לשלוט על הטלויזיה מהאייפון – netcouch

 Netcouch הוא מוצר שבעזרתו תוכלו להפוך את האייפון או את האייפוד שלכם לשלט עבור הטלויזיה והממיר המשלב תוכנה גרפית עם ...

7:00
  /  
06.06.2010
  
מאת: אלי חבוש

שלט לטלויזיה, שלט לממיר, שלט לסטרימר, שלט למקרן, שלט למחשב מדיה, שלט למזגן, שלט לרכב, שלט למערכת אודיו, שלט ל DVD, שלט שלט שלט שלט…..

אם השלטים האלה מוכרים לכם, אתם בוודאי מכירים את התיסכול של חיפוש השלט המתאים שלאחריו באה הנבירה אחר הכפתור המתאים. ואם כל זאת לא מספיק, נסו לעשות את זה בחושך. חברות הטכנולוגיה השונות זיהו כבר מזמן את הפוטנציאל ומשווקות זה שנים שלטים אוניברסליים, החל מהשלט הפשוט ביותר המורכב מכפתורים פיזיים בלבד ושיכול לשלוט במינימום ארבעה מכשירים שונים ועד לשלטים חכמים כדוגמת Harmony בעלי צג מגע, ניתנים לתיכנות דרך המחשב ועוד…

חברת רייז מדיה הוציאה פיתרון המשלב חומרה ותוכנה עבור מכשירי האייפון לצורך שליטה ובקרה על מסך הטלויזיה והממיר (YES או HOT) בלבד בשם NetCouch אשר משווק דרך חנויות באג בארץ. אז אולי זה לא פיתרון לשליטה על כל המכשירים שלכם אך ה- Netcouch הוא מוצר שבעזרתו תוכלו להפוך את האייפון או את האייפוד שלכם לשלט עבור הטלויזיה והממיר המשלב תוכנה גרפית עם לוח שידורים מעודכן של חברת הכבלים/לווין שלכם. בדקנו.

אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו

תאמינו או לא, אין באריזת המוצר שום דבר מעניין לדבר עליו. אלא מה? כשמסתכלים על הקופסא ניתן להבין על פי התמונה בחזית כאילו מדובר במשדר קטנטן ולא מורגש המתחבר לראש המכשיר, אך בפתיחת הקופסא מתגלה מציאות אחרת – משדר בולט וגדול ושאינו דומה אפילו בחצי דימיון לתמונה.

העניין קצת הטריד את מנוחתי – הקופסא אטומה לחלוטין והציור המופיע עליה הוא היחיד הרומז מה ניתן למצוא בתוכה. הפער בין הציור למכשיר שבפנים הוא גדול מידי ולא משקף כלל וכלל את המצב האמיתי. כך לקוח הרוכש את המכשיר בציפייה לקבל דבר אחד, מקבל למעשה דבר קצת אחר. חבל.

נוכל אולי להתנחם בכך שבאתר רשת "באג" המשווקת את המוצר, צירפו תמונה אמיתית של המשדר.

 


הקופסא מול המציאות. יחי ההבדל "הקטן"

הגודל קובע או לא?

אז האם הגודל מפריע? לא בטוח. המשדר גדול. לא ענק, לא מוגזם ואפילו קטן בהרבה מפתרונות אחרים ההופכים את האייפון לשלט רחוק. אלא מי שחושב להצמיד אותו לאייפון באופן קבוע – שיחשוב שוב. לא רק שהגודל מפריע להסתובב עם המכשיר בצורה קבועה, אלא שהוא גם תופס את יציאת האוזניות במכשיר האייפון, דבר שמפריע בעת קבלת שיחות או בכלל האזנה לצלילים/מוסיקה במכשיר. לדעתי, המכשיר מתאים דווקא לתצורה אחרת שעליה נדבר בהמשך.


לא גדול מידי, אבל עדיין לא עבור חיבור תמידי

גלי קול לאינפרא אדום

איך זה בדיוק עובד? הרעיון יפה. אפילו יפה מאוד – המשדר בעצם מתחבר ליציאת האוזניות של המכשיר. בעזרת תוכנה מיוחדת הניתנת להורדה למכשיר בשילוב עם המשדר, ימיר זה האחרון את גלי הקול לאותות IR שאלו ישודרו למכשיר עליו אנחנו מעוניינים לשלוט. מדוע דווקא ככה? ראשית, היישום הוא הרבה יותר פשוט מאשר לחבר חומרה לתחתית המכשיר, הן מבחינה טכנית והן מבחינה מעשית – חיבור מכשיר פיזי בתחתית המכשיר ימנע מאיתנו הטענת המכשיר למשל והחזקת המכשיר בצורה הפוכה.

את צורת היישום הזו ראינו כבר במכשירים נוספים. כך למשל ניתן לחבר לאייפון רכיב סליקת אשראי לחיבור האוזניות ועוד.

בבדיקה שערכתי, טווח הקליטה היה סביר מאוד והקליטה נעשתה גם ממרחק של 6 מטר מהמכשיר הקולט. יש לציין שמשום שמדובר במשדר IR, יש צורך בקו ראייה בין המשדר למקלט.

 

התוכנה – עדיין לא שם

את התוכנה, בעזרתה ניתן לשלוט על המשדר ודרכו למכשיר הקולט, ניתן להוריד בחנות היישומים של אפל חינם ללא כל תשלום. התוכנה עובדת עם רכיב ה IR בלבד אולם זה לא מפריע להתנסות בה ולהוריד אותה למכשיר גם בלי הרכיב, ואז ניתן יהיה לנסות אותה בלי לשלוט באמת על המכשירים.

קשה היה לקבל החלטה חד משמעית לגבי התוכנה. מהצד האחד ניכר שנעשתה עבודה רצינית ומחשבה אמיתית לצרכי המשתמש, אולם מהצד השני ניכר בלאגן מסויים במסכים השונים וחוסר של מאפיינים מהותיים שהיו יכולים לשפר את הנוחות שהיא נותנת למשתמש.

הגדרות

שאפו. אחד הדברים הנהדרים בתוכנה הוא ההגדרה המהירה והפשוטה של המכשירים הנקלטים. כרגע ניתן לשלוט בטלויזיה ובממיר בלבד (YES  או HOT). לדברי החברה אפשרויות לשליטה על מכשירים נוספים ייכנסו ככל הנראה בהמשך.

הגדרת המכשירים היא פשוטה למדי וכל שעליכם לעשות הוא לקבוע האם אתם משתמשים בשירותי HOT או YES וכן להגדיר את סוג הטלויזיה שלכם. יש צורך גם לקבוע את סוג הממיר שברשותכם וסוג מסך הטלויזיה. בבדיקה שלנו המכשיר קלט במהירות את סוג הטלויזיה והממיר ומיד היה מוכן לפעולה. נקודת זכות טובה.

מלבד זאת, ניתן להגדיר גם "רשתות חברתיות". הגדרה זו תוסיף חברים המשתמשים באותה התוכנה ותיתן לנו מידע (דו כיווני) על ערוצים שהחברים צופים בהם או על תוכניות מועדפות.


מסך הגדרות ראשי


מסך בחירת סוג ממיר


מסך בחירת דגם מסך הטלויזיה


מסך בחירת סוג טלויזיה

 


מסך הגדרות רשת חברתית

הפעלה

בכל הפעלת התוכנה, נקבל את המסך הראשוני המאפשר לנו להדליק את הממיר/הטלויזיה או לשנות כניסה. לפעולה זו מוקצבות 5 שניות בודדות, אולם אל דאגה, גם אם לא תספיקו, ניתן לשלוט על כיבוי והדלקה מתוך התוכנה עצמה.


המסך הראשוני בעת הפעלת התוכנה

לאחר שניפרד ממסך ההפעלה, נקבל את התוכנה עצמה המחולקת לשלושה אזורים שונים באמצעות שלושה טאבים בתחתית המסך: לוח השידורים, שלטים והגדרות (שעליהן כבר עברנו).


מסך לוח השידורים
 

לוח השידורים:

מסך "לוח השידורים" מציג את כל התוכניות לחצי השעה הנוכחית ומסודר לפי סדר מיספור הערוצים. את הערוצים ניתן לגלול למעלה ולמטה ולחיצה על הערוץ הרצוי תחליף את הערוץ בממיר. בחלק העליון של המסך ניתן לשלוט על זמני התוכניות ולצפות ברצועת זמן עתידית או קודמת בקפיצות של חצי שעה.
עברתם לרצועת זמן אחרת? לא תוכלו לקפוץ בחזרה לרצועת הזמן הנוכחית בצורה קלה ותיאלצו ללחוץ שוב ושוב על החץ שיחזיר אתכם לרצועת הזמן הנוכחית.

התוכניות מלווות בלוגו הערוץ בצד שמאל, דבר המקנה גראפיות ונוחות בזיהוי הערוץ הרצוי. ה EPG (לוח השידורים) הוא טוב ולא נתקלנו בבעיות אי תאימות בין לוח השידורים בתוכנה לבין זה האמיתי.

לצד כל תוכנית ניצב חץ כחול שלחיצה עליו תיתן לנו מידע מפורט יותר לגבי התוכנית – צפייה בתקציר התוכנית הנוכחית, הוספת הערוץ למועדפים, הסתרת הערוץ או קבלת מידע על חברים הצופים בתוכנית.

לא מובן כלכך מדוע בחרו בחברה להציג שלוש שורות בלבד מתקציר התוכנית, דבר שכמעט תמיד אינו מספיק ועקב כך לא ניתן לראות כמעט אף פעם נתונים נוספים.


מסך "פרטים נוספים" על התוכנית הרצויה. 3 שורות בלבד

במסך "לוח השידורים" נמצאים למעלה חמישה טאבים:

 • הכל – במצב הזה ניתן לראות את כל לוח השידורים וכל הערוצים על פי מספרם.
 • מועדפים – ערוצים שהכנסנו לרשימת המועדפים שלנו.
 • 10 הגדולים – רשימת 10 הערוצים הפופולריים בקרב החברים שלנו
 • חברים – רשימת החברים שלנו והערוצים בהם הם צופים.
 • חיפוש – מלל חופשי לחיפוש תוכניות.

 


מסך "מועדפים"


מסך "10 הגדולים"

אופציית החיפוש עובדת כמעט כמצופה ובצורה טובה, אולם חיסרון מהותי ומשמעותי שלה הוא שלא ניתן לחפש כלל תוכניות עתידיות שאינן משודרות ברצועת הזמן הנוכחית. לדברי נציג החברה זו אכן אופציה שנשקלת להתווסף בעדכוני התוכנה.


מסך החיפוש. חיפוש ברצועת הזמן הנוכחית בלבד.

שלטים:

גם המסך הזה מחולק לשלושה חלקים, אלא שכאן המעבר ביניהם מתבצע באמצעות החלקת האצבע על המסך ימינה או שמאלה.

המסך הראשון הוא בעצם המסך העיקרי ובו תוצג למעלה התוכנית הנוכחית שאנו צופים בה כעת, מתחתיה ישנה שורת מועדפים אליה ניתן לגרור תוכנית שאנו צופים בה כעת (מהשורה העליונה). שורת המועדפים אינה קשורה כלל לטאב המועדפים שנתקלנו בו במסך לוח השידורים ולכל אחד מהם יכולות להיות תוכניות אחרות.
מתחת לשורת המועדפים ישנה שורה נוספת של תוכניות קבועות. את השורה הזו לא ניתן לשנות בשום דרך והיא נקבעת על ידי החברה בלבד. לשאלה שלנו מדוע זה כך, נענינו – "מסיבות מסחריות גרידא". ניתן לשער שהתוכניות שישובצו שם יהיו על פי קידום שלהן בשיתוף עם חברת רייז מדיה ובתשלום. משום שהלקוח כבר שילם על מכשיר, לא מובן מדוע הוא צריך להיות חשוף גם למהלכים פירסומיים בתוכנה.

בשורה התחתונה ניתן למצוא את כפתורי השליטה על עוצמת הקול ועל התחנות בממיר (למעלה ולמטה) ומתחתיה שורה צרה שבה ישנו כפתור "השתקה" וכפתור הכנסת ערוץ שדרכו ניתן להכניס ערוץ ספציפי.


המסך הראשון והעיקרי בטאב "שלטים"


"גרירת" ערוץ לשורת המועדפים


מסך הזנת מספר ערוץ

החלקת האצבע על המסך שמאלה, תביא אותנו למסך השני שבו ניתן להכניס מספר ערוץ באופן ידני (רגע, לא היה לנו את זה כבר קודם?), כפתור last (למעבר בין שני ערוצים אחרונים) וכפתור OK שתפקידו בדיוק כמו כפתור ה YES או SELECT הנמצא במרכז השלטים לממיר. שוב בחירה תמוהה שעליה נדבר בהמשך.

מלבד זאת ישנם כפתורי כיבוי והדלקה של הממיר והטלויזיה וכפתור מעבר בין input שונים בטלויזיה.


המסךהשני בטאב "שלטים"

במסך השלישי נמצא:

 • כפתור EXIT ו Info
 • כפתורי הקלטה, הרצה, והפעלת הקלטה.
 • כפתורי הצבעים לפעולות מיוחדות ותפריטים
 • חיצים (ימינה,שמאלה,למעלה,למטה).

אבל, איפה כפתור ה OK שמתלווה לכפתורי החיצים ושעליו צריך ללחוץ כדי לאשר את המעבר של הערוץ וכו´? אהה…הוא בכלל במסך הקודם. למעשה, בכדי לעבור ערוץ באמצעות החיצים (למעלה/למטה) או לעבור לרצועת זמן אחרת (ימינה/שמאלה) צריך בסופו של דבר ללחוץ על OK לצורך אישור הפעולה. הכפתור נמצא מסך אחד שמאלה והשליטה בצורה זו מסורבלת משהו. נראה כאילו היה מחסור במקום עבור הכפתור, אבל אם תשאלו אותנו, עדיף היה להעביר כפתור אחר במקומו.


המסך השלישי בטאב "שלטים". מישהו ראה כפתור OK?

הקלטה

לא ניתן להקליט בעזרת התוכנה בצורה נוחה ולא ניתן להקליט דרך רשימת התוכניות המופיעה בלוח השידורים. על מנת להקליט תוכנית מסויימת, יש להגיע למסך כפתורי ההקלטה ומשם ללחוץ על כפתור ה REC האדום בצורה ידנית ואז תוקלט התוכנית הנוכחית, או תוכנית אחרת המוצגת בפס המידע בממיר.

באותה מידה לא ניתן להקליט תוכנית עתידית מלוח השידורים.

שימושיות

למען האמת, קשה היה למצוא את התוכנה שימושית עבור משתמש סביר ובטח שלא עבור משתמש מתקדם. התוכנה עצמה נחמדה מאוד, גרפית ועושה רושם רב בשימוש הראשון בה. אולם בשימוש מתמשך בתוכנה גילינו שהמשתמש הסביר דווקא ייתקל בבעיות רבות, קטנות ככל שיהיו, אי ההשלמות הללו רק יטרידו את המשתמש שלאחריהן הוא פשוט יותיר את התוכנה כצעצוע חביב אך ללא שימוש מעשי.

אי האפשרות לחפש תוכניות עתידיות, להקליט בצורה נוחה דרך לוח השידורים ואפילו בחירת הכפתורים התמוהה בתוכנה ואי הנוחות בצפייה בתקציר הסרט הם דברים מהותיים. לכל זה מצטרפת הסיבוכיות המיותרת בתוכנה – מסכים רבים המפוזרים בקטיגוריות שונות המצריכים לחיצות רבות, החלקות אצבע וגלילות, אפשרויות כפולות ומיותרות (מועדפים כפולים, כפתורי ערוץ מספריים…) וכו. התוכנה די לא נוחה, לא שומרת על רצף מסויים טכני או עיצובי והדבר רק מותיר רושם של אי סדר.

מהצד האופטימי נציין שהתוכנה אכן עובדת כמו שצריך ולא נתקלתי בשום בעיה טכנית לכל אורך הדרך. המשדר עובד טוב כמצופה והתוכנה מגיבה מהר וטוב ללחיצות. שימוש בתוכנה, גם בלי המשדר יכול לסייע בבדיקת התוכניות המשודרות כעת גם בלי להשתמש בשלט הממיר ובלי להפריע לרצף השידורים בטלויזיה.

תוספת ה"חברים" בתוכנה נותנת ערך מוסף לכל אלה שלא יכולים להסתדר בלי הפייסבוק ובלי לדעת מה החברים עושים כעת.

לדברי נציג החברה אלינו: "המיקוד המיידי שלנו הוא דגש חברתי, האפשרות לדעת מה חבריך רואים, עשרת הגדולים ומספר חידושים נוספים הם גבוה בסולם העדיפיות שלנו. כמו כן השאיפה לתת מענה טוב לתמיכה במוצרים הבסיסים שיש בסלון כמו מגברים, DVD וסטרימרים."

יתרונות:

 • הגדרות מהירות ועבודה מיידית
 • חיבור החברים מהרשת החברתית.
 • לוח שידורים מלאים בעברית בצורה גרפית.

חסרונות:

 • אי סדר ועקביות בתפריטים
 • אין אפשרות לחפש תוכניות עתידיות
 • אין אפשרות להקליט מתוך לוח השידורים
 • כפתור OK במיקום לא נוח
 • לא ניתן לתכנת את השלט עבור מכשירים אחרים

שורה תחתונה

הרעיון של השימוש במשדר ה IR בשילוב תוכנה ישראלית המציגה EPG מלא של ערוצי הטלויזיה הוא הוא רעיון טוב שאינו ממומש בצורה מלאה. התוכנה לא "סתם" מעבירה ערוצים בצורה טיפשה, אלא מביאה למשתמש את רשימת הערוצים בצורה נעימה לעין, עם התקציר ולוגו הערוץ והכל בעברית מלאה ולא פחות חשוב – פועלת טכנית באופן משביע רצון. אלא שחוסר במאפיינים מהותים המלווים בסיבוכיות מיותרת של המסכים בתוכנה מצביעים על כך שהתוכנה עדיין לא בשלה במאה אחוז ושאם אלו ייפתרו, יוכל הלקוח לקבל מוצר מעולה. למי ששוקל לרכוש את רכיב ה IR אמליץ להוריד קודם לכן את התוכנה בחינם ולנסות לעבוד איתה "אופליין" ולראות האם היא נוחה לו.

חשוב לציין ששימוש במכשיר סלולרי (או בזמנו, מכשיר PDA) כשלט רחוק זה רעיון ישן שלעולם לא הצליח ממש לתפוס. הבעיות הן בתפיסת העולם – האם הייתם מוותרים על הסלולר שלכם לכל המשפחה לשמש כשלט? אני מעריך שזה יתאים יותר כשלט משני או עבור רווקים שלא יצטרכו לוותר על המכשיר שלהם לטובת אחרים.

תצורה מומלצת לעבודה לדעתי היא שילוב רכיב ה IR במכשיר אייפוד טאץ שאין בו שימוש ושיונח על השולחן. שימוש באייפון המיועד כמכשיר סלולרי ביום יום אינו נוח משום שיש להכניס לו את הרכיב בכל פעם וכשזה בפנים, לא ניתן לקיים שיחות טלפון. דמיינו שאתם מקבלים שיחת טלפון, הרי הדבר הראשון שתרצו לעשות זה להשתיק את הטלויזיה (אבל אפליקציית הטלפון כרגע פעילה!) וזה במידה ותזהו שיש שיחה שכן כשרכיב מוכנס לא שומעים את הטלפון מצלצל…

הרכיב מיועד עבור מכשירי אייפון דור שלישי ו 3GS או אייפוד טאץ ואינו מיועד למכשירי דור ראשון.

לתגובות בפורום על שלט netcouch לאייפון/אייפוד טאץ´, לחצו כאן

את המוצר ניתן לרכוש ברשת באג במחיר של 119 ש"ח (דף המוצר ברשת באג). התוכנה ניתנת להורדה בחינם ב AppStore.


7:00
  /  
6.6.2010
  
מאת: אלי חבוש

1