אודיו: מיני זפלין של B&W

דברים גדולים באים בחבילות קטנות. ואולי בחבילות מוקפדות ומחושבות? כבר בשלב פתיחת האריזה המיני-זפלין הרשים את מני. וכשחיבר אותו לחשמל ...

9:00
  /  
14.02.2010
  
מאת: מני רחמים
מיני זפלין, הפתיחה

האריזה

כשקונים מוצר, לא משנה איזה, החל מנגן DVD ועד מכונית, כיף לקבל את התחושה שהושקעו בו מיטב המחשבה והמאמצים. הזפלין מיני, החבר החדש בליין תחנות העגינה לאייפוד של חברת B&W, נותן את התחושה הזו ממש משלב פתיחת האריזה. כל החלקים (יש לא מעט) ארוזים בניילון בגודל ייעודי הסגור בסרט הדבקה ושוכנים, אחר כבוד, בתוך חלל מתאים שנפער בחתיכות הקלקר המונעות מהדברים לזוז בתוך הקופסא. הבטריה אמנם נמצאת מראש בתוך השלט המגניב למראה, אך בינה לבין המגעים ישנה חתיכת פלסטיק שקוף, לה קצה הבולט החוצה מתא הסוללות  אותו יש למשוך.

תושבות האייפוד/אייפון, המיועדות לדגמים השונים (שימו לב, המכשיר אינו תומך בכל הדגמים) ארוזות כל אחת בנפרד ועליהן טבוע הדגם לו הן מיועדות. שני כבלי חשמל שונים, המתאימים לסוגי שקעים שונים, ארוזים היטב ובנפרד. בקיצור, מישהו השקיע פה מחשבה ותשומת לב. אהבתי. קצת פחות אהבתי, בייחוד לאור ההתרשמות הראשונית החיובית, את היעדרותו של כבל USB מהאריזה (המיני יכול לשמש כרמקול למחשב וגם לקבל עדכוני קושחה מהאתר של B&W).

מבנה

המיני זפלין בנוי היטב. הפאנל העליון קמור ועשוי מחומר מבריק הנראה כציפוי ניקל, כיסוי הבד השחור אותו עוטה רוב המכשיר מרגיש עבה מספיק ותפוס טוב. חלקו האחורי של המכשיר, המכיל את החיבורים השונים (חשמל, כניסה אנלוגית נוספת וכניסת USB) עשוי מפלסטיק יפה למראה והפורט הפעור בו מזכיר בצורתו את הפורט ברמקולים מהסדרות הגבוהות של החברה.

 

הפורט הפעור בצד האחורי של המיני זפלין, כיאה למוצריה של B&W

בקידמת המכשיר בולטת זרוע קצרה עליה יושב האייפוד אותה ניתן לסובב על צירה על מנת להביאו למצב מאוזן. אותי אישית האייפוד כמעט ולא משמש לצפיה בסרטים ואני גם מעדיף לשוטט בתוך התקליטייה בצורת רשימה, כך שמבחינתי אפשרות זו אינה שימושית במיוחד, אבל אצלכם זה יכול להיות אחרת. השלט, אגב, ממש יפה לטעמי.

 תפעול

בתור ישראלי מצוי, השלכתי הצידה בזלזול מופגן את דף ההוראות (המכיל איורים בלבד) וניסיתי לגרום לעסק לנגן. זה לא היה מורכב, למרות שאת עניין השלט והבטריה לקח כמה שניות להבין, וכך גם מציאת כפתורי השליטה בעוצמת הקול וכפתור ההפעלה הממוקמים בצד המכשיר. בהמשך גיליתי שדף ההוראות אינו כולל הסבר לתפקידו של אחד הכפתורים בשלט, האמון על החלפת המקור המתנגן. מי שיחבר למכשיר רק אייפוד עלול להישאר באפלה לגבי ייעודו של הכפתור המיוחד הזה למשך כל ימי חייו.

צילום: יחצ

השלט מחונן ביכולת קליטה מצוינת וכמעט לא משנה לו בכלל איפה הוא ואיפה המיני כל עוד הם באותו החדר. הוא כולל, כאמור, כפתור להחלפת המקור המתנגן (רק בין האייפוד וכניסת ה USB) אבל לא כולל, משום מה, אפשרות לנווט בין ובתוך רשימות ההשמעה שאצלכם באייפוד. המכשיר ינגן ויעבור בין שירים רק בתוך רשימת ההשמעה עליה הוא מכוון באותו רגע. כשהיא תסתיים, יעבור המכשיר לרשימה הכללית וינגן ממנה. רוצים משהו אחר? תאלצו להועיל בטובכם לקום ולהחליף. לא טראגי, אפילו אם אתם עצלנים כמוני, אבל קצת חבל. השלט, אגב, סימטרי למדי וממש קל לגלות, כל פעם מחדש,  ששוב אתם מחזיקים אותו הפוך וזו הסיבה שבעטיה הניסיונות להנמיך את עוצת השמע השיגו בדיוק את ההיפך ולהפך. אם רק היה אור שנדלק מתחת לכפתורים כשמזיזים את השלט.

 

זה הכל במיד-באס

כבר מהצליל הראשון המיני מפתיע אותי. אנרגטי, עם מיד ריינג´ גדול ומפורט ולמרות זאת לא אגריסיבי או מעייף לאחר האזנה ארוכה. הבאס (בסדר, מיד באס, לפיסיקה ממש לא איכפת שזו תחנת עגינה ב 2,990 ש"ח ובאס אמיתי לא מוכן בכלל לשמוע על לצאת מקופסה כ"כ קטנה) לא דומיננטי מידי כפי שקורה לעיתים קרובות מידי עם מכשירים מסוגו של המיני והצליל נשמע נכון, פתוח ומעניין. בדיוק ההיפך ממה שצריך כדי להפוך בכח מוסיקה למוסיקת רקע. יופי. נשים את הדברים בקונטקסט ונאמר שאופי צליל הוא עניין של טעם ותמיד מומלץ לשמוע ולהחליט בעצמכם וגם נזכיר שהמיני לא יתחרה ולא אמור להתחרות במערכת סטריאו בייתית משובחת, אבל נחמד. נחמד מאד..

על היעדר עודף הבאס משלם המיני ביכולת מוגבלת משהו למלא חלל גדול. הוא ימלא בקלות שילוב של סלון+מטבח ישראלי ממוצע, אבל לא יענה על הצרכים של מסיבה במתנ"ס (או כל מקום אחר שסביר לנסות לקיים בו מסיבה ו/או להכניס אליו שולחן פינגפונג, לא נתעקש דווקא על מתנ"ס).

חיבורים וחיות אחרות

חיבור המיני למחשב ע"י כבל USB היה קל מאד, מערכת ההפעלה הורידה מנהל התקנים מתאים ומה שהתנגן דרך הרמקול של המחשב עבר להתנגן דרך המיני. הבעיה התחילה כשחיברתי את המחשב עליו מותקנת תוכנת האייטיונס אליה קשור, בכל נימי נפשו, האייפוד שלי. כשניסיתי להחליף מקור מהאייפוד (שניגן באותו זמן) אל המחשב, התוכנה הסתנכרנה עם האייפוד והעסק נתקע. לא הצלחתי לנגן כלום לא מהמחשב ולא מהאייפוד במצב הזה ונאלצתי לנתק אחד מהם (ולנתק מהחשמל ולחבר שוב את המכשיר, שכנראה ממש נעלב מכל העניין). עם מחשב שאין עליו אייטיונס זה עבד בסדר גמור, למעט זה שבמעבר בין מקורות הייתי צריך לשנות את הווליום (דרך השלט) כדי לגרום למחשב להפסיק לנגן מהרמקול הפנימי ולעבור ללנגן דרך היציאת USB. מבולבלים? גם אני. אגב, המיני יודע להשתיק את האייפוד כשעוברים למחשב אבל לא יודע להשתיק את המחשב כשעוברים לאייפוד, אם לא תשתיקו את המחשב יישמעו שניהם במקביל. זה נכון גם לגבי הכניסה האנלוגית הנוספת. סתם, שתדעו.

המיני אינו קולט רדיו. הדורות החדשים של דגמי האייפוד הנתמכים ע"י המכשיר דווקא כן, כך שאם ממש תתקעשו ניתן לשמעו דרכו גם רדיו.

צילום: יחצ

סיכום

אהבתי את הזפלין מיני. האיכות הכללית מצאה חן בעייני ואיכות הצליל תרמה מאד גם כן. נשארנו רק עם שאלת המחיר שבארץ, אינו זול. את שיקולי העלות והתועלת אשאיר בידכם, אני ? אני כבר ממש סקרן לשמוע איך יישמע אחיו הגדול של המיני, הזפלין, אצלי בסלון.

יתרונות

עיצוב מרשים,  איכות צליל טובה.

חסרונות

תאורה בשלט (אין), מעבר בין מקורות השמע (מבלבל קצת), יכולות ניווט מהשלט (מוגבלות).

מחיר מומלץ לצרכן/ית: 2,990 ₪. ניתן להשיג בטופ אודיו, רשת iDigital Storel ובחנויות נבחרות ברחבי הארץ.

להמשך דיון בנושא הכתבה, לחץ כאן.

תודה לטופ אודיו על השאלת המיניזפלין לצורך הסקירה

 


9:00
  /  
14.02.2010
  
מאת: מני רחמים

1