אפל והאייפון החדש, הסאגה שלא נגמרת

מכשיר שנשכח בפאב עשה בשבוע האחרון גלים ברשת. סרט קונספירציה או קומדיית טעויות? סיכום, מסקנות ותהיות לגבי הסיפור שלא יורד ...

18:30
  /  
23.04.2010
  
מאת: אבי ביטון

לכל מי שהתעורר משנת החורף שלו או היה שרוי בתרדמת בשבוע האחרון נעדכן כי בימים האחרונים, עולם הסלולר רעש וגעש, הסיבה: לידיו של Gizmodo, אתר הגאדג´טים הותיק והמוערך, התגלגל אב טיפוס של האייפון החדש. אמנם חשוב לציין שכמעט לכל האתרים הגדולים מגיעות על בסיס קבוע תמונות של מכשירים הנחזים להיות אייפון, אבל בכל המקרים מדובר בכל מיני חיקויים או תמונות ערוכות, ולא בדבר האמיתי.

המקרה פה הוא ככל הנראה שונה לחלוטין.

למה Gizmodo כ"כ בטוחים שזה אכן האייפון הבא?

הפעם, בשונה משאר הפעמים, המכשיר עצמו נמצא אצל צוות האתר ועבר סדרת בדיקות וחקירות, ולפחות לדבריהם, זה הדבר האמיתי.
בהתחלה, לאחר שפורסמו מספר תמונות ראשונות של אותו אייפון, מיהרו רבים וקבעו שמדובר בזיוף יפני ולא באמת במכשיר החדש של אייפון, האתר engadget אף כתב מאמר אצלו והודיע שהתמונות של אותו אייפון התגלו כמזוייפות, אלא שאותו אתר, לאחר שלעס טוב טוב את הכובע והבין שזה המכשיר האמיתי, הוציא כתבה נוספת בה הוצגה תמונה שפורסמה בעבר לפני השקת האייפד שמטרתה אז היתה להציג דווקא את האייפאד, והצביעו על צללית בצד התמונה הנראית כמו האייפון החדש.

איך הגיע המכשיר לידיהם של צוות גיזמודו?

מהנדס התוכנה גריי פאוול (בתמונה מימין) שעובד בצוות הפיתוח שאחראי על ה-Baseband של האייפון, יצא בתאריך 18/3 לחגוג את יום הולדתו ה-27 בפאב בשם "The Gourmet Haus Staudt", ובטעות אופיינית שכח את מכשיר הסלולר שלו על השולחן.

אדם שתוי שישב ליד פאוול, עשה דרכו חזרה מהשירותים (אחרי שפאוול כבר עזב את המקום) ומצא את המכשיר, שנראה בדיוק כמו האייפון 3Gs עם כיסוי מגן, הוא שאל אדם אחר שישב לידו אם המכשיר שלו (לו רק ידע מה יש לו ביד…), אותו אדם ענה לו שלא, אבל הבחור השתוי התעקש, "אולי זה של החבר שלך שהלך לשירותים? הנה, קח את המכשיר".

החבר שחזר מהשירותים אמר שזה לא המכשיר שלו, והשניים ניסו לברר בפאב אם מישהו איבד את המכשיר, אך ללא הועיל. אותו בחור שיחק קצת עם האייפון ולא שם לב לשום דבר שיכול היה להסגיר את העובדה שמדובר מלבד שתי מדבקות ברקוד שלהן הוא לא ייחס שום חשיבות. הוא ניסה להפעיל את המצלמה 3 פעמים, אך בכל פעם היא התרסקה, וכשחיטט באפליקציות, הוא מצא גם את הפייסבוק ובו הפרופיל של מיודענו גריי פאוול.

הוא הלך הביתה במחשבה שלמחרת בבוקר הוא יחזיר את המכשיר, אך כשקץ משנתו, הוא גילה שהמכשיר מנוטרל לגמרי (כנראה ע"י MobileMe).רק אז הוא הרגיש שמשהו קצת שונה במגע ובמראה של המכשיר, הוא הסיר את הכיסוי ואז נגלה לעיניו אב הטיפוס. הוא ניסה ליצור קשר עם חברת Apple בכל מיני מספרי טלפון שמופיעים באינטרנט, אך ללא הועיל.

מספר שבועות לאחר מכן, הגיע המכשיר לידי Gizmodo, לא לפני שנפרדו מ-5,000$ בעבורו.

כך נראה המכשיר עם הכיסוי, קשה לראות הבדלים, מלבד המצלמה הקדמית

 


האייפון החדש במסווה של אייפון רגיל

Apple מצידם לא מכחישים את העניין, נהפוך הוא, הם שלחו מכתב ל-Gizmodo ובו בקשה להחזיר את המכשיר, מה שכמובן אישש את החשד שזו אכן גרסת החומרה החדשה של אפל.

 

אז מה חדש באייפון הבא?

 • – מצלמה קדמית.
 • – המצלמה הרגילה גדולה מזו של ה-3Gs, מרמז על שיפור במצלמה.
 • – פלאש.
 • – Micro Sim במקום ה-Sim הרגיל (כמו ב-iPad).
 • – רזולוצית מסך משופרת, עדיין לא ידוע אם מדובר ברזולוציה של 960X640, אבל לפי העדויות, מסך ההתחברות לאייטונס (הדבר היחיד שהמכשיר מציג כרגע) נראה מצויין ביחס ל-3Gs.
 • – מיקרופון נוסף לביטול רעשי רקע.
 • – כפתור עוצמת השמע הופרד לשני כפתורים.
 • – כפתורי עוצמת השמע, כיבוי ורטט עשויים מתכת.
 • – החלק האחורי שטוח לחלוטין (לא מעוגל כמו בגרסאות שאנו מכירים) ובנוי מסוג של זכוכית, קרמיקה, או פלסטיק מבריק.
 • – מסגרת אלומיניום מקיפה את כל צידיו של המכשיר.
 • – המסך קטן במעט מזה של ה-3Gs.
 • – 3 גרם כבד יותר מה-3Gs.
 • – הסוללה גדולה ב-16% מזו של ה-3Gs.
 • – מראה מרובע יותר מהקודם.

 


האייפון החדש. מרובע יותר ובעל מצלמה קדמית

 


מבט מאחור

 


מבט מלפנים

 


לאחר פירוק

  

למרות הכל, הסיפור מותיר מספר שאלות ותמיהות

האם מדובר פה במקרה של עובד תמים שבמקרה שכח את הסוד הגדול ביותר של Apple  בפאב?
אם כן, איך Apple, הידועה במערך אבטחה שלא יבייש שום ארגון צבאי נתנה לעובד לצאת עם המכשיר?
אולי מדובר בהדלפה מכוונת ומתוזמנת היטב של Apple?
הסערה שעורר ה-iPad מתחילה לדעוך, יש חודשיים עד להשקת המכשיר, האם Apple הדליפה את המכשיר רק כדי להישאר בכותרות?
אולי Apple השאירו בכוונה דגם של מכשיר שאמנם תוכנן ויוצר כאב טיפוס, אבל שהוחלט בסופו של דבר לזנוח את הייצור שלו ולתכנן מכשיר אחר?
הידיעה ב-Gizmodo פירסמה באותו יום שבו פורסם הסיקור של HTC Incredible, האם יש קשר בין השניים?
לשאלה זו עונים ב-Gizmodo שמי שחושב ש-Apple תסכן השקה של אייפון רק בשביל עוד מכשיר אנדרואיד, לא באמת מבין את השוק ואת דרכי הפעולה של Apple.
האם Gizmodo משתפים פעולה עם Apple?
העובדה שגריי פאוול ממשיך לעבוד ב-Apple מעוררת תהיות גם היא.

מה שבטוח, Apple לא יורדת מהכותרות.

הערת העורך, אלי חבוש:

השאלות המועלות כאן הן בהחלט שאלות הגיוניות שהפרשה המוזרה והתמוהה הזו מחייבת אותנו לשאול. הרי ידועה לכולם דרך התנהלותה של אפל הפטרכיאלית, העקשנות לשמור על כל פרט ופרט בסוד, ועל הצנזורות אותן היא מטילה על לקוחותיה. משום כך קשה להאמין כיצד יצא לו אחד מעובדי אפל עם אחד מהסודות השמורים של החברה לבילוי בפאב, לא אחרת, כשהוא פשוט משאיר את המכשיר מאחור.
אלא, שלמרות המקרה המוזר הזה, קשה לי להאמין שאפל החליטה לבצע תעלול שיווקי כפי שאתרים רבים סוברים. אפל הוכיחה לנו במשך זמן רב שזו לא הדרך בה היא פועלת ושיטות השיווק שלה הן בדיוק הפוכות מהדרך הזו.
מעבר לכך, רוצים תיאוריית קונספירציה טובה יותר? שיטת שיווק מוצלחת יותר? בבקשה – אם זה באמת תעלול שיווקי של אפל ובאמת החברה עומדת מאחורי המהלך הזה, אז מה יותר טוב מאשר להדליף דווקא מכשיר שונה לגמרי ממה שהיא הולכת להשיק? ההייפ יהיה בדיוק אותו הייפ (הרי מי יודע באמת מהו המכשיר?) וב-22 ביוני, הרי זה פלא, אפל תשיק מכשיר אחר לגמרי ואז היא תכפיל ואף תשלש את הבאזז השיווקי שלה.
לגבי אתר גיזמודו – מהיכרות ארוכה עם האתר, הסיכוי שאתר גיזמודו משתף פעולה עם אפל הוא קלוש ביותר וההיפך הוא יותר נכון – העובדה שאפל משתפת פעולה עם גיזמודו הוא נמוך עד כדי אפסי. מלבד העובדה שבין אפל לגיזמודו לא שוררים יחסים חבריים, הרי ששיתוף פעולה שכזה יכול להזיק לשניהם.
גריי פאוול ממשיך לעבוד באפל? אז מה? כל פעולה שאפל תבצע כעת (מלבד המכתב שכבר הוציאה) תציב אותה בספוט לא נוח ותאשש את הדברים כולם. לא מן הנמנע שאותו עובד יפוטר בהמשך כשדברים יירגעו.
כסיכום לדעתי יש כאן אחד מן השניים:

 1. המכשיר הוא מכשיר אמיתי שאפל הולכת להוציא והסיפור כולו נכון.
 2. המהלך הוא מהלך שיווקי, אבל המכשיר אינו אמיתי. בין אם אפל היא זו שהוציאה מכשיר מזוייף החוצה בכוונה ובין אם היא רוכבת על גל שמועות לא אמיתיות.

 

להמשך דיון בפורום


18:30
  /  
23.4.2010
  
מאת: אבי ביטון

1