evrit חדש, בעברית, קורא ספרים אלקטרוני עברי

עברית, קורא הספרים האלקטרוני העברי הראשון יושק בשבוע הבא. האם כל מה שידענו על עולם הספרות העברי עומד להשתנות? אני ...

8:00
  /  
28.05.2010
  
מאת: מעין קמחי
עברית, קורא הספרים האלקטרוני העברי הראשון

פרולוג

בשבוע הבא, 1.6, ייפתח שבוע הספר בארץ. ניופאן, ידיעות טכנולוגיות וסטימצקי ספרים, חברו יחדיו, הרימו את הכפפה והשנה יושק איתו קורא הספרים האלקטרוני העברי הראשון, ´עברית´. שנתיים אחרי היסטריית ה-Kindle בארה"ב מגיע סופסוף הפלא לארץ, עם התאמה לתכנים בעברית.

יש דברים שנשמעים טוב יותר דווקא באנגלית. אין מה לעשות עם זה, זה פשוט ככה. מסתבר שגם הדבר הכי עברי שיש לוקה בחסר בתחום הזה. אכן, הקורא האלקטרוני העברי הראשון הצליח לעשות את זה. עברי לגמרי, אבל נשמע טוב יותר באנגלית. קבלו את Evrit, על משקל e-book, או ע-ברית בעברית. מבולבלות? זה דווקא די פשוט. 

 

פרק 1 – מגמות של קריאה

כמה דברים שאולי לא ידעתן על ספרים אלקטרוניים:

  • בשנת 2008 נמכרו כחצי מיליון קוראים אלקטרוניים בארה"ב, בעוד ב-2010 הצפי על פי הרבעון הראשון הוא ל-13 מיליון!
  • בתקופת החגים האחרונה נמכרו באתר אמאזון יותר ספרים דיגיטליים מאשר ספרים רגילים.
  • בשנת 2010, 5% מכלל הספרים שנמכרו בארה"ב היו אלקטרוניים.

פרק 2 – קריאה ישראלית

על פי נתונים שהוצגו בהשקת המכשיר על ידי צביקה שיינפלד, סמנכ"ל השיווק של ניופאן 

  • הישראלי הממוצע קורא כ-13 ספרים בשנה
  • 88% מהנשים מעידות על עצמן כי הן קוראות באופן קבוע (הגברים, מנגד, בוהים במונדיאל)
  • 90% מהישראלים טוענים שהמקום המועדף עליהם לקריאה הוא הבית
  • הפעילות השניה האהובה על ישראלים בחורף (עד כמה שאפשר לקרוא למה שיש לנו כאן חורף) היא קריאת ספרים [את הפעילות הראשונה ברשימה כנראה שלא נזכיר מעל דפים אלו]

פרק 3 – מה זה בדיוק עברית?

עברית הוא בעצם שני דברים: קורא ספרים אלקטרוני ואתר אינטרנט המיועד להורדת כותרים לקורא החדש. 

א. קורא ספרים אלקטרוני

עברית, דקיק וקטן, חביב למראה, נוסטלגי משהו, בשחור ולבן ונעים הליכות. אבל, ותמיד יש אבל, עם לוגו שהעלה בי תחושות של לומדה משנות השמונים המאוחרות, ואולי זו דווקא היתה המטרה.

 

ל´עברית´ מסך מגע קפסיטיבי של "6, זיכרון פנימי של 1.2 ג´יגה עליו אפשר לאחסן כ-2000 כותרים ומקום לכרטיס הרחבה לתולעות הספרים שבינינו.

הספרים בעברית יאובטחו ויוצפנו ע"י חברת NDS וזה בעצם אומר שספרים שיירכשו מהאתר ומיועדים לקורא החדש, לא יוכלו להיקרא בשום קורא אלקטרוני אחר. לעומת זאת הקורא יודע להתמודד עם פורמטים מצויים כדוגמת ePub (של אפל, גוגל וקינדל) ו-pdf (כל השאר).

מכורות האינטרנט שביניכן צריכות להנמיך ציפיות, המכשיר יוכל להתחבר לאתר הייעודי באמצעות Wi-Fi ולהוריד ספר תוך פחות מדקה, אך אין לו אפשרות הרחבה למודם סלולרי ואין בו דפדפן רגיל המיועד לגלישה. מה כן תוכלי לעשות בו חוץ מלקרוא? יש לו רמקולים וחיבור לאזניות ואפשרות להקשיב ל´ספרי שמע´ או סתם למוזיקה בפורמט MP3.

כמו חבריו מארצות הניכר, עברית משתמש בטכנולוגיית E-ink ללא תאורה אחורית. מקרוב, ומרחוק זה פשוט נראה כמו דף נייר, דבר שמאפשר קריאה בתנאי תאורה עמומים וגם בתנאים מסנוורים (ר.ע הים באוגוסט). בניגוד לאחיו הגדולים, מחשבים ניידים וסלולריים, הוא לא מתחמם לאורך זמן. הסוללה מצידה מספיקה לעד 10 שעות של קריאה רצופה ואז כבר תצטרכי שקע זמין ופנוי. 

שינוי בחווית הקריאה? 

בדומה לספר רגיל אפשר להשאיר סימניה במקום שבו הפסקת לקרוא, לדפדף בין העמודים בספר ולכתוב הערות על גבי הטקסט.

בניגוד לספר רגיל, בעברית גם אפשר להגדיל ולהקטין את גודל הכתב ולחפש בקלות מילים בגוף הטקסט. תוספת מעולה לכל מי שקורא במקביל כמה ספרים וצריך להיזכר מי זה בדיוק ישמאל ומה הוא עשה לפני שלושה פרקים.

איריס הראל, מנכ"לית סטימצקי מאמינה שלא מדובר פה ב´גול עצמי´ אלא בהגדלת נתח השוק; ´אנו גאים להשיק קטגוריה חדשה בעולם הספר, ולהציג את הקורא האלקטרוני הראשון בישראל, אשר יספק חוויה קריאה אחרת לחלוטין, ויוביל את מהפכת הקריאה בישראל.´

בארה"ב אגב, הסתבר שקפיצת המדרגה במכירות בשנה האחרונה נבעה דווקא בשל הקהל המבוגר, 50+, ולאו דווקא הדור הצעיר שהטכנולוגיה זורמת בעורקיו. 

ב. אתר – http://www.i-vrit.co.il

באתר יהיו ביום השקה 200 כותרים בשפה העברית ואליהם יצטרפו כ-30 כותרים חדשים מדי שבוע. ביניהם אפשר למצוא כותרים עבריים מקוריים לצד רבי מכר מתורגמים מאנגלית: תש"ח – יורם קניוק, משחק הציד – הרלן קובן, שנת הגנן – קארל צ´אפק, בגובה העיניים – דן חלוץ, ילד אחד יותר מידי – רם אורן, אות מאבשלום – נאוה עתיר, אחוזת דג´אני – אלון חילו, סיפור על אהבה וחושך – עמוס עוז, חיי אהבה – צרויה שליו, ג´ין איר – שרלוט ברונטה, בלב האפלה – ג´וזף קונרד ועוד רבים אחרים.

הוצאות הספרים אשר ספריהן יימכרו באתר "עברית" הינן כתר, עם עובד, ידיעות ספרים, אחוזת בית, קשת, עליית הגג, בבל, מטר, פן, גרף, רימונים, אסטרולוג, סימנים וטל מאי.

 אפילוג. ומה אני חושבת על כל זה?

למרות הטענה שאפשר יהיה לקחת אותו לים (איך זה מסתדר עם החול?), למרות שאני מחבבת מאוד דברים חשמליים ולמרות שאין לי חיבה מיוחדת לריח של ספרים וזה לא ייחסר לי, אני חייבת לציין שכדי להשתכנע לנטוש את הספר המודפס אני חייבת לראות אותו בפעולה.

על פניו הוא נראה חמוד, קטן ופשוט להפעלה. המסך אכן לא מרצד והתחושה היא של דף נייר ולא של מסך אלקטרוני. אבל האם הוא יעשה לי חשק לסחוב אותו איתי בתיק (אני מהאחוזים הבודדים שקוראים דווקא בדרכים, או בים, בשמש הישראלים המופלאה)? האם הוא יקרא בשמי ויחליף את אהבתי וחיבתי הלא מוסברת לסימניות חינמיות מחנויות ספרים? האם אני בכלל מוכנה לשלם את המחיר הזה על הגאדג´ט החדש? העתיד הוא אכן בקוראים אלקטרוניים, אין לי בכלל ספק. אבל אני? האם אני מוכנה כבר להצטרף?

נחכה ונראה. בינתיים, אני חוזרת לספר שמחכה לי ליד המיטה.  

עלות צפוייה: 1400 ש"ח ולרגל שבוע הספר, הוא יגיע עם כ-400 ש"ח של קרדיט לספרים חדשים. עלות הספרים תשתנה מספר לספר אך אמורה להיות זולה מאחיהם בעלי הנייר…

להמשך דיון בפורום על ה-E-vrit לחצו כאן


8:00
  /  
28.5.2010
  
מאת: מעין קמחי

1