ראיון עם המנהל האיזורי של חברת Linn

חברת AVCS קיבלה את ייצוג חברת הHigh-end הסקוטית - Linn לאחרונה. לאור כך, הגיע המנהל האיזורי של החברה לארץ ואנו ...

7:00
  /  
07.02.2010
  
מאת: מרטין סבג ואיתי פולק

לא מזמן, קיבלה חברת AVCS, את נציגות חברת Linn בארץ. כיאה לחברת היי אנד, הגיע לארץ גרהם ארקט (Graeme Urquahart), שהינו מנהל איזורי של חברת Linn למזרח התיכון. אנו קיבלנו הזדמנות לראיין אותו לאתר – הראיון לפניכם.

ספר לנו בבקשה על חברת Linn

גרהם: איי שם בשנת 1972, יהודי אחד, בשם אייבור טיפנברון (Ivor Tiefenbrun), חיפש לו מערכת אודיו איכותית. אייבור היה מלא תשוקה למוסיקה ולהנדסה.

 

משלא יכל למצוא מערכת שהשביעה את רצונו, הוא החליט ליצור אותה בעצמו. באותה שנה הקים את חברת Linn והוציא לשוק את הפטיפון ה Sondek LP12, מוצר האודיו האיכותי אשר מוכר לכולם.. עד היום המכשיר בייצור ומשמש אמת מידה לפטיפונים אחרים. היכולת הפנומנלית של הפטיפון להוציא יותר מידע מוזיקה מתקליטים הוביל להבנה ששיחזור וההגנה על אות המקור הוא הדבר החשוב מכל.

 

הפטיפון האמור שינה את התפיסה בתעשיית ההיי אנד והוכיח שהמקור למוזיקה הוא החלק הכי חשוב במערכת היי אנד. משם, Linn המשיכה לשנות את שאר חלקי המערכת ועשתה אותם מהפכניים כמו פטיפון הLP12, ויצרה סטנדרטים חדשים של ביצועים במשך השנים עם כל מוצר חדש.

 

כיום, Linn הינה חברה עצמאית המשתמשת בדיוק הנדסי בכדי ליצור את מוצריה השונים. החברה נמצאת בגלאסגו, סקוטלנד, מתמקדת בעיצוב המוצר, ייצורו ומכירת מערכות מוזיקה וקולנוע ביתי שלמות לצרכנים מכל העולם.

 

כל מוצר ממוצרי החברה מורכב בסקוטלנד, על ידי אדם אחד וחתימתו של אותו אדם נמצאת על המוצר. כך שהמוצר מרגיש יותר אישי. יש צרכנים המגיעים לביקור במפעל, ומבקשים לפגוש את האדם אשר ייצר את המוצר שרכשו. עוד חשוב לציין כי החברה הינה הספקית של מערכות האודיו והוידאו של משפחת המלוכה.

 

גרהם הוסיף על אנשי החברה כיום, בינהם על המנהל בפועל – גלעד, בנו של אייבור, ויליד הארץ."


גרהם ארקט – מנהל האיזור של Linn

אנו מבינים כי מרכז הגאווה של החברה כיום הינו ליין מוצרי הDS, המזרימים אודיו, נשמח אם תפרט בעניין.

גרהם:"ליין מוצרי ה DS – מדובר על מוצרי הזרמת האודיו השונים של החברה. המוצרים מזרימים אודיו בלבד…"

רגע אין הזרמה של וידאו? (גם אתם הרמתם גבה אנחנו משערים)

גרהם:" אין כרגע אפשרות לוידאו. החברה מעוניינת להוציא מוצרים אשר זמן החיים שלהם יהיה ארוך ככל הניתן. בעוד באודיו, אנו יכולים לדעת איפה השוק נמצא ולאיפה הוא הולך, בוידאו המצב לא ברור כלל וכלל ולא רצינו להוציא מוצר שבעוד זמן קצר יחסית לא יהיה רלבנטי."

"…ליין המוצרים של סדרת הDS תומך באודיו עד איכות Studio Master – ותמיכה Native של 24bit ו 192Khz. לכן המוצרים של החברה תואמים למשך שנים רבות. השליטה בכל המוצרים היא רשתית, כל אחד מהמוצרים מתחבר לרשת ולמגבר/רמקולים ללא יציאה למסך. השליטה נעשית באמצעות תוכנות המבוססות Open Source שהחברה הכינה, אשר מאפשרים שליטה מכמעט כל מכשיר אפשרי – PC, IPOD TOUCH, IPHONE,מחשבי כף יד,  שלטים חכמים ועוד. השליטה מתואמת בין כל השלטים, כך ששינוי רשימת ההשמעה לדוגמה יופיע בכל השלטים".

השימוש, אני חייב לציין, נוח ואינטואיבי. על גבי ה-PC אפשר גם פשוט לגרור קבצים שלא נמצאים במערכת ולהוסיפם לרשימה ללא כל בעיה. ניתן כמובן לשלוט על הווליום ועל התוכן המנוגן בכל החדרים בהם קיים מכשיר מהליין. אם אחד המכשירים כולל גם כניסות (לדוגמה הMagik DSi), אפשר גם לנגן מקורות המחוברים אליו בחדרים אחרים.

מה לגבי Party Mode?

גרהם: "בעוד מספר חודשים תציג החברה עדכון תוכנה שיאפשר ניגון אותה המוזיקה בכל החדרים בסנכרון מדויק" (בעיית הסנכרון היא המונעת מהחברה להוציא את התוספת הזו).

איך מסודרים הדגמים השונים בליין?

גרהם: "הליין מתחיל מה Sneaky Music DS הכולל גם פרה ופאוור, המכשיר יכול לעמוד במאוזן או במאונך, או ניתן להכניסו ל-RACK. (מחירו 7570 ש"ח) לאחר מכן ממוצב ליין ה Magik (מחיר הדגם שהוצג לנו 22352 ש"ח), גבוה יותר ה Akurate, ולבסוף ה Klimax (מחירו 82887 ש"ח). מכשיר ברמה גבוהה מאוד, המארז עשוי מבלוק אלומיניום יחיד בו נעשית חריטה. בנוסף קיים מכשיר המיועד לשוק המתקינים – ה Sekrit DS – אשר יכול להיות מותקן במקום מוסתר ולכן המראה שלו פחות אטרקטיבי."

בקצרה נציין כי דגם ה-Klimax DS נראה יפה, ללא חיתוכים בפינות וכד´, מרגישים בהחלט את איכות הייצור הגבוהה ואת סולידיות המבנה, נסיון להרים את המזרימדיה מגלה שמדובר במכשיר בעל משקל רב.


Klimax DS  -Klimax  Kontrol – Classik Movie


Magik DSi

מכאן  עברנו לשלב ההדגמות.

גרהם התחיל בהצגת והדגמת הרמקולים השונים: ה Klimax 350A, רמקול רצפתי אקטיבי (יותר נכון Aktiv ומחירו 189320 ש"ח). את ה-Majik 109, רמקול מדפי אשר הוציא סאונד מעולה בהדגמה הקצרה אותה קיבלנו (המחיר 8149 ש"ח).

גרהם: "הרמקולים של חברת Linn משתמשים בשיטה מאוד מיוחד של סופר טוויטר, טוויטר וקונוס מהונדס אשר תורם ליצירת פוקוס גם ממרחק קצר ולמעשה אין צורך בToe In".

אכן, על אף, שהחדר טרם עבר טיפול אקוסטי ראוי ושדגם ה-350A היו גדולים מעט על החדר, עדיין יצא סאונד מאוד מפוקס עם אימאג´ינג טוב.


Klimax 350A


Majik 109 מחוברים ל Majik DSi שמחובר לרשת ול LP12 (מחירו 16764 ש"ח).

גרהם ערך לנו השוואה בין קובץ באיכות MP3 320K, קובץ באיכות CD 16bit/44Khz וקובץ Master Studio 24bit/96Khz. שמענו את השיר He Never Mentioned Love של Claire Martin. לא צריך להסביר הרבה איזה קובץ נשמע הכי טוב נכון?

ישנן חברות אשר שמות להן לדגש את הצורך לתת חוויה מקסימלית ללקוח, גם אם מדובר בעיבוד של התוכן המושמע, ומצד שני ישנן חברות ואודיופילים הגורסים כי יש לדבוק באיכות המקורית, מה עמדת חברת Linn בנושא?

גרהם: "החברה רואה עצמה כחברת מוסיקה, אשר מטרתה לשחזר את המוזיקה נאמן ככל הניתן למקור – כלומר ללא עיבוד כלשהו. אם המקור היה "מלוכלך", אז ככה שזה גם יישמע. החברה פועלת כאמור גם בתחום ההקלטות ודואגת גם לאיכות ההקלטות עצמן שתהיה גבוהה אך גם כי ידובר באמנים איכותיים מאוד".

בנוסף, הוצגו לנו רמקולים שקועים מבית Linn, ובכלל זה סאבוופר שקוע ואף קיבלנו הדגמה קצרה, אשר לצערנו נערכה טרם כיול מערכת הקולנוע ולכן לא יכולנו להתרשם ממנה גם באופן שטחי.

 


גרהם ומרטין

להמשך דיון בנושא הכתבה לחץ כאן.

תודה רבה לחברת AVCS על האירוח ועל המפגש.
Special thanks to Mr. Graeme Urquahart from Linn for the interview

7:00
  /  
07.02.2010
  
מאת: מרטין סבג ואיתי פולק