אייפון 4. חיכינו והוא מגיע.

מצלמה קדמית, צילום וידאו באיכות HD, זמן סוללה משופר ועוד. כל זאת תוכלו למצוא במכשיר האייפון החדש שהוצג על ידי ...

22:30
  /  
07.06.2010
  
מאת: אלי חבוש

סטיב ג´ובס, בכנס המפתחים WWDC, השיק היום (7.6.10) את מכשיר האייפון הרביעי במספר של החברה במה שתואר על ידו כקפיצה הטכנולוגית הכי גדולה עד כה ולמרות בעיות טכניות שאירעו במהלך ההכרזה, שהזכירו לנו את אותה הכרזה של מיקרוסופט של חלונות 98 והמסך הכחול, אנחנו חייבים להסכים איתו.

את הנאום התחיל גובס כרגיל בטפיחה על השכם. עד כה נמכרו בעולם כ-2 מיליון מכשירי אייפאד בקצב של אייפאד בכל 3 שניות. מכשיר האייפאד שכבר נסקר על ידנו כאן באמצעות עפר, מתואר על ידי גובס כמגנט לבחורות כשהוא מצטט לקוח שאמר שבעוד שהוא ישב בבית קפה אוחז בידו מכשיר אייפאד, התחילה איתו בחורה. בהחלט סיבה להוציא כמה מאות דולרים על קורא ספרים.

מכשירי האייפון והאייפאד הינם פלטפורמה טובה למפתחים המעוניינים להרוויח כסף מאפליקציות כשלדברי ג´ובס עד כה שולמו למפתחים כ- 1 ביליון דולר וכן לדברי אחד המפתחים של אפליקציית אלמנטס, הוא הרוויח ביום אחד יותר משהרוויח ב-5 שנים האחרונות דרך פירסום בגוגל.
הנתונים האלה לא כלכך בלתי הגיוניים כשניקח בחשבון שמכירות האייפון הן מקום שני בעולם ולוקחות נתח של 28% מיד לאחר RIM שלה נתח של 35%. פי שלוש ממכירות פלטפורמת האנדרויד העומדת על 9%.

הביקורת הרבה שיש על חברת אפל לגבי רמת הסינון שלה לאפליקציות לא עברה מעל ראשי החברה. ג´ובס ניסה להתגונן בנאומו והציג את חלק מהקריטריונים שלהם לדחיית אפליקציות. אנחנו לא ממש השתכנענו, למרות ניסיונו של ג´ובס להגיד למאזינים שהם היו פועלים באותה דרך אם היו בנעליים שלו.

אולם כל זה היה רק הקדמה למכשיר החדש שהוצג בכנס, האייפון 4 החדש.

 האייפון 4 החדש היכה גלים זה זמן רב ולאו דווקא בצורה חיובית לאחר שאתר גיזמודו הואשם על ידי חברת אפל בגניבת המכשיר ושימוש לא ראוי בו כשפירסם זמן רב לפני ההכרזה תמונות אמיתיות מהמכשיר לאחר שעובד אפל שכח אותו בפאב.

במידות של 9.3 מ"מ (24% דק מהמכשיר הקודם) האייפון החדש הוא הסמארטפון הדק ביותר בעולם ועם זאת ניתן יהיה למצוא בו:
מצלמה קדמית, פלאש לד לצילום בחושך ומעבד של אפל A4 (אותו המעבד של האייפאד) שילוב המעבד נותן לדברי ג´ובס זמן שיחה מעל 40% מהזמן שיש היום.
(7 שעות זמן דיבור, 6 שעות גלישת 3G, 10 שעות גלישה אלחוטית, 10 שעות צפייה בוידאו, 40 שעות האזנה למוסיקה, 300 שעות של זמן המתנה).
בנוסף יוטמע במכשיר החדש ג´יירוסקופ אשר בשילוב האקסלומטר נותן צירים חדשים (ובסה"כ 6 במספר) דבר העושה את המכשיר מושלם למשחקים.

מסביב לאייפון עוברת מתכת המשמשת מצידה האחד כאנטנה לסלולר ומצידה השני עבור קישוריות BT, GPS, WIFI.

הקפיצה הגדולה ביותר במכשיר והמאפיין החשוב ביותר הוא תצוגת המכשיר המשתמשת בטכנולוגיה חדשה הנקראת retina display – אשר מגדילה את צפיפות הפיקסלים פי 4.
326PPI (פיקסלים לאינטש)
 רזולוציה 960X640
קונטרסט 1:800
מסך 3.5 אינטש


Retina Display

השוואה בין שני המסכים

צילום:
מצלמה חדשה של 5 מגה פיקסל במקום 3 שהיה עד היום. פלאש לד וזום דיגיטלי X5.
צילום וידאו ברזולוציית HD של 720P ב 30 פריימים לשנייה. מדהים. גובס הציג סרט וידאו שנערך במכשיר ברזולוציה של 720P והרשמים היו מעולים.
להשלמת היכולות החדשות תוצע למשתמשים אפליקציית עריכת סרטי וידאו בשם iMovie שבעזרתה ניתן יהיה לערוך את הסרטים ישירות על גבי האייפון, כולל מעברים, כתוביות ותיוג גיאוגרפי מתאים.


עריכת וידאו iMovie

אפשרות תיוג גיאוגרפי

למרות שניתן למצוא במכשיר החדש מצלמה קדמית, אל תצפו לתמיכה בשיחות וידאו על גבי הרשת הסלולרית אלא בשיחת וידאו על גבי רשת האינטרנט בלבד. לא ברור עדיין מי ומה יתמכו באופציה הזו, אבל כרגע התמיכה היא בין מכשירי אייפון. למרות זאת, ג´ובס לא סגר את הדלת עבור האפשרות שבעתיד הקרוב תהיה אפשרות לשיחות וידאו סלולריות והכל יהיה תלוי בספקיות הסלולר.
בשלב מסויים בנאום ג´ובס ביקש מהנוכחים לסגור את קישוריות ה WIFI שלהם עבור מה שהתברר אחר כך להדגמת שיחת וידאו בין שני מכשירי אייפון על גבי הרשת האלחוטית הנקראת בשם FaceTime.

מערכת ההפעלה של המכשיר תשנה את שמה ותיקרא מעתה iOS4 וייכללו בו כל המאפיינים שדיברנו עליהם כבר בהצגת מערכת ההפעלה  לפני מספר חודשים. בין השאר תוכלו למצוא שם אפשרות לריבוי משימות, פרסומות אינטראקטיביות ואפשרות לרכישה בתוך אפליקציות (iAds), ספריות לאפליקציות השונות ועוד.
מלבד זאת נוכל למצוא את אפליקציית ה iBooks שהוצגה לאייפאד, גם עבור האייפון תוך אפשרות סינכרון ספרים בין הפלטפורומות השונות.

את האייפון החדש ניתן יהיה לרכוש בשני צבעים – שחור ולבן במחיר של 199$ למכשיר 16GB ו- 299$ למכשיר ה 32GB. המחירים כמובן עבור אלו המתקשרים בחוזה עם חברת הסלולר AT&T האמריקאית.
למי שמעוניין לרכוש את הדגם הקודם, ה 3GS, ניתן כבר זמן מה לרכוש אותו במחיר מופחת של 99$.
את המכשיר ניתן יהיה לרכוש כבר ב 24 לחודש יוני וניתן יהיה להזמינו במכירה מוקדמת כבר בעוד שבוע.

את הקושחה החדשה ניתן יהיה להוריד ב 21 לחודש יוני עבור מכשירי ה 3G וה- 3GS.

ולגבי ישראל? לדברי ג´ובס המכשיר ייצא ל- 18 מדינות נוספות בחודש יולי ובחודש ספטמבר ל- 88 מדינות נוספות. אמנם לא צויין האם ישראל תהיה אחת מאותן 88 מדינות, אולם אנו יכולים לשער ולקוות שזה אכן כך.

אסיים עם מה שהתחלתי איתו – עם כל הביקורת לאחרונה שהוטחה בחברת אפל ובמדיניות הגן הסגור אותו היא מנהלת, ולמרות המאפיינים שהוספו למכשיר רק היום ושראינו כבר מזמן במכשירים אחרים כגון ריבוי משימות ושיחות וידאו, קשה לומר שהחבר´ה האלה לא יודעים לעשות מכשירים והנה גם היום הוכח לנו שוב שחברת אפל מובילה בצדק את השוק ונראה שהיא תמשיך לעשות זאת במשך זמן רב.

להמשך דיון במאמר

קרדיט לתמונות – Engadget


22:30
  /  
7.6.2010
  
מאת: אלי חבוש

1