אז קניתם מסך חדש. מזל טוב! מה עכשיו?

אז שברתם קופת חיסכון, פקע התוקף של קרן ההשתלמות או הסבתא נתנה דמי חנוכה גדולים במיוחד השנה.העיקר סוף סוף רכשתם ...

7:00
  /  
22.03.2010
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

רבים מקבלים כמובן מאליו שכאשר הם מכניסים את המסך החדש הביתה, הוא לא רק יתן את התוצאות האידאליות ישר מהקופסא, אלא מרכזים את כל חלומותיהם באירוע המשמח.

ובכן, לא כך הדבר – יש לא מעט דברים שצריך לבדוק ולעשות כאשר מקבלים מסך חדש.

קיבלתם את החבילה

יופי, השליח הגיע ולעיתים קרובות אתם אפילו מקבלים טכנאי שמגיע עד הבית להתקין לכם את המסך. אותו טכנאי יכול לעשות מספר דברים פשוטים, החל מחיבור המסך למתקן הקיר או להעמיד אותו על המעמד השולחני שלו, וכמובן לכוון ערוצים וכמה הגדרות בסיסיות.

חברות התקנה לעיתים מחליטות לנצל את ההזדמנות שבו הארנק שלכם פתוח והראש שלכם אינו מרוכז בכדי להציע לכם מגוון של אופציות ואפשרויות מלבבות אוזן וכיס. זה מתחיל לרוב במגן חשמל ("חורף, צריך להגן על המסך היקר!"). זה ממשיך דרך כבלים ("זה כבל ה-SCART הטוב ביותר בשוק!") ולרוב מסתיים בהרחבת אחריות.

אז כמו שאמר איש חכם וכבד ממני, לא להתפתות לעסקאות ברחוב. לרוב אין לכם זמן או יכולת לבדוק את כדאיות העסקאות הללו, גם רוב הסיכויים שגם לא כדאי שתעשו זאת ממילא.

כבלים כדאי לברר ולרכוש בנפרד כאשר אתם יודעים בדיוק, אבל בדיוק, מה אתם צריכים. לא כל טכנאי ידע למה אתם זקוקים ואתם עלולים לקבל כבל לא רק יקר, אלא כזה שגם אינו שימושי במיוחד עבורכם.


לא להתפתות לרכוש כבלים מהמתקין

מגיני חשמל עדיף לרכוש בחנות חשמל הקרובה לביתכם, אין שום דבר מיוחד במסך ביחס למכשיר אלקטרוני אחר ולכן עדיף להמנע מרכישות כאלה.

לגבי ביטוח, כאן כבר זה לשיקולכם. מרבית החברות מכריזות כיום על בין 3 ל-5 שנות אחריות (בהנחה שאתם רוכשים מחנות מורשית של היבואן, מה שלא תמיד עלול להיות המקרה – חשוב לבדוק זאת לפני הרכישה!).

חוק האצבע בביטוח אומר שאם אתם יכולים להרשות לעצמכם לרכוש מכשיר כזה שוב ללא פגיעה מהותית בתזרים המזומנים שלכם, כנראה שעדיף לעשות "ביטוח עצמי" (ביטוח עצמי הוא ביטוח שבו אתם משלמים לעצמכם אם משהו קורה למכשיר שביטחתם). כלכלית זו האופציה הטובה ביותר למי שיש לו את הכסף לעשות זאת. בית ורכב, למשל, עלולים לגרום לבעיות כלכליות משמעותיות למשפחה ממוצעת אם הם נפגעים בצורה כלשהי ולכן כדאי להשאיר את הביטוח אצל החברות המתאימות. לגבי דברים קטנים יותר – זה כבר תלוי בעלות הציוד המבוטח והתקציב שבידכם ובחשבון הבנק שלכם.

למה לחבר את המסך?

נתחיל אולי במה לא כדאי לחבר את המסך. מסך טוב לא כדאי לחבר לחיבור RF אנלוגי. יש מסכים שתומכים ב-DTT ואז אנטנה מוגברת יכולה לעזור, אבל שידורים אנלוגים רגילים או שידורי HOT האנלוגי צריכים בהחלט כבר להיעלם מהלקסיקון שלנו.

במידה ואינכם לקוחות של yes או HOT, שווה לשקול ממיר DTT. כדאי כזה שיודע לעשות Upscale ל-Full HD, שכן זה יכול לשדרג את איכות התמונה שתקבלו. חשוב לוודא שמכשיר שתרכשו לא רק יכלול אנטנה אקטיבית (שבחסרונה, רוב הסיכויים שלא תקלטו את השידורים כראוי), אלא גם יציאת HDMI ואפשרות להקליט לפחות תוכנית אחת על גבי Disk On Key שתרכשו בנפרד.

אם המסך הוא Full HD, כדאי בהחלט לשקול שדרוג לממיר HD של חברת הכבלים והלויין. עם כל המאמצים שלהם לשמר אותכם כלקוחות, הם יעוטו עליכם אם רק תזכירו שאתם רוצים שירותי HDTV.

במידה והמסך הוא לא Full HD (כלומר, הוא HD Ready), עדיין שווה לשקול ממיר HDTV במידה וזה מעניין אתכם.

חוץ מזה, את ה-DVD הישן כבר כדאי לאפסן בבוידעם, מי יודע – אולי הנכדים שלכם ירצו להבין על גבי מה סבא רכש סרטים. אני לא מעז להזכיר את מכשיר הוידאו הישן שבכלל אין לו תקנה ותועלת בימים אלה.

התחליף המתבקש ל-DVD הוא לא אחר ממכשיר בלוריי. נכון, עדיין אין יותר מדי מקומות שמאפשרים להשכיר סרטים, אבל אנחנו בהחלט רואים שיפור במצב ויותר ויותר סרטים מגיעים ארצה עם התרגום העברי הנחשק.

האלטרנטיבה היא כמובן מכשירים שיאפשרו לכם לצפות בתכנים מהרשת (המקומית ו/או הפומבית), הלא הם מכשירי המזרימי מדיה או HTPC. אותם מכשירים שמאפשרים לך לצפות בתכנים שנמצאים או על המחשב שלך, או מהרשת הביתית (למשל תוך שימוש במאגר רשת – NAS, או שרת ביתי).

חיבורי וידאו

נתחיל בחיבור הוידאו הפשוט. כאשר מדובר בממיר SDTV רגיל (כלומר, לא ממיר HD), האפשרויות מוגבלות למדי. אם הטכנאי הביא לכם ממיר ללא חיבור SCART, מהר להחזיר אותו בחזרה לקופסא. אתם רוצים ממיר עם SCART. במקרה של yes, הממיר האיכותי ביותר הוא ה-3100S.

עוד בתחום: כל מה שרצית לדעת על סוגי החיבורים והכבלים השונים

החיבור למסך יכול להסתבך כאשר בצד המסך אין חיבור SCART (או חיבור 21 פינים, כפי שהוא לעיתים נקרא). במידה ויש כזה חיבור, אתם מסודרים – פשוט כדאי לרכוש כבל SCART ל-SCART. רצוי לומר כי כבלים כאלה זולים למדי ואין צורך להתפרע עם מאות ש"ח עבור כבל מתוחכם ויקר – האיכות אינה משתנה כמעט בין כבל זול לכבל יקר.

במידה ואין כזה חיבור במסך, רוב הסיכויים שיש חיבור קומפוננט על גבי המסך – חיבור אשר מורכב משלושה חוטים בצבעים ירוק, כחול ואדום ועם חיבור "בננה" (RCA). במידה ובממיר ה-SDTV שלכם אין כזה חיבור (רק לממירי HDTV יש כאלה חיבורים), יש אפשרות לרכוש "Transcoder", מכשיר זה הופך חיבור SCART עם 21 פינים, לקומפוננט עם שלושה חוטים. חיבור זה הוא האיכותי ביותר שניתן להשיג במידה ומדובר בממיר SD וכשאין בשני הצדדים חיבור SCART. 

האופציה הבאה היא חיבור SVIDEO, אשר דורשת לרוב ממיר קטן שרק משנה את סוג החיבור. לא תמיד זה יעבוד בכל סוגי הממירים, לטכנאי יס והוט יש לעיתים ממירים עם מתאם 75 אוהם שמאפשר בכל זאת לעבוד עם חיבור S-Video. הכבל הנדרש במקרה כזה הוא כבל מיוחד שהמחבר שלו מזכיר חיבור של עכבר.

האלטרנטיבה הגרועה ביותר היא חיבור קומפוזיט (בננה RCA צהובה).

עבור מסכי HDTV, החיבור המועדף הוא חיבור HDMI. במידה והוא קיים, תמיד כדאי להשתמש בו.

במידה ויש בעיות (תקלת "הגנת העתקה נכשלה" המפורסמת), האלטרנטיבה היחידה שמשמרת את איכות התמונה היא חיבור הקומפוננט. לשאלתכם – אין הבדל מהותי באיכות התמונה בין קומפוננט ל-HDMI, אך בשל העובדה שמדובר בדיגיטלי, מאוד מפשט השימוש בחיבור זה את החיים ולא צריך להעביר בנפרד גם אודיו וגם וידאו.

עוד בתחום: סוגי RGB ואפשרויות החיבור בין ממיר דיגיטלי למסך

ניתוב

במידה ואנחנו משתמשים ביותר מחיבור HDMI בודד, כלומר יש לנו ממיר HD, ממיר DTT, מזרימדיה ונגן בלוריי (או יותר ממכשיר עם יציאת HDMI בודדת), ניתן להשתמש בכניסות השונות של המסך עצמו. מרבית המסכים מגיעים כיום עם לפחות 3 חיבורי HDMI ולעיתים גם חיבור HDMI קדמי או צדדי עבור מצלמת ה-HD החדשה שאתם שמים עליה עין בחנות. זה נוח במיוחד אם המסך עושה לכם ממילא את כל העבודה. כלומר, אם הוא כולל רמקולים מובנים.

אם אתם משקיענים והחלטתם על מערכת אודיו אמיתית, האופציה הזו יורדת מהר מאוד מהפרק (ניתוב בחזרה של אודיו לרסיבר עובד לרוב מאוד רע). הדרך הנוחה ביותר למתג וידאו ואודיו ביחד זה דווקא דרך הרסיבר. פשוט מחברים את כל הציוד לחיבורי ה-HDMI ברסיבר, ויציאת ה-Monitor Out שלו יוצאת ישירות למסך.

בניגוד לימים שבהם השתמשנו בחיבורים אנלוגיים ושימוש ברסיבר למיתוג וידאו נחשב לדבר רע מאוד בשל איבוד איכות התמונה שנלווה לו, בעידן הדיגיטלי אין הפסדים משמעותיים כאלה ומרבית הרסיברים יעשו עבודה מעולה במיתוג הוידאו שלכם. לא די בכך, אלא שאם המכשירים מוציאים אודיו דרך חיבור ה-HDMI, זה כל מה שתזדקקו לו בהעברת האודיו ובמיתוג שלו.

במידה ויש מכשירים אנלוגיים, אפשר עדיין למתג אותם דרך חיבורים אנלוגים של הרסיבר (לרוב זה דורש Transcoder ושימוש בחיבור קומפוננט אם רוצים לשמר את איכות התמונה), או פשוט לחבר אנלוגית ישר למסך את הוידאו ולחבר את האודיו לרסיבר בלבד (דרך חיבור דיגיטלי אופטי/קואקס או חיבור אנלוגי – RCA לבן/אדום). במידה ועושים זאת, יהיה צורך למתג את הטלויזיה לכניסה הנכונה וכן את הרסיבר לכניסה המתאימה. כמו פעם…

כאשר הרסיבר הוא ממתג האודיו הראשי, הרמקולים של המסך, במידה וקיימים, בעצם מושתקים. רבים משתמשים בהם רק למקרה שבו רואים חדשות וכו´ בכדי שלא להדליק את הרסיבר, אך לרוב זה רק מסבך את העניינים.


מומלץ להשתמש ברסיבר עבור הגברת האודיו

האופציה המסובכת ביותר היא כאשר יש לנו רמקולים יעודיים לסטריאו שמתחברים גם הם לרסיבר. במקרה כזה, אפשר להשתמש ביציאות ההגברה PRE של הרסיבר ולעבור דרך מגברי יעודי רק עבורם. במקרה כזה, אנחנו בעצם מרוויחים מכל העולמות – הגברה מעולה לסטיראו ופיענוח ומיתוג מצויינים של הרסיבר עבור קולנוע ביתי.

רשת

קשה שלא להזכיר את הרשת בשלב החיבורים הזה. לכל מסך כיום כדאי שיהיה לפחות חיבור רשת אחד באיזור. מדוע יותר מאחד? אחד עבור שירותי ה-VOD של YES למשל, או לחיבור המזרימדיה/קונסולת המשחקים או HTPC. למסכים ומזרימדיות רבות יש אפשרות לא רק להזרים תוכן מהרשת המקומית הביתית אלא לעיתים גם משירותי רשת ציבוריים כגון YOUTUBE, PICASA, FLICKR ודומיהם.

פיתרון אפשרי אחד הוא חיבור רשת אחד לאיזור המערכת ואז לרכוש פשוט SWITCH קטן (לרוב יעלה בסביבות 75-90 ש"ח עבור 10/100 ו 200-300 ש"ח עבור ממתג גיגה-ביט) שיספק את שאר חיבורי הרשת למכשירים הסוררים.

ולמי ששואל מדוע לא ללכת על חיבור אלחוטי, אפילו עם חיבור 802.11N, קשה מאוד להגיע לאמינות ולקצבים שנדרשים בשביל וידאו איכותי בפורמט Full HD (ובוודאי שלא לבלוריי טוב).

גם אם אין כבלים כאלה באיזור שלכם, חשמלאי טוב יוכל להשחיל כבל חדש דרך הצינורות הקיימים. חשוב להקפיד על כבלים מסוג CAT5E או CAT6 לכל הפחות. הפרוצדורה פשוטה למדי, פשוט מושכים החוצה כבל קיים, מחברים לו לקצה כבל CAT5 ומשחילים את הכבל בחזרה לקיר. עיקר העבודה זה חיבור השקעים בשני צידי הכבל.

חיבור רשת יאפשר לא רק לקבל שירותים כיום, אלא להבטיח שכל שירותי האינטרנט העתידיים (מדיה, מוזיקה, תמונות וכו´) יהיו נגישים לכם גם בעתיד.

כיול

עכשיו אני יכול לעשות סוויץ זריז לקורס הכיול של HT School.

האמת היא שכיול בסיסי הוא לא דבר שצריך לחשוש ממנו. גם אם לא מבינים את התאוריה, יש תמיד כמה דברים שכדאי תמיד לעשות:

  1. אם למסך יש מצב בית/חנות (SHOWROOM או STORE MODE), חשוב מאוד לבחור בבית. 
  2. למרבית המסכים יש מצב DYNAMIC או VIVID. גם אם זה נראה לכם מדהים בהתחלה, זה לא רק יהרוס את המסך מהר מאוד, אלא גם את העיניים שלכם. כדאי לבחור במצב MOVIE או CINEMA. אפשרות נוספת זה לבחור במצב STANDARD (למי שפחות אוהב את הצהבהבות המובנית של מצב MOVIE).
  3. כאשר שואלים באיזה טמפ´ צבע לבחור – תמיד לבחור באופציה החמה יותר (WARM). נכון, התמונה הופכת יותר חומה/צהבהבה. תנו לזה צ´אנס – אחרי שתתרגלו לזה, תאהבו מאוד את המצב הזה.
  4. מצבי SHARPNESS לרוב כדאי להפחית למינימום. מרבית המסכים מגיעים עם SHARPNESS מוגזם שפוגע באיכות התמונה.
  5. הפחתה טיפה של מצב COLOR מתחת ל-50% לרוב יגרום לתחושה שהתמונה יותר חדה. אם תעלו את COLOR, התמונה תהיה יותר "חיה".
  6. כדאי לחקור את מצבי ה-MOTION / 100HZ / 200HZ. אם יש כמה אפשרויות, כדאי לשים אותם על מצב MINIMUM ולא על MAXIMUM שיגרום לתמונה להיראות יותר מדי ראליסטית.

כדאי בהחלט ללמוד את התאוריה מאחורי הכיול. זה לא סתם, אלא יכול לשדרג מסך בינוני למסך טוב למדי וחבל להפסיד את הערך המוסף של זה.

סיכום

כדאי להקפיד, קטן כגדול על הפרטים. לא כדאי לרכוש את הכבלים והציוד דווקא מהטכנאי וכדאי לבדוק כמה פעמים לפני שמשקיעים בכבל יוקרתי (בעיקר ב-HDMI זה חסר כל משמעות). כדאי לברר את החיבורים של כל הציוד לפני שהציוד מגיע, ולהכין מה שניתן מראש.

במידה ואתם רוכשים הכל מחנות מתמחה, לרוב ניתן יהיה להגיע להסכם שבו הכבלים והאביזרים הנלווים מגיעים כחלק מהעסקה. כדאי בהחלט לבדוק זאת ולהתמקח לפני שמגיעים אליכם להתקין את הציוד.

במידה ואינכם מסוגלים לחבר את הכל לבד, חשוב לבחור בחנות שתוכל להביא טכנאי שמבין עניין, או לכל הפחות שתסביר לכם כיצד עליכם לפעול. זה במיוחד הופך לחשוב כאשר מדברים לא רק על מסך אלא על מערכת שמשלבת הגברה, מיתוג הכולל גם אודיו וגם וידאו.

במידה והכל מתחיל להסתבך, שווה לשקול שלט חכם. השלט של יס והוט מספיק בשבילי אישית לחדר שינה, אבל בהשקעה לא גבוהה כיום כל אחד יכול לרכוש שלט עם יכולות מקרו שהופך את השליטה במערכת לפשוטה יותר. רבים אומרים לי שהם לא מעוניינים בכך בעיקר בגלל שזה מסבך את החיים. כמה שהם טועים – זה בדיוק הפוך, כל הרעיון הוא שלחיצה אחת על כפתור אחד דואגת להדליק או לכבות את המערכת, או למתג אותה כך שלא צריך להבין בדיוק איך כל העסק מחובר או מחווט. במידה ואתם מסתבכים בתכנות של השלט עצמו, חנויות מתמחות ישמחו לעשות זאת עבורכם בתשלום.

להמשך הדיון בנושא זה בפורומים, לחצו כאן.


7:00
  /  
22.3.2010
  
מאת: עפר לאור

1