Drobo וה- DroboShare

Drobo הינו אחד מהתקני ה NAS הכי מוכרים וזאת בשל נוחות שימוש לכל הדיוט ואיכות מוצר מהמעלה הראשונה. אין מנוס ...

7:00
  /  
30.05.2010
  
מאת: אורן שפיר

הקדמה

לפני מספר שנים נכנסה חברת Data Robotics inc לתודעה עם המוצר Drobo. מוצר פשוט להפעלה שנועד לאפשר לנו להשתמש בדיסקים הקשיחים המיותרים ה"מסתובבים" לנו בבית ולהפוך אותם, בעזרת ה-Drobo, למרכז אחסון מידע. הדובדבן שבקצפת היה הגנה מוחלטת על המידע ואפשרות להמשך עבודה ללא הפרעה גם אם דיסק אחד או יותר יצאו מכלל שימוש. בנוסף ה-Drobo אפשר להחליף ולשדרג את הדיסקים בצורה פשוטה – הוצא את הישן והכנס את החדש. חלום.

מאז ומתמיד חלמתי על המוצר היות ותמיד הסתובבו אצלי בבית הארד דיסקים מיותרים משדרוגים של שרת ההקלטות שלא היה לי מה לעשות איתם. ה-Drobo יועד בדיוק לכך, להשמיש אותם בצורה הטובה ביותר. לכן, שמחתי מאד לקבל את האפשרות לבדוק לזמן מה את המוצר בביתי ועוד יותר משמח היה לקבל את הDroboShare – שאפשר לחבר את ה-Drobo ישירות לרשת הביתית, להנאת כל המשפחה.

על המוצר

אז מה זה בעצם Drobo? ה Drobo הוא התקן אחסון המאפשר להכניס לתוכו עד 4 דיסקים (בדגם אותו בדקתי) והמתחבר למחשב בחיבור USB 2.0 או FireWire. ניתן להכניס בו זמנית דיסקים מגדלים שונים וניתן לעשות זאת בשלבים, למשל, אם יש לנו דיסק 80GB ודיסק 120GB מיותמים, ניתן להכניס אותם ל-Drobo ולנצל אותם לאחסון מידע. מאוחר יותר ניתן כמובן להוסיף דיסקים נוספים ואף להחליף את הקטנים יותר, כל זאת תוך כדי שה-Drobo פועל!

היתרון הגדול של ה-Drobo הוא ביצירת התקן אחסון המוגן בפני נפילות/תקלות דיסקים והמאפשר המשך עבודה ללא צורך בהפסקה גם בזמן תקלה. כולנו מכירים התקני אחסון המגנים על המידע תוך שימוש ב-Raid 1 או 5, אך ה-Drobo משתמש בשיטה שונה להגנה על המידע האגור בו המאפשרת הגנה על המידע כבר משני דיסקים ואת הגמישות המופלאה בשימוש בדיסקים בכל מספר, בכל נפח ובאיזה סדר שנרצה.

נפח האחסון המוכנס ל-Drobo מתחלק בין נפח מוגן (הנפח העומד לרשות המשתמש לאחסון בפועל), נפח אחסון המגן על המידע וכן נפח אחסון להרחבה עתידית ולכן הנפח העומד לשימושו של המשתמש תלוי לא רק בנפח הדיסקים אלא גם בחלוקת הנפח בין הדיסקים השונים. למשל שלשה דיסקים של 80GB נותנים נפח של כ-147GB לשימוש. גם אם נשדרג את אחד הדיסקים ל-250GB הנפח המוגן העומד לרשותנו לא יגדל ונאלץ לשדרג שניים לפחות ל-250GB כדי לנצל את הדיסקים כראוי ולקבל נפח אחסון מוגן של כ-305GB. רצוי אם כך לבדוק מראש לפני רכישת דיסקים את הנפח שיעמוד לרשותנו. ניתן לעשות זאת בעזרת ה-Capacity Calculator הנמצא באתר החברה.

ה-Capacity Calculator

 
קופסת הקרטון הראשונה

הפתיחה

ה-Drobo מגיע בקופסת קרטון גדולה, מוגן כראוי ע"י ספוג קשיח ומכוסה בבד לשמירה נוספת. כבר עם פתיחת הקופסה מרגישים כי מדובר במוצר פרימיום שלא רק משדר איכות אלא גם בנוי מחומרים איכותיים מאד. ה-Drobo אמנם עטוי פלסטיק אך הפלסטיק איכותי מאד, רמת הגימור מעולה, הוא כבד ויציב ומשדר יוקרה.

 


ה-Drobo במלא הדרו…יחד עם החוברות ודיסק ההתקנה המגיע איתו

החזית העשויה פלסטיק מבריק מכסה על תאי הדיסקים ומוצמדת בעזרת מגנטים חזקים לגוף ה-Drobo. שוב, אלמנט המשדר יוקרה – לא עוד דלת דקיקה מוחזקת ע"י ציר שביר כי אם מכסה עבה שיחזיק מעמד שנים רבות של שימוש.


חזית ה-Drobo ותאי הדיסקים (3 מלאים ואחד ריק)

מידותיו – כ-15 ס"מ רוחב, גובהו כ-16 ס"מ ועומקו כ-27 ס"מ.

בחלקו האחורי של ה-Drobo ניתן להבחין במאוורר המיועד לשמירה על הטמפרטורה של הדיסקים, חיבור חשמל, USB ושני חיבורי FireWire לצורך שרשור עם מכשירים נוספים.

 


חלקו האחורי של ה-Drobo

יחד עם הקופסה של ה-Drobo עצמו קבלתי עוד קופסה שהכילה את הכבלים לחיבור וכן את ספק הכח.

 


הקופסה השנייה – הספק והכבלים

התקנה

התקנת ה-Drobo פשוטה להפליא: התקן את תוכנת ה-Drobo Dashboard המשמשת לניהול ה-Drobo, חבר את ה-Drobo לחשמל ולמחשב והכנס את הדיסקים שיש לך לתוך ה-Drobo. התוכנה זיהתה את ה-Drobo המחובר למחשב ואפשרה לפרמט את הדיסקים כדי להכינם לפעולה. לאחר פעולת הפירמוט מקבלים כונן אחד חדש על שולחן העבודה וניתן להתחיל למלא אותו בחומר…

את הDrobo בדקתי תחת מערכת הפעלה WindowsXP, Windows 7 ו-MAC OSX 10.6.2. בכולן דרך העבודה, ההתקנה וה-Dashboard זהים.

 


ה-Dashboard

הפעלה

מהירות הכתיבה והקריאה מה-Drobo היו דומים וסבירים ועמדו על כ-25MB/Sec  בחיבור למחשב עם מערכת הפעלה Windows 7 כאשר ה-Drobo מפורמט ל-NTFS וכ-23 MB/Sec בחיבור למחשב עם מערכת הפעלה OSX 10.6.2  כאשר ה-Drobo מפורמט ל-HFS+. מעבר ל-NTFS ו-HFS+ ניתן לפרמט את ה-Drobo גם ל-EXT3 לתאימות עם לינוקס ול-FAT32 לתאימות לכל מערכות ההפעלה.
יש לזכור כי ה-Drobo מחובר בחיבור USB למחשב ולכן אין לצפות למהירויות כתיבה כמו בחיבור SATA למשל.

ה-Drobo יודע להכנס למצב "שינה" כאשר המחשב כבוי ובכך מוריד את צריכת החשמל ומאריך את חיי הדיסקים. רעש המאוורר ב-Drobo סביר אך ניתן להבחנה גם ממרחק של כמטר כאשר הסביבה שקטה. לעיתים רעש המאוורר מתחזק (לאחר פעולה מאומצת או בזמן הדלקה) ואז ניתן להבחין בו אף מרחוק יותר.

ב-Drobo אותו בדקתי היו מותקנים שלשה דיסקים קשיחים: 2 דיסקים בנפח 255 GB כל אחד ודיסק אחד בנפח 500  GB סה"כ נפח פנוי לשימוש היה כ-440 GB. כדי לבדוק איך מתמודד ה-Drobo עם תקלה אפשרית בדיסק, תוך כדי צפייה בסרט אשר היה מאוחסן ב-Drobo הוצאתי דיסק אחד של 250 GB. הסרט המשיך להתנגן ללא הפרעה אך קבלתי הודעה כי עתה ה-Drobo לא יכול להגן על המידע שלי וצבעי נורות הסטאטוס על גבי ה-Drobo וב-Dashboard הפכו כתומות.


אזהרה לאחר תקלה


 וה-Dashboard

החזרתי את הדיסק ותוך כדקה המצב חזר לקדמותו – ללא הפרעה כלשהי לניגון הסרט. במצבים מסויימים בהם ישנה תקלה בדיסק ומחליפים אותו בחדש (ריק), הזמן שלוקח ל-Drobo לחזור למצב בטוח יכול גם לקחת מספר שעות.

סיכום ביניים

ה-Drobo כהתקן אחסון המחובר ישירות למחשב עושה את עבודתו בצורה הטובה ביותר, הוא מגן על המידע ומתריע בזמן תקלה, מאפשר להשתמש בדיסקים מיותרים ללא חשש מהתאמה בנפחים ומאפשר המשך עבודה גם בזמן תקלה והכל בצורה פשוטה, ללא צורך בהפעלת תוכנה או פקודות – הכל נעשה אוטומטית. החיסרון העיקרי שלו הוא מהירות העברת החומר הנמוכה יחסית ממנו ואליו. חיסרון משמעותי נוסף…אליו נגיע בסוף הסקירה.

הקופסה השלישית!

לשמחתי קבלתי עוד קופסה אשר הכילה את ה-DroboShare. הן האריזה והן המוצר עמדו באותם סטנדרטים של ה-Drobo – חומרים איכותיים, עיצוב מזמין ותכנון לעמידות לשנים.


 האריזה


ה-DroboShare

על המוצר:

ה-DroboShare מאפשר לחבר את ה-Drobo לרשת הביתית כך שהמידע שעליו יהיה זמין בכל מחשב המחובר לרשת הביתית. ה-DroboShare מאפשר חיבור של עד שני מכשירי Drobo כדי לשתפם ברשת הביתית. לשם כך ניתן לראות שני חיבורי USB בצד האחורי של ה-DroboShare מלבד החיבור לחשמל ולרשת. בנוסף קיים חור קטן ליד חיבור הרשת עבור כפתור ה-Reset, אליו ניתן להגיע בעזרת מהדק נייר פתוח.


חיבורים בגב ה-DroboShare

גוף ה-DroboShare עשוי מתכת וחזיתו ואחוריו פלסטיק מבריק. ניתן להבחין בשקעים הנמצאים על חלקו העליון. שקעים אלו מיועדים לייצוב ה-Drobo כאשר מניחים אותו על ה-DroboShare (רגלי הגומי של ה-Drobo נכנסים לתוך השקעים).

 


ה-Drobo מונח על גבי ה-DroboShare

תשומת הלב לפרטים ולנוחיות ניכרת גם בכבלים המסופקים עם ה-DroboShare. היות וה-Drobo מגיע כבר עם ספק כח של עצמו, עם ה-DroboShare מקבלים מפצל מתח המאפשר לחבר בו זמנית לאותו הספק הן את ה-Drobo והן את ה-DroboShare. בנוסף מקבלים כבל USB קצרצר המחבר בין ה-Drobo לבית ה-DroboShare וכבל רשת סטנדרטי.


החיבורים מאחורי ה-Drobo וה-DroboShare

הפעלה

ה-DroboShare אינו מצריך התקנת תוכנה מעבר ל-Drobo Dashboard ואינו מצריך כל פעולת קונפיגורציה נוספת! רק לחבר לרשת הביתית וכל מחשב בו מותקנת תוכנת ה-Dashboard מייד יזהה את ה-Drobo דרך הרשת וימפה כונן רשת אוטומטית במחשב – לשימוש מיידי. ניתן כמובן לקבוע את כתובת המכשיר ברשת דרך תוכנת ה-Dashboard.

הגישה ל-Drobo דרך הרשת הביתית נבדקה הן במחשב עם מערכת הפעלה Windows 7 והן ב-MAC OSX 10.6.2. בשתיהן ה-Drobo זוהה מייד וניתן היה להשתמש בו משניהם ללא כל בעיה. מעט מאכזבת הייתה מהירות הכתיבה והקריאה מה-Drobo דרך הרשת הביתית – לא הצלחתי לקבל מהירויות הגבוהות מ-15MB/Sec – הן בכתיבה ל-Drobo והן בקריאת קבצים ממנו. אמנם מספר סרטי 1080P שאוכסנו על ה-Drobo נוגנו ללא בעיה דרך הרשת, אך סרטים עם BitRate גבוהה יכולים גם לגמגם. (המהירויות נבדקו כאשר ה-Drobo מפורמט ב-EXT3 ופעם נוספת כאשר היה מפורמט ב-NTFS. מהירות הרשת הביתית 1GB).

בדיקת הגנה על המידע נעשתה גם במצב בו חובר ה-Drobo לרשת הביתית דרך ה-DroboShare. גם כאן הוצא דיסק תוך כדי ניגון סרט ולא נצפו תקלות כלשהן – לא עצירה בניגון הסרט ואף לא קרטועים. גם הכנסת הדיסק חזרה וקריאתו על ידי ה-Drobo עברה ללא הפרעה לניגון הסרט.

תוכנת ה-Dashboard כוללת גם כלים מתקדמים יותר לניהול ה-Drobo כגון הגדרת כתובתו ברשת הביתי, פירמוט, איתחול, הכנסה למצב "שינה" ואף עדכוני חומרה למכשיר עצמו. הכל נעשה מרחוק מכל מחשב ברשת הביתית ובצורה קלה ופשוטה להפעלה.


כלים מתקדמים ב-Dashboard

סיכום

שילוב ה-Drobo וה-DroboShare הופך את שני המוצרים למוצר אחד – Network Attached Storage (NAS) – מאגרשת. וככזה יש לבחון אותו מול מוצרים אחרים הקיימים בשוק.

מבחינת מהירות – הוא אינו מצטיין כלל ואף מאכזב.
מבחינת פיצ´רים מתקדמים ואפשרויות קונפיגורציה מתקדמות כגון הפעלת תוכנות הורדה עליו, גישה מרחוק (דרך האינטרנט) והגדרת כונני רשת עם הרשאות – הוא נמצא הרחק מאחור. אך מבחינת קלות הפעלה, גמישות בתפעול, הרחבת נפח האחסון לאורך השנים ושימושיות יום יומית – הוא נמצא בראש! ולא בחסד כי אם בזכות. בזכות תוכנת התקנה פשוטה, תמיכה במערכות ההפעלה העיקריות וניהול פשוט – לכל אחד ולא רק למומחים. כמו כן יש לציין לטובה את אתר החברה הכולל מידע רב על כל מוצר וכן אזור תמיכה נרחב מאד עם שאלות ותשובות כמעט על כל נושא ובעיה.

בזמן הבדיקה והכתיבה הוציאה חברת Data Robotics inc מוצר חדש שהוא בעצם שילוב של ה-Drobo וה-DroboShare – ה-Drobo FS. המוצר הזה בעצם מאגרשת מלא הכולל 5 תאים לדיסקים קשיחים, המאפשר גישה מרחוק וניהול מתקדם אך שומר על התקנה פשוטה ושימוש פשוט ונוח בעזרת ה-Drobo dashboard. ה-DroboShare הורד מאתר החברה.

מחיר ה Drobo עומד על 2778 ש"ח.
מחיר ה DroboShare עומד על 1432 ש"ח.

להמשך דיון בנושא ה Drobo & DroboShare לחץ כאן.

תודה לחברת מיקרו ג´וק על השאלת המוצרים לבדיקה

7:00
  /  
30.5.2010
  
מאת: אורן שפיר

1