ה-iPad 3G, האייפד הסלולרי בפעולה

עפר לאור קיבל לאחרונה את ה-iPad 3G שלו, ולאחר התאמה קצרה לישראל, הוא מיד שרבט את רשמיו. מה ההבדל בין ...

7:00
  /  
11.05.2010
  
מאת: עפר לאור
הקדמה

הקדמה

קראו לי פאנבוי של אפל (אם כי לא חסכתי שבטי מאפל בנוגע לכמה שאני זועם על ג´ובס ושות´ על התנהלותם מול מפתחים בכלל ומול אדובי בפרט), אבל קשה להתנער מהיכולת המדהימה שלהם לגרום לך לרצות משהו שאתה לא בדיוק מבין למה הוא טוב. שלא יהיה ספקות, מהרגע שראיתי את האייפד רציתי אחד ועד היום, כמה ימים לאחר קבלת המכשיר הלא זול הזה, אינני מבין למה זה טוב, אבל מה אכפת לי, זה אתר של תרבות הפנאי ונראה לי שביחד עם מסכים דקים, מקרנים ואודיו, המכשיר הזה נכנס לפנתיאון של ציוד שלא עושה הרבה מעבר להרבה כיף ובעיקר – הוא מגניב לחלוטין!

בארה"ב ביקרתי פחות משבוע מיום ההשקה אבל פספסתי אותה. מכיוון שאני פיזית לא הייתי שם, עמדה בפני הברירה – להמתין למודל ה-3G או לרכוש מודל זול יותר כיום. ההבדלים בין המודל הרגיל ל-3G מתבטאים בשתי נקודות: למודל ה-3G יש פאנל פלסטיק עליון (אנטנות 3G) וכן הוא כולל AGPS מלא.

למה מישהו צריך מחשב עם 10" פאנל שיש בו GPS? זה נוח באופן שפשוט אין לכם מושג…

האפשרות לגלוש מהמכשיר מכל מקום הינה יכולת שמאוד משכה אותי ולבסוף רכשתי את המכשיר המלא והיקר, מה שהאריך את ההמתנה ביותר מחודש מרגע ההשקה של המכשיר הרגיל. רבים אחרים בחרו בפיתרון של MIFI – מכשיר חיצוני שמתנהג כמו ראוטר 3G ל-WIFI, מה שמאפשר לא רק למכשיר לקבל אינטרנט בכל מקום, אלא גם למכשירים רבים אחרים. בהמשך נדון על ההבדלים בין הגישות והיתרונות של שתי הגישות השונות.

ובכן, פחות משבוע אחרי ההשקה של המכשיר הוא נחת לי בידיים ומיד התחלתי בבדיקות.

אפתח בכך שזה אינה ביקורת מלאה. הסיבה לכך היא הזמן הקצר שהמכשיר בידי וכן העובדה שיש המון סקירות ברשת על המכשיר ולכן אין המון הגיון בלשחרר סתם עוד סקירה. המטרה במאמר היא להעשיר אתכם ספציפית על ה-iPad 3G, יתרונותיו וחסרונותיו ודברים שניתן לעשות איתו, בעיקר בכל נושא האודיו והוידאו.

הניתוח

3G – איך משנים USIM ל-MICROSIM?

 

בניגוד למכשירים קודמים בתחום הניידים, אפל לא נעלה את האייפד ל-AT&T, מה שמאפשר רכישה חופשית של האייפד בארה"ב וייבואו לישראל ללא כל בעיה. עם זאת, אפל עברה לשימוש ב-3FF, פורמט חדש של סים שהוא קטן בכ-20% מה-SIM הרגיל שניתן לקבל בשלושת חברות הסלולר.

הפורמט החדש מונע שימוש ב-SIM למטרות שונות (הרעיון המקורי שלי היה לעשות שימוש ב-DATA SIM אחר שיש לי בשימוש כאן במחשב, אך בעצם לא ניתן לבצע זאת). משמעות הדבר היא שצריך SIM יעודי למכשיר. מכיוון שחברות הסלולר עדיין לא מציעות MICROSIM (או 3FF), נופל עלינו הצרכנים "לייצר" כרטיסים כאלה. 

ההבדל בין SIM ל-MICRO SIM זה בעצם הגודל של הפלסטיק והמיקום שלו בכרטיס. לרוע המזל AT&T משתמשת באיזורי מגע מצומצמים, כמו שאורנג´ השתמשו טרם המעבר ל-USIM+. משמעות הדבר היא שצריך לגזור את ה-SIM מכל הכיוונים, כולל חתכים באיזורים עם מגע מתכת.

מן הסתם, המדריך הבא דורש מישהו עם ידיים יציבות ומדוייקות ועצבי ברזל. ברור לחלוטין שהדבר מסיר כל אחריות מהמכשיר (SIM עלול להתקע בתוך המכשיר אם הוא לא גזור נכון) ובוודאי שעלול לגרום ל-SIM להפסיק לעבוד לחלוטין.

בשלב הראשון בדקתי עם מודם סלולרי אחר שהכרטיס אכן הופעל בכדי למנוע אי נעימות אחר מעשה. ה-SIM במקרה הזה נרכש כ-DATA SIM בחבילת 5G של אורנג´. יש לשים לב שאין למכשיר דרך להגביל את כמות ה-DATA שהוא משתמש בה (חשוב למנוע ROAMING בכדי שלא יגלוש ברשתות של ירדן והרשות הפלשטינאית בטעות), מה שאומר שאם אתם מתכננים גלישה אינטנסטיבית במכשיר, רצוי מאוד להגדיל את החבילה מראש. ה-iPad 3G איננו יודע לקבל SMS ולכן כשאורנג´ ינסו להודיע לכם שהחבילה שלכם הולכת להגמר, לא יהיה אף אחד בצד השני שידע לפענח את ה-SMS. רק לאחרונה שמענו על כמה אנשים עם חשבונות של אלפי ועשרות אלפי ש"ח שכל עוונם היה בכך שלא הקפידו על מגבלות הגלישה שלהם ובעלות של כמה אלפי ש"ח לג´יגה, מאוד מומלץ לדאוג ולבדוק את הרגלי הצריכה שלכם כמה שיותר מוקדם.

אני מראש מתנצל על איכות חלק מהתמונות, הן נלקחו במהלך תהליך די עדין ולכן היה לי קושי מסויים לצלם במקביל לפעולה זו.

המצרכים

לפני שהופכים SIM רגיל ל-MICRO SIM, תצטרכו ככל הנראה לעבור בחנות, או לפחות להכין מספר מצרכים:

 • סרגל טוב מברזל לא יזיק.
 • סכין גדולה של מטבח לחיתוך ירקות או בשר (עם להב לא משוננת).
 • מספריים לא גדולות אך חדות במיוחד.
 • קרש חיתוך עדין.

בשלב הראשון יש לשלוף את ה-SIM הקיים שמגיע עם המכשיר. המכשיר מגיע כבר עם מקרוסים של AT&T שפשוט לא עבר אקטיבציה. ניתן להשתמש בכלי שליפת ה-TRAY לצורך הוצאתו. מעניין היה שכשמוציאים אותו זה נעשה במין זוית משונה, כאילו הסים יושב באלכסון בתוך המכשיר עצמו (ככל הנראה זה כך בגלל חוסר מקום בתוך המכשיר).

לאחר הוצאת המיקרוסים המקורי, ניתן להניח אותו על גבי ה-SIM החדש שלכם ולהשוות.

תחילה נחתוך את הפינה השמאלית והימנית של הסים שהם הקלים יותר. לצורך זה יש להניח את המיקרוסים מעל הסים הגדול יותר תוך כדי OFFSET אופקי, כך שניתן לראות שהקוי הפרדה בין שלושת קומות המגעים (אפשר להתעלם מהחלקים העגולים בחלק התחתון והעליון של ה-SIM) מתאימים בדיוק זה מול זה. אם יש דרך לקבע את ה-SIM בשלב הזה, זה מאוד יכול להקל על הפעולה.

אז כרגע המיקרוסים מונח מעט הצידה, אך נקודות המגע מקבילות בין שני הסימים.

בשלב הזה עלינו לסמן את האיזור. את זה נעשה בעזרת סכין מטבח ישרה (לא משוננת), כגון סכין קצבים או סכין בשר כבדה וחדה במיוחד. מניחים את הלהב בדיוק מעל הקו החיצוני של המיקרוסים (כך שבעצם בגופו הוא מכוון את הקו) ולוחצים חזק. הדבר יוצר חריץ לאורך ה-USIM. ניתן לראות שבחלקו הוא בעצם עובר את המגעים העליונים של ה-USIM (זה תקין!).

עכשיו ניתן לקחת את ה-USIM ומשתמשים במספריים חדות (אני רכשתי לצורך העניין מספריים של SCOTCH באופיס דיפו…) בכדי לגזור לאורך הפס. צריך להיזהר להישאר ישרים מכיוון שמאוד קל לפספס – ומה שכבר גזרתם כבר לא ניתן להחזיר…

עכשיו נניח את המיקרוסים שוב על הסים. הפעם נסמן את החלק התחתון עם הסכין – ושוב נגזור את ה-USIM, הפעם את חלקו התחתון.

עכשיו נוצר לנו USIM צר וארוך מהרגיל. עכשיו לחלק הקשה…

עכשיו צריך להניח את המיקרוסים באופן כזה שהמגעים האנכיים מקבילים. הבעיה היא שכאן כבר מדובר במשהו מסובך הרבה יותר, בעיקר בגלל שהמגעים של ה-USIM והמיקרוסים פשוט לא ממש תואמים אחד לשני וכן מדובר בהפרדת מגעים עגלגלים ולא ישרים כמו קודם. אני השתמשתי בסרגל ברזל קטן בכדי למדוד ולהעמיד את שני הכרטיסים כך שהמגעים היו תואמים.

 

עכשיו נחתוך תחילה את החלק הימני (עם המספרים) של ה-USIM בשיטה הקבועה (מסמנים חריץ עם הסכין וגוזרים עם המספריים).

לבסוף מסמנים גם את צד שמאל וחותכים את החלק שנותר.

 

עכשיו נותר רק לגזור את המשולש (שוב, עם הסכין והמספריים).

 

בשלב הזה כדאי לעגל טיפה את הפינות עם המספריים (ממש ממש בזהירות) מכיוון שכך ה-MICRO SIM של AT&T בנוי.

 

סביר להניח שלא דייקתם בחלק מהפעולות הללו (קשה מאוד לדייק) ולכן בשלב האחרון צריך לסמן את האיזורים שלא נכנסים ל-TRAY וניתן לשייף אותם או עם פצירה עדינה או אם מדובר בהפרשים גדולים יותר, ניתן לגלח אותם עם הסכין הגדולה.

חשוב מאוד שהכרטיס יכנס במלואו ל-TRAY ושלא יקפוץ החוצה.

ככל הנראה פלאפון משתמשים ב-SIM שכבר מראש מוכן לפירוק ל-MICRO SIM ולכן הפעולה של החתכים פשוטה יותר – פשוט הולכים לפי הסימונים הלבנים:

 
תודה ענקית לגל בריל על התמונה – גל תתחדש על האייפד 3G שלך!

הגדרות

בכך לא הסתיימה עבודתכם. בניגוד לאייפון שבו ה-APN הוגדר אוטומטית, כאן יש צורך להגדיר אותו ידנית (טוב שכך, אחרת היינו נעולים על AT&T). 

חשוב להגדיר שה-DATA ROAMING כבוי (אלא אם כן יש לכם כמה עשרות אלפי ש"ח לבזבוזים כשאתם בחו"ל) וכן לבחור את הרשת ידנית ולא אוטומטית.

 

ב-APN עליכם להגדיר:

 • אורנג´: UINTERNET (לדעתי גם INTERNET יעבוד). אין צורך בשם או סיסמא.
 • סלקום: INTERNETG. אין צורך בשם או סיסמא.
 •  פלאפון:

כעת כבו את החיבור הסלולרי והדליקו אותו בשנית (לא לשכוח לכבות WIFI בשביל לבדוק שזה עובד).

מהירות הגלישה?

 את הבדיקות ערכתי כמה פעמים לשם השוואה. חיבור הרשת שלי בבית הוא 10Mbps.

 • WIFI 802.11G – התקבלה מהירות של 4.2Mbps הורדה ברוב המקרים (הנמוך ביותר היה כ-2.5M)
 • 802.11N – לא ראיתי הבדל מהותי במהירות מול G.
 • 3G – נע בין 2.2Mbps לבין 1.4Mbps (זה השתנה במהלך היום)

הבדיקות נערכו מול חו"ל (!!) עם התוכנה Speedtest X.

חשוב לציין שלשלושת החברות גירסאות שונות של 3G עם מימושים שונים. הבדיקות שלי נערכו במודיעין עם חיבור 3G של אורנג´. לפי השמועות אורנג´ אמורים לשפר מהירות בהמשך ויתכן שהתוצאות יהיו שונות בספקים שונים בהתאם לטכנולוגיה שהם משתמשים. לפי מה שראיתי, ההבדלים יכולים להיות משמעותייים.

מה עוד מייחד את iPad 3G?

בעצם רק ה-AGPS. בחוץ קיבלתי LOCK זריז במיוחד גם ב-WAZE, גם ב-iGo Israel וכמובן ב-GOOGLE MAPS. מן הסתם קשה לדמיין מישהו מסתובב עם GPS בגודל 10", למרות שהמצפן וה-GPS היו מדוייקים משמעותית יותר מהאייפון, כנראה הודות לרכיבים יותר מדוייקים ואנטנות יותר גדולות (המסגרת עצמה אמורה להיות האנטנה גם של ה-WIFI וה-GPS, המכסה השחור בחלק האחורי של המכשיר הוא האנטנה 3G).

עם זאת, מעניין לראות את זה בפעולה. בעזרת תוכנת FULL FORCE ניתן לגרום לתוכנות שונות לחשוב שהמסך של האייפון שהם מוצגות בו פשוט גדל ברזולוציה ותוכנה שנכתבה היטב תעבוד ישר כראוי. WAZE למשל פשוט עובד במצב הזה ברזולוציה של 1024X768 ללא כל קושי!


ניתן לראות שהמצפן עובד (התמונה הפוכה מכיוון שניסיתי לבדוק שהמצפן יציב)

GOOGLE MAPS שודרג וזה מדהים כמה פירוט ניתן לראות איתו. התווספו דרכים להוסיף BOOKMARKS וזה כעת תומך גם בקישור בין אנשים לבין נקודות עניין. התוכנה שודרגה בצורה רצינית.

אולי החלק המעניין ביותר הוא עד כמה שופרה המהירות והדיוק של STREET VIEW. לוחצים על רחוב כלשהו בארה"ב, לוחצים על התמונה של האדם בפינה ויש לכם STREET VIEW חי של הרחוב באיכות מטורפת. מתי יוסיפו TURN BY TURN NAVIGATION או יכולות ניווט משולבות בתמונות מ-STREET VIEW אין לי מושג, אבל זה יהיה שידרוג מטורף מעל מה שקיים כיום.

אז שווה לקחת את ה-iPad 3G על פני MIFI?

במילה אחת – לא. בשתי מילים – בזבוז כסף.

נכון שיש יתרון לזה שלא צריך לסחוב עוד מכשיר נוסף (MIFI) או לפרוץ את האייפון שלכם לצורך שימוש כמודם סלולרי (MIWI), אבל כלכלית הוספת עוד SIM לחשבון לא הגיוני. בנוסף, כפי שראיתם הפעולה של הפיכת ה-USIM למיקרוסים זה לא משהו שהייתי מאחל למישהו בשלב הזה.

מי שלא מדייק בפירוש יפשל כאן כי הפעולה לא פשוטה בכלל.

ה-iPad עצמו

התרשמות כללית

שני הדברים הראשונים ששמים לב מיד כשמקבלים את המסך הוא עד כמה הוא איכותי והבטריה המטורפת שלו. כל מה שיש לי להגיד זה שאפל ייצרו מסך עם בטריה דחוסה במיוחד. בניגוד לדיווחים מ-ENGADGET, לא ראיתי שום בעיה עם דחיסות פיקסלים קטנה מדי. המסך לא פחות ממדהים. בחוץ קשה לראות אותו בשמש הישראלית (צריך להגביר את עוצמת האור ואז ניתן לראות), כך שזה מכשיר שיתאים יותר בתוך הבית או המשרד.

לגבי זמן הסוללה, היא פשוט לא נגמרת. בניגוד לאייפון שבמהלך היום אני מתקמצן עליו – כאן אין שום בעיה לטחון את המכשיר. הוא מחזיק בלי סוף זמן. אפשר סוף סוף לגלוש ולהתחבר למה שרוצים בלי לעשות חשבון לסוללה.


האייפד הרגיל

 
האייפד 3G – יחי ההבדל הקטן

לפני רכישת המכשיר הבנתי משום מה שחלק מהמחשבים בשוק יכולים להטעין את האייפד וחלק לא. אחרי שהבנתי שכל מחשבי ה-PC שלי לא מטעינים אותו, הסבר קצר מאלי חבוש, העורך של HT MOBILE והתמונה התבהרה. ככל הנראה הכוונה של אפל היא שחלק ממחשבי ה-MAC הישנים לא יכולים להטעין אותו. ה-PC מוגבל רק ל-500mA ולמרות שזה על הנייר צריך בהחלט להספיק למכשיר בפועל מחשבים רבים לא תואמים לזה. לכן, כאשר תחברו את האייפד למחשב ה-PC תקבלו הודעה בפינה שבה כתוב "NOT CHARGING" (תמונות רבות במאמר זה כוללות את הטקסט הזה…

מבט קצר במטען של המכשיר עלול להטעות אתכם שמדובר במטען זהה לזה של אייפון רגיל. מדובר במטען בגודל זהה אך בהספק של פי 3 מזה של האייפון (5 וולט, 0.45 אמפר לעומת 150 מילי אמפר במקרה של האייפון). ניתן להטעין את המכשיר גם עם מטען של אייפון, אך הוא מתחמם לא מעט וזה כמובן לא ממש רצוי.

כשמחזיקים את המכשיר עצמו, הוא מרגיש הרבה יותר קטן ממה שהוא נראה בתמונות. מרגיש מאוד טבעי ביד וחלקו האחורי חלק ונעים (הדרך שעשו את הלוגו האחורי מדהים). המכשיר עצמו כבד משמעותית ממה שמצפים ממנו. הוא לא נוח להחזקה לאורך זמן ביד שמאל תוך כדי הקלדה. זה משהו שצריך לסחוב בתיק ולהניח על שולחן או על הברכיים בעת השימוש.

למי שרוכש את ה-CASE של אפל, כדאי לדעת שתצטרכו להחליף אותו מהר מאוד. ה-CASE שנראה כ"כ טוב בתמונות הוא לא פחות ממזעזע. הוא עשוי מאיזה סוג של גומי דחוס עם תחושה סינטטית ותעשייתית. קשה מאוד להכניס ולהוציא את ה-iPad מה-CASE הזה והוא נראה רע. מה שכן, הוא שחור כולו, מה שמקנה מראה מאוד COOL למכשיר. לדעתי ערום הוא נראה הרבה יותר טוב, אם כי הרבה פחות מוגן מנפילות. לCASE של אפל יכולת להתקפל אחורה וכך להפוך לסוג של מעמד. לא צריך להתלהב מזה יותר מדי – הקיפול נראה די חובבני וזה פשוט לא עובד מי יודע מה. המסקנה? רכשו בלי ה-CASE ותשמרו עליו עד שחברות אחרות יוציאו כיסויים יותר טובים.

מאוד מסוכן להסתובב עם המכשיר בחוץ, במיוחד אם אתם ביישנים ו/או אנטי-חברתיים (או שניהם, כמו במקרה שלי). המכשיר מושך אנשים כמו זבובים וכולם רוצים להשתמש בו, לגעת בו וללכלך את המסך היפה שלו. הם מאוד נחמדים שנותנים להם לגעת ולהתלהב, אבל לקבל אותו חזרה זה סיפור קשה והם נעלבים קשות כשלא נותנים להם לשחק איתו…


המסך לאחר שימוששל הילדים במשחק כלשהו

הציפוי האוליאופובי שמצליח יפה לדחות טביעות אצבעות באייפון, לא מספק במקרה של המסך האימתני של האייפד. חמש דקות איתו לבד וכולו יהיה מכוסה שכבה עבה של שמני יד. תוסיפו למשוואה אנשים זרים ו/או ילדים וקיבלתם מכשיר שבאופן קבוע צריך נקיון. המכשיר עצמו לא מגיע עם מטלית (המשך מדיניות ה "תקנה בנפרד" של אפל שקוצצים עוד ועוד דברים בכל פעם שהם מוציאים מכשיר…). כדאי לציין שבעבודה שוטפת מולו לא ממש שמים לב ללכלוך והוא בעיקר מטריד כשהמכשיר כבוי.

בקיצור, בעלי ה-iPad צריכים להתרגל לרעיון שהם הפכו בעיקר לנקייני מסכים כפייתיים. הנקיון לא פשוט ואני משאיר כבר מטלית נקיון קבועה בתוך המארז של האייפד, מוכן לשליפה בכל עת.

מערכת ההפעלה של ה-iPad

כמובן שכל מי שנגע באייפון או אייפוד טאץ´ (אייטץ´ כפי שקוראים לו לאחרונה יותר ויותר) ידע תוך שניה להפעיל את המכשיר. בכל זאת, מפתיע מאוד לגלות בכל פעם דברים חדשים. כגון שניתן להוסיף עד 6 אייקונים של אפליקציות ב-DOCK התחתון (למה באייפון אין 5 ?!).

הרבה שיפורים נעשו בהקשר להכנסת טקסט. המקלדת עצמה עובדת אחרת לחלוטין מהאייפון ותופסת חלק ניכר מהמסך. פונקציות רבות שדרשו לחיצת גרירה (הפעלת פסיק, למשל, על ידי לחיצה על כפתור המספרים ואז להמשיך ולהחזיק את האצבע עד שמגיעים לפסיק ואז עוזבים) כבר לא נחוצים – הכל כבר במקלדת המובנת.

הגעתי למהירות מפתיעה ולדיוק מצויין עם המקלדת המובנת. מי שמתכנן להשתמש בזה כמחשב ראשי (?!) יצטרך מקלדת BT, וככל הנראה כל מקלדת כזו תעבוד (אפל מוכרת מקלדת כזו עם DOCK). עם זאת, השינויים במקלדת הם לא תמיד לטובה. למשל ניתן היה ללחוץ באייפון על כפתור ולגרור את האצבע עד שמגיעים לכפתור הנכון. ב-iPad הטריק השימושי הזה לא עובד. זיהוי השגיאות האוטומטי (כמו של WORD) עובד מצויין ויש פונקציות חדשות קטנות שמקלות מאוד על החיים.

המכשיר עצמו טס מהר הרבה יותר מהאייפון 3GS, אך מבחינת זיכרון יש לו זיכרון זהה (מוזר), כך שהוא עדיין סוגר אפליקציות שהוא לא צריך. כמעט כל האפליקציות המובנות השתנו  – החל מלוח השנה, דרך ספר הטלפונים ואפילו ניהול התמונות, דואל, סרטים, והאייפוד. ניתן לעשות עם כל אחד מהם יותר דברים (ניתן למחוק תוכן בקלות רבה יותר, לרכוש ישירות תוכן וכו´).

מבחינת כפתורים, ההבדל העיקרי בין ה-IPad לאייפון הוא שכפתור ה-MUTE עוצב מחדש וכעת הוא הפך לכפתור שמונע FLIPPING מיותר של המכשיר. כשהוא כבוי, יצא לי לא פעם שהמכשיר פשוט התחיל לסובב את המסך לכל הכיוונים כשהוא היה בעצם מונח כמעט שטוח על השולחן וכל נגיעה שיגעה אותו. המימוש של הכפתור הזה נראה לי לא פתרון מוצלח ביותר (עדיף היה שהם היו מזהים שהמכשיר בזוית כזו שטוחה ואז מתעלמים מה-ACCELEROMETERS האחרים).

אפליקציות גם שופרו ברמת הפונקציונליות הבסיסית -ניתן לפתוח ספריית תמונות באופן מאוד אינטרקטיבי (מזכיר מאוד את הרעיונות מאחורי שולחן ה-SURFACE של מיקרוסופט, אלא שהם לא מספיק התקדמו בכדי להגיע לרמה הזו – יש עוד הרבה מקום לשיפור). כאן הצלחתי לתפוס סדרת תמונות בדיוק באמצע שהן נפתחות (או מתקפלות – האפקט זהה).

באופן מוזר, הסירה אפל מספר תוכנות פשוטות שקיימות באייפון ולא קיימות באייפד. דוגמא פשוטה היא היכולת למשל להקליט עם האייפד אודיו, לשם כך צריך להיעזר עם תוכנות צד שלישי, כך גם לגבי תוכנות מזג האוויר, המצפן, מניות ואפילו שעון (שעון רגיל בכמה מקומות, שעון עצר, שעון מעורר) – כולן חסרות ודורשות תוכנות חיצוניות. במקרה של שעון מעורר והקלטה – מכיוון שאלה תוכנות שעובדות ברקע, אין בעצם כרגע פיתרון שבאמת מכסה את הפונקציונליות הזו שחסרה.

עברית

המכשיר תומך באופן מלא בעברית. לפי אלה שמשחקים בנבכי המכשיר הוא גם כולל מקלדת עברית תקינה שחסומה על ידי אפל עד שהם יחליטו להפעיל אותה. משמעות הדבר היא שכרגע לא ניתן להקליד בעברית, אלא אם תקנו את תוכנת המקלדת העברית הנפרדת ואז ניתן לעשות שימוש ב-CUT & PASTE… לעומת זאת, קל מאוד להגיע לאתרים שונים כגון האתר שלנו, אתר YNET ודומיהם – כולם נראים מדהים במכשיר.

מולטימדיה

אודיו

למי שרוכש את המכשיר כפלטפורמת מולטימדיה, נושא האודיו חשוב ביותר. כדאי לציין שהמכשיר עצמו כולל רק רמקול אחד (למה?!) בעוצמה לא רעה ואיכות שתואמת לגודלו. הוא טוב בתדרים גבוהים ופחות ככל שהתדרים נמוכים יותר. זה לא ממש רמקול שניתן להשתמש בו ליותר מאשר שמיעת התראות (שאגב, בניגוד לאייפון לא ניתן לשנות את הצלילים שלהם ללא פריצה) או שמיעת מוזיקת רקע כשרואים SLIDESHOW או משתמשים במכשיר כ-PICTURE FRAME (וזו מסגרת התמונות הדיגיטלית היקרה ביותר שראיתי בימי).

 

הממשק של אייפוד (כלומר, ניגון תכני אודיו) במכשיר מפתיע עד כמה שהוא צעד אחורה ממה שאפל בד"כ מוציאים. מדובר על שיטת רשימות וכו´. נכון, יש אפקטים יפים, אבל כל הכיף של COVER FLOW בעצם הועלם בממשק החדש. הממשק הזה דומה מאוד לממשק של האייטיונז במחשב שלכם. אם אתם אוהבים את אייטיונז ומנגנים איתו תוכן, תהנו גם כאן. אם אתם מעדיפים את תוכנת האייפוד הרגילה, ככל הנראה שתסבלו כמוני מהממשק הזה.

 

מבחינת איכות סאונד, המכשיר מצויין. איכות המוזיקה עם אוזניות ה-SHURE שלי היו לא פחות ממצויינות. לרוע המזל, את הכבל DOCK לוידאו ואודיו הקרבתי לצורך חיבור האייפון באופן קבוע לרכב שלי, אבל הודות ל-EBAY אני צופה לכבל חדש כזה בקרוב מאוד…

וידאו

YOUTUBE עובד מדהים – טוב בהרבה מהאייפון. התוכן יורד מהר, נראה ונשמע מצויין. יותר מזה, גם התמיכה בתוכן HD עובד מעולה. צפיתי למשל בקטע שאנחנו פרסמנו ב-HD ב-YOUTUBE וללא ספק רואים שמדובר בשיפור לעומת גירסאת ה-SD של אותו תוכן.


נסו לנחש מי זה מי

 

בניגוד לשימוש ב-MIFI, המכשיר מזהה כשהוא ב-3G מול WIFI. איכות התמונה של הרצאת קונן אברייאן מול חברת גוגל, שנמצא ב-YOUTUBE ב-720P נראה מדהים באייפון ב-WIFI. מכבים את ה-WIFI ואיכות התמונה נראית כאילו זה עבר כיווץ מטורף עם קצב נתונים נמוך במיוחד.

חיפוש זריז של ההרצאה של קונן אוברייאן על הביקור שלו בגוגל איכותית באופן מטורף למסך נייד. מה חסר? חסר לי היכולת לשמור את התכנים הללו של YOUTUBE לצפיה מאוחר יותר. מי שרוצה בכך, יאלץ להשתמש בשירותי מחשב בסגנון keepvid.com אשר מאפשר לכם להוריד בפורמט MP4 (אייפד פרנדלי) ולסנכרן אותו בחזרה דרך האייטיונז במחשב.


WIFI מול סלולר

מן הסתם, קל להפליא לרכוש תוכן מהמכשיר עצמו. IN FACT, אולי קל מדי. בקלילות רבה וללא מחשבה פתאום ניתן להגיע לעשרות ומאות דולרים של תוכן (דרך החנות האמריקאית) בלי לחשוב. אז לפני שלוחצים על iTunes, שימו לב בדיוק מה אתם עושים…

המכשיר עצמו תומך בתוכן עד 720P. משמעות הדבר היא שבעצם אתם מקבלים תחנת HD ניידת עם מסך נהדר. במידה ויש לכם תוכן HD שאתם רוצים לראות על המכשיר, הוא בעצם תומך ב-QUICKTIME, ב-MP4 או בM-JPEG. תכנים כאלה לא ממש נפוצים ברשת ולכן צריך להשתמש בתכנים תואמי PSP (פורמט ה-MP4 האוניברסלי) או להמיר לבד עם אחד מאלף תוכנות ההמרה שקיימות לשם כך.

 

כמו באייפון או באייפוד טאץ´, גוררים כל סרט או קובץ שרוצים לתוך אייטיונז ומסנכרנים את המכשיר והכל עובד. צריך לזכור שמרבית התכנים ברשת בפורמטים הללו הם ברזולוציות נמוכות (320X240 וכו´) שנראים ממש ממש רע על המכשיר הזה. יש קושי לא קטן לארגן תכנים בגודל נורמלי ונראה לי שיקח זמן מה עד שהרשת תשים לב שיש כאן סוג של קליינט חדש לקבצים ויתאימו עצמם אליו.

מה שבאמת הרגשתי חוסר בו זה נגן שיכול לנגן לי MKV טבעי ושאוכל לסנכרן את המכשיר אליו. זה היה משדרג משמעותית את החוויה של המכשיר. נקווה שהחברים מ-VIDEOLAN מקשיבים ויעשו משהו בנידון.

ואגב, מאוד אהבתי שאפשר לפנות מקום במכשיר על ידי מחיקה של וידאו הישר ממנו ולא צריך לחזור למחשב לצורך זה. אפל מתקדמים יפה לכדי מצב שבו האייפון והאייפד בכלל לא יצטרכו מחשב לניהול התכנים.

ראיתי גם סרטים יעודיים שמופצים כאפליקציה (כולל תפריטים בסגנון DVD או בלוריי), כגון BIG BUCK BUNNY:

דפדפן ודואל

שתי האפליקציות הללו הן שניים מתוך שלושת הדברים שאני עושה הכי הרבה עם האייפון (השלישי זה לדבר באייפון…).

בשני המקרים, מדובר בשדרוג דרמטי ממה שניתן להשיג עם אייפון. הדפדפן נראה טוב לפחות כמו מה שיש במחשב וזה טס מהר יותר מלהשתמש בדפדפן ממוצע במחשב חזק פי כמה. יש כמה דברים שהשתנו, בעיקר הניהול של BOOKMARKS, הגודל של המסך והמיקום של הכפתורים – אני פעמים רבות מנסה למצוא את המקום הנכון לעבור דפי WEB. 

כמה הערות על הדפדפן – חוץ מהעניין של חוסר FLASH, ניתן לראות כמה חסרונות שיצטרכו טיפול בהמשך. מתחת לאיזור הכתובת יש סוג של TOOLBAR ריק שלא ממש ברור הפונקציה שלו. המעבר בין ה-TABS הוא בסגנון של האייפון, בעוד שהאיזור הזה היה יכול לאפשר סגירה ומעבר זריז בין TABS, כך נוצר מצב שבו משתמשים מתוחכמים יתקשו לעבור בין TABS – אין ספק, המימוש כאן לוקה מאוד בחסר בעיני.

אחד הפיצ´רים החביבים ביותר זה שהדפדפן מריץ את הסרטים של יוטיוב הישר בעמוד, ולא בנפרד. זה מאוד מאוד מאוד נוח ומגניב!

הנוחות של האימייל מאוד שופרה. אני מעריך שכאשר תצא גירסא 4.0 השיפורים יהיו אפילו דרמטיים יותר. לא אתעכב יותר מדי על הדואל – הוא דומה מדי לאייפון בשביל להשקיע בזה מאמץ. מה שכן, המעבר בין מצב אופקי לאנכי הוא מעט מאולץ. במצב אנכי המעבר בין איזורים שונים בין איזורים שונים בדואל (חשבונות, ספריות שונות) קשה ולא אינטואטיבי. ניכר שאפליקצית הדואל עובדת הרבה יותר טוב במצב אופקי…

תוכנות חיצוניות

כפי שסטיב ג´ובס אמר, ניתן להכניס למכשיר את כל התוכנות אייפון/אייפד שרוצים. אבל… שיטת הכפלת הפיקסלים או זה שהאפליקציה במרכז המסך זה היה מצחיק אלמלא היה נראה כ"כ רע. מהר מאוד אתם הולכים למחוק את כל האפליקציות הלא קריטיות שעובדות כך ותשארו רק עם תוכנות HD בלבד.

בתחום המדיה, שלוש תוכנות בולטות קיימות עבור המכשיר: ABC, PANDORA ו-SOUNDHOUND (לצערי HULU לא קיים ו-NETFLIX זה לא בדיוק מודל שאפשר לחיות איתו בארץ).

אני אישית חובב גדול של סדרות ABC (למשל LOST) וגם של PANDORA. לרוע המזל התכנים שלהם מוגבלים לארה"ב אך מכיוון שיש לי חשבון VPN לארה"ב, אני יכול להתחבר לשירות דרך ארה"ב ולקבלו (אם כי במחיר של מהירות). במקרה של PANDORA זה עובד ממש יפה.

שימו לב לאייקון הקטן של VPN בפינה השמאלית ליד אייקון ה-WIFI.

במקרה של ניגן תוכן מ ABC, בשעות אחה"צ המהירות לחו"ל ירדה וראיתי בעיות לא קלות בתקיעות וגמגומים. לעיתים קרובות התוכנה איבדה לפתע את הוידאו ונשארה רק עם אודיו. כנראה שחשבון ה-VPN שלי לא מספיק טוב או שהעומס של תוכנת ה-VPN כבדה עבור המכשיר (אני מהמר על בעיות תקשורת).

משחקים ותוכנות

 

אני צופה שה-KILLER APP של ה-iPad יהיו המשחקים. צריך רק לראות את פניהם של ילדים כשהם רואים משחק כמו SCABBLE או בעצם כל משחק רץ על האייפד.

אין ספק שהמשחק שמראה את האפקט הזה באופן הכי קיצוני הוא משחק הנהיגה – שבו אתה פשוט נוהג באייפד כאילו הוא המסך שלך. זה הזוי, זה אפקטיבי וזה מרגש ביותר. מה שכן, זה מעייף כאילו שעשית כמה סיבובים בקארטינג (בעיקר בגלל המשקל של ה "הגה" של המכשיר).

הגרפיקה מדהימה (עבור משחקים שעובדים עם האייפד כראוי משחקי "HD") והשילוב של כל היכולות של אייפון עם מסך גדול ישנה לחלוטין את תפיסת המשחקים. כבר ניתן לראות משחקים שניתן לשחק בהם כמה שחקנים ביחד (תחשבו על משחקי חברה, או משחקים בסגנון GUITAR HERO שבהם כל שחקן רואה חצי מסך ומשחק מול השחקן השני) או אפילו משחקים שבהם כל אחד משתמש באייפון או באייפוד טאץ´ שלו כאשר הם נעזרים באייפד למשל.

 

בקיצור, התחום הזה פתוח לרווחה, והוא בעצם מה שאני רואה כמנוע צמיחה מרתק למכשיר זה.

ספרים

המכשיר עצמו אינו מגיע עם תוכנת iBooks שהוכרזה ביחד איתו. היא יורדת כתוכנה נפרדת לחלוטין. ספרים ניתן לרכוש בחנות נפרדת שהיא חלק מ-iBooks (זה משתמש בעצם בתשתית של in-App purchases).

 

זה ממש נחמד וכמו שאמרו לפני, הקטע של הדפדוף הריאליסטי מוסיף המון.

 

מצד שני, אפל ממש יצאו מדרכם להקטין את רכישות הספרים החינמיים למינימום ההכרחי. לא ניתן למיין ספרים לפי מחיר וגם חיפוש לפי FREE לא ממש עובד. ספרים לא סופר יקרים, אבל זה מרגיש שאפל יצאה לכדי חובה בכך שהכניסה לחנות 30,000 ספרים חינמיים (כך לפי דיווחים חיצוניים). הספרים החינמיים הם בעיקר ישנים או קלסיים או כאלה שכבר פג תוקף זכויות היוצרים שלהם (יש לא מעט כאלה מעניינים, כמו פו הדוב, אגדות האחים אנדרסן, ספר הג´ונגל, שרלוק הולמס ועוד).

מצד שני, אפל הפתיעה בבחירה בפורמט EPUB לספריה. המשמעות היא שיש המוני ספרים ישנים  וחינמיים שניתן להוריד מהאינטרנט ולהכניס לספריה. חלק גדול מהספרים הללו נמצאים בספריה של אפל, חלקם ניתן להוריד מאתה הספרים של גוגל (http://books.google.com). בדקתי וזה עובד יפה. חבל שאין תמיכה ב-PDF (לשם כך צריך או DROP BOX או לשלוח מסמכי PDF לעצמכם בדואל).

עוד פרט מעניין שלא ידעתי קודם הוא שניתן לקבל SAMPLE מספרים – לעיתים פרקים שלמים או יותר. לדוגמא, אני חובב של החברה של גי´מי קימל – הלא היא שרה סילברמן המדהימה. הדוגמא מספרה "THE BEDWETTER" כלל 30 עמודים מהספר. לא רע בכלל בשביל להתרשם אם זה שווה את ה-12$ שמבקשים עבורו.

חנות האפליקציות APP STORE

 

החנויות של אייטיונז בעצם מתחלקות כעת לשלוש אפליקצית שונות: APPSTORE עבור האפליקציות, ITunes עבור מוזיקה ו-iBooks store בשביל ספרים.

חשוב לציין שה-APP STORE האמריקאי היא החנות היחידה שכוללת כרגע אפליקציות לאייפד. מכייוון שאתם בוודאי רוצים להשתמש בה, משמעות הדבר היא שנחוץ לכם חשבון אמריקאי (אפשר נוסף לחשבון הקיים שלכם בישראל). עדכון: ככל הנראה ניתן להשתמש בחנות הישראלית לרכוש אפליקציות אייפד (אך לא דרך המכשיר עצמו).

למי שלא יודע כיצד לפתוח חשבון שכזה, מומלץ פשוט לרכוש GIFT CERTIFICATE של 5-10 דולר (אפשר גם ב-EBAY). מייצרים חשבון חדש של אייטיונז בעזרת כפתור REDEEM. חשבון כזה נחשב לאמריקאי (תצטרכו כתובת פיקטיבית אמריקאית להכין וגם לזכור). 

יש לציין שללא כרטיס אשראי עם כתובת חיוב אמריקאית, לא ניתן יהיה לאמת אותו או לחבר את החשבון לכרטיס אשראי אמריקאי (חיבור לכרטיס ישראלי פשוט יעביר אתכם כמו בומרנג ישר לחנות הישראלית).

בקיצור, יש מחיר ללהיות ראשונים.

JAILBREAK – SPIRIT

למה צריך JAILBREAK בכלל? מי שעושה דברים לפי ספר ההנחיות של אפל בהחלט לא צריך…

אפשר לשאול מדוע אני עשיתי זאת. עבורי היה חשוב נושא ה-JAILBREAK מכמה סיבות:

 • SBSETTINGS – אפשרות זריזה לסגור ולפתוח אפשרויות חשובות באייפד במינימום מאמץ. למה אין פאנל מהסוג הזה לאפל, אין לי מושג.
 •  BACKGROUNDER – ברגע שמתרגלים לזה שאפשר לשים תוכנות ברקע ושהן עדיין רצות קשה מאוד להתרגל למצב מודלי (כזה שבו צריך כל הזמן לעבור בין תוכנות לאט לאט). חסר לי מאוד PRO SWITCHER, שמאפשר מעבר חכם בין אפליקציות. אני מאוד מקווה שישחררו גירסא תואמת של תוכנה זו (שבאמת מהפכנית עבור השימוש שלי באייפון) מהר ככל הניתן.
 • אפליקציות ופונקציות שרצות מתוך ה-LOCK SCREEN. מסך ריק וחסר ערך בד"כ יכול להפוך לשימושי בהחלט. באייפון יש לי את CYDGET עם לוח הפגישות שלי. אני לא צריך לפתוח אפליקציה כלשהי בשביל לדעת לאן אני צריך להגיע.

 

עם SPIRIT, הפריצה לא יכולה להיות פשוטה יותר. מחברים את המכשיר, מריצים את התוכנה ולוחצים על הכפתור. לאחר כמה שניות המכשיר כולל את תוכנת CYDIA. כמובן שכל מי שרוצה לעשות שדרוגים וכו´, רצוי מאוד שירשום את קוד ה-ECID שלו (CYDIA מציגה זאת) ושיגבה את קבצי ה-SHSH שלו דרך CYDIA. הדבר יאפשר לו בעתיד לשנמך את גירסאת ה-FIRMWARE שלו במידת הצורך.

חשוב לציין: למי שמשתמש ב-SSH, שלא ישכח לשנות סיסמא. ללא שינוי סיסמא, כל אחד שיודע את הסיסמא יכול להשבית את המכשיר או גרוע מזה.

 

סדר הפעולות:

 1. עושים LOGIN כ-mobile
 2. שימוש בפקודה passwd בשביל לשנות את הסיסמא (הסיסמא המקורית: alpine)
 3. su root
 4. שוב שימוש בפקודת passwd בשביל לשנות את הסיסמא (הסיסמא המקורית: alpine)

וידאו לסיכום

אם אתם רוצים לראות את הסרט על האייפד ב-HD, לחצו כאן

סיכום

לחזור לאייפון שלי אחרי שימוש רציף של כמה ימים באייפד גורם לו פתאום להיראות פשוט פצפון!

 

האמת המצחיקה היא שאין לי ממש מושג מה אני עושה עם המכשיר הזה, אבל אין לי ספק שאמצא לו אין ספור שימושים. השימוש העיקרי שמרבית האנשים עושים באייפד בשלב הזה הוא בעיקר להשוויץ בו. אני מתכנן בימים הקרובים לעשות בו שימוש כבד בכדי לראות כיצד ניתן להשתמש בו בכדי להפיג שעמום בעת טיפול ברכב במוסך, ביקור אצל חברים וכו´… את הדיווחים תראו בפורומים.

מקווה שנהנתם מהקריאה כפי שנהנתי לכתוב את המאמר. 

להמשך הדיון בפורומים על ה iPad, לחצו כאן.


7:00
  /  
11.5.2010
  
מאת: עפר לאור

1