צילום: קטנטנה ונוצצת, ה-GC-FM1 של JVC

המסרטה החדשה של JVC, הפיקסיו GC-FM1 בהחלט מקבלת מבחינתי ציון לשבח על מראה. בעולם המתחדש של ימינו, רושם ראשוני הוא ...


 היסטורית מסרטות

היסטוריה 

מצלמות וידאו קיימות בעולמנו עוד מהמאה ה-19. אז הן היו גדולות, כבדות, מגושמות כמו השמלות התקופתיות ודרשו כישורים טכניים בלתי נלאים כדי לתפעל אותן. זה בוודאי ישמע לכן הזוי, אבל בתחילת הדרך האירוע המצולם היה צריך להגיע אל המצלמה, ולא היא אליו (אולפן המאריה-השחורה של אדיסון). 

במאה הקודמת החלו מצלמות הוידאו להימכר גם לשימוש ביתי. אי שם בשנות התשעים הצטרפה משפחתי לחגיגה ובזמן נסיעה משפחתית לארה"ב כבר תועד כל צעד ושעל שלנו במצלמה החדשה, עדות חיה לזוועות האופנה והסלנג של העשור ההוא. זיכרונות ילדות מאששים את העובדה שמצלמות הוידאו נראות היום, ברובן, כמו שהן נראו אז (בשנות השמונים והתשעים) פשוט כדגם מוקטן, ´מיני-מי´.

 

מצלמה בעיצוב מסורתי, עינית, עדשה. היום מצטרך לחגיגה גם המסך

כל זה יכול היה להימשך לנצח אלמלא הטרנד החדש שתפס תאוצה כבר ב-2008 – מצלמות הפוקט-וידאו, או ה´פליפ´. 

מצלמות הוידאו-פוקט הן מצלמות וידאו לכל דבר שמסוגלות להסריט כמו גם לצלם תמונות סטילס. ההבדלים העיקריים בינן לבין מצלמות רגילות הוא המחיר האטרקטיבי, הגודל המינימליסטי וקלות התפעול. המצלמות האלו מיועדות לנערי ונערות דור ה-Y שגדלו בעידן שבו המידע חייב להיות זמין, מיידי וחופשי ברשת. 

לטרנד הזה, הצטרפה השנה גם JVC עם ה-Picsio GC-FM1.

מאפיינים וצבעים אחרים

רושם ראשוני הוא לא חזות הכל, זה נכון, אבל אי אפשר שלא להתייחס דבר ראשון למראה הייחודי והנוצץ של פיקסיו. המצלמה מגיעה באחד משלושה צבעים – שחור, כחול או סגול, בגימור פלסטיק שמזכיר שולחנות מתכת בבית קפה נמל-תל אביב ממוצע. אפשר להתווכח על זה, אבל לדעתי יש בה מין המגניבות.

אי אפשר שלא לשים לב אליה, במיוחד כשמצלמים איתה בחוץ, בשמש הישראלית הקופחת, גם בימי החורף הקרירים למחצה.

במבט ראשון קשה אולי להבין שמדובר במצלמה, זו קופסה צבעונית קטנטנה שנראית למביטה חסרת הניסיון כמו מקליט -MP מתוחכם לכל היותר. עוד יותר מטעה העובדה שהקופסה הקטנה הזו שוקלת 95 גרם בלבד.

מבט שני וחודרני יותר מסגיר את העדשה ואת הכפתורים שנמצאים בצידה השני, אכן, זו מצלמה. קטנטנה ונוצצת, אבל גם מצלמת.

המצלמה מתהדרת בצידה האחד בכיתוב הגדול HD. בימינו מצלמה לא יכולה להרשות לעצמה לצלם בפורמט שהוא לא HD, ואכן הפיקסיו מתהדרת בכיתוב כמו גם ביכולת הזו.

בצידה האחד מתהדרת המצלמה ביציאת מיני USB, ביציאת AV וביציאת HDMI שאיתה תוכלי לחבר את המצלמה בקלות למסך הטלוויזיה שלך (אם כבר טרחת לרכוש אחד שטוח, בפורמט HD) ולצפות בכל מה שצילמת באיכות גבוהה. כבל ה-HDMI לא מגיע בערכה וצריך לרכוש אותו בנפרד. 

המצלמה מצוידת בזיכרון פנימי ואפשר לצייד אותה גם בכרטיס SD של 4-32 ג´יגה. הטעינה מתבצעת באמצעות כבל USB רגיל. 

עושה את העבודה? 

מצלמת הפיקסיו נועדה לרוב לצילום בתוך הבית, של הרכש החדש למשפחה עושה את הצעד הראשון או מברבר בניסיונות נואשים להגות את המילה הראשונה, ולצילומי חוץ של טיולי סוף השבוע עם המשפחה המורחבת. בשימוש ראשוני נראה כאילו הפשטות של המצלמה פשטנית מידי והיה קשה לי להבין על מה ללחוץ כדי להתחיל לצלם.

למי שמכירה מצלמות וידאו ביתיות, יהיה חסר הכפתור האדום של ה- REC. עם זאת, בזכות העובדה שמדובר במצלמה עם לא יותר מ-6 כפתורים, הפתרון נמצא מאוד מהר, והלחצן האמצעי, במרכז העניינים הוא זה שמתחיל ומפסיק את ההקלטה. צילומי הוידאו היו איכותיים למדי לטעמי, 30fps, 1080p, והם נשמרים בפורמט MOV. הבעיה היחידה שנמצאה בצילום הוידאו היתה בצילומי לילה, שם התוצאה המתקבלת היתה מאוד מגורענת.

צילום פנים בתוך קניון, ירדן מדגימה חיוך מטושטש, מייצב התמונה מנסה להתעשת.

לעומת הוידאו, צילומי הסטילס מספקים תמונות ´טובות מספיק´ במקומות מוארים, אבל לא יותר מזה. 8 מגה פיקסל וזום דיגיטלי X4. ה-DIS, מייצב התמונה של המצלמה, מתפקד רק בערך כשנעשה שימוש בזום הדיגיטלי שלה. במשקל ובמחיר הזה כנראה שאי אפשר לצפות ממנה להגיע עם פלאש, והעובדה הזו מנטרלת כל אפשרות של צילום בחושך. אני לא הייתי ממהרת להחליף את מצלמת הסטילס הרגילה שלי בפיקסיו. 

בצידה השמאלי נמצא כפתור הזזה שמאפשר צילומי תקריב (מאקרו). לצערי התכונה הזאת התגלתה כמאכזבת ביותר, ותוצאות צילומי התקריב של הפיקסיו רחוקים מלספק את התוצאה הרצויה. 

נשאר לי רק להסביר לכן על הפונקציונאליות החברתית של הפיקסיו, שהרי דור ה-Y (ואני בתוכו) מתהדר בהמצאת עידן המידע החופשי, ואיפה נישאר בלי שיתוף מקוון וזמין? בעמוד הבא, הסבר על התכנה שמגיעה עם המצלמה וסיכום הממצאים אחרי שבועיים במחיצתה של הקופסא הצבעונית והמופלאה הזו.

 

מותאמת לדור Y? וסיכום 

חיה חברתית

המצלמה מגיעה עם תוכנת plug-n-play מובנית -Pixela MediaBrowser LE. כביכול, התכנה מאפשרת לך לעשות סדר בסרטים ובתמונות שצילמת, לשמור אותם על המחשב ולהעלות אותם במהירות ליו-טיוב, אם בא לך לשתף אחרים בחוויה. התכנה מותקנת בחיבור הראשון של המצלמה למחשב, ומאפשרת לך לצפות בכל החומרים לפי התאריכים שבהם צולמו.

 

לדעתי, מדובר על פשטות גאונית בהצגת החומר המצולם ולי התצוגה הזו מאוד עזרה למצוא את הסרטים שחיפשתי א-ב-ל, ותמיד יש אבל, התכנה עצמה נראית יותר כמו פרויקט סיום בקורס תיכנות בחטיבת ביניים ולא כמו תכנה רצינית שאמורה להגיע עם מוצר מהסוג הזה. יכול להיות שהרוכשות לרוב לא משתמשות בתכנות הייעודיות שמגיעות עם המצלמות ובגלל זה החליטו ב-JVC לא להשקיע. לדעתי, היה עדיף אם לא היו מצרפים אותה כלל. הרי ידוע למי מראים חצי עבודה. 

 

שיתוף החומר ביו-טיוב לא צלח בניסיון ראשון וקיבלתי הודעת שגיאה מייאשת מהתכנה, עדיין לא ברורה לי הסיבה. בניסיון שני התכנה הודיע לי שהסרטון עלה בהצלחה. בדיקה מהירה בחשבון שלי באתר עצמו לא הראתה שום זכר לסרטון, והייאוש בעיצומו. במקרה הזה הסבלנות לא השתלמה ובסופו של דבר העלתי את הסרטון דרך האתר עצמו ולא בעזרת התכנה. 

לא על הלוף לבדו

עם המצלמה תקבלי בערכה גם:

  • כבל AV
  • כבל USB
  • רצועת קשירה
  • תכנת  plug-n-play (שאפשר היה גם בלעדיה)

לא תמצאי בערכה כבל HDMI וכרטיס זכרון SD ששווה לדעתי לרכוש אם כבר החלטת להתחדש בפיקסיו הנוצצת. 

 יתרונות

המראה המנצנצץ, הגודל הקטנטן, המשקל הבלתי-קיים הם יתרונותיההעיקריים של המצלמה.  איכות הסרטים, בייחוד ביחס לגודל המצלמה, מרשים, וחיבור ה-HDMI התגלה כארוע משמח בארוחת השבת המשפחתית בה יכולנו לראות את תעלולי העוללים מהימים האחרונים על גבי המסך הגדול. 

חסרונות

הממשק לא היה לי נוח לשימוש, הכפתורים קטנים ולא אינטואיטיביים. התכנה שמגיעה עם המצלמה, כפי שכבר הזכרתי, היא חסרון משמעותי שאפילו לא מאפשר עריכת וידאו בסיסית, אבל כמובן שאפשר בלעדיה. צילום לילה, של וידאו ושל סטילס לא מספק תוצאות טובות.

ציונים

  • עיצוב (מראה) – 10 (עניין של טעם, וזה הטעם שלי)
  • קלות השימוש (ממשק) – 6 (אני טוענת שאני, יחסית, בחורה לא מבולבלת, אבל הכפתורים פה, הצליחו לבלבל אותי)
  • איכות צילום וידאו – 9
  • איכות צילום סטילס – 7 (ביום סביר, בלילה אין על מה לדבר)

ציון מסכם – 8, בעיקר כי יש בה מין המגניבות, כיף מאוד להוציא אותה מהתיק ולצלם איתה כל דבר שזז. לא הייתי מחזיקה אותה כמצלמת הוידאו/הסטילס היחידה בבית, אבל זו בהחלט מצלמה שכדאי שתהיה ושנוח מאוד לקחת לכל מקום. ועל זה נאמר, כן יירבו.

מחיר מומלץ לצרכנית: 1,499 ש"ח ברשתות ובחנויות הצילום.

להמשך דיון בפורום יוזרית על הפיקסיו, לחצי כאן.  

תודה לחברת אלודה על השאלת המצלמה לצורך הסקירה 

חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

11:45
  /  
09.02.2010
  
מאת: מעין קמחי

1