האייפאד הושק!

הנה הוא הגיע, האייפאד שמאז הכרזתו לפני מספר חודשים זכה לביקורות והשמצות כאחד ולמרות כל זאת הוא מקבל את תהילתו ...

17:45
  /  
04.04.2010
  
מאת: אלי חבוש

 

 

בחגיגות השקה שנראה שרק האמריקאים והיפנים יודעים לעשות, הושק אתמול האייפאד, בתאריך שלא נראה שנבחר סתם באקראי – 4.3.10 (בארה"ב רושמים את החודש לפני היום), בחנויות אפל בארה"ב ובמסורת ההשקות נרשמו תורים של מאות אנשים שהמתינו במקום שעות ארוכות לשים את ידיהם על ה"מחשב מחברת" החדש הנושא את לוגו התפוח.

ראשונים לקבל את המכשיר בחנות אפל בניו יורק היו אלה שביצעו הזמנה מוקדמת ובראשם בעלה של חברת הכנסת עינת וילף. אולם נראה כי הפעם, בניגוד לשיגעון האייפון לפני מספר שנים, התנועה היתה דלה יותר, וסטיב גובס אף הגיע עם משפחתו לאחת מנקודות המכירה בפאלו אלטו כדי לצפות מקרוב בהשקה.

הראשונים שנגעו בגביע הקדוש והספיקו לעבוד איתו ידעו לספר כי העיצוב הארגונומי שלו נוח ואמנם המשקל לא רב אבל קשה להחזיק אותו לאורך זמן בידיים וההקלדה ביד אחת לא הכי נוחה. כמו כן למרות שישנה עקומת למידה מסויימת, ההקלדה בשתי הידיים נמצאה נוחה.

המעבד 1GHZ מדגם A4 הצליח להתמודד עם האפליקציות במכשיר, מחוות האצבע ופעולות נוספות במהירות וללא בעיות. ברור שחלק מהעניין כאן הוא אי היכולת של המכשיר להפעיל מספר יישומים במקביל וכך למעבד יש מספיק כוח לכל משימה.
אחת הנקודות החשובות בהצגה של האייפאד על ידי ג´ובס היתה עניין הסוללה. אז הוא טען שהמכשיר יכול להחזיק מעמד כ- 10 שעות בעבודה מבלי להטעין אותו פעם אחת. הנתון אז היה נראה קצת לא הגיוני אבל כעת, לאחר ששמו ידיהם על מספר מכשירי אייפאד, מדווחים הלקוחות שזה אכן כך. טוב, שוב נזכור שהמכשיר קצת מסורס במספר רמות, דבר שאף פעם לא מזיק לסוללה..
המסך, מדהים ברמות הצבעים והבהירות אליהם הוא מגיע. המסך הוא מסך LED רב נקודות (מולטיטאץ) בדומה לאייפון ובגודל של 9.7 אינטש. לכל מי שמשתמש במסך האייפון, יודע כי זוהי אחת התכונות הטובות ביותר של המכשיר המקנה נוחות וכיפיות לעבודה. אפל כך מתברר המשיכו את הקו הזה גם ב IPAD שם ניתן לחוות את אותה החוויה במסך גדול יותר. שאפו.

אחד מיתרונות המכשיר הוא הפשטות שבו, ללא כפתורים פיזיים כמעט למעט מספר קטן (ווליום, נעילת סיבוב מסך, כפתור HOME וכיבוי), אך זה גם החיסרון שבו. למעשה אפל לא צירפה למכשיר דבר והרוכש יצטרך לשלוף מארנקו כסף נוסף בכדי לרכוש עבורו תחנת עגינה מתאימה, קורא כרטיסים או USB.
דבר נוסף שחסר במכשיר הוא מצלמה. במהלך הזמן מאז ההכרזה על ה ipad רבים מהקוראים בעולם קיוו, ציפו ואפילו דמיינו שלמכשיר תהיה מצלמה, אולם כל זה נגוז עם השקת האייפאד אתמול.
כפי שכבר ציינתי, מי שהשתמש בעבר או משתמש כיום באייפון, יוכל לבצע את המעבר לאייפאד בקלות רבה וזאת משום ששתי מערכות ההפעלה זהות כמעט לחלוטין מלבד מספר תוספות לטובת האייפאד שמטרתן שיפור חווית המשתמש במכשיר כמו למשל ניצול המסך הגדול תוך שימוש במסך מפוצל (קריאת מיילים, יומן וכו´).

כפי שהאייפון נישא על גבי האפליקציות שיצרו עבורו והמגוון הענק של האפשרויות הגלומות באותם אפסים, לדעתי יימדד גם האייפאד באותה המידה. השקת האייפאד הביאה כבר עכשיו את יצירתם של אפליקציות רבות המותאמות לו ובעוד אפליקציות אייפון יכולות לפעול ללא רבב (רובן) על המכשיר החדש, הוא זוכה גם לגל חדש של אפליקציות עבורו בלבד.
כך למשל, שירות NETFLIX האמריקאי שנותן לגולש אפשרות לצפות בסרטים דרך האינטרנט, הגיע גם לאייפאד. גם ABC זיהתה את הפוטנציאל והוציאה אפליקציה משלה דרכה ניתן לצפות בסדרות טלויזיה. ועם המסך הגדול והפשטות של האייפאד – מה יכול להיות נוח מכך? אין ספק שזהו רק קצהו של הקרחון ובעתיד נראה אפליקציות ותכנים רבים יותר מותאמים למכשיר האייפאד (למשל HULU שכבר הכריזו שיוצאיו אפליקציה בקרוב).

אולם, כבר עתה נראה שהאייפאד לא חף מבעיות ילדות. לקוחות רבים מספרים שלא ניתן להטעין את האייפאד באמצעות חיבור ה USB שלו כשהוא מחובר למחשב מק ישן יותר או למחשב PC. ומעבר לזה עולה השאלה האם האייפאד הוא באמת מכשיר נייד? בגלל המסך היחסית גדול שלו, הוא חשוף לפגיעות, שריטות ומרעין בישין. המחשב לא מגיע עם מגן מיוחד או עם נרתיק לנשיאה ואני משוכנע שחברות המייצרות כאלו יקפצו על העגלה הכלכלית הזו. מלבד זאת, האם באמת יהיה נוח לכתוב עליו על הברכיים בזמן נסיעה ברכבת למשל? ימים יגידו.

ומה לגבי עברית? נמסר לנו כי הצגת עברית נעשית בצורה מובנית ללא כל בעיות (פונטים), אולם עדיין אין מקלדת בעברית לכתיבת טקסט עברי ואין לנו ספק שנראה כזו בקרוב על ידי קהילת המפתחים כשם שעשו לאייפון.

כיצד תדע אם אתה צריך כזה או לא?

האייפאד הוא לא מחשב. נקודה. לא תוכלו לבצע בו פעולות שהייתם יכולים לבצע בממחשב רגיל. האייפאד הוא מכשיר מדיה לכל דבר, לגלישה באינטרנט, לצפיה בסרטים, האזנה למוסיקה ולתמונות. למעשה, למרות שרובנו מקובעים עדיין על פורמט המחשב הרגיל, הגיע הזמן לשאול את עצמנו – מה באמת אנחנו מבצעים עם הנייד שלנו רוב הזמן? אם אתם גולשים, בודקים מיילים, רואים תוכנית טלויזיה או סרט וקצת משחקים במשחק להעברת הזמן  – זה בהחלט יכול להיות המכשיר בשבילכם. הוא פשוט, נוח, קל לעבודה ועושה את מה שצריך בלי כל הסרבול המיותר של מחשב בעל מפרט עשיר יותר. למעשה דעתי היא שיש לראות את המכשיר באופן שונה בו אנחנו מתבוננים על מחשבי מחברת ובפועל כלל לא להשוות אותו למחשב מחברת או נטבוק אחר. זו לא המטרה שלו ולא קהל היעד שלו ואם תרצו בזה או לא, האייפאד הוא כאן כדי להישאר ויותר מזה – נראה מכשירים דומים גם בעתיד.
ואם אתם מחפשים מחשב  שיחליף לחלוטין את הלפטופ שלכם, לצרכי עבודה, ליצירת תכנים אמיתיים או לגיימרים – זה עדיין לא זה. או בעצם – זה לא צריך להיות זה.

להמשך דיון בפורום


17:45
  /  
4.4.2010
  
מאת: אלי חבוש

1