפיתי שהמקרן יידע להתמודד עם עיבוד התמונה בצורה טובה יותר, אך הוא לא הצליח להתמודד עם איכות התמונה ביס בגבורה. ככל שאיכות השידור הייתה גרועה יותר ככה למקרן היה קשר יותר והוצגו ארטיפקטים רבים.


בHD אנחנו משחקים הרבה יותר טוב

כמובן שהתמונות הינן להמחשה בלבד ואינם אחד לאחד התמונה שנצפתה בעין.

היחיו מקרן ואור גם יחד?

דווקא בנקודה אותה אנו מדגישים פעם אחר פעם בכל ביקורת ובכל שאלה על מקרנים חיכתה לי הפתעה לא קטנה. גם כל מי שצפה בתמונת המקרן כשהחדר היה מעט מואר נדהם. בד"כ גם אור היקפי קל שבקלים גורם לתמונה להיות שטוחה ולאבד את עומק הצבעים. במקרן הזה הצבעים נשארו עשירים ועדיין היה עומק לתמונה. כמובן שהשחורים הולכים לאיבוד, אבל לצפייה נניח בכדורגל/סדרות, סרטים לא חשוכים – בהחלט אפשר להסתדר. המלצתי היא כמובן לא לעשות כן כי בכל זאת מאבדים באיכות התמונה. יש לציין כי אור יותר ישיר על המסך פגע בצורה משמעותית יותר בתמונה.

לסיכום

לטעמי מדובר במקרן שרצוי שכל אחד שמחפש מקרן ילך ויצפה בתמונה שלו. מי שעיקר ימיו מבלה בצפייה בתכני HD יקבל פה תמונה מעולה ומהנה. כדאי להתרשם ולהשוות למקרנים אחרים הקיימים בשוק. מי שצופה לא מעט בSD – רצוי לבדוק זאת במיוחד. החזרה למקרן שלי, שהוא בן כ-3 הייתה קשה. איפה הלבנים הבוהקים, מה זה האפור במקום שחור הזה? למה אתם מחכים? המונדיאל מתחיל עוד ימים ספורים.

ציונים

 • עיצוב: ללא כל ספק אחד היפים. ציון 9.
 • איכות בנייה: השלט והחוגת הפוקוס היו יכולים להיות טובים יותר. ציון 7.
 • נוחות שימוש והתקנה: המקרן מאוד מוגבל, אין יכולת צידוד באף אחד מהצירים, עדשת זום קטנה. ציון 6.
 • תפריטים: פשוטים, ברורים, אבל חסרים (בעיקר בתחום הכיול היותר מקצועי). ציון 8.
 • איכות תמונה SD: צבעים טובים אבל העיבוד לא כפי שהיה מצופה. ציון 6.
 • איכות תמונה ב-HD: תמונה מעולה מאוד ומהנה, השחורים טובים יחסית. ציון 9.
 • יכולות כיול: אי שם באמצע בין בסיסי למתקדם. ציון 8.
 • שלט: שלט מקרן בלי תאורה אחורית? ציון 8.
 • מחיר מומלץ לצרכן: 12500 ₪.
  מחיר מבצע להשקה 9999 ₪, כולל אחריות לשנתיים ואחריות למנורה לתקופה של 1000 שעות או שנה (המוקדם מבינהם).
  מחיר מנורה לצרכן $350 + מע"מ.

  להמשך דיון בנושא הביקורת למקרן Samsung SP-A600, לחץ כאן.

  תודה רבה לעולם הדיגיטלי על השאלת המקרן לטובת הביקורת

  7:00
    /  
  8.6.2010
    
  מאת: איתי פולק

  1