יורוקום מציגה את הדור הבא של מסכי פלזמה 3D FULL HD – ה-50VT20 של פנסוניק בארץ

יורוקום מציגים את חוד החנית של פנסוניק - קבלו את ה-VT20, מסכי תלת מימד נחתו בארץ.

15:00
  /  
14.03.2010
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

במסיבת עיתונאים חגיגית הציגה יורוקום את ירית הפתיחה בדור הבא של rnהמסכים הדקים. ה-50VT20 היא הנציגה הראשונה בארץ של מסכי תלת מימד אשר rnיציפו את החנויות בשנים הקרובות.

 

יורוקום להגיע להישג rnכפול – גם המסך התלת מימדי הראשון בארץ וגם המסך הראשון אשר מוצג במקביל גם בארה"ב וגם rnבישראל. הישג זה ככל הנראה הוא תוצאה של ביקור בכיר מפנסוניק rnבישראל לפני מספר חודשים.

אז מה יש לנו שם?

 

יורוקום טרם rnהציגה מחירים סופיים (אלה ככל הנראה יגיעו עם המכשירים עצמם בסביבות אפריל)rn אך בעצם היא מציגה תפיסת עולם כוללת שיש בה שלושה חלקים: 

  • מסך תומך בתלת מימד.
  • נגן בלוריי תומך תלת מימד.
  • משקפיים אקטיביות.

המטרה של תלת מימד היא לספק חווית צופה נעימה וכזו שלא תעיק על העיניים (כפי שרבים דיווחו מההקרנות של AVATAR בקולנוע). בקיצור המטרה ברורה – להגיע לתוצאות טובות לפחות כמו בקולנוע וככל הנראה לעבור אותו משמעותית…

החבילה שתגיע לארץ עדיין לא תומחרה, וככל הנראה לא תהיה זולה במיוחד, אך המחיר של החבילה הוא כ-2500 דולר בארה"ב (מחיר פתיחה) ויש להניח שבגלל מיעוט המכשירים הצפי כאן יהיה מחיר כפול או משולש לכל הפחות.

משקפיים?

 

רבים מדווחים שהסיבה שהם לא בטוחים שהם מעוניינים בטכנולוגית תלת המימד הם המשקפיים. תפקידם של המשקפיים הוא לאפשר לכל עין לצפות בתוכן שונה ובכך לאפשר את האפקט של תלת המימד.

לשם כך פנסוניק השקיעה לא רק במסך אלא גם במשקפיים שמגיעים מבית REAL-D, אותה חברה שעשתה מהפכה בתחום ההקרנה התלת מימדית עם טכנולוגיית ה-REAL D וה-REAL D XLS שלה (משקפיים עם קוטביות רדיאלית).

 

בשנים האחרונות ראינו לא מעט טכנולוגיות ומסכים שמצליחים להביא את תלת המימד ללא משקפיים. החברה שהובילה את הטרנד הזה היא לא אחרת מאשר פיליפס אשר בשנים האחרונות דווקא ירדה מזה. הסיבה לבעיה עם המסכים הללו היא בכך שהם מוגבלים מאוד מבחינת רזולוציה ומאוד מוגבלים מבחינת מיקום הצופה : תזוז מספר ס"מ ימינה או שמאלה והאפקט כבר לא עובד טוב.

העיצוב של פנסוניק הוא קליל, מעוצב ופתוח בצדדים, מה שלא רק מאפשר לפנים "לנשום" אלא גם מאפשר לאנשים שכמוני מרכיבים משקפיים להשתמש במשקפיים שלהם ללא הפרעה. בתחתית המשקפיים יש כפתור ON/OFF קטן (לחיצה של שניה מדליקה אותו). עם המשקפיים ניתן להתאים שלושה גדלים שונים של מתאמי אף. המשקפיים מזהים כאשר הם אינם מונחים על פני משתמש (לא ידוע אם זה גלאי קירבה או פשוט מגע באף) ונכבים כאשר הם אינם בשימוש באופן אוטומטי.

 

בקדמת המשקפיים יש סנסור תאורה, כאשר התקשורת עם המסך נעשית באינפרה אדום (מה שאומר שבאותו מרחב לא ניתן להשתמש ביותר ממסך תלת מימדי אחד מכיוון שהם יפריעו זה לזה) – כך שמסכים כאלה אינם זקוקים לאישור מיוחד כלשהו ממשרד התקשורת. 

התפקיד החשוב ביותר של המשקפיים הוא למנוע הבהוב ודליפה (CROSS TALK) בין העיניים וכאן בעצם הידע של REAL-D נכנס לפעולה.

את מניעת ההבהוב הם עושים על ידי הבהוב מהיר במיוחד שבעצם מגיע עד ל-120HZ (ניתן לשלוט בזה דרך תפריטי המסך!).

ההבהוב אינו נעשה באופן הרגיל שבו משקפיים בד"כ עושים (פעם משקף אחד חסום ופעם השני) אלא יש תקופה שבה שתי העיניים מנוטרלות. ממחקר שפנסוניק עשו, בעצם הדבר מונע לא רק דליפה של תוכן בין העיניים אלא מקל מאוד על הצפיה ומונע עייפות בצפיה. לשמחתי נחשפנו למסכים הללו לפני ההשקה הרשמית (גם ב-CES וגם במשרדי יורוקום בשבוע שקדם להשקה) ובמהלך התקופה פשוט לא הרגשנו עומס עלהעיניים וזאת בניגוד לעומס שמורגש מיד עם צפיה בתכנים דומים בבית הקולנוע.

חשוב לציין שבבתי הקולנוע משתמשים כיום בכמה שיטות שונות: קוטביות רדיאלית עם שני מקרנים (או מקרן מורחב), טכנולוגית DOLBY 3D (אשר משתמשת במסנני תדר אור כך שכל עין בעצם צופה בגוונים אחרים של צבע!), ומשקפיים אקטיביות. כך שמדובר בטכנולוגיה שהיא בפועל שונה למדי ממה שמרביתכם ראיתם בקולנוע בצפיה ב-AVATAR.

מן הסתם צופים יצטרכו לזכור שהם לא משתמשים במשקפיים כל הזמן, אלא רק כאשר יהיה שידור או סרט תלת מימדי, כך שמדובר בחוויה יחודית ולא משהו שצריך לשים על הפנים בכל פעם שפותחים את הטלויזיה.

 

המסך

 

על נגן הבלוריי אין ממש מה לפרט – מדובר על נגן בלוריי סטנדרטי עם VIERA CAST (אם כי לא בדקנו תכונה זו), חיבור HDMI 1.4 (שנראה זהה לחלוטין לחיבור ה-HDMI שהורגלנו אליו) ולוגו 3D FULL HD עליו.

המסך עצמו נראה שונה לחלוטין ממה שראינו מפנסוניק בשנים האחרונות. העיצוב הוא שתי רמות מעל מסכי ה-VIERA הרגילים, אולי פרט למסך ה-54Z1 שגם הוא ייחודי למדי. ה- 50VT20 כולל מסגרת כסופה בסגנון BRUSHED ALUMINUM שהפך לאחרונה לבון-טון של עולם עיצוב המסכים הדקים. המסך דק למדי ונראה ומרגיש שהגיעו מבית פיוניר קורו. המסך כולל פילטר פנימי דקיק אשר לראשונה מונע רפלקציות פנימיות אשר הורידו גם בבהירות וגם הפריעו לצפיה בזויות במסכים קודמים.

 

בנוסף, פילטר קדמי חדש מחובר (BONDED) בתהליך מיוחד לקדמת הפאנל, דבר שמפחית מאוד החזרי אור, הבעיה המאפיינת את מסכי הפלזמה בשנים האחרונות.

המסך אינו בהיר במיוחד, ולמרות יחס הניגודיות הדינמי שמדווח עליו (5,000,000:1) הוא לא הרגיש לי משמעותית כהה מה-V10, כך שבתחום הקונטרסט אין כאן שיפור מאוד דרמטי (לשם כך כדאי לעשות בדיקה יסודית שכן כידוע בדיקה ללא ציוד היא כמו אופניים בלי גלגלים).

המסך שודרג לתדר סאב-פילד האולטימטיבי: 600HZ, התדר שבו מתכנסים כל התדרים הידועים לנו מתחום הוידאו (60HZ, 50HZ, 24FPS, 25FPS). התדר הזה מאפשר שימוש בקצבי REFRESH גבוהים במיוחד והוא בעצם הבסיס לכל היכולת של המסך להביא תלת מימד באיכות טובה. תופעת לוואי של התדר החדש (ששודרג מ-480Hz במודלים הקודמים) הוא איכות תמונה יותר פאנצ´ית וזורמת.

בנוסף, ההבהוב המהיר יותר של הפיקסלים מפחית את תחושת "הנמלים" שמופיעה כאשר צופים במסך מקרוב וניתן לצפות בו ממרחק קצר יותר מאשר מסכי פלזמה מהדורות הקודמים. ההבהוב משרת גם היטב את התלת מימד ובשילוב עם טכנולוגית RAPID DECAY – שבה הפוספורים של המסך מפסיקים להאיר מהר יותר, יש פחות סיכוי ל-CROSS TALK (כאמור, זליגה בין שתי העיניים שהורסת גם את האפקט של תלת המימד וגם מעייפת מאוד את העיניים).

 

כמובן שמי שרוכש בלוריי תלת מימדי ורוצה לצפות בו בדו מימד, המסך מאפשר זאת בקלות רבה.

המסך גם לראשונה כולל גם את VIERA CAST עם ממשק תלת מימדי חביב, אשר מאפשר למסך לספק לנו תכנים כגון YOUTUBE, פיקסה וכו´.

אחד הדברים המעניינים שפנסוניק הכריזה ב-CES הוא הוספת תמיכה ב-SKYPE, מה שיאפשר לכם לערוך שיחות וידאו בסלון ללא צורך במחשב או ציוד נוסף. המסכים שיגיעו לארץ יכללו את היכולת הזו, אם כי יהיה צורך ברכישת מצלמה מיוחדת. המצלמה הזו, מתוצרת פנסוניק, היא מצלמת 720P עם 4 מיקרופונים כיווניים ועיצוב שיהיה תואם למסך, החיבור למסך יהיה דרך חיבור USB ולא יהיה צורך בתוכנה מיוחדת לשם התקשור. ניתן גם להשתמש ככל הנראה במקלדת מיוחדת לשם הקלדת טקסט (או לבצע זאת באמצעות השלט).

המסכים כוללים גם שיפור בעיבוד התמונה והדבר מורגש היטב גם בתלת מימד וגם בדו מימד. לא יצא לנו לצפות בתוכן ממקור ידוע (או אפילו yes) כך שעדיין לא ידוע לנו איכות התמונה ב-SDTV. חשוב לציין שתלת מימד דורש עיבוד תמונה ייחודי כאשר מבצעים FI (הוספת פריימים בכדי לגרום לתמונה לנוע חלק יותר) שכן כל תמונה צריכה מעבד ייעודי בכדי למנוע מהעיבוד לגרום לזליגת תוכן מעין אחת למשניה.

לראשונה עבור פנסוניק בישראל, המסך לא רק כולל יכולות רשת אלא גם אפשרות לנגן סרטים, מוזיקה ותמונות גם ב-USB וגם מכרטיס SD. לא היה לי הרבה זמן לעבוד עם המסכים הללו (ולא הייתי עם תוכן מתאים) אבל לפי הדיווחים המסכים יתמכו ב-DIVX ואפילו ב-MKV (אם כי רק ב-720P ולא בכל הפורמטים).

ואגב, לכל הלחוצים מהשמועות על כך שיבוא פלזמות ייפסק בקרוב, ביורוקום עדיין לא שמעו על תקנים חדשים כלשהם. בכל מקרה, המסכים תואמים ל-ENERGY STAR 4.0 התקן הכי מחמיר שיצא עד כה בנוגע ליעילות אנרגיה וגם זה שקליפורניה (המחמירה ביותר בנושא זה עקב המחסור שלה בחשמל) תחל לאכוף בקרוב.

 

התוכן – צוואר הבקבוק?

מן הסתם לא היה לנו הרבה תוכן לבדוק את המסכים איתו. ביחד עם המסכים מגיע דיסק בלוריי אחד בתלת מימד – שהוא דיסק ההדגמה. הוא כולל בתוכו לא מעט תכנים, אבל זה עדיין מגביל אותנו מאוד בבדיקות.

איכות התמונה של ההדגמות הללו היא פנומנלית, כפי שהיינו יכולים לצפות. אין עומס על העיניים ולא הרגשתי אפילו תחושה של עייפות או הבהוב מהמשקפיים. לעיתים צריך לתת למשקפיים כמה שניות עד שהן מסתנכרנות עם המסך (במיוחד אחרי שמורידים אותן לכמה רגעים), אבל מהרגע שהן נכנסות לתמונה, נפתח מולנו עולם חדש, חד ותלת מימדי.

הסיבה לכך היא שמדובר שוב ב-CUTTING EDGE ולהקדמה הזו יש מחיר. בחודשים הקרובים אנחנו לא נראה מבול של תוכן בתלת מימד. עד כה הוכרזו מעט סרטים בתלת מימד עבור בלוריי (AVATAR, מפלצות נגד חייזרים וסרטי "צעצוע של סיפור"). בחו"ל אנחנו כבר רואים ניסויים ראשונים של שידור לוייני ובכבלים בתלת מימד ב-FULL HD (חלק מהניסויים מורידים את הרזולוציה לחצי, או ברזולוציה האנכית או האופקית).

אנגליה כרגע מובילה את המהפכה (סקיי), כאשר קוריאה, ארה"ב ויפן לא הרחק מאחור. גם בישראל ידוע לנו על ניסוי פנימי של יס בשידור תלת מימד ב HD.

 

ידוע על לא מעט תכנים אשר צפויים להגיע ואשר מופקים לתלת מימד. יש כיום יותר מ-200 סרטים אשר צפויים להיות משוחררים בתלת מימד בשנה-שנתיים הקרובות.

יהיו לא מעט שוסים בתחום הזה והצפי הוא שדווקא הופעות חיות (אשר קל וזול מאוד להפיק אותן, באופן יחסי לסרט) יהיו הלהיטים הראשונים (בנוסף כמובן לסרטים כמו AVATAR). טכנולוגיות מתקדמות יאפשרו גם לסרטים קלסיים עם הבטים טכנולוגיים להפוך לתלת מימד בשנים הבאות (צפיתי בקטעים מהטרילוגיה החדשה של -STAR WARS בתלת מימד וזה מדהים, קשה לדמיין כיצד LORD OF THE RINGS יראה בתלת מימד).

השדרוג הצפוי ל-PlayStation יאפשר לו ככל הנראה לשדרג משחקים קיימים (יותר סביר שישמרו את הלהיט הזה למשחקים חדשים) לתלת מימד ומכיוון שמדובר כבר בתקן ידוע ומוכר, לא צפויה להיות בעיה לאפשר זאת לעבוד על המסכים הללו.

 

השוס הגדול בחו"ל הוא ללא ספק ספורט. כתבים טכנולוגיים רבים שהיו סקפטים לגבי ההצלחה של תלת מימד, מדווחים מחו"ל שצפיה במשחק כדורגל או פוטבול אחד בתלת מימד מושלם שינו את דעתם מקצה לקצה. בהדגמות שראינו בשנים האחרונות בתערוכות השונות אני חייב להסכים – לצפות במשחק כזה מזווית ראיה של שופט (או מבט של ציפור במקרה של פוטבול) זו חוויה של להיות "זבוב על הקיר" והיא מרגשת פי כמה וכמה מצפיה סתם ככה במשחק…

משחקי NFL ו-כדורגל זה לא הסוף, אנחנו יודעים על תוכניות על NBA, רוגבי, NASCAR, טניס, גולף ואפילו איגרוף בתלת מימד. קשה לדמיין כיצד זה ישנה את החיים שלנו, אבל אין ספק שזה יפתח לנו את העינים.

המסכים צפויים להגיע בטפטוף דק בחודשים הקרובים והמסכים יהיו מוצעים למכירה בסביבות ספטמבר.

לאלבום התמונות של ההשקה

לתגובות בפורום על מאמר זה לחצו כאן.


15:00
  /  
14.3.2010
  
מאת: עפר לאור

1