מאגרשת QNAP TS-459 Pro

ה-NAS (מאגרשת) המקצועי שקיבלנו לסקירה, הינו אחד הטובים שיצא לנו להכיר. והפעם, עם דוגמנית הבית. פרטים בפנים.

7:00
  /  
06.05.2010
  
מאת: דורון נמרוד
הקדמה ותיאור המוצר

הקדמה

חברת QNAP הוקמה ב-2004 בטייוואן והיא מתמחה בתכנון ובייצור של מוצרי רשת ואחסון לשוק הביתי והמקצועי. מוצרי המאגרשת (NAS) של החברה נחשבים לבין הטובים והאמינים שיש כיום בשוק.

ה-NAS שקיבלנו לסקירה, ה-TS-459 Pro, הינו מוצר High End שתוכנן בעיקר כציוד איחסון מקצועי עבור משרדים קטנים, אך הוא יוכל להיות מתאים גם עבור משתמשי קולנוע ביתי שאינם מוכנים להתפשר על האיכות והנוחות של איחסון החומר שלהם בבית והזרמת תכני ה-HD אל הסטרימרים או ה-HTPC-ים שיש להם בבית.

בסדרת ה-Turbo Pro של QNAP, ניתן לבחור מתוך מאגרי רשת עם 2, 4, 6 ו-8 מקומות לכוננים קשיחים. אנחנו קיבלנו לסקירה את המאגרשת עם 4 מקומות. ליבת המאגרשת מורכבת מהמעבד ATOM D510 העובד במהירות 1.66GHz, מעבד בעל צריכת זרם נמוכה הנחשב לממשיכו של ה-ATOM N330.

 

מה בקופסא?

המוצר מגיע בקופסא יפה ומעוצבת, שניתן להציבה בחנויות קמעונאיות גדולות של מחשבים וציוד משרדי כמוצר של "שלם וקח". הקופסא כוללת כמובן את ה-NAS עצמו וכמו כן קופסת קרטון קטנה הכוללת:

 • 2 כבלי רשת באורך של כמטר.
 • כבל חשמל ("קומקום").
 • שקיות ברגים משני סוגים (לכוננים של 2.5" ו-3.5") לחיזוק הכוננים הקשיחים אל מגירות המאגרשת.
 • זוג מפתחות לנעילת המגירות.
 • חוברת הוראות להתקנה מהירה.
 • CD הכולל הוראות מקיפות יותר וכמה תוכנות עזר.

כאן אתם יכולים לראות סרטון הכולל פתיחת הקופסא והתרשמות ראשונית מהמוצר:

 

 

וכהמשך להצלחה המסחררת של דוגמן הבית של עופר לאור, הפעם דוגמנית הבית צוף בוחנת בקפידה את עיצוב המוצר ואיכותו:


ממממ… אין לזה טעם של דג טונה


אבל זה קטן ומהיר כמעט כמוני!

חיבורים וכפתורים

בחזית המאגרשת ניתן למצוא את כפתורי השליטה ואת המגירות לכוננים קשיחים, כמפורט כאן:

 • 4 מגירות לכוננים קשיחים מסוג SATA (ניתן לשים גם כוננים של 3.5" וגם כאלה של 2.5"), הניתנות לנעילה ע"י המפתחות המצורפים.
 • כפתור Power.
 • כפתור Copy המשלב בתוכו שקע USB, להעתקה מהירה וקלה של תכולת מקלות זכרון (Disk On Key) וכוננים חיצוניים.
 • מודול VFD (תצוגה פלורסנטית) ולידו כפתור כפול עם אופציות Enter ו-Select.
 • נורית חיווי של Status המערכת (ירוק כאשר הכל תקין).
 • 3 נוריות לחיווי תעבורה קיימת במערכת לפי סוג החיבור – USB, LAN ו-eSATA.

 

באחורי המאגרשת:

 • חיבור "קומקום" למתח ביתי (ספק הכוח פנימי ומובנה במאגרשת). 
 • 2 מאווררים, אחד בספק הכוח ואחד לאוורור חלל הלוח הראשי ומגירות הכוננים.
 • 2 שקעי רשת Ethernet RJ-45 100/1000 MBit. על היתרונות של חיבור רשת כפול בהמשך המאמר.
 • 4 שקעי USB.
 • 2 שקעי eSATA.
 • שקע למנעול Kensington לאבטחה נגד גניבה.
 • שקע VGA (לא בשימוש כרגע).

 

התקנת המוצר

כפי שניתן לראות בתמונות, למאגרשת 4 מגירות בהן ניתן לשים כוננים קשיחים מסוג SATA. את הכונן מחזקים אל המגירה בעזרת כמה ברגים:

את ה-NAS קיבלתי כשכבר מותקנים בו 4 כוננים קשיחים של 500GB מהסדרה השקטה AAKS של WD (לא כלולים במחיר הבסיסי של המוצר):

 

מכיוון שיש לי ארון תקשורת יחסית מרווח, החלטתי באופן טבעי למקם בתוכו את המוצר, לצד המודמים והראוטר:

 

החיבור הפיזי פשוט ביותר: כבל רשת מהמאגרשת אל הראוטר, וכמובן חיבור לחשמל.

כאשר לחצתי על כפתור ה-Power, ה-NAS ביצע רצף עלייה ובדיקה של הכוננים המחוברים שארך כמה דקות. לאחר סיום העלייה, ה-NAS הודיע לי בתצוגה שלו על השם שלו ברשת ועל כתובת ה-IP שהוא קיבל מהראוטר:

כאשר ניגשים למחשבים והסטרימרים בבית ומתחילים לעיין ברשת הביתית, ישר רואים את ה-NAS מופיע, ללא שום הגדרה מיוחדת במחשב. אצלי הוא הופיע בשם NASBE2AF2, אבל אפשר כמובן לשנות את השם הזה ע"י כניסה להגדרות שלו דרך דפדפן מאחד המחשבים בבית. ניתן להתחבר אליו גם בחיבור רשת מיקרוסופט (SAMBA) וגם בחיבור רשת לינוקס (NFS), שנחשב מהיר ואמין יותר עבור תכני HD. זהו גם סוג החיבור העדיף עבור סטרימרים.

ה-NAS מגיע עם כמה תיקיות ראשיות מוכנות, אך ניתן כמובן להוסיף, לשנות ולמחוק. כאן ניתן לראות שהמקבוק שלי מזהה את שני שיתופי הרשת – ה-NFS וגם ה-SAMBA:

כאן ניתן לראות איך זה נראה בתוכנה Boxee (תוכנת מדיה סנטר לניגון קבצי וידאו ומוסיקה ותכני אונליין), שוב, ללא שום הגדרה מיוחדת לפני כן. ניתן כמובן להגדיר בתוכנה קיצורי דרך אל תיקיות ספציפיות:

 

את המאגרשת ניתן להגדיר בכל תצורה שרק בא לכם – RAID 0 לקריאה וכתיבה מהירה במיוחד לכוננים ובנפח מקסימלי של הכוננים, אך ללא שרידות וגיבוי. RAID 1 לגיבוי מלא של המידע, אך גם עם הפסד של חצי מהנפח המקסימלי ועוד ועוד. את הכוננים ניתן לפרמט ל-EXT3 ול-EXT4 המשופר.

כשהפעלתי את ה-NAS וניגשתי אליו דרך ה-Web הפנימי שלו, הוא איתחל אותו לאחר אשף הגדרות קצר ל-RAID 5 כאשר הכוננים מפורמטים ל-EXT4. ב-RAID 5 הגיבוי נעשה בשיטה של N + 1, כך שבמקרה שלנו זה 1 + 3. הנפח המתקבל במקרה זה הוא 75% מהקיבולת המקסימלית של הכוננים. כאן תוכלו לקרוא עוד קצת הסברים על שיטות ה-RAID הנפוצות שיש.

הגדרות, בדיקות וסיכום

הגדרת המוצר

את המאגרשת מגדירים דרך דפדפן, בדומה להגדרת ראוטר. העיצוב יפהפה ונוח, באמת מהמרשימים שראיתי במוצרים הניתנים להגדרה דרך הרשת, ואף כולל אנימציה נחמדה דמויית מדיה סנטר בעמוד הפתיחה שלו:

כמות הפיצ´רים הניתנים להגדרה ב-NAS היא עצומה ואכן מדובר במוצר מקצועי לכל דבר. כאן היריעה קצרה מלהכיל, אך בכל זאת מובאות לפניכם כמה דוגמאות.

ניתן לנהל את הקבצים דרך ה-Web. זה שימושי מאוד, למשל כאשר רוצים להזיז קבצים ותיקיות בעלי נפח מאוד גדול ממקום למקום בתוך ה-NAS, מבלי להעתיקם דרך הרשת אל המחשב שלכם ובחזרה:

בתמונות הבאות אתם יכולים לראות מסכים מעניינים נוספים ממגוון ההגדרות הרחב שיש למוצר:


רשימת אירועים ואזהרות

 


ניהול הכוננים הפנימיים והחיצוניים המחוברים למאגרשת

 


אפשר להגדיר שרת Web, חיבוריות FTP ועוד

 

 
הגדרות ההעתקה בכפתור המיוחד של העתקת כונן חיצוני בלחיצה אחת

 

 
אפשר כמובן לחבר עוד כוננים חיצוניים ואפילו מדפסת

 


תצוגה גרפית של סטטיסטיקות וסטטוס המערכת

 


ניתן גם לחבר אל ה-NAS מצלמות רשת ולנהל אותן מכאן

בדיקות ביצועים ומהירות

היות ואין לי בבית רשת במהירות של 1 ג´יגה-ביט, ביצעתי את הבדיקות בעזרת כבל רשת מוצלב שחובר ישירות ל-MacBook של Apple, שחיבור ה-Ethernet שלו תומך ברשת במהירות 1 ג´יגה-ביט. אופן הבדיקה הזה תרם גם לבדיקה נקייה ככל האפשר מרעשי סביבה של תוכנות שונות הרצות על המחשב ומשתמשות ברשת לבדיקות שונות של עדכוני תוכנה, דפדפנים עם רענון אוטומטי וכדומה.

כדי לשלול את צוואר הבקבוק המכני של הכונן הקשיח האיטי שיש בד"כ במחשבים ניידים, הגדרתי RAM Disk, שהוא למעשה כונן וירטואלי שרץ על הזכרון הפיזי של המחשב. על המחשב מותקנים 4GB, וה-RAM Disk הוגדר לגודל של 1GB. ועדיין, היה הרבה זכרון פנוי כך שאין חשש לחריגה מהזכרון שתגרום לאיטיות בבדיקות.

יש לזכור שהמאגרשת מוגדר כ-RAID 5, וזה ייתן לנו ביצועים פחות טובים מאשר RAID 0, למשל. כמו כן, יש לזכור גם את המגבלה הפיזית של כוננים קשיחים שמותקנים ב-NAS.

בכל הבדיקות שעשיתי קיבלתי מהירות כתיבה (מהמחשב לכיוון ה-NAS) יציבה של 31-32 מגה-בייט (Mega Byte) לשנייה, שזה כ-250 מגה-ביט (Mega Bit) לשנייה:

 

מהירות הקריאה (מה-NAS לכיוון המחשב) קצת פחות יציבה אך מהירה שנעה בין 50 ל-56 מגה-בייט (Mega Byte) לשנייה, שזה 400-450 מגה-ביט (Mega Bit) לשנייה:

 

בדיקות בחיבור SAMBA לעומת NFS נתנו תוצאות דומות, אם כי ב-NFS גרף המהירות היה טיפה יציב וחלק יותר ללא קפיצות.

כמו שאתם רואים, נתונים מרשימים מאוד שבהחלט ראויים למאגרשת High End.

ניגון ריפים מלאים של בלו ריי עבדו אצלי חלק לגמרי בחיבור SAMBA וגם בחיבור NFS דרך ראוטר של לינקסיס התומך ברשת 100 מגה-ביט, אך אני לא בטוח שיש אצלי את הריפים הכי תובעניים מבחינת ביטרייט שקיימים בשטח. בסה"כ, ה-NAS עבד בדיוק כמו המצופה ממנו ולא איכזב אף פעם מבחינת ביצועים או קיטועים עבור ניגון רציף של תכני HD.

ה-NAS יחסית שקט, גם כשהוא מוצב בתוך ארון סגור המגביר את תהודת הרעש. אולם אם מתקרבים לכ-20 ס"מ ממנו כשארון התקשורת פתוח, מתחילים לשמוע בבירור את הרחש של שני המאווררים המותקנים אצלו. בארון תקשורת סגור אבל עם פתחי אוורור מכל צדדיו, ה-NAS פולט די הרבה חום, אבל גם ביום שרבי, שהיה כאן לא מזמן, טמרטורת המעטה החיצוני של ה-NAS לא הגיעה למעבר לחמים ונעים, כאשר טמפרטורת המעבד לא עברה את ה-55 מעלות (יש כמובן ניטור טמפרטורה בדפי ה-Web של המוצר).

אני מניח שעבור רובנו, שמתכוונים להציב כזה מוצר עמוק בתוך ארון התקשורת, נתוני הרעש הללו לא יפריעו, אולם למשתמשים המתכוונים לשים את המאגרשת בחדר השינה או במזנון/סטנד של המערכת בסלון, זה בהחלט עלול להפריע. 

סיכום

מדובר בסה"כ במוצר High End שנותן ביצועים שהם מעל ומעבר בשביל רשת ביתית לחובבי קולנוע ביתי. אמנם המוצר טיפה חמים לאחר ימים רבים של עבודה ואולי לא הכי הכי שקט, אבל המוצר יציב מאוד וניתן להחשיב אותו כסוס עבודה מקצועי, אמין ויציב.

יש לציין שהעובדה שיש למאגרשת שני חיבורי רשת נותנת שני יתרונות עיקריים: היתרון הראשון הוא כמובן האפשרות לחיבור כל נקודה לרשת אחרת (למשל, ראוטרים שונים או סוויצ´ים שונים), ובכך לתת שרידות גבוהה במקרה של תקלה באחת הרשתות. זה, כמובן, שימושי יותר עבור משרדים וחברות ופחות עבור שימושים ביתיים. היתרון השני טוב בעיקר בשביל בעלי רשת איטית יותר של 100 מגה-ביט. אם יש לכם בראוטר או בסוויץ´ 2 חיבורים פנויים, אפשר לחבר אותם, ואז תוכלו בו זמנית לקבל 200 מגה-ביט לשנייה במקום 100. זה שימושי במיוחד כאשר רוצים לנגן תכני HD כבדים בו זמנית משני נגני מדיה ברשת 100 מגה ביט.

יהיו כמובן כאלה שירימו גבה למשמע תג המחיר וזה נכון שתמיד אפשר לזרוק כמה כוננים קשיחים במחשב שבחדר העבודה שלכם ולנגן הכל משם במקום לקנות NAS, אולם אני משוכנע שיש בקרב הקהילה מספיק חברים המוכנים להשקיע ביקר להם מכל, איחסון תכני ה-HD שלהם, את הממון הדרוש על מנת לקבל נוחות ופתרון של Plug & Play.

כמו כן, מדובר לא רק במוצר חומרה טוב, אלא גם במוצר תוכנה חזק, רציני ועמוס בפיצ´רים רבים אחרים שיכולים לתת פתרונות להרבה שימושים אחרים, כמו למשל פתרון שלם של DVR למצלמות USB במעגל סגור, חיבור למדפסת שאין לה חיבור רשת אלא רק USB, גיבוי אוטומטי ואמין של החומר החשוב לכם, משלוח אימייל אוטומטי במקרה של תקלה או כונן שימיו ספורים, ועוד ועוד.

מחיר: 4,500 ש"ח (לא כולל כוננים קשיחים).

לשרשור הדיון ותגובות לביקורת מאגרשת QNAP TS-459 Pro, לחצו כאן.

תודה לחברת Visual D.G על השאלת המוצר לביקורת

7:00
  /  
6.5.2010
  
מאת: דורון נמרוד

1