גרסה 4 הוצגה. מה היה לנו שם?

מולטיטאסקינג, יצירת ספריות, משחקים ברשת עוד...כל זאת בגרסה החדשה לאפל למכשיר האייפון, ה-4 במספר. בשורה רעה לבעלי מכשיר 3G - ...

22:00
  /  
08.04.2010
  
מאת: אלי חבוש

אתם כבר מכירים את הנוהל – סטיב ג´ובס מתעטש וכולנו נעמדים בשורה כדי לאחל לו לבריאות. היום לא שונה מכל יום אחר בחייה של אפל – הודעה מפתיעה על מסיבת עיתונאים בנושא גרסת מערכת ההפעלה החדשה, התייצבות אוטומטית של בלוגרים וכתבים המדווחים בזמן אמת כאילו המדובר בסנסציה עולמית (ואולי כן?) והקוראים הגומעים כל מילה מאותה מסיבת עיתונאים. כן, גם אנחנו חוטאים בכך.

סטיב ג´ובס, הנואם האולטימטיבי של אפל, עלה לבמה והחל מיידית בפעולות שיווק האייפאד החדש שהושק רק שבוע שעבר. לדברי ג´ובס, שהחליט כהרגלו להלעיט אותנו במספרים, נמכרו עד היום 450,000 מכשירי אייפאד.
מלבד זאת, לדבריו 600,000 ספרים אלקטרוניים הורדו, וכן 3.5 מיליון אפליקציות ל IPAD (שכידוע רובן הן אפליקציות אייפון במקור).

ה OS4:

גרסת פיתוח תצא עוד היום והגרסה הסופית עתידה לצאת בקיץ.
לגרסת הפיתוח יצטרפו עוד 1500 API כשעכשיו יוכלו המפתחים לגשת גם ליומן, סביבת התמונות ועוד… מקומות שהגישה אליהם היתה חסומה ובלעדית לאפל עד היום.

מבחינת תוספות למשתמשים, הוסיפה אפל אפשרות ליצירת רשימות השמעה, זום דיגיטלי X5, פוקוס במצב צילום וידאו (לחיצה על המסך לפיקוס), גאוטאגינג (להטמעת מיקום צילום התמונה באמצעות ה GPS), שינוי תמונת מסך ה HOME, אפשרות לחיבור מקלדות BT, בדיקת איות.

משום מה בחרה אפל להציג את שדרוגי המפתח שלה ב-7 נקודות (המספר נשמע לכם מוכר?):

מולטיטאסקינג (ריבוי משימות):

אולי התוספת המשמעותית ביותר לגרסה זו. ג´ובס מודה שהם לא הראשונים להטמיע ריבוי משימות, אולם טוען שהם יהיו הטובים ביותר, בדומה ל"העתק" "הדבק" שיישמו בזמנו. גובס בעצם אומר שאחת הסיבות שמולטיטאסקינג יכול היה להיכשל היא בעיית הסוללה (ריבוי משימות זולל סוללה) וטוען שהם ביצעו את זה בצורה טובה.
במוטיב חוזר של 7 נקודות, המולטיטסקינג יתבצע בשבע צורות שונות, האחת באמצעות שמירת המצב האחרון של התוכנה וסגירתה, סגירת התוכנה והמשך ביצוע משימה (למשל העלאת קובץ לאתר), המשך פעולה של אפליקציה באמצעות שילוב המפתח – VOIP, אודיו או מיקום (הוצגה הדגמה של השמעת שירים בפנדורה או שיחה נכנסת בסקייפ כשהתוכנות כלל לא מופעלות) ועוד…

ספריות:

אפל שרגילה לקחת דברים שבוצעו עד היום, שיפורים שנעשו באמצעות תוכנות צד שלישי לעשות את זה נוח יותר, אם לא טוב יותר. כך למשל מכניסה אפל אפשרות ליצור ספריות במכשיר. פיצ´ר שמאוד אהבנו לראות ולדעתנו מבוצע בצורה טובה. איך זה מתבצע?
הקלקה ארוכה על אפליקציה, עד שכולן רוטטות (במצב בו ניתן למחוק אפליקציות) ואז גרירת אפליקציה על גבי אפליקציה אחרת תיצור ספריה משותפת לשתיהן. הספרייה גם תקבל את השם שלה באופן אוטומטי בהתאם לקטיגוריה של האפליקציות (ניתן לשנות ידנית).

תיבות דואר משותפות:


מכירים את הבעיה שיש לכם כמה תיבות דואר באייפון ואתם צריכים לנווט ביניהן באמצעות מספר רב של לחיצות? לדברי ג´ובס, יאוחדו תיבות המייל לתיבה אחת וכן תינתן אפשרות למספר תיבות אקסצ´יינג´.
ניתן גם לבחור תיבה אחת בלבד מתוך התיבות ולצפות רק בהודעות שלה או אפילו לקרוא הודעות במצב שרשורי.

iBook:

אפל, שהשיקה את האייפאד בשבוע שעבר כפיתרון לקריאת ספרים אלקטרונים, תשלב את אפליקציית הקריאה שלה גם בגרסה החדשה של האייפון עם גרסת מתנה של פו הדב.

התחום העסקי:

בפן העסקי, מציגה החברה פתרונות למספר חשבונות אקסצ´יינג´, אבטחת מידע טובה יותר, exchange server 2010 ותמיכת SSL VPN

תחום המשחקים:

באפל מתהדרים ומתרברבים על ניצחון מוחץ על פני קונסולות ה PSP וה DS כשבחנות האפליקציות של אפל יש כ- 50,000 משחקים בעוד לשתי הקונסולות האחרות יש מספר אלפים בודדים של משחקים.
וכעת, אפל לוקחת את התחום צעד אחד קדימה ומשלבת אצלה משחקים חברתיים. כך ניתן יהיה ברשת להזמין חבר למשחק, ליצור תחרויות בין מספר משתתפים ועוד.

פרסום ושיווק אפליקציות:

ג´ובס השתמש במילה בוטה כדי לתאר את המצב היום בו ישנן אפליקציות המשלבות בתוכן פרסומות שם חווים המשתמשים באנר פרסומי שלחיצה עליו תוציא אותך מהאפליקציה.
iAd לדברי ג´ובס עוסקת ברגשות והפרסומות ישאירו אותך בתוך האפליקציה. באפל הצליחו למצוא דרך לשלב פרסומות וידאו אינטראקטיביות אותן הם יאחסנו אצלם בשרת וימכרו תוך שיתוף המפתחים בחלוקה של 60/40 (60 למפתח). למעשה, וכפי שג´ובס תיאר את המצב היום, אין עדיין דרך טובה לשלב פרסומות במכשירים סלולריים ולדעתו הם עלו על השיטה המנצחת.
בהדגמה שהוצגה היום, נראה כי ההטמעה של הפרסומת נעשית בצורה מעולה. הפרסומת אינטראקטיבית ונראית כאילו היא אפליקציה בפני עצמה. ניתן לצפות בסרטון הפרסומת, לשחק במשחקונים המובנים וכמובן אפשרויות רכישה מתוך האפליקציה.

השדרוג עבור מכשירי ה 3GS והאייפוד טאץ יהיו מלאים ויתרחשו כבר בקיץ הזה, אולם בשורה רעה לבעלי מכשירי 3G ואייפוד דור שני שיוכלו לבצע את השדרוג אבל פיצ´רים מסויימים, כמו המולטיטאסק למשל לא יפעלו עליהם.
גרסה 4 למכשירי האייפאד תצא בסתיו.

כאמור, כבר עכשיו ניתן להוריד את ה SDK החדש.

 להמשך דיון בפורום

קרדיט לתמונות: engadget.com


22:00
  /  
8.4.2010
  
מאת: אלי חבוש

1