אפל מול אדובי – מה זה אומר לגבינו?

"אדובי עצלנים", "אפל סוטרת למשתמשים בפנים". אלו רק חלק מההתבטאויות של אדובי ואפל אחת לשניה בזירת מלחמה שהולכת ומתחממת. כיצד ...

7:00
  /  
12.04.2010
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

למי שחי תחת סלע בחודשים האחרונים, אפל השיקה את האייפד לאחרונה ואיתו הרחבה של מערכת ההפעלה. רבים התלוננו על כך שבעצם העובדה שהאייפד אינו כולל קליינט פלאש (למרות שמועות עקשות שאפל ואדובי, יוצרת פלאש, עובדים על גירסאת פלאש לאייפון) זה חוסר אדיר ושזה עלול לפגוע מהותית ביכולת של המכשיר לחדור לשוק האמריקאי.

העובדה היא שהאייפד נמכר היטב ומאות אלפי יחידות נמכרו או בדרך להמכר ללקוחות המרוצים.

עוד לפני שהאייפד הושק, נשמע סטיב ג´ובס אומר שאדובי עצלנים ושהוא לא יאמץ את טכנולוגית פלאש כי היא מלאת באגים. גם בהשקת ה-OS4 נשמע ג´ובס אומר ששמירת הפלטפורמה סגורה מאפשרת לו לשמור עליה נקיה "באנדרויאד יש חנות פורנו ואצלנו לא ניתן יהיה להציג תכנים שכאלה" טען.

הפיתרון של אדובי היה פשוט – לשחרר סביבה חדשה של פיתוח אשר תאפשר יצירה טבעית של תוכנות לאייפון הישר מסביבת פלאש. אין ספק שמדובר במהלך גדול ומשמעותי אשר הדאיג את אפל.

OS4

רבים פספסו שכחלק מהסביבה של הפיתוח ל-OS4, שינתה אפל מעט את תנאי השימוש והכריזה רשמית שבעצם לא תאשר מוצרים שנכתבו בשפה שונה משלושת סביבות ה-C שהיא מתירה בהם שימוש עבור האייפון והאייפד: C רגיל, C++ ו-OBJECTIVE C.

משמעות המהלך הוא דבר ראשון חיסול של סביבת הפיתוח של אדובי ופגיעה משמעותית באסטרטגיה שלה לשמר את FLASH כאחד התקנים המובילים בתעשיה.

מדוע שאפל יעשו דבר כזה? אני יכול לחשוב על כמה סיבות חשובות:

  • פלאש באמת מלא באגים ומעמיס על המערכת. עמוד אינטרנט סטטי עם כמה פרסומות יכול להעמיס מחשב-על אם כותב הסקריפטים בפלאש לא מוצלח במיוחד.
  • פלאש בשימוש כבד לצורך פרסום, בעוד שאפל הכריזו ביחד עם OS4 על אסטרטגיה חדשה בתחום הפרסום: iAd שהוא תחרות ישירה על תפיסת העולם של אדובי!
  • יתכן מאוד שאפל חוששת שיותר ויותר תוכנות ייוצרו על גבי הפלטפורמה ויהפכו את סביבת הפיתוח שלהם למוגבלת יותר וידרוש מהם שיתוף פעולה הדוק יותר בין מפתחי סביבות עבודה (בעוד שהיא רוצה ערוץ ישיר למפתחים ללא גופי ביניים).
  • סביבת הפיתוח של אייפון/אייפד קיימת רשמית רק עבור המק. סביבת הפיתוח של אדובי תנתק את החיבור הזה ובעצם תיצור מצב שבו תוכניתנים יוכלו לפתח לאייפון/אייפד על גבי מחשב WINDOWS. אגב, על דברים דומים חטפה מיקרוסופט תביעה לפני שנים רבות (יצירת חיבור הדוק מדי בין אופיס למע´ ההפעלה WINDOWS למשל).
  • יתכן מאוד שאפל באמת חוששים שיהיו יותר תוכנות עם באגים כאלה שהמפתחים עצמם לא יוכלו לתקן מכיוון שהם יהיו חלק מסביבת הפיתוח של אדובי.
  • אפל רוצים לגדוע את ההצלחה של פלאש ומעוניינים להעביר כמה שיותר מפתחים שיפתחו ישירות לסביבה שלהם ולא לפתח דברים אוניברסליים.

מסיבה זו קרא עובד חברה של אדובי לאפל השבוע "http://theflashblog.com/?p=1888"…

התוצאה


גם סטיב חושב שזו שיטה עקומה

התוצאה הישירה של המהלך הוא ללא ספק פגיעה בחופש המפתחים והצרכנים לקבל יותר תוכנות בדרכים מגוונות יותר, או כפי שהאמריקאים אוהבים לכנות זאת: "פגיעה בחופש העיסוק".

זו אינה הפגיעה הראשונה של אפל. אפל רוצה להיות האח הגדול ששומר שהמכשירים הללו יהיו נקיים מרבב. אפליקציות עם מילים לא יפות, כאלה שהרעיון מאחוריהם לא מצאו חן בעיני אפל, שהשם שלהם או הפונקציונליות שלהן דומות מדי לאפליקציות שאפל מפתחת פשוט עפו מהסביבה ללא כל חשש. אפילו ידידות הנפש אפל ואדובי (רבים משייכים להצלחת המק את העובדה שאדובי השקיע כ"כ הרבה מאמצים בתוכנות הפוטושופ והאילוסטרייטור על גבי המק) מתרחקות על רקע זה.

המשמעות הישירה היא שמפתחי ווינדוס ימשיכו לשבת בצד ולא יוכלו לפתח עבור האייפון/האייפד. יתר על כן, המשך המסלול הזה מבטיח חוסר יצירתיות בפיתוח אפליקציות ותכונות של מע´ ההפעלה. בעוד שמיקרוסופט אולצה לפצל את המחלקות שלה בכדי למנוע מהקרבה בין חטיבת מערכת ההפעלה לחטיבת האפליקציות מלמנוע תחרות חופשית – כך גם אפל חייבת לנקוט.

החשש הגדול הוא שאפל תיקח את הסינון שלה מעבר לתחום המפתחים בלבד. כפי שגו´בס הכריז – הוא רוצה סביבה סטירילית ללא פורנו או מזיקים. הצד הרע של זה הוא שהיא עלולה לעשות לתוכן את מה שעשתה לאפליקציות. מה אם למשל ימנע מאיתנו לרכוש בחנות האייטיונז מוזיקה מסוג שג´ובס לא מסכים לה (נניח רוק כבד או ראפ שמשתמש במילים לא יפות)?

הדבר מזכיר את FOX NEWS, שבו החדשות הן תמיד בעלות הסבר והטיה רפובליקאית מובהקת ובוטה. האם ג´ובס יחליט יום אחד שתכנים בעלי אופי פוליטי מדי, או אולי מילים מסויימות אסורות בהודעות דואל שעוברות דרך הפלטפורמות שלו? מדוע למשל מותר לי לצלם אנשים ערומים עם האייפון ולשלוח את זה לחברים, אולי גם זה דבר שצריך להיות מזוהה ולהחסם על ידיו?

חנות הספרים iBooks מעוררת שאלות מעניינות נוספות. עכשיו שאפל בתחום הקמעונאות של מגזינים, האם תשמר את החזות הצדקנית והנקיה שלה ותמנע ממגזינים עם תמונות עירום (אולי ספרי אומנות) מלהופיע בחנות? מה יקרה למשל אם יפרסמו את וניס דה-מיילו או את "דויד" של רפאל בספר כלשהו, האם זה ראוי לפרסום? 

מה לגבי איזכור של DELL, HP או מיקרוסופט – מתחריה הגדולים של אפל, האם מותר יהיה להגיע לאתרים שלהם דרך הדפדפן של האייפד?

זה כמובן מגוכח, אבל המדרון כאן הוא חלקלק והמרחק בין מה שאפל עושה כיום לבין חסימה אקטיבית שכזו הוא בעיקר עניין טכני – את הדילוג הפסיכולוגי כבר החברה עשתה…

מה אדובי יכולה לעשות?

 

האמת שיש לאדובי לא מעט כח וגם היא יכולה די בקלות לגרום לנזק לא קטן לאפל. השאלה הגדולה היא האם אדובי מכריזה מלחמה על אפל.

לאדובי יש כמה וכמה כלים באמתחתה – כלי הפלאש יכול להתעדכן ופשוט להפסיק לעבוד על כל מחשבי המק זמן מה אחרי העדכון (מספיק זמן בכדי שאחוז ניכר מהמשדרגים כבר יפגע). בראש ובראשונה יפגעו מהדבר אתרי אינטרנט אשר הצופים בהם יפסיקו לראות פרסומות.

אתרים שלמים כגון HULU ו-YOUTUBE יפסיקו לעבוד על המק כתוצאה מכך. בטווח הארוך הדבר עלול לפגוע באדובי, שכן זה יאלץ את האתרים השונים לפתח אלטרנטיבות לפלאש. הפסקה יזומה כזו של כמה ימים, לעומת זאת, תעשה מהומת אלוהים ותביא את העניין (שכרגע מטריד בעיקר את בכירי אדובי ובלוגרי הרשת) לתשומת לב הקהל הרחב.

גם הכרזה שאדובי עלולה לשקול מחדש את המשך הפיתוח שלה לפלטפורמת מק עלולה לפגוע מהותית באפל – שכן הבסיס "הכבד" של משתמשיה זה לא אחרים ממעצבים ומתכנתים גרפיים שהם הלקוחות הכבדים של תוכנה זו.

פעולה נוספת יכולה להיות משפטית – יש לאדובי קייס לא רע שכן תזמון ההודעה מספר ימים לפני הכרזה משמעותית (שהיתה ידועה מראש לכולם) על יציאת סביבת פיתוח חדשה שתוכל לייצר אפליקציות לאייפון/אייפד – מוכיחה לכאורה שכוונת אפל היתה זדונית ופוגעת כנגד אדובי (דבר שהוא אסור לפי חוקי ארה"ב).

גם פניה למשרד ההגבלים העסקיים מתבקש כאן. אפל משתמשת בכח שלה (אם כי אינה מונופול בשום תחום, דבר שמאפשר לה חופש פעולה די נרחב) בכדי למנוע תחרות חופשית. צמד המילים "תחרות חופשית" הוא קדוש בארה"ב ובהחלט עלול לגרום לתגובת נגד.

גרוע מכך, החוקים באירופה הם מגבילים יותר מארצות הברית בשנים האחרונות, ובאיחוד הארופאי כבר הלכו רחוק יותר מול מיקרוסופט גם כאשר היא חדלה מלהפוך למונופול. רק לאחרונה גרסאת WINDOWS 7 שוחררה באירופה עם אופציה מובנית להתקין דפדפנים אלטרנטיביים במצב ברירת המחדל (כך שבעצם מוצרים מתחרים של מיקרוסופט דה-פקטו מוצגים ומותקנים על ידה כאלטרנטיבה לאפליקציה המובנית והחינמית שלה). פעולה כזו לא היתה יכולה לעבוד בתוך ארה"ב כשבעצם INTERNET EXPLORER כבר אינו מונופול בתחום דפדפני הרשת.

לכן, אדובי יכולה בהחלט לפנות למשרד ההגבלים העסקיים האירופאי (זה היה עוזר אם אדובי היתה חברה אירופאית, אגב…), גם ללא הכרזת האייפון כמונופול, למרות שבתחום הצר של סלולרי/MID הוא בפירוש מונופול… 

בקיצור, יש כאן לא מעט דרכי פעולה. בלוגים חשובים כגון TECH CRUNCH ממליצים בחום בינתיים לפרוץ את האייפד ואת האייפון ולהשתמש בתוכנות לא מורשות. מן הסתם, זה לא סימפטי וזו לא דרך לפעול. הדרך הנכונה היא להוכיח לאפל שמסלול דיקטטורי ומאיים הוא מסלול מסוכן שהעולם החופשי כיום מסרב לקבל.

לתגובות בפורום לחצו כאן


7:00
  /  
12.4.2010
  
מאת: עפר לאור

1