סיכום מפגש האתר בתחנת רדיו ´קול ישראל´

ביום שישי האחרון נערך מפגש אתר ht למספר ברי מזל אשר קיבלו סיור אישי בתחנת הרדיו ´קול ישראל´. אז מה ...

7:00
  /  
30.03.2010
  
מאת: רפי אפלויג

סיכום מפגש האתר בתחנת רדיו ´קול ישראל´

קרוב ל 20 מחברי האתר שמו בצד לשעתיים את ההכנות לקראת השבת וליל הסדר, והטריחו את עצמם ביום ששי האחרון למתחם הרדיו הממלכתי של רשות השידור לסיור הכרות מקיף ואישי. הסיור החל בפיקוח המרכזי, הוא מרכז השליטה והבקרה של הרדיו. אל מרכז זה מנותבים כל האולפנים עד היציאה לשידור. איציק, אחראי המשמרת, נתן סקירה על הפיקוח המרכזי ותפקידו וענה של שאלות חברי הקבוצה.


הפיקוח המרכזי על שלל מכשירי הבקרה. 


מבט על קיר המכשירים.


הנתב הראשי של קול ישראל´ עושה שימוש במערכת הפעלה מסוג Win 3.1!

משם עשתה הקבוצה את דרכה לאולפן השידור הראשון. היה זה אולפן רשת א´, הקבוצה קיבלה תידרוך קצר על מבנה האולפן וחדר הבקרה שבו יושב הטכנאי ושולט על השידור. הקבוצה ניכנסה גם לאולפן השידור עצמו וקיבלה הסבר קצר על אופן ניהול השידור על ידי הקריין או המגיש, הציוד באולפן והאקוסטיקה.


אולפן רשת א´.


החברים שומעים הסבר בתוך האולפן.

משם המשכנו לאולפן המרכזי של רשת ב´, ממנו משודרות כל תוכניות האקטואליה והחדשות. גם כאן חוותה הקבוצה את את חדר הבקרה ונחשף בפניה התוכנה הייעודית דרכה מנוהלות הפרסומות, אותות הפתיחה של תוכניות הרדיו ואותות התחנה.

באולפן הזה גם התוודענו לאקוסטיקה דינאמית, אשר נעה בין בין המצבים השונים על ידי שינוי זוית השלבים בקירות.


שולחן הבקרה באולפן החדשות והאקטואליה של רשת ב´.


מקבלים הסבר על היכולת לשנות את האקוסטיקה באולפן באמצעות התריסים בקירות.

משם עשתה הקבוצה את דרכה החוצה, למיתחם החנייה של ניידות השידור. התחלנו עם ניידת השידור הקטנה, שהיא למעשה אולפן ממונע קטן ועמוס ציוד המאפשר הקלטה, שידור וכן עריכת כתבות מהשטח.


ניידות השידור.


ניידת השידור הקטנה.

לאחר מכן עברנו לניידת השידור הגדולה שהיא ניידת המוזיקה, בה נימצא אולפן הקלטות משוכלל דיגיטלי בן 48 ערוצים המאפשר העברת שידור של הופעות חיות וביצוע באלאנס, מכשירי אפקטים וציוד הקלטה וגיבוי.


ניידת המוזיקה המשוכללת. כן, זהו הפנים של הרכב.

עברנו לאולפן רשת ג´, שם הדגמנו וביצענו הקלטה של חברנו זיו. יכולנו להיתרשם מהמושג מקור, שהוא קולו החי של זיו וכן את קולו לאחר ההקלטה. מעבר לזה ראינו איך כל תזוזה של מילימטרים מול המיקרופון משנה מיידית לא רק את עוצמת הקול, אלא גם את הצבע שלו.


זיו בעמדת השדרן מוכן להקלטה.

בנוסף הדגמנו משחקי עריכה על הקלטת קולו של זיו. עמדנו על כוחה וגמישותה של העריכה הדיגיטלית ואיך בקלי קלות יכולים להוריד נשימה, הברה, מישפט, לשכפל ולהוסיף אפקטים.


רפי על מחשב העריכה.

קיבלנו הסבר קצר גם על העריכה האנאלוגית שהייתה מנת חלקינו לפני עולם העריכה הדיגיטלי. ההסבר ניתן על טייפ סלילים מקצועי של סטודר וראינו כיצד נעשתה העריכה בעבר, כולל עמידה מקרוב על הקשיים בעבודת עריכה ידנית לעומת העבודה הדיגיטלית כיום. 


טייפ סטודר עליו ראינו הדגמה מעשית של עריכה אנלוגית ידנית.


אולפן שידורי הספורט.

הגענו לאולפן 88fm המשדר בעיקר מוזיקה. כאן זכו כולם לראות שידור חי של התוכנית ´כאן, שם ובכל מקום´ בהנחייתה של יהודית בן יעקב,המשודרת מ 17:00. יצא לנו לראות ולהריח מקרוב כיצד נראה ומתנהל שידור חי.


שידור חי מאולפן 88 ויהודית בן יעקב מנופפת לחברי האתר.


סדר הפרסומות והפרומואים בתוכנית של יהודית בן יעקב.

סיום הסיור היה באולפן המוזיקה וההקלטות הראשי והגדול. באולפן זה משודרות ההופעות החיות וכל ההקלטות והמופעים מרובי המשתתפים. האולפן וחדר הבקרה מכילים ציוד הקלטה מקצועי, מיקסר AMEK של יותר מ 24 ערוצים, ציוד אפקטים כמו לקסיקון וימהה, מספר זוגות רמקולים לייחוס של ההקלטה ועוד. מחדר הבקרה עברנו לאולפן עצמו מאחורי הזכוכית, שם הקשבנו לשקט בשל הטיפול האקוסטי המסיבי בחדר.


Tannoy Oxford – אחד הרמקולים הנפוצים ב´קול ישראל´.


רמקול ייחוס נוסף של Tannoy.


GENELEC – מוניטור אולפני לרפרנס.


עכשיו גם לנו יש תמונה מקורית של B&W באולפן.
זהו ה B&W Matrix 801.

לסיום, התיישבנו בחדר המנוחה של הטכנאים, תפסו אתנחתא קלה עם שתייה קלה וקצת נישנושים, החלפנו חוויות סיכום וקצת הכרות בין החברים – וכל אחד פרש לדרכו ולביתו.

 
להמשך דיון בנושא מפגש האתר ברדיו ´קול ישראל´, לחץ כאן.


7:00
  /  
30.3.2010
  
מאת: רפי אפלויג

1