אוזניות גיימינג Track Scan Vibras Five.One

נמאס לכם לנסות לשחק ב Xbox ולקבל תגובות כמו "אולי תחליש את הרעש הזה?!"?איתי חורב יצא לבדוק האם אוזניות אלו הן הפתרון ...

7:00
  /  
20.05.2010
  
מאת: איתי חורב
הקדמה

הקדמה

לאחרונה נפלה בחלקי הזדמנות לבדוק זוג אזניות יעודיות לקונסולת ה XBOX 360 מדגם Vibras Five.One.  האוזניות מיוצרות ע"י חברת Track Scan, הידועה בעיקר כיצרנית סורקים ואזניות המשמשים צופים במרוצי מכוניות – סורק התדרים מאפשר למצוא את התדר של הנהגים השונים וכך לעקוב אחרי הנאמר בין הנהג לראש הקבוצה ולא רק אחרי המיקום של המכונית במירוץ.

אתם בטח שואלים: "מה הקשר בין חברה שמייצרת מוצר כזה ובין אזניות סראונד עבור משחקים?" התשובה – אין ממש קשר, אבל זה לא בהכרח אומר שהאזניות יהיו רעות.

הגעתי הביתה ופתחתי את הקופסא, שלשמחתי הכילה (כמעט) כל מה שצריך בשביל להשתמש באזניות: 

 • אוזניות בעלות שלושה חיבורי PL 3.5 mm.
 • מפענח דולבי (הערכה לא תומכת ב DTS).
 • ספק כח.
 • מיקרופון שמתלבש על האזניות בשביל משחקי רשת.
 • כבל אופטי ארוך במיוחד.

האזניות אינן אזניות סטריאו המייצרות סראונד וירטואלי באמצעות תוכנה, אלא אזניות סראונד "אמיתיות" בעלות חמישה דרייברים לכל אוזן – קדמי, אחורי, סאב, סנטר ורמקול חמישי הנקרא רמקול ווקאלי.
ספק הכח בעל שקע אמריקאי אולם הוא מקבל מתח של 220V ולכן כל שצריך בשביל לחבר אותו לחשמל הוא מתאם פשוט לשקע ישראלי.

החיבור לקונסולה עצמה הינו באמצעות כבל אופטי, למרות שיציאה זו אינה קיימת כמרכיב אינטגרלי בקונסולות ה XBOX. אגב, למרות שהאוזניות מיועדות ל XBOX הן מתאימות גם לבעלי מוצרים אחרים – כל מוצר שתומך בדולבי וביציאה דיגיטלית (אופטית או קואקסיאלית, שתיהן קיימות במפענח) יכול להתחבר אליהן. המרכיב היחיד המיועד לשימוש רק עם הקונסולה הוא המיקרופון, עליו ארחיב בהמשך.
ניתן תיאורטית גם לחבר את האוזניות ישירות למקור בעל שלוש יציאות אנלוגיות ללא שימוש במפענח, אולם זהו לא ייעודן הרשמי.

נתונים טכניים

אזניות

תחום תדרים

 • רמקולים קדמיים, אחוריים וסנטר: 20hz-20Khz
 • סאב וופר: 20hz-4Khz
 • רמקול ווקאלי: 60hz-18Khz

רגישות

 • רמקולים קדמים: 87dB±3dB
 • רמקול ווקאלי: 70dB±3dB

התנגדות

 • רמקולים קדמיים: 32ohm±20%
 • רמקול ווקאלי: 21ohm±20%

מיקרופון חד כיווני

 • תחום היענות: 300hz-4Khz
 • התנגדות: 2200ohm±20%
 • רגישות: 51dB±2dB-

 

מבנה

במבט ראשון קצת התאכזבתי. האזניות יושבות על האוזן (Supra-aural), לא מדובר באזניות ענקיות שמקיפות את האוזן מכל הכיוונים, למרות שנדמה שזהו תנאי הכרחי לאזניות סראונד. קשת האזניות עשויה מפלסטיק רך יחסית אבל לא כוללת כרית, כך שלא הכי נוח לחבוש אותן במשך שעות ארוכות. בגלל גודל האוזניה הן מפעילות מעט לחץ על האזניים כך שבעלי משקפיים, כמוני, עלולים למצוא אותן מעט לוחצות מדי.


 חזית המפענח – מסך וכפתורי שליטה

המפענח, שהוא בוודאי החלק היקר בערכה, כולל שתי כניסות אודיו דיגיטליות (אופטית וקואקסיאלית), שלוש יציאות אנלוגיות אליהן מתחברות האזניות וחיבור לספק הכח. למפענח מסך LCD פשוט לחיווי עצמת הקול והאות הנכנס, שלושה לחצני שליטה על עצמת השמע – (כללי, אחד לערוץ הסנטר ואחד לערוץ הבאס), כפתור השתקה, כפתור איפוס וכפתור הדלקה וכיבוי.

 
חיבורים אנלוגיים לאוזניות


כניסות דיגיטליות וכניסת מתח

החיבור של כל העסק יוצר רושם מסורבל למדי וכולל:

 • כבל חשמל: מפענח – ספק הכח.
 • כבל אופטי: מפענח – קונסולה.
 • שלושה חיבורים אנלוגיים (שמתאחדים לכבל בודד): מפענח – אוזניות.

עם זאת, העובדה שיש מפענח דולבי חיצוני אשר כל הבקרה מתבצעת דרכו הופכת את השימוש במוצר לנוח למדי. בשביל להגביר או להחליש את הערוצים השונים, אין צורך להיכנס לתפריטים או לגשש אחר כפתורים על האוזניות (הכל נמצא "מול העיניים"), התגובה של הכפתורים טובה מאוד ומאפשרת שליטה נוחה גם במהלך המשחק (בתנאי שלא מדובר בעיצומו של משחק אונליין סוער שלא מאפשר להזיז אצבע מהבקר, כמובן).


המפענח ו"בלגן" הכבלים

שימוש ומבחן האזנה

התקנה

התקנת האזניות לא מסובכת מדי, אבל לא ניתן להגיד שהיא פשוטה במיוחד. אלו שכבר התקינו אביזרי שמע במערכות קולנוע ביתי לא יסתבכו כפי הנראה, אבל מי שרגיל לחיבור אוזניות באמצעות בננה בודדת עלול להיבהל מעט.

החיבור מתחיל בקונסולה, לשם מתחבר כבר אופטי (ואם אתם מעוניינים לחבר גם כבל HDMI, תצטרכו לקנות ממיקרוסופט מתאם שיאפשר זאת תמורת $50 או שתוכלו, כמוני, לפרק את בידוד הפלסטיק של כבל ה AV כך שלא יסתיר את חיבור ה HDMI). את קצהו השני של הכבל האופטי מחברים למפענח, שאותו מחברים גם לחשמל (דרך ספק הכח). בצידו השני של המפענח שלושה חיבורי 3.5 מ"מ מסומנים בצבעים, אליהם מחברים את שלוש הבננות של האזניות, המסומנות גם הן.

 
חיבור הכבל האופטי לקונסולה

אם המטרה היא האזנה בלבד, בזה מסתיים החיבור. אם תרצו להשתמש גם במיקרופון למשחקים ברשת, תצטרכו להרכיב את המיקרופון על האזניה השמאלית, להכניס זוג סוללות AAA (שאינן מסופקות עם האוזניות) לבקר המיקרופון הכולל את תא הסוללות (הממוקם באמצע כבל המיקרופון) ואת קצהו השני של הכבל לחבר לצידו התחתון של בקר המשחק.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

המיקרופון ותא הסוללות (בקר המיקרופון)                                                                 חיבור המיקרופון לבקר המשחק              

המיקרופון מתלבש בקלות על האזניה השמאלית אולם, למרבה הצער, לוח הבקרה המסורבל (ששולט על עצמת הקשר ועל מצב המיקרופון – דולק, כבוי או מושתק) גורם לכך שהמיקרופון יהיה מעיק במיוחד ולא נוח לשימוש.


האוזניות כולל המיקרופון מורכב

חיברתי את כל הכבלים ולחצתי על כפתור ההדלקה. מסך המפענח היבהב לשניה וכבה. לחצתי לחיצה נוספת והפעם היחידה נדלקה. אני מציין את העניין הזה מכיוון שהתהליך חזר על עצמו בכל פעם שהדלקתי את המכשיר, לא מדובר היה בתקלה חד פעמית.


"סבתא סורגת" קטן עליי…

 

שימוש

בשלב הראשון בדקתי את האוזניות עם ייעודן הרשמי – משחקים:

Darksiders

במבחן ההאזנה, הקול היה רם וברור. פסקול המשחק עתיר באסים והם נשמעו היטב, למרות שחסרו לי הרעידות בבטן שנותן סאב וופר אמיתי. בסצינות המעבר ניתן היה להבחין בדיאלוג המגיע מהמרכז. במהלך המשחק ניתן היה לזהות בקלות אילו קולות וצלילים מגיעים מימין ואילו משמאל, אולם בין חזית לגב קשה היה יותר להבחין.

 

 

 

Call of Duty: Modern Warfare 2

המשחק כולל גם משחק ברשת, ולכן חיברתי את המיקרופון.
בניגוד למשחק הקודם שהוא משחק אקשן בו הלחימה מתבצעת בטווחים מאוד קצרים, הפעם מדובר במשחק יריות וההבדל בסאונד ניכר. הרבה יותר קשה לדעת מאיפה יורים עלי והמשחק התזזיתי אינו  מאפשר להתרכז בקולות בשביל למצוא את מקור הירי – ברגע שהתחילו היריות, יש רק שניה או שתיים לאתר את היורה לפני שיהיה מאוחר מדי. לצערי, האזניות לא איפשרו לי לעשות את זה, ההפרדה מבחינת כיווניות הצלילים לא הייתה טובה מספיק.

הדיבור בקשר היה סביר בסך הכל ולא בלט לרעה או לטובה. עם זאת, האזניה הפשוטה שהגיעה עם הקונסולה עשתה את אותה עבודה בלי לוח הבקרה הכבד. מצד שני – את אותה אזניה אי אפשר לשלב עם אזניות נוספת והיא שימושית רק כשמשתמשים ברמקולים.

 

החלטתי לנסות לבדוק את האזניות גם עם מקורות שאינם משחקים. צפיתי במספר סרטוני הדגמה של דולבי – הצליל נשמע טוב ואיכותי, אבל קשה מאוד להבחין בכיוונים מעבר להפרדה בין ימין ושמאל. כשביצעתי בדיקת ערוצים ציפתה לי הפתעה – כל אחד מהרמקולים נשמע היטב (שוב, בלי הפרדה בולטת בין רמקול קדמי לסראונד בכל צד) עד שהבדיקה הגיעה לסאב וופר, שם נשמע רק שקט. נראה שיש למפענח בעיה כלשהי עם ערוץ הבאס, מכיוון שהאזניות עצמן השמיעו בס בצורה טובה מאוד בשלבי הבדיקה האחרים (ייתכן כי הבאס שנשמע הועבר יחד עם המידע בערוצים האחרים).

 

סיכום

בסך הכל, האזניות התגלו כמוצר מאכזב עבורי. לא התקבלה תחושה של סראונד אמיתי (למרות שמדובר באזניות סראונד "אמיתיות" ולא כאלה שמשתמשות בסראונד וירטואלי), הן לא נוחות לאורך זמן, מערכת הקשר שלהן מסורבלת, הערכה שקיבלתי סבלה מבעיות טכניות קלות והייתה למפענח בעיה מהותית עם ערוץ הבס.

מצד שני, האוזניות הפיקו באס מצויין, בעלי אפשרות שליטה מצויינת על מאפייני הקול באמצעות כרטיס השליטה החיצוני ומהוות פתרון נאה למדי למי שזקוק לאוזניות 5.1 אמיתיות.

מחיר $250

יתרונות

 • צליל מצויין, במיוחד בתחום הבסים.
 • ניתן לחבר אותן לכל מכשיר עם יציאה אופטית או קואקסיאלית, או אפילו ישירות לכרטיס קול של מחשב (אבל אז צריך לוותר על מפענח הדולבי החיצוני ולהשתמש בפענוח הפנימי של המחשב).

חסרונות

 • המון כבלים ה"משתלטים" על איזור העבודה והופכים את המוצר ללא מתאים בעליל לסלון.
 • אזניות לא נוחות לאורך זמן, במיוחד למרכיבי משקפיים.
 • תחושת סראונד לא מרשימה במידה מספקת.
 • אין תמיכה ב DTS.
 • חיבור המיקרופון מסורבל ומצריך סוללות (בנוסף ספק הכח).

חברת Track Scan חסרה נציגות כיום בארץ ומוצריה ניתנים לרכישה בצורה מקוונת מחנות היצרן.

להמשך דיון בנושא אוזניות גיימינג Track Scan Vibras Five.One, לחץ כאן.

Special thanks to Mr. Todd Greene from track-scan who supplied us with the sample unit we used for this review.

7:00
  /  
20.5.2010
  
מאת: איתי חורב

1