PlayTV – הוספת יכולות DTT לPS3

אז מה היה לנו? קונסולת משחקים - יש. נגן בלו ריי - יש. IM - יש. ניגון אודיו, וידאו ותמונות ...

7:00
  /  
16.05.2010
  
 מאת: איתי פולק
הקדמה 

הקדמה

עוד לפני שהתחילו בארץ השידורים הדיגיטליים של עידן+, החלה התעניינות בPlayTV מבית Sony, התוסף המאפשר קליטה והקלטה של השידורים הדיגיטליים (DTT) לסוני פלייסטיישן 3 וכמובן במידת התאמתו לשידורים בארץ.

לאחר שהחלו שידורי הנסיון, ניסינו (חלק מחברי פורום הקונסולות והח"מ) להבין אם המכשיר יוכל לפעול בישראל כשורה. השאלה הגדולה הייתה תחילה אם יש תאימות לשידורים בניו זילנד/אוסטרליה שכן שם חלק מהערוצים משודרים באותו אפיון כמו בארץ. בהתחלה נמצאו דיווחים שאין כל התאמה, אחרי זמן מה היו דיווחים שיש תמונה אך אין קול. לבסוף לפני מספר חודשים, לאחר עדכון תוכנה משמעותי, התברר כי השידורים פועלים כשורה ולכן המכשיר אמור לעבוד גם בארץ.

לכן, בקשנו לקבל לידינו דוגמה. לצערנו ישפאר לא מייבאים את המוצר לארץ ומסרו כי לא יוכלו לארגן את המוצר לבדיקה. ניסינו לפנות לגורמים בחו"ל, אך עוד בטרם הגיעה התשובה, הרים חבר האתר Batnun (ושוב – המון תודות) את הכפפה רכש בכספו את המכשיר ואף דאג להעבירו לארץ לצורך הבדיקה.

מה בקופסא?

קופסה עם דיסק התקנה, כבל USB (מחבר רגיל למחבר מיני – בדיוק כמו זה שמשמש לטעינת השלטים) וכמובן הPlayTV עצמו. תשומת לבכם – אין אנטנה! לא בסיסית, לא מוגברת, נאדה. בקיצור, מי שרוכש – יש לדאוג להשיג אנטנה המתאימה לאיזור מגוריכם (כלומר בהתאם לעוצמת השידור באיזורכם).

הקופסא 


כבל USB, דיסק וה PlayTV  


בתוך הקופסא וה PlayTV

 

בתוך קופסת הדיסק ניתן למצוא גם מדבקה לשלט הבלוריי (למי שרכש או ירכוש) שמתאימה אותו לשליטה על הPlayTV. המדבקה לא נראית איכותית משהו, ואני לא בטוח שכל אחד רוצה להדביק על השלט שלו מדבקה שכזאת.

התקנה

מכניסים את דיסק ההתקנה לPS3, צופים בסרטון הדגמה קצר ולאחריו מגיעים להתקנה עצמה. ההתקנה פשוטה מאי פעם – סוני באמת עושים פה עבודה מעולה בכדי להקל על ההתקנה (רק מה עם אנטנה?) ומדגימים שלב אחרי שלב מה יש לעשות :


ברוך בא


בחירת איזור בעולם (אנחנו לא על המפה – יש לבחור Other)


חבר את כבל האנטנה


חבר את כבל הUSB ל PlayTV


חבר את כבל הUSB לPS3


הPS3 זיהה את הPlayTV


תחילת הסריקה


במהלך הסריקה – נמצאו 35 ערוצים – זה כנראה עובד לא?


נמצאו 5 ערוצי טלויזיה ו-30 רדיו


האם תהיה מעוניין לאפשר הקלטה תוך כדי משחק? הדבר עלול לפגוע בחווית המשחק


ביצוע אתחול למכשיר הPS3

בהפעלה המיידית לאחר מכן, לא ראיתי ולא שמעתי, למרות שהPS3 מצא ערוצים – זאת כיוון שהמכשיר מגיע עם גרסת תוכנה ישנה שאינה תומכת בפורמט הייחודי לישראל.

לכן, לאחר סיום ההתקנה יש לעדכן את התוכנה. לאחר גמר העדכון, הריצו מחדש את הסריקה. בסיום הסריקה החוזרת תוכלו לראות ולשמוע את הערוצים השונים.

לאחר ההתקנה – אין יותר צורך בדיסק ההתקנה, התוכנה הותקנה על הPS3 ואפשר להפעילה ישירות ממנו.

שימוש וEPG

עם הכניסה לתוכנה מגיעים לתפריט הראשי. (ניתן לבחור בהמשך שכניסה לתוכנה תביא אותנו ישירות לשידורים עצמם למי שמעדיף).

האפשרויות העומדות בפנינו בתפריט הראשי:

Live TV: כניסה למצב צפייה בטלויזיה.

Library: כניסה למאגר ההקלטות. כאן ניתן לדפדף, לצפות ולנהל את ההקלטות שלך. ניתן לבחור סוגי צפייה שונים. ניתן לראות את פרטי התוכנית כפי שהוצגו בEPG, ניתן להעביר תוכנית לתפריט הראשי של הPS3 כך שתוכל לצפות בה ישירות מהתפריט – יופיע תחת Video. כמובן שניתן גם למחוק תוכניות.

 

Schedule: צפייה וניהול של הקלטות – ישנות או מתוכננות.

Guide: כניסה ישירה לEPG. כאן ניתן לראות מה משודר עכשיו ולעבור אליו, או לראות מה ישודר בהמשך, לקבוע הקלטות, אם חד פעמיות, ואם רב פעמיות. בעת קביעת הקלטה ניתן לקבוע מתי להתחיל להקליט (נניח 5 דקות לפני תחילת התוכנית) וכנ"ל לגבי סיום התוכנית. אפשר לקבוע הקלטה יומית (חדשות למשל) או שבועית. דרך כאן ניתן גם לבחור ערוצים מועדפים. כמובן שכרגע, בשל בעיית העברית הEPG נראה כג´יבריש.

Settings: כאן אפשר לשלוט במספר אפשרויות, הערוצים המועדפים, נעילת הורים,הקלטה ברקע, Live TV buffer – אפשר לבחור אם הוא תמיד פועל או רק כשעוצרים,  גודל המסך (יחס המסך), כתוביות -שפת הכתוביות המועדפת, אודיו – שפת האודיו המועדפת. אפשר לבחור אם התוכנה תתחיל בתפריט או ישירות בשידורים, הגדרות בסיסיות, עזרה ואודות.

Software Update: בודק אם יש גירסא חדשה לתוכנת הPlayTV ומעדכן במידה וקיימת כזו.

Manual: מדריך לשימוש בשלטים השונים במסגרת המסכים השונים. (שלט הPS3 הרגיל, שלט הבלוריי ו PSP).

Find and Record: חיפוש תוכניות להקלטה והגדרת הקלטה ידנית. אצלנו החלק הראשון בשלב זה לא רלבנטי, כי אין עברית. זה גם מה שעושה את החלק השני להכי רלבנטי.

EPG

הEPG הוא החלק הכי בעייתי בכל העניין. כרגע הEPG מגיע בעברית בלבד וגם זאת רק לשני ערוצים. (אני עוד אופטימי ומקווה כי יועלה בעתיד גם EPG באנגלית). העדר EPG בעברית מקשה את חיי ההקלטה בפרט אך גם את השימוש הכולל בכלל. אין ספק שקל יותר לזפזפ כשיודעים מה התוכן המוצג. בעייה נוספת שזה גורם היא שאי אפשר להתחיל להקליט תוכנית שאתה צופה בה במידה ואין EPG לערוץ/תוכנית – כלומר עליכם לצאת לתפריט הראשי ולקבוע הקלטה ידנית.

אפשר רק לקוות שאו שיהיה EPG באנגלית, או שסוני יחליטו להוסיף עברית.


כך נראה הEPG כרגע. איזה יופי התוכנית "…/.." תשודר בעוד חצי שעה!


הסימון האדום – תכנית שמסומנת להקלטה


אפשרויות הקלטה

ממשק

כמו שיכולתם ללמוד עד כה מהתמונות, את הממשק הזה קשה להשוות לכל ממיר אחר הנמצא בשוק, הכל נראה חד ותפור היטב.הרזולוציה כמובן גבוהה,  אולי רק ממירים פנימיים בטלויזיות של החברות הגדולות נראים טוב כ"כ. הממשק נוח מאוד. אבל הממשק הוא כמובן באנגלית, ולא בעברית – דבר שיכול להוות מחסור מסויים לחלק.

אם הפעלנו את אפשרות ה Buffer תוך כדי צפייה בערוץ מסויים, הPS3 שומר את התוכנית מרגע הצפייה, כך שניתן להריץ אחורה עד אותו רגע, לעצור וכד´.

הרצה קדימה ואחורה אפשרית במהירויות שונות,  30X 10X, 2X ו 120X באמצעות הרגישות בכפתורי הR2/L2 ניתן לשלוט במהירויות השונות. המעבר מהיר מאוד ולא נרשמו תקיעות מיוחדות.

אם תרצו לתת למכשיר תחושה יתרה של ממיר – אפשר לרכוש את שלט הבלוריי של הPS3 ואז ביחד עם המדבקה, השימוש יהיה יותר קל לחלק מהאנשים. כמובן שבחו"ל שם יש ערוצים רבים, ואפשרויות נוספות השלט מועיל אף יותר.

הקלטה

תחילה אציין כי ניתן להקליט ערוץ אחד ולצפות בערוץ אחר, אך לא ניתן להקליט שני ערוצים במקביל, לא בשידור חי, ולא בשידור עתידי. קצת לא ברור כי אם לפי האפשרות הראשונה – קיימים שני טיונרים מה שמציין כי כנראה אמורה להיות אפשרות להקליט שני ערוצים במקביל. כל הקלטה ניתן להעביר מתוכנת הPlayTV לתפריט הבית של הPS3 – תחת וידאו כמובן. משם, ניתן להעבירו למתאם USB, כלומר לDOK או לHDD חיצוני. הקבצים נשמרים בפורמט M2TS כך שניתן לצפות/לערוך אותם במחשב ללא כל בעייה או לנגן אותם ממזרימדיה. הקבצים נשמרים כולל הכתוביות (למרות שנראה שכרגע זה לא בשימוש) כך שניתן יהיה להחליף בין הכתוביות בעתיד. תכנית של חצי שעה תפסה נפח של 378MB.

איכות התמונה

כבר מרגע שהפעלתי את המכשיר היה נראה כי איכות השידור מעולה למדיי, גם חבר נוסף שהסתכל אמר שנראה כי הוידאו באיכות גבוהה מכל ממיר או תוכנה לDTT שהכרנו. הצגתי את היכולת גם לעופר (OferLaor) שאישר כי האיכות נראית זהה לממירים הטובים ביותר, אשר משתמשים ביציאת HDMI (מבחינת איכות התמונה).

הנה מספר דוגמאות כדי שתוכלו לנסות להתרשם בעצמכם (כמובן שמכיוון שמדובר בצילום של מסך, יש להתייחס לתמונות בערבון מוגבל):

 


EPG חצי שקוף על גבי השידור


אהרוני אמר להצביע שמאלה


במידה ואי פעם יהיו לנו שידורים מתקדמים – יש אפשרות להעלות שלט עם כפתורי צבעים/מספרים

לאור שידורי מספר משחקי ספורט בערוצים החופשיים מצאתי את עצמי צופה במשחקים דרכם ולא דרך ממיר יס שברשותי, זאת כיוון שהתחושה הייתה שהתוצאה שהתקבלה הייתה טובה יותר, מבחינת איכות התמונה והצבעים. בנוסף, יש את הנוחות שניתן לעצור את המשחק ולהחזיר אחורה.

Remote Play – שימוש באמצעות PSP / Sony Ericcson – AINO

למי שלא מכיר, לסוני PS3 יש אפשרות ל Remote Play (להלן RP), במקור זה פעל רק לPSP (הקונסולה הניידת של סוני), אבל לאחרונה נוספה האפשרות גם לטלפון AINO מתוצרת החברה. (השקת מכשיר הAINO). הנה וידאו הדגמה של שימוש במכשיר:

ברמת העיקרון השימוש בRP אפשרי גם מכל WIFI וגם דרך 3G. אני הצלחתי להפעיל את זה רק מ WIFI. דרך 3G כל שהצלחתי זה לגרום להדלקת הPS3 אבל לא היה חיבור של ממש. נסיתי לפתור את התעלומה אבל התקשתי למצוא פתרון קל לכך.

אין ספק שמדובר בתוספת נחמדה אשר מעבר לצפייה בDTT בכל מקום בו יש לך WIFI (נניח צפייה במיטה), אתה יכול גם לקבוע הקלטות, לצפות בשידורים מחו"ל (תלוי ברוחב הפס כמובן) ועוד.

וביקורת קטנטנה לגבי המכשיר הסלולרי עצמו, אני חייב לציין שהוא היה לי קצת כבד, ושיווי המשקל שלו קצת מוזר – הייתה לי תחושה על הזמן שהוא יעוף לי מהיד. כמו כן, המסך TOUCH שלו, לא תמיד בשימוש כמו באייפון ודומיו מה שקצת מרגיש מוזר – אתה משתמש לעתים במסך ולעיתים במקלדת עצמה. מה שכן, המצלמה שלו איכותית למדי, ויש לו יכולות מולטימדיה שעובדות נהדר. (ביקורת על רגל אחת יש לציין). המכשיר מגיע עם תחנת עגינה ואוזניות BT סטריאופוניות. אבל אנו עוסקים בPlayTV אז נחזור לביקורת…

שימוש תחת WINDOWS/Linux!!!

לקראת סיום הכתבה, נתקלתי באפשרות זאת. פועלים לפי האמור בקישור הזה, מחברים את הPlayTV למחשב, מצביעים לו על הדרייברים שהורדו וסודרו בהתאם להוראות, וזהו, יש לנו מתאם USB לכל דבר. פשוט וקל! (תשומת לבכם, אין מדובר בעדכון רשמי, ואין האתר אחראי לתוצאות השימוש בו).

בשביל לינוקס, כל מה שצריך זה להכניס את השורה הבאה בטרמינל:

sudo modprobe bttv card=139

תכנונים להמשך

באמצע אפריל פרסמה סוני מעין טיזר, לפיו לקראת סוף השנה יצא עדכון גדול לתוכנת הPlayTV, כאשר פריט המידע היחיד שהם חשפו הוא כי תתווסף תמיכה לפייסבוק לתוכנה. Like או Dislike?

עדכון – יולי 2010

בהמשך לטיזר האמור סיפק אחד ממנהלי סוני אירופה כי ברגע ששידורי תלת מימד דרך הDTT יהיו באוויר – הPlayTV יתמוך בהם.

סיכום

הPS3 הולך וצובר יכולות מעת לעת. בהתחלה הוא יצא עם כונן בלוריי שרבים הרימו גבה לצורך בכך, אח"כ יצא תוסף זה שטרם הגיע באופן רשמי לארץ, ואך לאחרונה התבשרנו כי באמצעות עדכון הוא יתמוך בתלת מימד ברמה זו או אחרת.

תוסף ה PlayTV בהחלט נותן ערך נוסף, ומאפשר להפוך את המכשיר לממיר מתקדם לקליטת השידורים הדיגיטליים. שני החסרונות הגדולים שלו הינם חוסר התמיכה בעברית, שיכול להציק לרבים, בנוסף העדר האנטנה בחבילה קצת מציק, אבל גם כך, במצב בארץ כל אחד זקוק לאנטנה מסוג אחר. מכיוון שאפשר לחבר לסוני כבלים שונים בכדי לקבל יציאות שונות, אפשר לעשות שימוש במכשיר בכל מסך אפשרי, מלבד אנשים הדרושים ליציאת SCART.

איכות התמונה והממשק הם נקודות החוזק ללא ספק של המכשיר ואפשר רק לקוות שאו שסוני יוסיפו תמיכה בעברית, או שיהיה לנו EPG באנגלית, כך המכשיר יהיה מושלם.

מחיר המכשיר בחנויות בחו"ל נכון לזמן כתיבת הכתבה הינו כ- 55 פאונד (כ-315 ש"ח לא כולל משלוח ומסים באם יהיו).

לדיון על הPlayTV לחץ כאן. 

תודה לחבר האתר Batnun על העברת הPlayTV לביקורת

7:00
  /  
16.05.2010
  
 מאת: איתי פולק