ינשוף – מעקב צריכת חשמל ביתי

  דואגים שחשבון החשמל גבוה מדי? רוצים להראות לילדים (או לעצמכם) כמה אפשר לחסוך אם "רק מכבים את האור"? ייתכן וה"ינשוף" ...

7:00
  /  
15.02.2010
  
מאת: יוסי פוגל
הקדמה

הקדמה 

ה"גל הירוק" הביאו אלינו לאחרונה עוד ועוד מוצרים "חוסכי אנרגיה" של יצרנים שונים, כדי שאנחנו כצרכנים נוכל לחסוך בחשמל ו"על הדרך" גם לשמור על הסביבה. מגוון המוצרים רחב מאד – החל מגלאים מסוגים שונים המבצעים כיבוי אוטומטי של מערכות הפועלות מבלי שנעשה בהן שימוש ועד למערכות ניהול ושליטה מתקדמות עם בקרה מרכזית.  

אנשי המכירות יודעים לדקלם בגאווה שהמוצר שלהם יכול להביא אותנו להתייעלות מקסימלית ולחסכון של עד 30% בצריכת החשמל או אפילו יותר.

לדעתי האישית, כל עוד נתון זה אינו בר מדידה, הרי שמדובר בסיסמאות מכירה ריקות מתוכן. היקף החיסכון המושג הוא אינדיבידואלי והוא בעיקר תוצר של הרגלי הצריכה שמתחילים דווקא בחינוך נכון ובשמירה על הכללים הבסיסיים, ורק אחר כך בהסתייעות במערכות ובכלי עזר שונים. כך, מנקודת המבט שלי, מי שמדבר במספרים ובאחוזים, צריך להביא הוכחות מתאימות והבעיה הגדולה כאן היא שדי קשה להביא נתונים אמיתיים הנוגעים לחסכון בצריכת החשמל, כי כאמור, הוא בעיקר פונקציה של השיפור ביחס להרגליו של כל צרכן. מעבר להרגליו של משתמש כזה או אחר, כשבאים לאסוף נתוני צריכה, יש לקחת בחשבון שבכל משפחה יכולים להיות מספר צרכני חשמל עם הרגלים שונים.

בבואנו למדוד את ההתייעלות, צריך להתחיל עוד לפני הרכישה של אותם מוצרים לחסכון באנרגיה. אם אנחנו רוצים להראות בצורה אמיתית וטובה את מידת השיפור, אנחנו צריכים לדגום באופן שווה את מצב צריכת החשמל לאורך זמן לפני השימוש בפתרון וכמובן לאחר התקנתו.

אמנם, לחשמלאים יש מכשירים (Power Meter) שיודעים להתחבר למעגלי החשמל ולמדוד את הצריכה בפועל, אך מעבר למדידה הרגעית, חשוב לאסוף נתוני צריכה לאורך זמן כדי ללמוד מהם ולהסיק מסקנות לגבי ההתייעלות הנדרשת.

כאן בא לעזרתנו מכשיר המדידה הביתי, הינשוף.

כשניסיתי לחשוב למה היצרן החליט לקרוא למוצר הבית שלו "ינשוף", לא יכולתי שלא להיזכר בפו הדב ובחבריו, שבכל פעם שנקלעו לסיטואציה שבה הם היו צריכים להתייעץ עם מישהו חכם, הם פנו אל הינשוף. הוא ישב לו שם, במרומי העץ, קלט את כל המתרחש וכמו חכם בלילה, הוא דיקלם להם את כל מה שהוא יודע.

כמו הינשוף המיתולוגי, גם המכשיר הזה יושב לו בשקט וקולט הכל על הצריכה שלנו בפועל. אחר כך הוא יודע לספר לנוב דיוק כמה צרכנו ומתי, מה המחיר שאנו משלמים על הבזבוז ומה ה"תרומה" שלנולסביבה בבזבוז הזה.

מבט ראשון והתקנה

אני חייב להודות שכשקיבלתי את הינשוף לבדיקה, הוא נראה לי כמו עוד גימיק שמעורר התלהבות חולפת. משהו במראה הפשוט של המוניטור ובפרסום ע"ג האריזה גרם לי מעט להנמיך את הציפיות שלי מהמוצר.

 

  

 

המארז כולל מוניטור, משדר (עם מתקן לתליה על קיר), חיישן לחיבור לפאזה, 3 סוללות למוניטור ו-3 למשדר), מדריך למשתמש והוראות התקנה.

במדריך למשתמש מצאתי גם רשימה של  10 כללי זהב לחסכון בחשמל.

   

ההתקנה פשוטהלמדי. החיישן בצידו האחד מתחבר בקלות לפאזה בלוח (יש לציין שההנחיות מחייבות חשמלאי להתקנת החיישן בלוח, בהתאם לחוקי המדינה) בעזרת התפס.

 

 בצידו השני של החיישן קיים מחבר המתחבר למשדר, שניתן לתליה על הקיר.

למרות שהמוצר מסופק עם חיישן לפאזה אחת, ניתן לחבר למשדר חיישנים משלוש פאזות. מאחר והרוב המוחלט של הבתים נבנים כיום עם מערכת חשמל תלת פאזית, הייתי מאד רוצה למצוא כבר בערכה הבסיסית חיישנים ל-3 פאזות, למרות שאפשר לומר שמי שעדיין מחובר לפאזה אחת לא צריך לשלם יותר על המוצר.

 

תפקידו של המשדר הוא להעביר את הנתונים למוניטור בתדר רדיו (433Mhz) בטווח של עד 30 מ´ (באזור פתוח). המשדר עצמו לא מאחסן נתונים.

שימוש שוטף

המוניטור 

המוניטור הוא לב ליבה של המערכת, הוא זה שקולט את נתוני הצריכה מהמשדר המחובר ללוח החשמל ומציג את הנתונים.

התאמת המוניטור לקליטת האות מהמשדר דומה להתאמת מקלדת אלחוטית למחשב. לוחצים על הלחצן במשדר, לוחצים לחיצה ארוכה על הלחצן במוניטור, ממתינים כמה שניות וזהו.

 

ניתן לחבר למוניטור שנאי של 6V (לא מסופק עם הינשוף) או להפעיל אותו בעזרת סוללות (3 סולות AA המספיקות לזמן עבודה של 9-12 חודשים). כדי לחסוך בצריכת הסוללות, המשדר מעדכן את המוניטור אחת ל-10 שניות ולא באופן רציף.

המוניטור ניתן להעמדה על שולחן או מדף בעזרת רגליות נשלפות או לתליה על הקיר.

 

 

מידע ותפעול 

איזה מידע אפשר לקבל מהינשוף?

מעבר לכך שהינשוף "יודע" מהי צריכת החשמל שלי בכל רגע, הוא גם יודע לתרגם את המידע הזה ולספר לי כמה עולה\עלה לי השימוש שאני עושה\עשיתי בחשמל בבית. (לאחר שאני מזין לו את תעריף החשמל). בנוסף, מציג הינשוף את כמות גזי החממה המשתחררים לאטמוספרה ע"מ לייצר את כמות החשמל שאני צורך.

הינשוף מציג בצורה פשוטה עלהמסך מידע רב, אבל בעיקר עונה לשאלות – כמה……?

#

 

תצוגת המסך בנויה ממספרים המופיעים באופן מוגדל ובולט (מתפרסים על פני כחצי משטח המסך ותופסים את כל חלקו העליון). הם מתייחסים לנתוני הצריכה העכשווית ומשתנים באופן מיידי בכל פעם שמופעלים או נכבים מכשירי חשמל. היתרון בתצוגה הגדולה הוא שלא צריך לגשת אל הינשוף כדי לראות את הנתונים שמשתנים באופן מיידי. באופן זה ניתן להפעיל מכשירי חשמל מרחוק ועדיין לראות את הנתונים משתנים על המסך. כך אפשר בקלות ללמוד מהי הצריכה של כל מכשיר בפועל ומהי "תרומתו" לצריכת החשמל הכוללת בבית.

 

 

בחלקו התחתון של המסך מוצגים הנתונים המצטברים אודות הצריכה. בלחיצת כפתור ניתן לעבור במהירות בין תצוגת הנתונים הכללית\יומית\שבועית\חודשית וכו´. המוניטור מציג גם נתונים כלליים כמו תאריך ושעה ובנוסף את הטמפרטורה בסביבה. אני מוצא את זה שהמכשיר מצויד בחיישן טמפרטורה נוח לבחינת יעילות עבודת המזגנים\תנורי החימום בבית. אם ידוע שכאשר אנחנו מעלים מעט את טמפרטורת העבודה של המזגן, אנחנו יכולים להשיג חסכון משמעותי בצריכה שלו, אנחנו יכולים לעבור עם המוניטור מחדר לחדר (כזכור, הוא אלחוטי) ולבדוק בעזרתו את הטמפרטורה האמיתית באזורי הבדיקה ובהתאם את צריכת המזגן, כדי להגיע לתוצאה אידיאלית מבחינתנו.

צריחת חשמל
לא, זו לא טעות כתיב. הינשוף אכן יודע להתריע בקולו הצפצפני על כל חריגה בצריכת החשמל, כאשר כל שנדרש הוא להגדיר למכשיר את הרף המבוקש. למרות שהצפצוף חזק יחסית, הוא לא טורדני מדי. מדובר בסך הכל על 4 ביפים ארוכים שנועדו להסב את תשומת הלב אל המכשיר. במשך כל זמן החריגה, המספר המציג את הצריכה בפועל מהבהב על המסך.

ההמלצה שלי היא להגדיר רף נכון והגיוני. מי שמגדיר רף נמוך מדי עשוי לסבול מצפצופים חוזרים ונשנים ולבסוף הוא עתיד לנטרל את הפונקציה הזאת (בדיוק כמו שאנשים רבים שסובלים מהתראות שווא במערכת האזעקה, נוטים לנטרל את המערכת ולישון "בשקט").

מי אמר שינשופים זוכרים הכל?
אם רוצים להפיק מהינשוף את מלוא התועלת, חייבים להתייחס אל הזכרון שלו בזהירות הראויה. אם משהו בהגדרות או בתצוגה לא מסתדר, לא כדאי למהר וללחוץ על RESET מכיוון שיש לקחת בחשבון שלאחר הלחיצה הזכרון יתאפס, כל הנתונים הנצברים יימחקו וכל ההגדרות יחזרו למצב הגדרות היצרן.

בהחלפת סוללות, אין פגיעה בזכרון של הנתונים המצטברים ורוב הגדרות הצרכן נשמרות גם הן. עם זאת, כדאי לעבור על ההגדרות השונות לאחר החלפת הסוללות כדי לוודא שהנתונים אודות השעה, תעריף חברת החשמל ורף הצריכה נכונים.

זכרון סלקטיבי…
ניתן לבצע איפוס לנתונים המצטברים (לכולם או לחלקם). יכולת זו יכולה להתאים למי שמעוניין לבצע מדידה של צריכה חודשית או דו חודשית ולחשב עלויות בהתאם. בכל זאת לא הייתי ממליץ להסתמך על המכשיר הזה בלבד לחישוב עלויות החשמל לדירה מושכרת משתי סיבות:

  1. רמתה סטייה שלו ע"פ נתוני היצרן (RMS עדכני) היא בין 5%-10%.
  2. צריך להיות אמון מלא בין בעל הדירה לדייר, כי גם באמצע החודש אפשר לאפס נתונים…

עיצוב

אפשר לומר שהמראה של הינשוף לא ממש מעורר התלהבות. המסך מזכיר לי את התצוגה הדיגיטלית של משחקי הטטריס והפקמן של העשור הקודם (מה שהולך טוב מאד ביחד עם ה- BEEP הצפצפני של הלחצנים), כך שלא הייתי בוחר לתלות את המכשיר על הקיר בסלון.

יחד עם זאת, נראה שהושקעה לא מעט מחשבה על הפונקציונאליות בעיצוב הינשוף:

  • התצוגה הראשית גדולה ומציגה באופן ברור את נתוני הצריכה העכשוויים. למרות שהמכשיר כולל בתוכו המון פרמטרים ומספרים שונים,לא הלכתי לאיבוד ביניהם.
  • הרגלית הנשלפת נכנסת במלואה אל מאחורי המכשיר כדי לאפשר תליה על הקיר.
  • במכשיר יש בסה"כ 3 לחצנים. לכל אחד מהם תפקיד מוגדר, מה שהופך את השימוש במכשיר לפשוט מאד.

תאורה
למסך הינשוף אין תאורה בכלל. זה נראה אולי בהתחלה כמו חיסרון, אולם לאחר מחשבה קצרה, הסתדר לי בראש שמכשיר שתכליתו לסייע לנו בחסכון באנרגיה צריך גם לתת דוגמא אישית. התצוגה די בולטת ונראית היטב גם בחדר מעט חשוך וממילא אני לא מתכוון לקום בלילה כדי לבדוק את המצב במוניטור. מי אמר שינשוף אמור להיות ציפור לילה?

מחיר

עלות הינשוף היא 449 ₪ למערכת חשמל חד פאזית.
ניתן לרכוש בנפרד חיישנים לשתי פאזות נוספות בעלות של 78 ₪ לכל חיישן.

למי שמעוניין בהצגת כל הנתונים על מסך המחשב, אספר שליצרן יש מוצר המתחבר למחשב באמצעות USB (היבואן המקומי עדיין לא העלה אותו). מאחר ולא קיבלתי את המוצר הזה לבדיקה, לא אוכל להרחיב עליו מעבר לתמונה.

 

 

 

סיכום

אפשר לומר שהינשוף עונה על הציפיות ומבצע את תפקידו בצורה טובה. מידת החסכון שנוכל להשיג כתוצאה מהשימוש במכשיר תלויה בכל אחד מאיתנו – עד כמה אנחנו רוצים לגשת לינשוף, להיות מודעים וערים לנתונים שהוא מציג ולשנות לפיהם את הרגלי הצריכה.

בשורה התחתונה, הינשוף הוא כלי נוח למי שרוצה לעקוב אחר צריכת החשמל, ובמחיר סביר, מכיוון שהחזר ההשקעה מושג בתוך זמן קצר יחסית בשל הגברת המודעות שלנו לצריכת החשמל שלנו וכתוצאה מכך – לחסכון בחשמל.

להמשך דיון בנושא ה"ינשוף" – מעקב צריכת חשמל ביתי, לחץ כאן.

תודה למגה טל על השאלת המוצר לבדיקה

תודה ליועץ החשמל זיו שלום מחברת בראוו אינג´ על העזרה בבדיקת המוצר


7:00
  /  
15.2.2010
  
מאת: יוסי פוגל

1