מיקרוסופט ממציאה את WM מחדש

לא, הכותרת לא דרמטית מידי וכן, מיקרוסופט מבצעים שינוי מוחלט במערכת ההפעלה שלהם למכשירים הניידים. ראינו את ההשקה ב LIVE ...

18:40
  /  
15.02.2010
  
מאת: אלי חבוש

חברת הענק מיקרוסופט החלה להרגיש באחרונה ירידה גדולה בכל הקשור לשוק מכשירי הסלולר בו היא תומכת באמצעות תוכנת ה windows mobile שלה. כניסת שחקנים חדשים לזירה כמו גוגל ואפל עם מערכות הפעלה פשוטות, מהירות ונוחות יותר דחקו אותה הצידה ואיימו על שלטונה בשוק מכשירי הסלולר החכמים.

הערב, שעה 16:00 שעון ישראל, הציגה חברת מיקרוסופט לראשונה את מערכת ההפעלה למכשירי הסלולר שלה שתיקרא – סדרה 7.
על פניו נראה שהחברה עשתה פנייה חדה ממערכות ההפעלה הקודמות שלה והבינה את צורך הצרכנים במערכת טובה יותר, פשוטה יותר המבצעת אינטגרציה טובה לכל מערכותיה. השינוי שביצעה החברה במערכת ההפעלה הוא שינוי גדול, למעשה אפשר להגיד שהיא כתבה אותה מאפס.
בנימה אישית אגיד – שאפו! בין אם מערכת ההפעלה תתגלה כמערכת טובה ובין אם לא, הרי ששינוי שכזה לחברת תוכנה גדולה כלכך כמו מיקרוסופט אינו שינוי קטן ואין לראת בזה כדבר מובן מאליו. ישנם גורמים רבים כאן שלבד משינויים כלכליים ופרסונליים בחברה שבוודאי נעשו, הרי שיש כאן הכרה אמיתית בכך שהמערכת הקודמת כבר לא תואמת את צורך המשתמש ושינוי של 180 מעלות בהתאם.
אולם, למרות שהיו כאלה שציפו שמיקרוסופט תוציא את מערכת ההפעלה בצמוד למכשיר משלה, התבדינו. החברה תשווק את מערכת ההפעלה כפי שעשתה עד כה באמצעות שותפי חומרה שונים שייצרו את מכשירי הסלולר עבורה (או בעצם מיקרוסופט תפתח עבורן את התוכנה). כמו כן המכשירים ישווקו באמצעות שותפותיה של מיקרוסופט כגון AT&T ואורנג´ שאף עלו לבמה בסוף ההשקה במעין ברכה על הדרך החדשה של מיקרוסופט. נציג אורנג´ אף הרשה לעצמו "להכניס קטנה" לנציג AT&T במשחק של "למי יש גדול יותר".

מה נוכל למצוא במערכת ההפעלה החדשה?

המערכת החדשה נראית חלקה יותר, בעלת כפתורים גדולים ותפריטים המותאמים לשיטוט באמצעות האצבע ולא בהוצאת סטיילוס ומציאת נקודת הלחיצה כמו שהיה עד כה. בהתאם לרוח התקופה, המערכת תומכת בריבוי מגע (multitouch) באמצעותו ניתן לבצע צביטת תמונות ומפות למשל.
יומן הפגישות קיבל מראה חלק וברור יותר כשהוא משמיט את כל הפקודות והתפריטים הלא רצויים ומציג למשתמש בפשטות את היומן כפי שהוא צריך להיות.
חיפוש המידע הופך להיות הרבה פשוט. החיפוש מתבצע באמצעות שירות Bing של מיקרוסופט (אף מילה על גוגל כמובן). באמצעות הקלדת המילה הרצויה אנו מקבלים מספר תוצאות ואפילו לבצע חיוג מספר טלפון מתוך תוצאות החיפוש.
גלישת האינטרנט מתבצעת באמצעות גרסה של האינטרנט אקספלורר למחשב השולחני ומסיבה זו הגלישה מותאמת לאתרים רבים. ניתן כמובן להצמיד דפים לתפריט ההתחלה שלנו.
מלבד זאת, החברה הולכת בקו חדש של אינטגרצית מדיה וניהול לה היא קוראת  HUB.
בשיטת ה HUB, המערכת מתייחסת לתכנים במכשיר בחלוקה למרכזים שונים:

People HUB:

במרכז זה כל המידע של אנשי הקשר שלנו מרוכז במקום אחד. נוכל לראות את רשימת האנשים איתם אנחנו בקשר מתמיד או מתמשך ומשם לבצע פעולות שונות כגון שליחת מיילים, התקשרות, צפייה בעמודי פייסבוק של אותו אדם וכו´.

Picture HUB:

בעמוד זה מרוכזות לנו כל התמונות בחלוקה לאלבומים, גלריות, מועדפים.
ניתן לראות תמונות של חברינו ברשתות החברתיות השונות או להעלות תמונות ישירות לפייסבוק או סתם לשוטט בתמונות שצילמנו לאחרונה.

Office HUB:

קיבלנו טעימה קצרה משילוב תכונות ה Office במכשיר עם דגש על תוכנת Onenote. אין הרבה מה להוסיף כאן.

music+video HUB:

במרכז זה מרוכזים כל קבצי האודיו והוידאו שיש לנו במכשיר או ברחבי האינטרט – פודקאסטים רדיו ורכישת מדיה באמצעות האינטרנט. ניתן לגלול את המסכים באמצעות האצבע ולצפות במדיה הרצוייה.
המכשיר מסתנכרן גם למחשב בצורה מושלמת באמצעות תוכנת ה ZUNE בעת חיבור המכשיר באמצעות הכבל. לא דובר על אפשרות סינכרון אלחוטית וכנראה שכזו לא קיימת.
תוכנת ה ZUNE על המחשב עולה מהר ודרכה ניתן לנהל את קבצי המדיה במכשיר, להזיז ולמחוק אותם אם נרצה.

Games HUB:

מיקרוסופט מחברת את המכשיר לשירות ה XBOX LIVE. ניתן לראות סטטוס של שחקנים אחרים, לצפות בתוצאות שלנו על פני הזמן ועל פני המשחקים השונים. תוכלו לראות את האוואטר של החברים שלכם ולצפות בחדשות מעולם המשחקים.
הדובר הדגיש את הרצון להביא את החברתיות למכשיר תוך שילוב וסנכרון הנתונים בין המכשיר הסלולרי, ל PC ולקונסולת ה XBOX.

 

למרות כל ההתרגשות, נאמר כי מכשיר ראשון נוכל לראות רק בסוף השנה, היינו בחג המולד 2010. לא דובר על מחיר כלל או על חומרה (הגיוני משום שזה תלוי במכשיר ובחברת הסלולר).

נותר לנו רק לאחל למיקרוסופט הצלחה בדרך החדשה וכל הכבוד.

להמשך דיון בפורום

פרטים נוספים באתר מיקרוסופט בחלק המוקדש למערכת ההפעלה החדשה:

http://www.windowsphone7series.com/

צילום: אתר engadget

18:40
  /  
15.2.2010
  
מאת: אלי חבוש

1