מסך LG Slim LED מדגם 47SL90

חברת LG ממשיכה את קו המוצרים שלה עם ה-SL90, גירסא אולטרה עם תאורת מסגרת בתפיסת Borderless.עפר לאור חוזר עם רשמים.

7:00
  /  
04.04.2010
  
מאת: עפר לאור
הקדמה

הקדמה 

בשנתיים האחרונות LG עשתה צעדי ענק בכל נושא העיצוב של מסכים דקים, כאשר יריית הפתיחה היתה סדרת מסכי סקרלט שהיתה לא רק יצירתית ופורצת דרך מבחינה עיצובית, אלא גם יצירתית מבחינת השיווק והפרסום שלה. הסדרה היתה צעירה, רעננה וחצופה, בדיוק כמו הדמות שהם בחרו לייצג אותה (הדמות סקארלט הפיקציונלית).

 

המילה האחרונה של LG בכל תחום העיצוב היא סדרת BORDERLESS אשר מבוססת על הנחת יסוד נכונה שאנשים מעדיפים לראות מסכים ללא גבול ברור בין התמונה לבין ה-BEZEL, לצורך זה הציבה LG פיסת זכוכית אחידה לכל שטחו של המסך, מה שנותן לו תחושה שהיא לא רק דקיקה יותר, אלא גם אחידה ויפה יותר.

אין שום ספק שעיצובית, זה אחד המסכים היפים ביותר בשוק כיום. הוא לא הרפתקני מבחינה עיצובית כמו SCARLET, אך הוא דקיק ויפה. הוא כה דקיק שקשה לדמיין מסכים הרבה יותר דקיקים ממנו (כמובן שיש כאלה, אך הם כבר משתמשים בתרגילים כמו מסגרת אלומיניום אחידה בכדי למנוע מצב שבו המסך פשוט "ישבר" מעודף דקיקותו).

בכדי להבין עד כמה הוא באמת דקיק, הנחתי עליו DISK ON KEY בכדי שניתן יהיה להבין את הפופורציות בעובי…

עכשיו תראו מה קורה אם מניחים (בקושי רב, אני חייב לציין) את שלט yes Max HD על גבי המסך.

בקיצור דקיק…

את תחתית המסך מעטר הלוגו של LG, מתחתיו פס כסוף הדרגתי שמקנה למסך מראה יוקרתי יותר ומזכיר טיפה את העיצובם הקודמים של הסדרות של LG וגם של מסכי סמסונג.

לא סתם קוראים למסך SL = SLIM LED, הדקיקות של המסך מבוצעת על ידי פאנל דק יותר מכרגיל, אשר מאחוריו פילטר דקיק שמעביר את תאורת ה-LED הצידית באופן אחיד למסך. משמעות הדבר היא שבדומה למסכי LCD רגילים עם תאורת CCFL, התאורה האחורית של מסך זה היא אחידה – או שהכל כהה באותה מידה או בהיר (בניגוד לשיטת Local Dimming כפי שנעשית על ידי חברות כגון פיליפס, טושיבה, סוני ואחרות).

מבחינת טמפרטורה, המסך משתמש ב-LED אך מרגיש חמים למדי באופן מפתיע.

התחתית של המסך מסתירה זוג רמקולים זעירים למדי, איכותם מפתיע לטובה ביחס לגודל הזעיר שלהם. אני מסתייג בכך שהן מתאימים בעיקר לצפיה בטלויזיה (דיבורים) ופחות במוזיקה (חסר באסים) או בסרטים (חסר באסים בשביל אפקטים).

הבסיס של המסך הוא שחור מבריק והבסיס גם הוא מבריק כמו מראה. התפיסה העיצובית היא של זכוכית מבריקה, אך כאן טמונה גם הבעיה – הפאנל הקדמי של המסך אינו מספיק מטופל מבחינת החזרי אור והוא מחזיר אור כמו מראה. צפיה בתנאי אור בעייתיים מאוד במסך זה, ההחזרים מאוד חדים ונראה ש-LG פשוט לא מספיק השקיעה בנושא מניעת ההחזרים.


באור יום מלא, המסך מאוד מבריק

בצד המסך יש לחצנים דקיקים אך שימושיים.

 

מאחורי המסך קשה להתקין סט של כבלים, אך חשוב לציין שאופי החיבור יהיה בעייתי אם תנסו להצמיד את המסך לקיר. המסך עצמו מגיע עם מעמד, ככל הנראה מסיבה זו.

 

החיבורים כוללים שני חיבורי HDMI (אחד עם אפשרות חיבור אודיו ממחשב), חיבור מחשב, שני חיבורי קומפוננט ושני חיבורי קומפוזיט. למסך חיבור RF, אך הוא אנלוגי בלבד ואינו כולל אפשרות DTT (ניסיתי) מובנה.

בפינה של איזור החיבורים יש סוג של כיפוף אשר כולל שני מחברים נוספים שניצבים למסך – HDMI ו-USB. אין שום סיכוי להגיע למחברים אלה אם המסך מוצמד לקיר, אך אפשר בהחלט להשתמש בחיבור ה-HDMI בכדי למנוע כיפוף כבלים (ולגבי USB, אפשר להשתמש בכבל מאריך…).

 

ממשק ואופציות

תפריטים

לא הרבה נעשה ב-LG מבחינת ממשק המשתמש בשנים האחרונות וזה חבל. המתחרים בדמות סמסונג, סוני ופיליפס, עשו די מהפכה בנושא ממשק המשתמש של המסכים (לא תמיד לטובה, אבל בהחלט השקיעו מחשבה), בעוד ש-LG, טושיבה, ופנסוניק – שוקטים על השמרים.

זה לא שהממשק נוראי, הוא פשוט זהה למה שהיה בשנים האחרונות ויש ציפיה מסויימת של התקדמות לממשק פשוט יותר, אינטרקטיבי יותר וכמובן גרפי יותר.

 

נקודת פלוס רצינית היא התמיכה בעברית המובנית בכל האיזורים במסך מההתחלה ועד הסוף. רואים שהושקע לא מעט בנושא, אך גם כאן תיקונים קטנים היו נדרשים וכדאי להקפיד ולשדרג את התמיכה בשפה עם המודלים.

 

למסך אופציות רבות ולכן מותאם יותר למשתמשים מתוחכמים בכדי לנבור בכל האופציות שלו. היתרון של הממשק "דף הבית" הוא שהוא נוח וקל מאוד להגיע לפונקציות העיקריות של המסך (כניסות, הגדרות, USB, ו-Bluetooth).

 

נקודה נוספת שחסרה היא הגדרות אוטומטיות יותר, למשל כאלה שמשתמשות בסנסור חיצוני בשביל למדוד את עוצמת התאורה האחורית הנחוצה.

השלט

אין ספק ש-LG חשבה לא מעט על עיצוב השלט. השלט נראה לא רק מקצועי, הוא נוח, ארגונומי ומעוצב נהדר.

 

שלט שני, פשוט יותר למראה, מסופק עם המסך. בעבר סיפקה החבר שלט בסגנון "ביצה" שמאפשר שליטה רק על עוצמת הקול והדלקה/כיבוי. הפעם הורחבו מספר הפונקציות והשלט יכול לשמש כאשר השלט השני נמצא בצד השני של הסלון (או הועלם על ידי אחד הילדים).

מדובר ביוזמה ברוכה וחבל שיותר חברות לא מעתיקות את הדף הזה מהספר של LG…

Bluetooth

אחת התכונות היפות של מסכי LG מהדורות האחרונים זה יכולת ה-Bluetooth. לא אתעמק בה יותר מדי כי טכנית היא זהה למודלים הקודמים של מסכי SCARLET.

כל מה שנדרש הוא להדליק את האופציה.

 

אז מה אפשר לעשות עם BT? אפשר לא מעט – אפשר להעביר מהסלולר שלכם תמונות ישר למסך, אפשר להעביר מוזיקה ישר למסך (אבל לא סרטונים).

המסך עצמו גם יודע להשתמש באוזניות BT בכדי להעביר צליל. משמעות הדבר שכל אוזנית BT סטריאופונית יכולה לשמש אתכם לצורך שמיעת הסאונד מהמסך. איך זה נשמע? מצויין, כמובן האיכות המתקבלת תלויה באוזניות אשר בשימוש.

USB

למסך יש גם חיבור USB. המיקום של החיבור לא מהנוחים, במיוחד כשמדובר במסך כה דק שנראה קלסי להדביק אותו ממש לקיר. עם כבל מאריך, עם זאת, קל למדי לחבר לו Disk On Key. 

מבחינת יכולות, הן זהות למודלים הקודמים כך שאפשר להשתמש בזה בכדי לצפות בסרטי DIVX, לצפות בתמונות ולשמוע מוזיקה. נוח מאוד להכנס לספריות ולהשתמש בתכונה הזו.

 

ממשק האודיו פשוט למדי ולא ממש מספק כיום.

 

ממשק התמונות לעומת זאת, מתוחכם ומאפשר שליטה בזמן בין התמונות, המעבר בינהם ואפילו לקבוע איזה מוזיקה נשמע כרקע לתמונות (מתוך קבצי ה-MP3 באותו חיבור USB).

לגבי וידאו – נתחיל בזה ש-DIVX עובד יפה (SD בלבד), ולא ראיתי תקיעות או בעיות בפיענוח.

 

ניתן לשלוט בלא מעט אופציות, כגון יחס המסך (אך לא דרך כפתור Ratio בשלט, אלא רק דרך תפריטים על גבי המסך). גם נושא האודיו (אם יש יותר משפת אודיו אחת) ניתן לבחירה. נושא הכתוביות מטופל גם הוא – קובץ הכתוביות צריך להיות בשם זהה עם סיומת SRT, כאשר ניתן לשלוט בשפה ואפילו לשלוט בסינכרון ובמיקום התרגום.

מה שכן, אי אפשר לשלוט בגודל הפונטים (גופנים) של התרגום וזה מגבלה בעייתית מכיוון שהגופנים של הממשק של המסך בכלל ושל התרגום בפרט, פשוט קטנים וחסכוניים. הדבר גורם לקושי בקריאת התרגום ממרחק גדול יותר. נושא הגופנים והגודל שלהם היה בהחלט צריך לקבל טיפול הדוק יותר כאן.

מדידות ובדיקות

בדיקות

נתחיל בכך שהתחלתי את הבדיקה בכיול הדוק של המסך, בעיקר מכיוון שהמסך מגיע במצב רחוק מאוד מכיול. חברות רבות כיום מציגות שני מצבים: מצב "חנות" שבו המסך מפגיז אותך עם כל היכולות המתקדמות שלו במקסימום עוצמה ומצב בית שמיועד לשימוש בבית. ל- 47SL90 אין את האופציה הזו ולכן מתחיל במצב VIVID. במצב זה, המסך מנסה למשוך את העיניים בכל דרך אפשרית ורחוק מאוד מלהציג את התמונה הטובה ביותר שהוא מסוגל לה.

דף הספציפיקציות של המסך מדווח על זמן תגובה מהיר של כ-2 מ"ש ואכן לא נצפו מריחות או תופעות לוואי שבד"כ אנחנו מייחסים לזמן תגובה איטי.

בשלב הזה ערכתי מספר בדיקות בנושא הרזולוציה ויחס מסך. במצב "סריקה בלבד", ניתן בהחלט להגיע ל-Native Rate. מנגנוני ה-Scaling ו-Deinterlacing עבדו היטב ולא ראיתי תופעות Stair Stepping במבחני הזויות. עם זאת, בבדיקת S&M, העיגול מסביב למטוטלת היה מטושטש, עדות לקושי לעבד תדרים גבוהים במיוחד.

 

בנוגע לחדות, כדאי מאוד להקפיד על כיול מכיוון שהמסך מגיע עם נטיה לחדות יתר אשר מתבטאת גם בפרמטר Sharpness וכן ב-Edge Enhancement.

 

אחת הבדיקות ההכרחיות כיום במסכי LCD זה עננות / זליגת אור. במסך לא נצפו זליגות אור, אך היתה מעט עננות:

 

חשוב לציין שבדיקה זו נעשתה בחשיפה ממושכת ועם ISO גבוה. יש לציין שהמסך הוא כיווני למדי, כך שזוית הצפיה שלו דורשת מרחק צפיה גבוה מ-2.5 מ´. צפיה בזווית שאינה ניצבת, מגבירה את הבהירות של האיזורים השונים ופוגעת ביחס הניגודיות.

כידוע יש בעיה לא קלה למנגנוני ה-Frame Interpolation (או FI בקיצור) להתמודד עם תוכן בעל רזולוציה גבוהה במיוחד (כל הקרדיט לגארי מרסון HD GURU, על הגילוי) ואכן גם כאן נצפו תופעות לוואי בעייתיות עם תוכן בעל רזולוציה גבוהה במיוחד:


FI דלוק


FI כבוי

כמובן שיש רבים שאוהבים את מנגנון ה-FI ולכן אין כאן המלצה שלא להשתמש במנגנון.

מדידות

המדידה הראשונה אשר ערכתי על המסך היתה האחידות של המסך. במדידה זו הגעתי ל-82% (מעל 85% נחשב מצויין עבור מסכי LCD עם תאורה אחורית).

למסך יש הגדרות רבות וקשה למדי לבחור את הנכונה. בד"כ אני מתחיל במצב Movie וממשיך משם. הפעם מצב זה עם טמפ´ צבע Low נמדד לי עם תוצאה גבוהה משמעותית מהתקן (7100K). מתברר שבשביל לקבל תוצאות טובות במסך זה צריך לא להשתמש במצב Movieאלא במצב "משתמש מתקדם 1" אשר מגיע קרוב בהרבה לתקנים הנכונים.

במצב זה, גרף ה-CIE מראה שגמוט הצבעים של המסך תואם כמעט לחלוטין לתקן HDTV (כלומר REC709).

 

עם זאת, במצב זה עדיין קיבלתי טמפ´ גבוהה מדי (מעל 7100).

 

 הסיבה לכך מתבהרת כאשר מסתכלים על גרף ה-RGB:

 

LG מעדיפים בבירור כחולים חזקים, דבר שמקנה למסך תחושה יותר חדה, וגם גורמת לו להיות בהיר יותר. עם זאת, רצוי שתהיה אפשרות פשוטה להגיע ל-6500K ללא צורך במכשירי כיול יקרים…

בנוגע לגאמה. במצב Low נקבל 2.01, מעט נמוך.

 

 במצב Medium נקבל 2.32 (גבוה מדי)

 

כך שבנוגע לגאמה, ככל הנראה הממוצע בין שני אלה היה מושלם, אך אם אין אפשרות אחרת אז ככל הנראה עדיף במסך זה ללכת על Low.

מדידת הספקטרום של המסך מראה תמונה מעניינת ונקיה שאופיינית לתאורת LED:

 

לגבי ניגודיות, המסך נמדד ב-8200:1 ON-OFF CONTRAST (מעט נמוך עבור LED), כאשר הפאנל עצמו נמדד ב-1142:1 – בהחלט לא גבוה כפי ש-LG מדווחת.

התכנון מאחורי ה-47SL90 טיפה סכיצופרני, מצד אחד הוא בהיר למדי (למעלה מ-300cd/m2 במצב הכי בהיר), דבר שמרמז שהוא מיועד לסלון בהיר (לפי הנתונים, נראה שיש למסך יכולות תאורה גבוהות יותר ויש להניח שמנגנון הגנה מונע ניצול פראי של התאורה האחורית וטוב שכך). מצד שני הפאנל הקדמי בהיר מאוד, מה שמרמז שצריך חדר חשוך יותר. הקונטרסט הזה מתאים יותר למסך CCFL מאשר מסך LED, ונראה ש-LG פחות התמקדו בלהביא את המסך לשחורים האופטימליים ויותר בלהביא את המסך לעיצוב דקיק במיוחד.

איכות תמונה

איכות תמונה SD

המגבלות על תמונה SD הן די קשות מכיוון שחסר לנו גם S-Video וגם SCART. כלומר, המסך מראש מנסה לרמז לנו ש-SD פשוט לא יאה לו…

 

לא אתעמק כאן יותר מדי על נושא ה-SD, איכות התמונה היא סבירה, אך לא מבריקה כאשר משתמשים בממיר yes HD. כאשר עוברים לממיר DTT, המצב משתפר משמעותית. כלומר, כאשר מדובר במסך שכזה, רצוי מאוד לחבר אותו לממיר HD ולממיר DTT עבור ערוצים 2+10.

 

האלטרנטיבה בתחום ה-SD הוא להשתמש בממיר רגיל עם טרנסקודר, אבל אפשר לומר שזה פחות מומלץ.

באופן כללי אפשר לומר ששתי הבעיות העיקריות ב-SD הן חוסר חדות (גם בגלל חוסר יכולת לבדוק עם ממיר SD רגיל, וגם בגלל חסרונות ממירי ה-HD של יס בשידור תוכן SD) וחוסר עומק. ניראה שעיבוד התמונה אינו ממצה את המידע הזמין בממיר. בנוגע לעומק, כאן ככל הנראה יש חוסר בשל הצורך של LG להקטין עוביו של המסך.

איכות התמונה HD

כאשר מעבירים את המסך למצב HD, התמונה מתחדדת וההבדל דרמטי למדי.

התחלתי עם תכני yes HD:


הוא דומה מאוד לשחקן המקורי ממלרוז, לא?

 

מלרוז פלייס החדש נראה מעט רך, אך הפירוט הרב ב-NGHD היה בולט לטובה ותוכנית על תרבות בהודו ריתקה גם בגלל חדות התמונה.

 

לעומת זאת, להיות ג´ון מלקוביץ´ ב-yes Movie HD היה רך מדי לטעמי:

 

בכל הנוגע לספורט, המסך עושה עבודה מצויינת. גם משחק כדורגל חי ב-SPORT 5HD וגם יורוספורט עם תחרויות הגלישה, הוציאו תוצאות נפלאות. הסיבה היא ככל הנראה שכאן מנגנון ה-FI הוציא את המקסימום מהתמונה.

כמובן שגולת הכותרת בכל ביקורת מסכים זה כיצד המסך מתמודד עם תכנים מאתגרים ולכן הבדיקה הבאה היתה של הסרט Cars עם קצב ביטים נמוך ומהירות גבוהה…

המבחן הוא האם מנגנון ה-FI יתמודד עם הארטיפקטים הכבדים בסרט זה ובמהירות הזו. אפשר לומר שההצלחה היתה חלקית. מצד אחד המסך לא מרח את התמונה וגם לא הדגיש את המקרובלוקים כפי שראינו לעיתים במסכים אחרים. הוא גם לא עיוות את צידי המסלול (כפי שראינו למשל ב-EPSON 5000) – כך שמנגנון ה-FI הצליח בהחלט להוסיף פריימים בלי לעוות את התמונה. מצד שני, התמונה בהחלט היתה יכולה להיות חדה יותר.

 

בבדיקות הללו ניתן היה לראות Fuzzy Noise (תופעת האוויר החם שעוטף אובייקטים שנעים במהירות בשל מנגנון ה-FI וכאילו מעוות את המידע שסובב אותם) אך התופעה לא חריפה כפי שהיא קיימת במסכים מהדורות הקודמים ובמסכים אחרים ובהחלט נסבלת כחלק בלתי נפרד מאפקט ה-FI.

המבחן הבא היה הסרט נארניה הראשון.

 

השיער של הילד היה מודגש אך ורק אם הייתי מוריד את הגאמה וכן מוריד את הקונטרסט הדינמי. משמעות הדבר שהמסך מושך לכיוון הכהים בכדי להדגיש את הקונטרסט.

 

סצינת המערה כללה את כל הפרטים הנחוצים וגם שימרה את גוון פניהם הטבעי של השחקנים (דבר קשה עקב כהות הסצינה ונושא ה-Bit Starvation בה). עם זאת, הורגשה מריחה די עקבית בסצינה זו.

בלוריי

תכני הבלוריי הם כמובן השיא של הבדיקה והנקודה שבה ניתן להנות באמת מהמסך ולבדוק התנהגויות ייחודיות שלו.

פצחתי באלמנט החמישי Remastered


NSFW


טיפול הפנים הסתיים במפח נפש

להפתעתי, מבחן השערה עבר בהצלחה (אם כי מעט קשה לראות את זה בתמונה).

 

מדי השוטרים היו שחורים ושטוחים, ללא כל הפרטים שהייתי מצפה לראות על מגני הספוג שלהם. מנגנון ה-FI הצליח יפה לפתור את סוגיית העיר המודרנית. המכוניות המעופפות טסו להם ללא קושי וללא גמגום גם כאשר המהירות שלהם השתנתה במרחב האוירי. אפשר לומר, שנושא זה טופל היטב על ידי ה-47SL90.

 

הסרט Sin City הוא תמיד חגיגה אמיתית של כל החושים. הפירוט והשחורים היו מושלמים בסצינת ההכירות עם גולדי.


נחתכתי בגילוח הבוקר

בסצינות הכהות ניכר היה שהמסך מתאמץ להביא את הניגודיות למקסימום, אך הפאנל עצמו הוא המגבלה כאן וניגודיות דינמית מוגבלת ביכולות שלה כאשר מדובר על סצינה כל כך קונטרסטית.

סצינת "שלי" עם בריטני מרפי, קלייב אואן ובניסיו דל טורו – היתה נפלאה. הפירוט וההבעות הפנים של השחקנים שוחזרו במדויק. עם זאת, גוון הסצינה היה כחלחל מדי, עדות לנטיה של המסך לטמפרטורת צבע גבוהה.

 

בראד פיט בממזרים חסרי כבוד היה מעט רווי צב, אך הפירוט היה נפלא וניתן היה לראות את הבעות הפנים הדקיקות של פיט. אוסקר לפיט, אוסקר לפיט!

בפרק האחרון של מלחמת הכוכבים, סצינות הלחימה בחלל משלבות מהירות גבוהה, תנועה וקונטרסט גבוה. ה-FI התגבר על כל התנועה המהירה ולא עיוות את פני אובי וואן, ובהחלט שימר את כל המידע. עם זאת, רקע החלל היה אפרפר ולא הצליח להגיע לשחורים עמוקים מספיק.

סיכום

סיכום

הדגש של ה-47SL90 הוא בעיקר בתחום העיצוב, מסגרת בסגנון Borderless ודקיקות רבה. הדבר משפיע על כל האספקטים של העיצוב ויש לכך משמעויות רבות. מצד אחד המסך הדק ממש מתחנן לתליה על הקיר כמו תמונה, אך מצד שני שיטת החיבור האחורית תקשה על חיבור כזה מאוד. 

המסך בהיר למדי, אך הפאנל הקדמי המבריק לא מספיק מטופל מבחינת החזרי אור ולכן מתאים יותר לחדרים חשוכים. מבחינת חיבורים, המסך חד משמעית מתאים או לממיר HD או לממיר DTT (רצוי מסוג HD שיש לו יכולות Upscale טובות יותר). לא הייתי משתמש עם המסך עם ממיר SD בלבד.

המסך כיווני למדי ולכן מתאים יותר לסלונים שבהם פחות יושבים בפינות ויותר מול המסך.

אין ספק שהדקיקות של המסך הגבילה את LG מבחינת הניגודיות שלו בעיקר עם נושא ה-LED. המסך מזכיר מבחינת היכולות מסך CCFL רגיל ואין מנוס מהמחשבה ש-LG השתמשה ב-LED אך ורק בכדי לצמצם את עובי המסך ועדיין לא מגיעה ליכולות האמיתיות שגלומות ב-LED עדיין.

מבחינת אודיו, המסך חסר בבאסים ומבחינת פיצ´רים, המסך מתקדם למדי אך בהחלט היינו מעוניינים לראות תמיכה ב-MKV וכמובן בהזרמה ישירות מהרשת.

ציונים

ציונים

 • איכות בנייה: 9
 • עיצוב: 9.5
 • HDTV איכות תמונה: 8.5
 • SDTV איכות תמונה: 7.5
 • שלט: 9
 • יכולות כיול: 8.5 (ניתן להגיע לכיול במצב מתקדם, אבל זה לא מגיע מוכן)
 • יחסי מסך: 9 
 • ממשק: 8
 • פונקציות נוספות: 8 (חיבור USB, אך חסר יכולות רשת ותכני HD).

תמיכה בפורמטים:

 • חיבוריות HTPC: מצויין
 • רזולוציות: 720P, 1080i, 1080P
 • קצבים: 50HZ, 60HZ, 24FPS 
 • תמיכה ב-HDMI 1.3: כן
 • תמיכה ב- 24FPS: כן
 • תמיכה ב- WIDE GAMUT: כן
 • ANTI JUDDER: ציון 8.5 (יש FUZZY NOISE)
 • XVYCC: כן

מחיר מומלץ לצרכן:14,990 ש"ח

להמשך הדיון בנושא LG Slim LED מדגם 47SL90, לחצו כאן.

תודה ליבואנית LG, חברת ח.י. על השאלת המסך לצורך הבדיקה 

7:00
  /  
4.4.2010
  
מאת: עפר לאור

1