כרטיס הטלוויזיה המשולב ComPro E900F

אחרי שראינו את הכרטיסים המשולבים של Hauppauge ו-Vista View, גם Compro מביאה לנו כרטיס משולב המתחרה בהם. דרור אנגל התקין ...

7:00
  /  
07.03.2010
  
מאת: דרור אנגל

הקדמה

חברת COMPRO שמוצריה השונים נסקרו מספר פעמים באתר (Compro V300, Compro U890F ,Compro VideoMate T1000W), היא חברה טייוואנית ותיקה בשוק כרטיסי הטלוויזיה המציעה שלל כרטיסי לכידה שונים, החל מכרטיסים חיצוניים ועד כרטיסים פנימיים התומכים בשלל הטכנולוגיות בשוק בעולם ובישראל. הדגם האחרון בתחום כרטיסי הלכידה המשולבים ומוצר הדגל של החברה בשנה האחרונה הוא הכרטיס שנסקור בכתבה זו  – VideoMate Vista E900F.

הדגם הנ"ל, אשר יצא לשוק בתחילת 2009, מוצע בגירסה אחת המתאימה גם למחשבי עם מקום לכרטיסי low profile וגם למחשבים עם מארז בגובה מלא. המעבר הוא בזכות Bracket שניתן להחליף בכרטיס ומתאים את הכרטיס למארזי low profile  ע"י פתיחת 2 ברגים. למרות שהכרטיס די ותיק בשוק (מעל לשנה), מדובר בכרטיס מאוד רלוונטי לשוק ההישראלי היום. הכרטיס תומך בהקלטה של סיגנל אנלוגי באמצעות חיבור S-Video, Composite וקומפוננט (ללא יכולת HD) ועוד 2 מקלטים דיגיטליים DVB-T המתאימים לשידורי ה-DTT (עידן+) בארץ. היכולת לעבוד עם 2 מקלטים דיגיטליים + מקלט אנלוגי נוסף והכול במקביל (כלומר 2 הקלטות במקביל לפחות) קורצת מאד ומאפשרת הקלטה מכמה מקורות בו זמנית.

מה בחבילה

הכרטיס מגיע בחבילה מאובזרת למדי הכוללת:

 • כרטיס טלויזיה / לכידה בתצורת PCI-Ex1 המגיע עם Bracket קצר נוסף למארזי Low profile.
 • כבל אנטנה חיצונית לקליטת שידורי טלויזיה ורדיו. הכבל ארוך יחסית (3 מטר), וזה עשוי לעזור לאנשים הצריכים כבל ארוך עבור הצבת האנטנה במיקום טוב יותר.
 • מתאם וידאו ואודיו הכולל גם קומפוננט (חיבור הקומפוננט לא תומך בסיגנל HD בהקלטה).
 • שלט מדיה סנטר הכולל פונקציונליות מלאה למדיה סנטר של מיקרוסופט.
 • סוללות לשלט.
 • מעביר מחיבור I לחיבור F של אנטנה/כבלים.
 • כבל עם מקלט אינפרה אדום לשליטה על המחשב באמצעות השלט (ערכה ללא IR Blaster המשמש לשליטה על העברת ערוצים בממיר כלבים/לוויין).
 • כבל חיבור למקור מתח בלוח לצורך wake up recording.
 • דיסק התקנה + דרייברים + חוברת הדרכה.

יש לציין כי הכרטיס תומך בצורה מלאה בעבודה מול הויסטה מדיה סנטר של מיקרוסופט. גם על הקופסא וגם על השלט מצויין הלוגו של ויסטה מדיה סנטר והחברה עשתה התאמות לצורך חיבוריות מלאה עבור המשתמשים. הכרטיס נבדק על מחשב המריץ ווינדוס 7 ולמעט הצורך להוריד ולהתקין דרייבר (כלומר לא זוהה אוטומטית), לא נמצאו בעיות אחרות. בנוסף, נראה כי חברת Compro עשתה מאמץ נוסף לצורך התאמה לשוק הישראלי על ידי הוספת מדבקה עם אותיות בעברית שניתן להדביק על השלט. הדבר מראה על חשיבה ממוקדת ורצינית לגבי השוק בישראל.


מדבקה עם אותיות בעברית לשלט.

התקנה

התקנת הכרטיס הינה פשוטה וסטנדרטית, אם כי יש משהו שקצת התאכזבתי ממנו וזה החיבור של הכרטיס ללוח האם. כאשר באתי לחבר את הכרטיס ללוח האם שלי (לוח של חברת Gigabyte), גיליתי כי הכרטיס רחב מדי ומתנגש עם הזכרונות של המחשב. הייתי צריך להוציא את הזכרון שישב לי באחד מהסלוטים על מנת לגרום לכרטיס לשבת בצורה תקינה. די הפליא אותי שהכרטיס לא נבדק בצורה מלאה מול הלוחות המובילים בשוק, ופעם ראשונה שאני נתקל בכרטיס לכידה בכלל ושל Compro בפרט שעושה בעיות כאלה. חשוב לציין כי הכרטיס היה קרוב מאד לרכיבים אחרים בלוח ויצר קצרים בלוח עד אשר גרמתי לכרטיס לשבת בצורה כזו שכל הרכיבים בלוח תיפקדו בצורה תקינה. יכול להיות כי האשמה היא של חברת Gigabyte, אבל חשוב לציין בסקירה כי לבעלי לוחות Gigabyte כמו הלוח שלי, הכרטיס יהווה בעיה וצריך לקחת את זה בחשבון.

כאמור, הכרטיס מגיע מורכב עם Bracket המיועד למארז רגיל, אך קיים באריזה גם Bracket קצר יותר למארזים נמוכי פרופיל, אותו ניתן להרכיב בקלות על ידי פתיחת שני ברגים על גבי הכרטיס. לכרטיס יש ערכת שבבים לקידוד חומרה ל-MPEG-2 של NXP מסוג SAA7164E/v2, בשונה מהגירסה המגיעה בכרטיס של חברת vista view שנסקר פה באתר.

בניגוד לכרטיס הדגל של חברת Happuage המוכרת לרובנו בשוק הישראלי, Compro החליטה לשלב את כל החיבורים על גבי הכרטיס עצמו ולא באמצעות כרטיס נוסף התופס סלוט נוסף במחשב. הכרטיס כולל את החיבורים הבאים:

 • חיבור IR לחיבור של מקלט האינפרא-רד לשימוש של השלט.
 • חיבור PL שנועד לאנטנטת FM שמגיעה עם הכרטיס.
 • שקע Mini DIN (דומה ל-S-Video רק עם יותר מגעים) המאפשר קבלת סיגנל ברזולוציה של 576I שורות באמצעות חיבור קומפוננט, S-Video ו-Composite.
 • 2 חיבורי אנטנה ל-2 מקלטים דיגיטלים שקיימים על המכשיר.

לבעלי ווינדוס 7, מערכת ההפעלה לא מזהה את הכרטיס אוטומטית ויהיה צורך להוריד את גירסת הדרייברים האחרונה מאתר החברה. הדרייבר מתאים גם למערכות 32 ביט וגם ל-64 ביט. יש  לציין שהכרטיס נבדק על מערכת 32 ביט ולאחר התקנת הדרייבר הכל עבד בצורה חלקה. הכרטיס מגיע עם 2 תוכנות נפרדות לניהול הטלויזיה ולניהול הקלטות הרדיו.

תוכנת המדיה סנטר של מיקרוסופט זיהתה את הכרטיס בצורה אוטומטית לאחר התקנת הדרייברים והציגה במסך ההגדרות את ההתקנים הבאים:

כפי שניתן לראות, המערכת זיהתה את שני המקלטים הדיגיטלים בהצלחה ולאחר בחירה של אחד מהמקלטים, המערכת ביצעה סריקה של הערוצים.

לאחר מכן יש תצוגה של כל הערוצים וסיום התהליך. התהליך כולו לוקח מקסימום 3 דקות כולל הורדת לוח משדרים ומאד נוח ומתאים למי שלא אוהב להתעסק עם יותר מדי הגדרות.

השלט שמגיע עם המכשיר עצמו מהווה נקודת תורפה של המוצר. מדובר בשלט גדול מימדים בהשוואה לשלט של המדיה סנטר שאפשר בקלות להקטין אותו ולגרום לו להיות נוח יותר לאחיזה.

אחת מהפונקציות הייחודיות של הכרטיס בהשוואה לכרטיסים דומים בשוק כמו vista view היא יכולת חיבור הכרטיס לחיבור ה-power-up  של המחשב המאפשרת להעביר את המחשב לצורך הקלטות גם של טלויזיה וגם של רדיו (איך אפשר לפסספס את "זהבי עצבני"). החיבור עצמו פשוט וגם עובד בצורה חלקה ונוחה.

ביצועים

בגלל שהייתה ברשותי רק אנטנה אחת לצורך בדיקת שידורי עידן+ (דרך מקלט ה-DVB-T), לא היתה באפשרותי יכולת להקליט 2 שידורים דיגיטליים במקביל. חשוב לציין שהכרטיס מאפשר לעבוד עם 2 מקלטים דיגיטלים ומקלט אנלוגי נוסף אבל בגלל מגבלה תוכנתית של המדיה סנטר, ניתן כיום להקליט מקסימום שני ערוצים בו זמנית. למי שרוצה מדריך מהיר להגדיר את המדיה סנטר לעבודה עם כרטיס DVB-T מומלץ לקרוא את המדריך המצוין פה ולחסוך זמן רב בהתעסקות עם הגדרות מיותרות.

לאחר עבודה של מספר ימים עם הכרטיס, אני יכול להגדיר שאיכות התמונה מצויינת. בהשוואה לתמונה שקיבלתי עם כרטיס של חברת Hauppauge שברשותי, התמונות זהות לחלוטין ובכלליות התמונה גם במקלטים הדיגיטליים וגם במקלט האנלוגי היא מעולה (כמובן שהתלות היא גם במקור השידור).


כך נראה השלט עם המדבקה עליו

סיכום

נכון לעכשיו, מדובר בכרטיס הטוב ביותר שיצא לי לראות ולבדוק לאחרונה. למעט בעיות ההתקנה הפיזית שאני בטוח שלא קיימות בלוחות אחרים, מדובר בכרטיס שמקנה על הנייר יכולות הקלטה של 3 ערוצים במקביל (עם ממיר אחד בלבד) באמצעות 2 מקלטים דיגיטליים ומקלט אנאלוגי אחד, מה שסוגר את הפינה גם למכורי הטלויזיה הקשים ביותר. 

ה-Bundle העשיר המגיע עם הכרטיס נותן הרגשה כי החברה חשבה על הכול וזה בנוסף לאותיות בעברית שניתן להדביק על השלט. לטעמי את השלט עצמו היה אפשר קצת להקטין ובכך לשפר עוד יותר את איכות המוצר.

הכרטיס עצמו זוהה באופן מלא במדיה סנטר של מיקרוסופט ומהווה פתרון למי שמשתמש בה לניהול המדיה הבידורית בביתו. הדבר היחיד שהיה מאפשר לדעתי לתת לכרטיס ציון מושלם, זה תוספת של IR Blaster לצורך האפשרות להעביר ערוצים בממירים של הוט ויס.

אין לי ספק כי Compro הציבו פה כרטיס ברמה גבוהה המביא תחרות בשוק כרטיסי הלכידה לחברות מצליחות אחרות כמו Hauppauge.

מחיר: 720 ש"ח.

להמשך דיון בנושא הביקורת על כרטיס הטלוויזיה המשולב Compro E900F, לחץ כאן.

תודה לחברת CD-Log אשר העבירה לנו את המוצר לבדיקה

Special thanks to Miss. Nicole Tseng from Compro who supplied us the sample unit we used for this review


7:00
  /  
7.3.2010
  
מאת: דרור אנגל

1