מקרן Vivitek H1080FD

מקרן ה-Full HD הזול בארץ הגיע אלינו לבדיקה. איך, מי מה וכמה, הכול במאמר הבא.

7:00
  /  
28.03.2010
  
מאת: יניב דיין

הקדמה

תחום מקרני הקולנוע הביתי היה עד לא מזמן נחלתם של המשוגעים לדבר והכול בגלל מחירים גבוהים שמשק בית ממוצע פשוט לא יכול לעמוד בהם. בשנים האחרונות ראינו מגמה מבורכת של הורדה משמעותית במחירי המקרנים, השיא החל בחודשים האחרונים עם הגעתם לשוק של מקרני 1080P במחירים של פחות מ-$1000 בארה"ב. אחד המקרנים האלה הגיע אלינו לבדיקה: מקרן ה-Full HD הזול ביותר בארץ, מגיע עם שלוש שנות אחריות ואפילו מחיר הנורה שלו הוא הזול ביותר בארץ. אז בואו ונראה איך הוא מתפקד.

תכונות המקרן

 • מערכת הקרנה: DLP, מבוססת צ´יפ של טקסס אינסטרומנט בטכנולוגיה Dark Chip 2, גלגל צבע בעל 6 מקטעים ונורה מסוג UHP בעלת הספק של 230 וואט.
 • עוצמת תאורה: 1800 אנסי לומנס.
 • קונטרסט: 4000:1
 • חיבורים: 2 כניסות HDMI בתקן 1.3, כניסת קומפוננט, כניסת VGA למחשב, כניסת S-Video, כניסת קומפוזיט, טריגר 12 וולט, USB.
 • רמקול: רמקול מונו בהספק של 5 וואט.
 • עדשה: זום/פוקוס ידנית, זום של X1.2, אין יכולת תזוזה באף אחד מהצירים. מאפשרת הקרנת תמונה ממרחק 1.3מ-10.6מ
 • מידות: אורך 340 מ"מ X גובה 100 מ"מ X עומק 250 מ"מ.
 • משקל: 3.4 ק"ג.
 • חיי נורה: 2000 שעות, 3000 שעות במצב חיסכון.

מבנה המקרן

המקרן מגיע במארז סקסי ומודרני בצבע לבן מבריק, הוא קטן מאוד ולכן מאוד נוח לניוד.

בחזיתו של המקרן מצד ימין נמצאת העדשה. צמוד לעדשה נמצא חיישן אינפרא אדום לשלט ובחלק התחתון במרכז נמצא לחיץ לשחרור רגלית.

בחלקו העליון של המקרן נמצאים שני סליידרים לתפעול הפוקוס והזום של העדשה. בהמשך נגלה את פנל ההפעלה הידנית של המקרן שכולל את לחצן ההדלקה, לחצני הכיוונים והאשרור ועוד 4 לחיצים (תפריט, בחירת כניסת וידאו, החשכה ומצב AUTO). שתי נוריות חיווי למצב המקרן נמצאות גם כן סמוך לפנל.

משני צידי המקרן נמצאים פתחי כניסה ויציאה של אוויר לקירור מכלול הנורה.

בחלקו האחורי של המקרן נמצא הפאנל שדי מפתיע בכמות החיבורים שלו. הוא כולל את כל חיבורי הווידיאו הנחוצים, ובנוסף כולל כניסת USB ואפילו רמקול קטן שעבד מצוין כשהמקרן מחובר רק בעזרת כבל HDMI. חיישן אינפרא אדום נוסף נמצא בחלק זה של המקרן.

השלט

השלט הינו בצבע לבן וכל הלחצנים מוארים בלחיצת כפתור בצבע כחול מדליק. השלט מכיל לחצנים ישירים לכל כניסות הוידיאו במקרן, לחצני קיצור למספר כיולי תמונה של המקרן, לחצני עוצמה והשתקה של הרמקול ועוד. בסה"כ מדובר בשלט מאוד נוח ומוצלח.

תפריטים וכיול

למקרן סט תפריטים די בסיסי אבל נוח וברור ולכן הוא מאוד מוגבל לכיול מקצועי. הוא חסר היכולות לכיול בהירות וקונטרסט לצבעי ה-RGB, ומערכת כיול הצבע שלו הוא בסיסית ביותר. למקרן תבנית כיול אחת בלבד והיא של רשת.

מכיוון שאין למקרן אפשרות צידוד לעדשה באף אחד מהצירים ועדשת הזום שלו היא קטנה יחסית, הוא די מוגבל מבחינת התקנה. כדי לפתוח תמונה של 100 אינץ לא הספיק לי החדר המוחשך בו אני בודק בדרך כלל את המקרנים וירדתי למרתף, שם יש לי אפשרות להקרין ממרחקים גדולים.

מיד עם הדלקת המקרן והכנסת אות 1080P, הבחנתי בבעיית Overscan (התמונה לא מכסה את כל המסך). ניסיון לתקן את המצב בעזרת תפריט ה-Overscan, אך הדבר שיפר רק במעט את המצב. לדעתי מדובר בבעיה ספציפית ביחידה אותה בדקתי מכיוון שלא ראיתי תלונות על כך ברשת.

ללא שום כיול, התמונה של המקרן נעימה לעין, צבעים יפים וגווני עור טבעיים, אבל בולט מאוד לעין זה חוסר היכולת לרדת לשחורים – פשוט אין שחורים!

המקרן מפיק תמונה חדה, אבל ללא ספק ראיתי טובים ממנו.

בעזרת דיסק כיול ביצעתי כיול בסיסי למקרן ועברתי לשלב הסרטים.

ביצועים

התחלתי בסרט Bee Movie, תמונה יפיפייה, צבעים עשירים, מפורטת מאוד. מבחינים בפרטים רבים ובעיקר "בסוודר" של הדבורים.

בסרט נארניה, סצנות השלג היו חלשות, התמונה לא הייתה טבעית וצבע השלג נטה יותר לכיוון האפור מאשר הלבן. התמונה איבדה מהתלת ממדיות. לעומת זאת, שערו של הילד על רקע השלג היה טבעי ומפורט. בבריחה של הנערים למערה היו חסרים פרטים רבים בקירות המערה ואף ממעילי הפרווה של הילדים.

עברתי לסרט רטטוי, לסצנת הגשם בפריס. גם כאן התמונה הייתה אפרפרה, פרטים רבים היו חסרים במדרכה ובקירות הבתים בצד החשוך של הרחוב.

בסרט Speed Racer התמונה הייתה עשירה מאוד וצבעונית, אבל בסצנות קשות של מרוצים, ניתן היה לראות מריחות בתמונה. בדקתי גם את סצנת המרוץ בתחילת הסרט Cars מכיוון שהוא סובל מ-Bit Starvation. עיבוד התמונה של המקרן לא עמד בכלל במשימה ונראו המון מריחות וארטיפקטים בתמונה במהלך המרוץ.

בסרט Wall-E, בזמן הבריחה שלו מחללית המילוט ושיטוט בחלל בעזרת מטף כיבוי, שוב התמונה הייתה אפרפרה, החלל לא היה מרשים כמו במקרנים יותר מתקדמים.

בסרט האלמנט החמישי, בסצנה הבריחה של לילו, הגוונים הטבעיים ורמת הפירוט בעור פניו של המדען היו מרשימים. לעומת זאת, הפרטים במדיהם של השומרים וגם קירות המערה אליה ברחה לילו היו חסרים.

ביצעתי בדיקת SD בערוצים 2 ו-10. התמונה סבירה, אך המקרן אינו מצליח להעלים ארטיפקטים וה-Upscale שהוא מבצע הוא לא מהמוצלחים שבתחום.

תמונה מ-DVD של ספיידרמן לעומת זאת הייתה מוצלחת יותר.

סיכום וציונים

כאמור, מדובר במקרן ה-Full HD הזול ביותר בארץ. הביצועים שלו סבירים לחלוטין למחירו ולמי שרוצה מידי פעם לראות סרט עם חברים או לשחק בקונסולה שלו על מסך גדול, זה פיתרון נפלא. הצבעים שלו יפים מאוד, אפילו ללא כיול, הוא מפורט, Shadow Details סבירים מאוד. הוא קטן וקל מאוד לניוד ואפילו מגיע עם תיק נסיעה. זהו בפירוש אינו מקרן לוידאופילים, בשל אי היכולת שלו לרדת לשחור ועיבוד תמונה בסיסי.

 • עיצוב: 9 – מארז קטן יפה ומודרני
 •  איכות בנייה: 8.5
 • נוחות שימוש והתקנה: 6  –  המקרן מאוד מוגבל, אין יכולת צידוד באף אחד מהצירים, עדשת זום קטנה.
 • תפריטים:7 – פשוטים, ברורים, אבל חסרים (בעיקר בתחום הכיול היותר מקצועי).
 • איכות תמונה SD (שידורים רגילים): 7
 • איכות תמונה ב-HD:  ציון 7 – מחסור בשחורים, קונטרסט נמוך.
 • עיבוד תמונה: 7 – קושי להתמודד עם סצנות קשות.
 • יכולות כיול: 7
 • שלט: 9 – השלט נוח מאוד ומוצלח. התאורה מאוד יפה.
 • חיבורים: 9 – המקרן מאוד מפתיע בכמות החיבורים (יחסית למחירו).

מחיר מומלץ לצרכן: 8500 ש"ח.
מחיר נורה חדשה: 1200 ש"ח.

3 שנות אחריות.

לשרשור התגובות והדיון בביקורת למקרן Vivitek H1080FD, לחצו כאן.

תודה מיוחדת לשרון דגן מחברת אקטיבי ישראל על השאלת המקרן לבדיקה.

7:00
  /  
28.3.2010
  
מאת: יניב דיין

1