יס חושפת את שירות ה-yesMax TOTAL, שירות VOD לציבור

במסיבת עיתונאים חגיגית היום בנמל תל אביב, חשפה היום יס את שירות ה-VOD שלה - yesMAX Total.

11:45
  /  
02.03.2010
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

 

על שירות ה-VOD של יס שמענו כבר לפני שנים מספר. התוכנית המקורית היתה להשתלב בשירותי ה-ADSL של בזק, באופן אשר יאפשר ערוץ מאובטח וישיר לשרתי yes. 

האפליקציה שנכתבה על ידי יס, היתה יכולה לרוfץ אך ורק על תשתית של בזק ופעלה על כל הממירים של החברה (כולל הישנים). מדובר בהישג לא קטן שלצערם של כל המעורבים לא הצליח להגיע לכדי בשלות מכמה סיבות:

 • הרגולטור שהיה מעוניין לחסום את בזק מלהשתלט על תחומים נוספים חסם את השירות.
 • ביצועי ADSL לא fהיו כאלה מוצלחים שניתן היה להלביש שירות איכותי בלי לגרום להורדה משמעותית במהירות הגלישה.
 • לאחר שכבר התקבל האישור המיוחל (אחרי זמן רב מאוד), בזק עצמם רצו להיכנס לנישה של VOD ובעצם חסמה את yes מלהתקדם בכיוון זה.

שירות ה-VOD נחשב למצליח מאוד בישראל, כאשר אחוז ניכר מלקוחות הכבלים אינם שוקלים מעבר ליס בשל השימוש הרב שלהם בשירות הנ"ל.

מצידה, יס הציגה את קו מוצרי ה-yes Max, אשר מציג תפיסה שבה ניתן להגיע לאותם תכנים שמשודרים בזמן אמת באופן מקומי. שני השירותים הללו מספקים פתרונות דומים, אך משלימים – פיתרון שבו הלקוח מעוניין לקבל קטלוג של תכנים גדול שיהיה זמין לו לצפיה בכל עת. אחוז החדירה של yesMAX הוא גבוה מאוד בכל קנה מידה – יותר מ-250,000 לקוחות פעילים קיימים ל-yesMAX כיום!

בשלב המתקדם יותר, התחילה יס לספק את שירות Max Movies שהוא שירות PUSH VOD לכל דבר.

HD

שירות ה-VOD מצטרף לשירות ה-HD של יס אשר התרומם באופן משמעותי רק עם השקת ה-yesMAX HD. השקת ה-VOD כחלק מהממיר yesMAX HD מעמיק מאוד את ההשקעה של יס בממיר זה. התפיסה של יס היא תפיסה שהיא כוללת חבילת שירותים שסובבת סביב הממיר ואשר נקראית yesMax Total (אשר כוללת PVR, VOD ו-VOD).

במקביל להשקת ה-VOD, יס גם משיקה שלושה ערוצי HD חדשים אשר מצטרפים ל-8 הקיימים (11 ערוצים בסה"כ).

 • YES HD2
 • MTV HD
 • FOX SPORTS HD

זה מצרף לתכנים הרבים של HD שהחברה רוכשת ומפיקה ב-HD (המשרד, רביעיית רן ועוד).

התחרות מתחממת

עם כניסת שירות ה-DTT לשוק, נכנס כאן גורם "מפריע" אשר מאיים להפר את הסטטוס קוו בין יס לבין הוט. הדבר גרם ללא מעט צעדים בשתי החברות. מצד הוט, החברה הרימה לפתע את הפרופיל של ה-HOT Magic (שירות PVR אשר הוצנע למדי עד כה) והחלה לחלק שירותי HD בחינם ללקוחות חדשים (עם כי במתכונת מצומצמת למדי).

יס מצד שני, החלה ניסוי גדול של שירות VOD OTT = Over The Top והגבירה מאוד את השימוש בממירי HD. במקביך השיקה את ה-Max HD (כולל שדרוג לדיסק גדול יותר שנעשה לאחרונה בדממת תקשורת מוחלטת).

במקביל, שתי החברות מנסות מצד אחד לתפוס כמה שיותר לקוחות של השניה, ומנצלות את התחרות המתגברת בכדי להשיק שירותים חדשים ועניינים שיפתו את הלקוחות לחתום על עסקאות של התחייבות לשלוש שנים.

 

במקביל, המהלך של רכישת בזק על ידי משפחת אלוביץ´ והניתוק בין יס לבין בזק מבחינת צרכים ואינטרסים, מגבירה את הצורך והרצון של יס להשיק יותר שירותים שלאו דווקא עולים בקנה אחד של חברת האם (בזק).

Over The Top

 

גם השירות של HOT VOD וגם של yes VOD כוללים תכנים רבים שהופקו פנימית עבור החברות, ומצד שני קטלוג גדול של סרטים ותוכניות אשר ניתן להגיע אליהם דרך מגוון של דרכים ופילטרים (לפי ז´אנר, סוג תוכנית, קהל יעד, וכו´). בשנה הקרובה, שתי החברות ימשיכו במאמץ להגדיל את הקטלוג שלהם ואף להגיע לאיזורים שלמים שיהיו אקסקלוסיביים רק לחברה אחת (תכנים של HBO למשל, או של SHOWTIME). עם ההשקה יהיו כ-5000 TITLES שונים, עם מאות כותרים נוספים שיתווספו בכל חודש (לשם השוואה, להוט כיום יש כ-16,000 כותרים בקטלוג לאחר כחמש שנים שהשירות קיים). בנוסף יהיו גם ערוצי VOD אשר ירכזו באופן מסודר יותר את התכנים.

למרות הדמיון בתפיסה בין yes ו-HOT בנוגע ל-VOD, יש הבדל גדול מאוד בין הטכנולוגיות. הוט מחזיקה את התכנים אצלה בשרתים והממירים מגיעים אליה דרך חיבור הכבלים עצמו.

שירות ה yesMAX TOTAL הוא שירות IPTV לכל דבר. מדובר בשירות הלוייני השני בעולם שמושק עם IPTV!

לעומת זאת, יס מציבה שרתים שהם נגישים דרך האינטרנט (Over The Top = כלומר, לא דרך החיבור הרגיל של יס שהוא החיבור של הלויין). הממיר מתחבר לראוטר הביתי דרך חיבור רשת רגיל. במידה ואין נקודת רשת בסמיכות לממיר, יש ליס פיתרון על ידי קופסא אשר מאפשרת חיבור רשת דרך חיבור כבל ה-RF (פיתרון HomePNA). הפיתרון מאפשר לממיר (תאורטית אפשר גם יותר מממיר אחד) להתחבר לראוטר ללא השחלת חוטים נוספים בקיר.

IMG_5486[1].jpg
צילום: kikipod

הפלטפורמה היא של הממיר המקליט Max HD אשר כולל גם חיבור רשת והוכן מראש לאפשרות החיבור דרך חיבור הכבלים כך שאין צורך בקופסא נוספת לידו במידה והאופציה של העברת הרשת דרך חיבור הכבלים).

 

בתוכנה אשר בפיתוח כבר זמן רב, הממיר מסוגל לפענח את התוכן (מדובר בקידוד מתקדם יותר מאשר בשימוש בשידורי ה-SDTV הרגילים של יס) ולהציג קטלוג גדול ועשיר של תכנים אשר מורחב יותר ויותר במשך הזמן. התשתית כאמור היא אינטרנט רגיל, מה שאומר שגם אם אין חיבור לוייני בזמן כלשהו (למשל סערת גשם חזקה) שירות ה-VOD ימשיך לפעול כרגיל.

מבחית תשתית, החברה מאפשרת שימוש בכל תשתית אינטרנטית, כך שאין בעיה להשתמש בראוטר סלולרי, ADSL של בזק, או שירות אינטרנט של HOT מכל אחד ואחד מספקיות האינטרנט שקיימות בארץ (מדובר על כ-40 ספקיות!). את הניסוי של yes VOD ערכתי עם תשתית של HOT במהירות 10Mbps.

היתרון של Over The Top הוא בכך שהוא אינו זקוק לרגולציה או אישור מיוחד (כפי שהשירות של בזק היה דורש) ושהוא אינו מוגבל למספר לא רב של בתי אב שהיו תואמים גם מבחינת קצב החיבור שלהן ל-ADSL, אלא גם בכך שהן אינן לקוחות של הוט לאינטרנט…

 

החסרונות הן בעיקר בעובדה שלא ניתן להבטיח את קצב התקשורת לממיר. משמעות הדבר היא שיתכן שניתן יהיה לראות את הסרט או הסדרה שאתם צופים בהם בזמן אמת. יתכן גם שזה לא יתכן – שכן אתם מתחלקים על אותו ערוץ תקשורת שיש לכם לאינטרנט הרגיל וחשופים לאותם עומסים שמפריעים לכם אולי להוריד במהירות גם תוכנות ותכנים מהאינטרנט דרך המחשב שלכם.

מבחינת הגנה, יס משתמשת בשירות ה-DRM של חברת NDS הירושלמית, כך שההגנה על התכנים היא זהה לחלוטין להגנה של ערוצי הלויין הרגילים.

איך זה עובד?

 

הניסוי של yes VOD הוא אחד הנרחבים שעשתה החברה אי פעם. לקוחות yes Max HD רבים התקבלו לניסוי ואכן ראינו מאמרים ופרסומים רבים הנוגעים לשירות גם באתר וגם בעיתונות היומית.

את הניסוי ערכתי בעצמי, אך בפועל השתמשו בשירות כל בני המשפחה, כך שהניסוי מייצג שימוש אמיתי של משפחה רגילה.

החיבור של הממיר עצמו היה פשוט מאוד – חיבור כבל לראוטר הביתי וזהו. 

בתפריטי ה-Max HD הופיע לו שירות ה-VOD וניתן היה לטייל בין קטגוריות שונות, כאשר סרטים וסדרות הוצגו עם THUMBNAILS ברורים ופשוטים להבנה ופירוט מלא יותר כאשר מסומנת התוכנית לצפיה. את התוכנית ניתן לסמן לצפיה או הקלטה כאילו והתוכנית הופיעה באחד הערוצים שבשידור כעת. 

 

תוכניות שמסומנות להקלטה נכנסות לסוג של תור. מבחינת המשתמש ניתן לצפות בהן ב Delay כמו כל תוכנית שמשודרת בלויין, או אפשר להמתין "שההקלטה" תסתיים. בכל מקרה, הממיר מוריד את התוכן לדיסק המקומי מה שמאפשר שימוש בכל התוכנות שאנחנו רגילים להם בממיר – העברה קדימה ואחורה ו-Pause.

במידה וצופים בתכנים "חיים" וכאשר חיבור האינטרנט אינו מספק, אנחנו מקבלים סימן שמזכיר את התקיעה של Youtube כאשר חיבור האינטרנט שלנו איטי מדי. כל מי שהשתמש ב-Youtube מיד יבין את העניין. במידה וקצב האינטרנט שלכם איטי מדי (או שספקית האינטרנט עמוסה, ניתן להמשיך ולהקליט ולצפות בתכנים הרגילים שלכם עד אשר תחליטו לחזור לתוכנית).

אפשר להביט על זה בפועל כאילו התווסף לממיר טיונר נוסף שהוא אינטרנטי…

בדיקה בערוץ 806 (ערוץ בדיקת מהירות הורדה) מדד לי את קצב התקשורת כ-1.5Mbps. בקצב זה ניתן לצפות במרבית התכנים שמשודרים ב-VOD תוך המתנה של כמה דקות מרגע בחירת התוכנית. ככל שמהירות האינטרנט שלכם גבוהה יותר, כך הנושא הזה יהיה פחות רלוונטי.

ניהול

 

ניהול העסק הוא פשוט ביותר ומציג לכם את כל התוכניות שסומנו להקלטה ואת אחוז ההתקדמות שלהם. ניתן כמובן לעצור תוכניות מלהיות מוקלטות, לשנות את סדרן או למחוק אותן. 

ניתן לצפות בתכנים שהורדו רק בחלקם, ותכנים אשר הוקלטו במלואם מופיעים לא רק ברשימת התוכניות ב-VOD, אלא גם ברשימת התוכניות המוקלטות כאשר הערוץ שמהן התוכנית הוקלטה מסומן כ-VOD.

כאשר בוחרים תוכנית מ-VOD, לא רק מקבלים תקציר שלה כמו בתוכנית מוקלטת רגילה, אלא גם תמונת THUMBNAIL שמאוד מקילה גם בבחירת התוכנית ובכלל מקנה לממשק תחושה יותר אינטרנטית ומתקדמת.

ממשק הניהול פשוט ונוח, אין לי שום הערות לשיפור – כך בדיוק זה צריך היה להיות ממומש. בעת חיפוש תכנים ניתן לראות ב-PICTURE IN PICTURE את התוכנית שצופים בה כעת, דבר שהוא נוח להפליא.

הערה אחת שיתכן ותמומש בעתיד היא הגדרות רשת מדוייקות יותר שאולי יאפשרו לנו בעתיד לקבוע בבירור מה רוחב הפס המקסימלי שאנחנו מתירים לממיר להשתמש בשעות שונות (למשל קצב מקסימלי כשיש אנשים בבית וקצב מקסימלי שונה כאשר מרבית הדיירים בעבודה).

כמו כן, אין ממש חיווי ברור כמה רוחב סרט הממיר צורך בכל זמן נתון, כך שאם יש בעית מהירות באינטרנט בבית, קשה יהיה לדעת אם הדבר נוצר בגלל אחד הילדים שהחליט פשוט להוריד סדרה שלמה בלי לספר לאף אחד.

נסיעת המבחן

 

את מרבית נסיעת המבחן הפעילה המשפחה שלי בחודשי הניסיון. אפשר לומר שהשירות היה הצלחה מסחררת בעיקר בזכות תכני הילדים שלו. סרטים יש לנו ממילא לא מעט, כך שהפוקוס של ה-VOD היה בעיקר בנושא סדרות (בעיקר בהפקות מקומיות) ותוכניות ילדים.

אפשר לומר שהילדים תפסו את העניין והתחילו להקליט ולהזמין תכנים כאילו אין מחר. 

גם מגוון התכנים וגם האופי שלהם היה כזה (ע"ע כספיון עבור ילדים) שלא היה מנוס מפשוט להשאיר אותם קבוע על ה-Max HD. עם זאת, אם הרגשנו שיש עומס יתר על הדיסק (אנחנו צרכנים כבדים של Max HD), אזי היינו יכולים למחוק את התכנים וכאשר הקטן ביקש שוב את כספיון, היינו מורידים לו את זה בזמן אמת מחדש. אין לכם מושג כמה שזה מקל והופך את העסק לנוח ופשוט.

מכיוון שאת מרבית הפעילות מול ה-yes VOD עשתה משפחתי, סקר קצר גילה שהם פשוט מזמינים. אין להם מושג לגבי מהירות אינטרנט, עומסים או בעיות, מבחינתם זה פשוט "עובד" בדיוק כפי שאינטרנט פשוט עובד ובדיוק כפי שכל שאר הערוצים "פשוט עובדים".

התלונה העיקרית היתה שמעט קשה למצוא את הידיים והרגליים בתכנים ככל שקטלוג התכנים גדל יותר ויותר (מצאנו שאנחנו מדפדפים יותר מדי בכל התכנים ככל שהקטלוג הוגדל). ככל הנראה יס תאלץ להשקיע יותר מאמץ עם הגדלת התוכן באיזורים "מומלצים".

 

מבחינת המבוגרים שבחבורה, עיקר השימוש שלנו ב-VOD היה להשלמת פרקים. בעוד שה-Max HD חזק מאוד באיתור והקלטת תכנים, הוא לא נטול בעיות. עיקר הבעיות שלנו היו בהשלמת סדרות שגילינו באיחור. אחת התופעות המרגיזות ב-Max HD היא שבגלל שאנחנו צופים בתכנים מאוחר מזמן אמת, אנחנו גם לא נחשפים לפרומואים של סדרות רבות.

כך מצאנו את עצמנו חסרים כמה פרקים ראשונים של סדרה כזו או אחרת שבאופן טבעי היינו נאלצים או לוותר לחלוטין עליה או להוריד אותה מהאינטרנט. ה-VOD שירת אותנו באופן נפלא והשלים חורים לא רק בסדרות של יס, אלא גם בתכנים שאנחנו רואים בערוץ 2 (פרקים שפוספסו ב "הכל דבש", לדוגמא).

החשש הגדול ביותר שלי אישית היה מצריכה מוגזמת של אינטרנט, אך לאורך כל הניסוי לא נצפה מצב שבו גילינו שהממיר הוא זה שגורם לאיטיות ברשת או לבעיות רוחב פס עקב שימוש מוגזם של הממיר בפס המוגבל לביתנו.

לחצו על PLAY בשביל לצפות בסרט  – כיצד הממשק פועל (זה מוקלט ב-HDTV ולכן אם תפתחו את זה בעמוד YOUTUBE ניתן לקבל את זה ב-HDTV).

 

הסרטון הוקלט על ידי HD PVR, תודה לחברת DIGITIZE

איכות תמונה וצליל

 

את איכות התמונה קשה להשוות לשידורים הרגילים בעיקר מכיוון שלא יכולנו לעשות השוואה אחד לאחד עם אותו תוכן, לכן התמקדתי בבדיקות איכות התמונה לתכנים דומים או באותו סגנון (סרטים לסרטים וכו´). התוכן ב-SDTV מכוווץ לכדי 1.47Mbps בממוצע (דחיסת VBR).ב-HDTV התוכן יהיה מכווץ בסביבות 4Mbps.

אין ספק שאיכות התמונה היא לא ברמה של HD, היא דומה למדי לאיכות התמונה של ערוצים הפנימיים, כאשר יש פה ושם איכות שיורדת מתחת לאיכות זו. מרבית האנשים שישתמשו בשירות לא יתאכזבו. לא מדובר באיכות מזעזעת, אלא פשוט לא טובה כפי שהורגלנו בערוצי ה-HD של יס (אני כיום נמנע כמעט לחלוטין מצפיה של תכנים שאינם HD, אלא אם כן מדובר על שידורים בערוצים 2 או 10).

 

היתרון העיקרי בשימוש ב-Max HD הוא בכך שהוא משתמש במפענח H.264 חזק במיוחד, אשר מאפשר כיווץ חזק יותר ולכן נחוץ רוחב סרט נמוך בהרבה מכפי שנמצא כיום בשימוש לשידור תכנים אלה בלויין עצמו. שימוש במקודדים חזקים או שיפור ברוחב הסרט (עקב עליה ברוחב הסרט של המשתמשים בשירות), יבטיח שאיכות השידורים תשתפר באיכות התמונה שלה לאורך זמן.

כלומר, אם יס תגיע למסקנה שמרבית הצרכנים שלה מחוברים כבר לשירותי אינטרנט מהירים מבעבר, היא תוכל להגדיל את רוחב הפס של התכנים ובכך לגרום לנו לקבל שידורים איכותיים יותר ויותר ככל שהאינטרנט שלנו מהיר יותר…

כאמור, ניתן לבדוק בערוץ 806 (בתנאי שאתם לקוחות VOD) את מהירות האינטרנט שלכם, כאשר יש סבירות לא קטנה שהממיר עצמו מוגבל באופן מלאכותי בכדי למנוע ממנו "לקרוע לאינטרנט שלכם את הצורה"…

לאן הלאה?

השירות של yesMAX TOTAL מצטרף ל-YES MAX HD, כאשר יס מדווחת על 250,000 לקוחות עם YES MAX מכל הסוגים (בהחלט אחוז חדירה משמעותי ביותר בתחום).

השימוש של יס בחיבור אינטרנט פותח אין ספור אפשרויות גם בפני החברה וגם בפני חברות שיתעניינו בשירותים משלימים. תחילה, הדבר מאפשר לחברה שימוש בקו חוזר יעיל, בדומה למה שקיים כיום בהוט – כך שניתן להם לקבל ממכם אינטרקציה ולהפעיל שירותים כגון משחקים וסטטיסטיקה חזקה יותר (קרי: להיפטר מתכנים שאין להם ביקוש ולדאוג לשפר את התכנים שיש להם ביקוש רב).

השירות יושק תחילה ללא תכני HD, אך המגבלה היחידה בשירות מסוג זה הוא רוחב הפס הנדרש – אשר עלול פשוט למנוע לחלוטין צפיה של תכנים כאלה בזמן אמת אלא רק אחרי הורדתם לדיסק הקשיח של ה-Max HD.

 

ברגע שממיר כזה מתחבר לאינטרנט, האפשרויות העתידיות הן אין סופיות – אפשר למשל לאפשר לקבוצות חברים לשתף תוכן בינם לבין עצמם (למשל להמליץ לקרוב משפחה על תוכן שהוא פספס או אפילו להעביר למקס שלו את התוכן באופן חוקי לחלוטין!).

שירותים אינטרנטים מסוג זה הינם השירותים שיעניינו רבים. דוגמא פשוטה לכך הוא מימוש ה-Max עבור תמיכה בשירותים כמו Picasa או Youtube. אחרי הכל, הממיר מסוגל בקלות לפענח תכנים כאלה והוא כבר מחובר לאינטרנט, כך שהקושי לשחרר תכנים מהסוג הזה קשורים יותר להסכמים עם החברות הנ"ל ובתוכנה שאין לי ספק שכבר בפיתוח אי שם במעבדות NDS בהר הצופים.

 

עם זאת, הדבר שאישית מעניין אותי הרבה יותר הוא השירותים הביתיים שניתן יהיה למשוך דרך ממיר אינטרנטי שכזה. חברת CABLE VISION האמריקאית, הכריזה על ממירים בעלי חיבור אינטרנטי אשר יוכלו לשדר את התכנים שעל המחשב הביתי שלכם. עדיין לא ממש ברור לאיזה סוג תכנים מדובר, אך אפשר לנחש שמדובר בתמונות, מוזיקה וסרטים שיוכלו לעבור מעל DLNA.

הפיכת ה-Max HD לממיר DLNA (כפי שקיים כבר בארה"ב), יעשה מהפכה אמיתית באופי הצריכה הביתי שלנו. משמעות הדבר היא שממירי HD אחרים בבית יוכלו להעביר תכנים בינם לבין עצמם (או אפילו להזרים אותם בזמן אמת!) ושניתן יהיה (עם ציוד מתאים בכדי להבטיח ניצול ראוי של זה) לצפות בתכנים גם במחשבים וההיפך.

 

בקיצור, אין ספק שמדובר כאן בצעד ראשון ומשמעותי לכיוון של שירותים מתקדמים בהרבה שיס תוכל (במידה ותהיה מעוניינת בכך) לספק לנו בשנים הקרובות.

אז כמה yesMax Total יעלה לנו?

תחילה כדאי לציין שהשירות יהיה זמין אך ורק ללקוחות yes Max HD, כך שהנחת היסוד כאן היא מראש שיש כאן לקוחות שהתחייבו גם לזמן התחייבות ארוך למדי ושהם צרכני Premium ממילא.

לקוחות חדשים שיזמינו yesMAX HD יקבלו את השירות ללא תוספת תשלום. כלומר, אם יש לכם yesMAX רגיל ותזמינו את ה-yesMAX HD, תוסיפו 25 ש"ח לחודש ותקבלו את הממיר החדש + 9 ערוצי HD בסיסי + VOD.

אם אתם לקוחות בלי yesMAX בכלל (לקוחות עם yes ב-SDTV בלבד), תשלמו 49 ש"ח לחודש כולל החבילה המלאה (VOD+HD+MAX).

מי שכבר לקוח yesMAX HD יפרד מ-9.90 ש"ח לחודש בשביל שירות ה-VOD (מבחינת עלות מעט זול יותר מהוט), ויקבל זיכוי של 9.90 בתכני VOD בכל חודש (החזר שימוש, בדומה למה שעושים בסלולר).

עריכה, בניגוד למה שנכתב לפני כן, התקנת VOD אכן דורשת ביקור טכנאי (תשלום של 199 ש"ח חד פעמי) כאשר הטכנאי הוא זה שבעצם מפעיל את הורדת התוכנה של ה-VOD לממיר, מוודא חיבור אינטרנט תקין, הגדרות רשת, הגדרות ראוטר (לוודא שפורטים פתוחים וכו´) וכו´.

בנוסף, הטכנאי ידאג לחיבור הרשת לממיר, כאשר בעצם יהיו שלוש אפשרויות לרשותו (בכל מקרה, לא תהיה עלות נוספת לציוד במידה וזה נדרש):

 •  CAT5 – השחלה דרך תעלות קיימות והתקנת שקעים במידת הצורך
 •  HPNA – כפי שצולם, בעצם מחברים קופסא שמאפשרת המרת כבל הרשת לכבל ה-RF של הלויין ובחזרה. המידע הזה מוגבל לתוך הבית בלבד.
 • PLC – בדומה ל-HPNA אך זה יבוצע דרך רשת החשמל. בעצם מדובר על מכשיר שמצד אחד מחובר לחשמל ומצד שני חיבור רשת.

דרישות המינימום מצרכן yes VOD הן:

 • ממיר yes Max HD (או כזה שיירכש כחלק מהחבילה).
 • מסך HDTV כלשהו (לא הכרחי, אך הגיוני מאוד שיהיה מכיוון שהחבילה כוללת HDTV).
 • חיבור אינטרנט 2.5 מגה לפחות (טכנית אפשרי גם בפחות, אך לא תהיה אפשרות לצפיה בזמן אמת תוך כדי הורדה).
 • נתב (לא חשוב אם אלחוטי או רגיל) עם לפחות חיבור אחד חוטי חופשי.

לפי בדיקות יס, 65% מהלקוחות כבר נמצאים מתאימים לכך.

להמשך הדיון בנושא yes VOD, לחצו כאן.


11:45
  /  
2.3.2010
  
מאת: עפר לאור

1