iPad 3G – סיכום של שבועיים של שימוש

עפר לאור חגג לאחרונה יותר משבועיים של שימוש באייפד 3G וחזר עם חוויות.

7:00
  /  
27.05.2010
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

את האייפד/iPad 3G קיבלתי לפני יותר משבועיים ועתה הגיע הזמן לסכם את התקופה ולראות האם באמת המכשיר היה שווה את ההשקעה הכלכלית ובמה משתמשים בו בביתי.

השימוש העיקרי אישית שלי הוא לקריאה ותגובה על דוא"ל כשאני אינני בחדר העבודה שלי, או מחוץ לבית. ההקלדה נוחה מאוד, וקל לי מאוד לעשות עבודה שהיא במהותה דוא"ל היישר מהמכשיר. מרבית הפעילות היא דרך GMAIL וקליינט הדוא"ל של המכשיר נוח מאין כמוהו. עכשיו שיש גם עברית (הודות לתום ציקל) זה אפילו מקל עוד יותר על השימוש במכשיר.

הפעילות השניה הפופולרית עבורי היא גלישה. המכשיר כולל מודם סלולרי, אך אני מוצא שבדרכים פחות נוח לגלוש איתו. המכשיר גדול ומגושם טיפה ולכן לא תראו אותי ברחוב פותח עמוד אינטרנט וגולש בו – זה מביך מדי ומושך יותר מדי מבטים.

מן הסתם אני לוקח את המכשיר לכל מקום אפשרי ופותח אותו בכל עת, שהרי הסיבה העיקרית לרכישתו (עבור כולנו) היא בעיקר להשוויץ שיש לך את הדבר שכולם חושקים בו. זה טיפה כמו לנהוג בפרארי בפקק באיילון. אתה לא באמת צריך פרארי ולעיתים זה מביך ופחות נוח ממאזדה, אבל כשאתה נוהג (כך אני מניח) כולם מסתכלים עליך.

אין ספק שהמכשיר מוריד הרבה מאוד חסמים תרבותיים. הרבה מאוד אנשים מגיעים, מבקשים לגעת בו ולנסות. לפעמים זה נחמד ולפעמים מעיק – אתה בדרך לאן-שהוא או באמצע ישיבה, וכולם פתאום מלטפים לך את המכשיר, במקרה הטוב (או דוחפים לו אצבעות שמנוניות במקרה הרע).

כלוח פגישות הוא נוח בהרבה מהאייפון. אני מסנכרן את הפגישות אוטומטית דרך GOOGLE CALENDAR הישר לאייפון. משמעות הדבר היא שכל פגישה שאני מוסיף במכשיר אחד מתווסף באופן קסום לשני בלי שאני צריך לעשות דבר. נוח ביותר. 

בפגישות אני כמובן משתמש בו לצורך הערות וכו´. במובן הזה הוא הרבה פחות נוח ממחברת ונייר. אני מנסה לתקן הערות בעוד שהפגישה ממשיכה ואני נאבק עם מקלדת התוכנה…

מדיה

יש הרבה מאוד מדיה איכותית, בחינם או קרוב לחינם ברשת. עם JDOWNLOADER אפשר להוריד כל קטע של יוטיוב ב-HD הישר למכשיר בלי לטרוח להמיר או לגעת (פורמט MP4 כמובן). איכות התמונה מצויינת, והתחלתי לאחרונה לצפות בסדרה WEB ZEROS, שהיא מין סיטקום או מוקומנטרי שהופק עבור הרשת וזמינה באייטיונז ב-HD בחינם מ-REVISION3 (רשת טלויזיה שמפיצה את תכניה רק דרך האינטרנט בלבד!).

אבל האמת שבתור מישהו שיש לו מסך 42" בחדר שינה ומסך איכותי בסלון, אין באמת הצדקה למסך נייד כזה לתכנים איכותיים אלא אם כן אתם מתכננים להשתמש בזה לטיסות או נסיעות (אוטובוס/רכבת).

איכות המסך מצויינת, אך בניגוד לרשמים הראשוניים שלי, אכן דחיסות המסך הרבה פחות טובה מזה של האייפון ולכן מי שחד עין כמוני, זה עלול טיפה להציק לו ממרחק קצר במיוחד.

משחקים

כפי שחשבתי מראש – משחקים הם ה-KILLER APP למכשיר הזה. הלהיט בבית הוא SCABBLE – משחק שבו כל המשפחה יכולה להשתתף. זה גם באנגלית, כך שזה חינוכי. כמובן שיש משחקים עם הרבה יותר אקשן. HARBOR MASTER הוא כמובן הלהיט התורן והילדים מתקשים שלא להשתתף כאשר הם רואים ספינת מסע שהולכת להתנגש ושולחים הישר אצבעות לתקן את המסלול שלה. גם משחקי PINBALL ומשחקים שיתופיים (דוגמאת AIR HOCKEY) מאוד נחמדים.

אני אישית אוהב את הרעיון של לספר לקטן (בן 5 כמעט) סיפור אינטרקטיבי בסגנון של ד"ר סוס, וזה נחמד מאוד שהמכשיר גם מקריא לך את הסיפור, גם מראה לך קטעים וגם מאפשר לחיצה על איזורים שונים בתמונה שמאפשרת לו באמת להבין מה כל דבר (באנגלית).

גם משחק בסימולטור טיסה או נהיגה ברכב מהנים במיוחד. הגודל של המסך והרעיון שמשתמשים במסך עצמו כהגה או כמוט הניווט, משדרגים מאוד את המשחקים והגרפיקה איכותית מאוד ביחס למכשירים ניידים.

חווית הגלישה ללא FLASH

נתחיל אולי מחווית הגלישה במכשיר לאחר שבועיים של שימוש אינטנסיבי – מצד אחד היא מהירה ונוחה מאוד.  כמעט כל אתר עובד כשורה (בשל בעיה עיצובית, YNET דורש גלילה עם שתי אצבעות במקום באחת בעמוד הבית שלהם) עם מינימום בעיות. את האתר שלנו למשל כמעט ולא היה צריך לשנות בקוד בכדי להתאימו לגלישה באייפד. פחות מ-5 שורות קוד שונו בכדי שהתפריטים יעבדו כשורה עם האייפד ללא באגים. זה מצויין ומראה שעבור מרבית האתרים התאמה לאייפד אינה נחוצה כלל או שדרוש מינימום של מאמץ בכדי להשיג אותה. 

המכשיר בעצם משמש כדפדפן CHROME לכל דבר (המכשיר מריץ ספארי, אבל מכיוון ששניהם מבוססים על WEBKIT של אפל – מבחינה אפקטיבית, מהירות ואיך שהעמוד נראה – זה כמעט זהה לאיך שכרום מציג עמודי אינטרנט במחשב שלכם), כמעט בכל מובן פרט לעובדה שאי אפשר להעלות קבצים דרך ממשק ה-WEB (למשל סרטים, או תמונות) וזה שוב מגבלה של מע´ ההפעלה של אפל שהיא מוזרה ומרגיזה כאחד.

הגלישה מהירה מאוד, נוחה מאוד וכייפית להפליא. נוח מאוד לגלוש בסלון (תוך כדי חדשות, סרט או תוכנית) כפעולת רקע. מה שכן, זה בפירוש מפריע לאלה שיושבים לצידך ורוצים גם הם לגלוש בו במקום לצפות בתוכנית…

דווקא פלאש כמעט ולא חסר, בניגוד לצפוי, אבל מה שכן מרגיז הוא דרך המעבר המסורבלת בין הטאבים. הזיכרון הקצר של המכשיר (זהה לאייפון 3GS) גם גורמת להרבה REFRESH בעמודים כאשר פותחים מספר רב של TABS. כאמור המעבר בין העמודים מסורבל ומתאים יותר לאייפון מאשר למכשיר בסדר גודל שכזה. נושא זה בהחלט דורש שיפור דרמטי מצד אפל בגירסא הבאה של התוכנה.

יציבות

המכשיר די יציב, אם כי  אני מוצא שיש לא מעט מקרים שבהם צריך לעשות לו RESPRING. בד"כ הבעיות קשורות למגבלות הזיכרון. אפליקציות רצות ברקע ופשוט מונעות שימוש נוח במכשיר. דוגמא שחוזרת על עצמה היא עמוד אינטרנט שיש בו נגן YOUTUBE מובנה. הפעלה של YOUTUBE מנגנת את התוכן מתוך העמוד. 

הבעיה היא כאשר מתחילים לשחק עם העמוד וכאשר כמות הזיכרון אינה גבוהה (למשל יש גם אייטיונז שמנגן ברקע, או תוכנת דואל או הרבה טאבים פתוחים בספארי). כמובן שלא אני אחראי על פתיחה וסגירת התוכנות, זו מערכת ההפעלה שאינה מספיק קפדנית ומשאירה את הדברים הללו פתוחים ברקע. משחק יתר בנגן היוטיוב (הגדלה, הקטנה שלו, תזוזה לזמנים שונים) יכולה בקלות לגרום לסגירת כל האפליקציה כולה.

בהקשר זה הייתי רוצה לסייג בכך שבעצם המכשיר שלי הוא JAIL BROKEN, כלומר מריץ גם את המקלדת העברית וכמה אפליקציות שרצות ברקע או מאפשרות לי יכולות שהמכשיר עצמו אינו עושה (כגון תוכנת BACKGROUNDER). בפירוש יתכן שחוסר היציבות הזו קשורה למה שהאפליקציות הללו עושות. 

להערכתי הבעיה היא לא תוכנות ה-JB אלא ניהול זיכרון לא מוצלח, בעיקר עבור ספארי. בהקשר זה כדאי לציין שמפליא שמכשיר כ"כ מתקדם לא קיבל שדרוג משמעותי בזיכרון מעבר למה שיש באייפון 3GS!

3G וניווט

גירסת הבטא האחרונה של WAZE מאפשרת ניווט מלא ושמיש בעזרת האייפד 3G. גם ה-GOOGLE MAPS המובנה שימושי ביותר וכיף לשימוש בדרכים. בשניהם החיפוש עובד מצויין עם המקלדת העברית של תום ציקל.

מצד שני, אין דרך שימושית להעמיד או להטעין את המכשיר בעת נסיעה ומהר מאוד הוא הופך למעיק יותר משמיש בשל הגודל שלו.

לכן, לפחות בשבוע האחרון, מצאתי שאני לא ממש רוצה להשתמש בו כאמצעי ניווט ומעדיף אמצעים קטנים יותר כגון האייפון 3GS שלי.

יצירת תוכן

נקודת הכשל האמיתי היחידה של המכשיר הוא ביצירת תוכן. בצריכת תוכן (מוזיקה, וידאו, משחקים, אינטרנט) הוא מעולה. אבל אם אנחנו מנסים ליצור תוכן, דרך GOOGLE DOCS (הוא מציג את התוכן במצב READ ONLY בלבד!) או דרך תוכנות יעודיות כגון PAGES, המצב לא מזהיר. לא נוח לכתוב מסמכים עם האייפד ומי שמקליד עיוור עובד באמת עיוור איתו.

מי שמתכנן יצירת תכנים פעילה איתו צריך להתכונן נפשית שאין באמת דרך מסודרת להדפיס ממנו תכנים (אפשר לשלוח אותם בדואל). גם שיתוף והעלאת מסמכים למכשיר דרך סינכרון קבצים ב-iTunes מסובך וקשה מאוד לזהות איך בדיוק לעשות את זה (נדרשתי להיכנס לאתר של אפל פעמיים בכדי להבין כיצד לעשות זאת). 

עברית לא ממש עובדת ב-PAGES (איזורים הפוכים, פונטים חסרים, אותיות ראשונות בפסקאות חסרות) וגם כתחליף WORD הוא די עלוב. אולי כתחליף ל-WORD 97 הייתי מוצא אותו כעדיף, אבל כשיש לי WORD 2007 על הלפטופ, אני בהחלט לא חושב לעבור ל-PAGES… מי שבאמת מתכנן להשתמש במכשיר ליצירת תכנים (הבעיה היא לא רק בעריכה אלא בכלל ביצירת תוכן בכל דרך) כדאי שירכוש לפטופ או נטטופ טובים, או לפחות שירכוש מקלדת BT שמקלה על החיים.

סיכום

אחרי שבועיים עם המכשיר, אני בהחלט מאוהב. קשה לי שלא לקחת את הצעצוע שלי לכל מקום. אבל למי ששואל, אני מסביר שעדיין לא ממש מצאתי את השימוש האמיתי שלי בו. הממשק נעים ובהחלט שמיש גם לילדים שלא יודעים להשתמש בעכבר או מחשב בכלל. אין סיכוי לוירוסים או בעיות מהסוג הזה, כך שהוא מאוד CHILD SAFE (אם כי פיזית הוא עדין מדי בשביל להשאיר אצל הילדים ללא פיקוח צמוד מאוד).

הממשק כאמור נחמד, אם כי רואים שיש המון מקומות לשיפור. דוגמאות לא חסר, למשל יש דברים שתוכנת הדוא"ל ממש עושה טוב ב-LANDSCAPE (ניווט בין תיבות דואל למשל) וממש גרוע ב-PORTRAIT (ניווט בין תיבות דואל למשל) וההיפך (תגובה לדוא"ל שמישהו שלח לנו לא ממש נעשה חכם ב-LANDSCAPE). אין ספק שיש כאן הרבה פונטציאל שאפל תצטרך לשפר ולשייף כפי שעשתה עם האייפון, במהלך השנתיים הקרובות. 

בעוד שנתיים לא הרבה ישתנה – המכשיר יראה מאוד דומה, אבל אין ספק שהשיפורים מאחורי הקלעים בניהול ובשיפור האפליקציות יהיו כאלה שנגיד "איך לא חשבו על זה קודם"…

כאמור, אני מאוהב. לא ממש יודע למה ואיך להסביר את זה. המכשיר יפה למגע, כיף לשימוש ומשוא לקינאת מרבית האנושות.

את מרבית הפעולות שלו אני יכול לעשות באייפון (ולרוב אפילו יותר טוב) או בלפטופ (תמיד יותר טוב), אבל מצאתי שאני כבר כמעט ולא גולש באייפון כשאני בבית. אני כמעט ולא קורא עיתונים או ספרים (עברתי לאייפד כמעט לחלוטין בעניין הזה) ואני אפילו לא ממש קורא יותר אתרי חדשות במחשב כי נעים לי לקרוא חדשות על האייפד יותר…

שימושי ? אולי. כיפי? בטוח!

לתגובות על האייפד 3G – לאחר שבועים של שימוש לחצו כאן


7:00
  /  
27.5.2010
  
מאת: עפר לאור

1