מזרימדיה HDX BD-1

אל תוך קבוצת העילית של מזרימי המדיה אשר מנגנים Blu-ray, מגיח שחקן ותיק עם דגם חדש, ה HDX BD-1.אז האם ...

7:00
  /  
04.02.2010
  
מאת: זיו רוזנפלד
הקדמה

הקדמה

חברת HDX פרצה לחיינו במאי 2008 עם ה HD X 900. לאחר מספר חודשים הושק דגם ה 1000 אשר הכיל גם תמיכה בפורמטי האודיו המתקדמים. עד לזמן זה, החברה כבר צברה קהל רוכשים גדול בארץ והתחלת הייבוא הסדיר לארץ של דגם ה 1000 הגדילה עוד יותר את קהל הלקוחות.

שני המוצרים שהחברה השיקה היו כאלו אשר התבססו על קושחה של חברה חיצונית, כלומר חברת HDX רק בחרה את המארז, השלט ושאר החומרה ואז פנתה לחברה נוספת שתממש עבורה את הקושחה אשר תרוץ על המכשיר. החברה שנבחרה לפרוייקט הייתה Syabas. אך כבר לאחר זמן קצר מהתחלת העבודה יחדיו, חברת HDX התמרמרה על בעיות שלא מתוקנות, תיקונים שמגיעים מאוחר ובכלל התקשורת בין החברות לא הייתה חיובית. בנוסף, חברת HDX רצתה להפסיק עם התמלוגים שהיא צריכה לשלם עבור כל יחידה של HDX 900/1000 ל Syabas ולהחזיר לשליטה טובה יותר את התוכנה אשר נכתבת עבורה.

חברת HDX התחילה במהלכים לשינוי כבר בסוף 2008 על ידי פנייה לחברה נוספת אשר תכתוב עבורה את הקושחה, אך הפעם הם יהיו בקשר צמוד יותר והדרישות של HDX יקבלו יותר תשומת לב בכתיבת התוכנה.

עוד בתחום: מה זה בכלל מזרימדיה ומה ההבדלים בינו לבין מחשב לקולנוע ביתי (HTPC)?

אז לאחר כמעט שנה של בישולים, מה קיבלנו?
מזרימדיה חדש אשר נושא את השם BD-1 ומכיל תחת גחונו מעבד Sigma Designs SMP8642, זהה לזה שקיים בסדרת ה 3.0 של Dune ושונה מדגם ה SMP8643 אשר קיים ב Popcorn Hour C-200.
המעבדים נבדלים זה מזה במספר הבדלים, לראשון יש Macrovision אשר מספק הגנה ליציאות האנלוגיות של הוידאו. בנוסף, מעבד זה משתמש ברשיונות אשר דורשים חידוש כל 5 שנים ולא כל 18 חודשים כמו ב C-200.
בנוסף, העלות בין המעבדים שונה וההבדלים בתמיכת Blu-ray בין שני המזרימי מדיה מבחינת Sigma Designs הינה שונה ולכן קיימים הבדלים ב Playback.


ה HDX BD-1.

ה BD-1 תוכנן להיות מזרימדיה בעל יכולות להתרחב ולהיות נגן Blu-ray לכל דבר. קודם כל, הוא מכיל זכרון מובנה של 1GB עבור תכני BD Live (איפה הרי תשמרו את כל הקדימונים שתורידו?) ויכול לנגן מהרשת או מכוננים מקומיים ריפים של Blu-ray כולל תפריטים. בנוסף, ניתן לחבר לו דרך מחבר ה eSATA כונן Blu-ray חיצוני ואז הוא יוכל לנגן כותרים ממשיים כמו נגן Blu-ray לכל דבר.

הוא מכיל כמובן את היכולת לקרוא את כל קבצי ה mkv שיש לכם, תמיכה בפורמטי האודיו המתקדמים, תפריטי Blu-ray מלאים כאמור ואפילו יכולת ל BD Lite (כאן זה נקרא: Intelligent Play) – כל זאת ועוד במחיר של $219, שזה כמעט חצי ממחיר ה Popcorn Hour C-200 או ה TViX 6600 אשר מציג תכונות דומות. אז איפה פה ה Catch? אולי אין בכלל Catch וזה המזרימדיה המושלם? עוד כמה דקות ותוכלו לדעת את זה בעצמכם.

עוד בתחום: איך לבחור מזרימדיה?

 

מה בחבילה?

מימין לשמאל:

  • כבל HDMI.
  • שלט כולל סוללות.
  • מזרימדיה BD-1.
  • לא מצולמים: זוג סוללות AAA עבור השלט ועוד ספק כח חיצוני עם כבל חשמל אשר מתאים לארץ.

חבילה סטנדרטית למדי.

מחברים ומארז

מארז ה BD-1 איכותי למדי, הוא איננו סופר מתכתי עבה כמו הדגם הקודם של החברה, ה HDX 1000, אשר הכיל דפנות בעובי של מספר מילימטרים או מושקע כמו ה TViX 6600, אלא יותר פשוט – אך פונקציונאלי. המארז חסר איוורור אקטיבי ולכן נעשה שימוש בגוף המתכתי של המארז עבור פיזור החום – ויש בהחלט חום לפזר, במיוחד אם אתם משתמשים בכונן קשיח פנימי.

הקירור הפסיבי מביא את טמפרטורת המארז לגבוהה למדי, למרות שהוא הונח במקום מאוורר היטב והבדיקה נעשתה בחודשי החורף. היצרן טוען כי החום הגבוה לא פוגע בביצועים ונוכחתי לראות כי באמת כך הדבר, אך המעבד יעבוד בצורה אופטימלית והכונן הקשיח יאריך חייו במידה וטמפרטורת המארז תהיה קרובה עד כמה שניתן לטמפרטורת החדר.

בשל הגוף המתכתי של המארז, קשה מאוד לבצע עליו Modding כמו התקנת מאוורר או החלפת חלק מהמארז. בשל כך, מומלץ לא להתקין HDD פנימי ואת התכנים שלכם תזרימו באמצעות כונן מקומי חיצוני או דרך הרשת.

 

 

 

 

מחברי ה BD-1 גמישים יחסית, יש לפנינו זוג יציאות דיגיטליות עבור אודיו (אופטי וקואקסיאלי), יציאת קומפוננט וקומפוזיט. נוכל גם למצוא זוג מחברי USB Host עבור חיבור התקני זיכרון חיצוניים לדוגמה, מחבר eSATA עבור חיבור HDD חיצוני או כונן Blu-ray (לדברי היצרן).
מחבר האתרנט הינו מסוג 10/100 ונוכל למצוא גם כפתור איתחול קטנטן בצד שמאל של המארז (תמיד אני חושש מכפתורים כאלו, עבורי זה אסמכתה כי היצרן מכיר בכך שהמוצר לא יציב).

רק עבור אלו שחייבים קצת מספרים, אז ה BD-1 שוקל קרוב ל 1Kg ובעל מידות של 170mm x160mm x 50mm.


הכונן הקשיח הפנימי נכנס על ידי הזזת הדופן הימנית.


הכונן הקשיח במקומו.

בחינת ה BD-1 – חלק I

הגדרת תצורה

תפריט ה BD-1 מאוד נוח להגדרה. גם אם זה המזרימדיה הראשון שלכם, סביר להניח שאתם לא תיתקלו כאן בבעיות מיוחדות.
התפריט הראשון נועד עבור תצורת האודיו. כאן תוכלו להגדיר אם האודיו יעבור Downmix לסטריאו, שימושי כאשר אתם מחברים את ה BD-1 ישירות למסך, או שדווקא יעבור בצורת Bitstream עבור פענוח ברסיבר.

טיפ: בשל באג בקושחה, יש לבחור ב Stereo יחד עם אחת מאפשרויות ה Bypass אם אתם מעוניינים ב Bitstream.


מסך הגדרות הוידאו.

מסך הגדרות הוידאו יאפשר לכם לבחור את רזולוציית היציאה, התדר ויחס המסך. חשוב להבחין כי אין לנו יכולות מעבר אוטומוטית תקינה של 50/60/24 וגם לא זיהוי אוטומטי של הרזולוציה, כפי שקיים ב TViX 6500. למרות הרצון העז לבחור ב 24FPS, מומלץ לא לעשות זאת מכיוון שקיים כיום באג בו פעם בדקה לערך, מתקיים גמגום קצר בתכנים. אם משנים את התדר ל 50/60Hz, הבעיה חולפת.
החלק הימני של מסך ההגדרות יותר מעניין ומאפשר 3 אפשרויות ניווט בכותרי Blu-ray:

General
ניווט רגיל בקבצים של ריפ ה Blu-ray, ללא ניגון הכותר, אלא רק קבצים בדידים.
שימושי כאשר נרצה להצמיד תרגום לקובץ ה m2ts הגדול ביותר. אם הכותר מורכב ממספר קבצי m2ts, נצטרך לאחד אותם טרם ההפעלה.

Intelligent Play
איתור קובץ ה mpls הארוך ביותר וניגונו.
קיימת אפשרות להצמיד תרגום SRT בדרך זו. שימושי כאשר נרצה לדלג על כל הקדימונים שיש לרוב בתחילת הכותר. זוהי האופציה השימושית ביותר מכיוון שהיא מראה יציבות גדולה יותר מניגון הכותר כ Blu-ray מלא (האופציה הבאה בתור) ומאפשרת לנו לנגן את הכותר עם תרגום.

חשוב לדעת כי אם הכותר מכיל מספר קבצי m2ts, לא נוכל להצמיד תרגום מכיוון שההצמדה נעשית על ידי מתן שם זהה לקובץ ה m2ts ולא ל Playlist.

BD Navi
ניגון ריפים של Blu-ray כמו נגן Blu-ray לכל דבר.
אין אפשרות להצמיד תרגום srt בדרך זו. שימושי כאשר נרצה לקבל את כל החוויה אשר מכיל הכותר, כולל האזהרות, הקדימונים, התפריטים המונפשים ועוד.

אני יודע, 3 אפשרויות לניגון כותרי Blu-ray זוהי גמישות שלא בטוח שכולנו רוצים. הייתי רוצה לראות את התפריט הזה מופיע בלחיצת כפתור במהלך העיון בקבצים וזאת מכיוון שאופציית ה BD Navi לא גילתה יציבות ותאימות, אך כאשר שיניתי את ה Mode ל Intelligent Play, הכותר נוגן.
הרחבה על היציבות נמצא בהמשך.


מסך הגדרות צפייה בתמונות.


מסך הגדרות הרשת.


מסך עדכון הקושחה ואתחול ההגדרות.

יש לומר כי ה BD-1 איננו מכיל מצב המתנה בו יציאה ממנו לוקחת שניות מעטות, אלא מתבצע כאן כיבוי מלא אשר דורש מאיתנו קצת יותר מ 30s המתנה.

באג מעצבן: לאחר הפעלה מחדש של BD-1, יש לחכות קרוב ל 30s לאחר העליה עד שהאייקון של שיתופי הרשת יהיה זמין, זוהי תקלה שאמורה להיות מטופלת בקרוב.

העיון בתיקיות ברשת מאוד נוח. ניתן לבחור בין שיתופי SMB, NFS או שרתי UPnP כאשר בכל פרוטוקול קיים זיהוי אוטומוטי.


בחירה נוחה בין שיתופי NFS, SMB או UPnP.


כל שיתופי ה NFS זוהו במהירות, ללא צורך בהזנת פרטים טכניים על השיתוף בתפריטי ה BD-1.

תמיכה בעברית

מדליות לא נחלק פה. אין תמיכה בשמות קבצים בעברית, תרגום מובנה כערוץ בקבצי mkv מוצג בצורה הפוכה, ממשק משתמש בעברית לא קיים, אז מה כן? תרגום SRT מוצג בצורה תקינה, ללא צורך בהפיכת התרגום או הצגת סימנים מוזרים.

הפונט שנבחר להצגת התרגום הינו ברור מאוד, מרווח ונעים לקריאה. בנוסף, נדמה שהרינדור הינו ב HD וזה תורם להרגשה הכללית הטובה מהשימוש בתרגום. הפסקה האחרונה לא יכולה להיות רק טובה ולכן נוסיף קצת הערות לשיפור. התרגום עצמו מכיל קוי מתאר מאוד דקים אשר בצבע כחול (כל החברות משתמשות בשחור, למה הם בחרו בכחול? לא ברור). במצב תקין, קוי המתאר עבים יותר והדבר מאפשר קריאה נוחה יותר של התרגום גם על רקע מאוד בהיר. כאשר הרקע הינו בהיר והכתוביות גם בהירות עם קוי מתאר מאוד דקים, זהו מתכון בטוח לאימוץ העיניים עד כאב או פשוט לפספוס הכתוב.


Outline דק מידי מקשה על קריאת התרגום כאשר הרקע בהיר.

אם נמשיך עם השוונג השלילי, לא ניתן לשנות את צבע או מיקום הכתוביות והן זמינות לנו רק בשלושה גדלים (דווקא הגדלים נוחים למדי). מה שמוזר הוא שהכפתור שאחראי על מאפייני הכתוביות (רק גודל הכתוביות כאמור), הינו כפתור ה Zoom. אם נרצה להחליף בין תרגום srtלתרגום מובנה ב mkv או m2ts, נוכל לעשות זאת על ידי לחיצה על כפתור ה Subtitle.


החלפה בין שפות התרגום בריפ של Blu-ray במצב Intelligent Play  – כולל אפשרות לניגון srt חיצוני.

לגבי באגים בצפייה בכתוביות, לא צפיתי בשום תוים משובשים או שורות חצויות. במה כן הבחנתי? אם תנסו לבצע Pause ואז Resume, חלק משורת הכתוביות עלולה להחתך. הבאג הזה עלול לחזור על עצמו אם תנסו לבצע פעולות Trickplay שונות. זו לא בעיה כזאת מציקה מכיוון שזה עובר ברגע ששורת הכתוביות מתרעננת, אבל שלא תגידו שלא אמרתי לכם.


שורת הכתוביות נחתכת – אבל רק אם משחקים עם ה Trickplay.


התרגום מוצג בפונט קריא וברור.

טיפ I: במהלך ה Playback, ניתן להשתמש בחיצים למעלה\למטה עבור שינוי תזמון הכתוביות בצעדים של חצי שנייה, ללא ניווט בתפריטים.
טיפ II: אם בחרתם ב Intelligent Play או General, תוכלו לשנות את גודל הגופן עבור כתוביות pgs בקבצי m2ts. זהו המזרימדיה היחיד כיום אשר מאפשר את הגמישות הזאת ולא כובל אותנו לגודל שנקבע עבורנו על ידי האולפן שהכין את הכותר.

שלט

השלט דומה למדי לזה של ה C-200 ושל ה A-200, אך חלק ממיקומי הכפתורים שינה מקום – ולרעה.
הכפתורים הכי שימושיים, כמו ה Play, Pause, Stop, נדדו לתחתית השלט באמצע, כלומר ממש צריך להסתכל על השלט בשביל לאתר את הכפתורים הללו – ושלט שמחייב התבוננות בו על מנת לאתר את הכפתורים מהווה כשלון תכנוני. גם לאחר זמן רב של שימוש, מצאתי עצמי משנן באמצע הסרט "שני מימינה, 3 כפתורים למטה…".

השלט עצמו מואר וזה מאוד נוח בחושך, במיוחד כאשר אתם צריכים להסתכל שוב ושוב על השלט ולחפש איפה מיקמו את הכפתורים (אני יודע, אני לא מפסיק לקטר על זה). אז כבר הבנתם שהשלט לא נוח לשימוש ולכן רצוי מאוד להשתמש בשלט אוניברסלי שיחליף אותו. מי שינסה למצוא את ה BD-1 במאגר של Harmony, לא ימצא אותו והקודים של מזרימי מדיה מבוססי NMT זהים לאלו של ה BD-1, אז הגדרת השלט האוניברסלי שישלוט על ה BD-1 נעשית תוך פחות משתי דקות.

יכולות אלחוטיות

ה BD-1 חסר כיום יכולות אלחוטיות, אך מאחורי הקלעים, "במעבדות היצרן", קיימת עבודה על מנת להציג תמיכה על ידי דונגל מסוג TP-LINK TL-WN821N, דומה לזה אשר נתמך במזרימי מדיה מבוססי NMT.

מי שבכל זאת ירצה להקנות יכולות אלחוטיות כבר היום ומעוניין ברשת יציבה יותר מדונגל USB, יוכל לעשות זאת דרך חיבור ראוטר אלחוטי למחבר האתרנט וביצוע Bridge לראוטר נוסף. זוהי אחת הדרכים המומלצות ביותר לקיום רשת אלחוטית בשל האבטחה והיציבות שהיא מספקת, אך יש לזכור כי עבור תכני וידאו תובעניים בקצב נתונים גבוה, הרשת האלחוטית לא תעמוד בקצב ולכן רצוי להקים רשת קווית.

ניתן לקרוא עוד על הקמת רשת אלחוטית במזרימי מדיה אשר חסרים אופציה זו, בקישור המצורף.

שירותי רשת

למועד כתיבת הביקורת, ה BD-1 חסר שירותי רשת כלשהן כמו קליינט טורנט או USENET. מה שכן, יש לו דפדפן מובנה. אל תראו זאת כמהפכה, ה Dune השיג אותו מבחינה זו והשימוש בדפדפן על ידי הזנת כתובות דרך השלט שקולה למסע ללב העיר על מעקה. הדפדפן המובנה בסיסי וחסר JAVA או פלאש. הוא גם חסר יכולות לשמור מועדפים ובעל זמני טעינה סופר איטיים, אז אל תזרקו עדיין את המחשב שלכם, כי ה BD-1 איננו המזרימדיה שיביא לנו סופסוף דפדפן רגיל לסלון הביתי.
חוסר ביכולות אלו רק מראה לנו ומאשש את הסברה כי היצרן לא ממש מייעד את המכשיר למשהו אחר מלבד ניגון קבצים בלבד – וזה טוב מאוד לחלק גדול מהאנשים.

 

פרק אקסטרה – רשיון BD עבור ה BD-1

כל יצרן תוכנה או חומרה אשר עושה איזה שהוא שימוש בפורמט ה Blu-ray, אם זה ניגון כותרים כאלו, ייצור מדיות ריקות או כל שימוש אחר, חייב להיות בעל רשיון מתאים מ Blu-ray Disk Association (בקיצור, BDA). רשימת נושאי הרשיונות ניתנת לצפייה מקוונת באתר BDA. מי שכבר עיין ברשימה, זיהה שמות מוכרים כמו Syabas, DViCO ו Dune, אך משום מה, חברת HDX לא מופיעה. כאשר שאלתי לפשר העניין מול החברה, זכיתי להתעלמות מנומסת.

אז למה זה צריך להיות איכפת לצרכן הסופי אם היצרן של המכשיר שלו זכה לרשיון מתאים או לא? מצד אחד, זה לא ממש משנה לנו מכיוון שאנחנו זוכים לקבל מוצר אשר אמור להיות מתומחר בצורה נוחה יותר. מצד שני, כבר היו מקרים בהם יצרנים קיבלו קנס שגרם להם לפשוט רגל. במקרים אחרים, משלוחים שלמים של נגני Blu-ray הוחרמו בשל פעילות משותפת של BDA והשלטונות המקומיים. ישראל נחשבת ל Cowboy Country וסביר להניח כי מקרים כאלו לא יתקיימו כאן. בנוסף, כנראה שהחברה עושה שימוש ברשיונות של חברת צד שלישי או באלו של החברה אשר מספקת לה את הקושחה – כמובן שצעד זה איננו חוקי לפי BDA.

בכל מקרה, זוהי לא נקודה שהצרכן הסופי צריך לשקול ברצינות יתרה, אלא רק כסיפור צד.

בחינת ה BD-1 – חלק II

MovieJukeBox

נדמה שהיום כל מזרימדיה שיוצא לאור חייב להציג תחת אמתחתו MovieJukeBox. חלפו הימים (או כך חשבתי לפחות) בהם אנחנו בוחרים את הקובץ לצפייה מתוך רשימה בנאלית. אנחנו רוצים אייקונים גדולים, תקציר על הסרט, קדימון, תמונה של הסרט ועוד. כיום תצוגת ברירת המחדל ב BD-1 נראית כמו רשימה משמימה של קבצים עם עיצוב של שנות ה 80´.


בחירה משעממת של הקבצים ב BD-1.

בנוסף, לא קיימת גלילה עבור שמות קבצים ארוכים, אז תאלצו הרבה פעמים לבצע להם Rename עבור איתורם ברשימת הקבצים.

ובכן, היצרן מודע לכך והצהיר כי לא הושקעה יותר מידי מחשבה ב GUI מכיוון שממש בקרוב, תוצג תמיכה מלאה ב YAMJ הפופולארי אשר מהווה כיום את ה MovieJukeBox הפופולרי והגמיש ביותר.

זוהי בהחלט גמישות הולמת אשר נרצה לראות בכל מזרימדיה שיוצא היום. 

קבצי אודיו ותמונות

כיום מזרימי מדיה מבוססי Realtek מצויינים בעיון בתמונות והצגתן. הם מאפשרים לנגן בקלות אודיו ברקע כאשר אתם צופים בתמונות והעיון בתמונות מאוד מהיר. ה BD-1 מפגר הרבה מאחוריהם בנושא זה, העיון יחסית איטי, ללא אפקטים במעברי התמונה ולא ניתן לנגן קבצי אודיו ברקע.


ניגון תמונות משעמם ללא מוזיקת רקע.
מישהו מנחש מה בקופסה?

לגבי קבצי אודיו, אל תזרקו עדיין את ה Squeezebox, יכולות ה BD-1 בניגון קבצי אודיו פשוטות למדי, אפילו אין לנו יכולות הרצה. במהלך הניגון, יש לפנינו מסך פשוט וסטטי אשר מציין את נקודת הזמן וזהו. לחיצה על Info תציג קצת פרטים טכניים על הקובץ המנוגן, אבל זה בערך כל העניין שנוכל למצוא כאן.


Info במהלך Playback.

הייתי מאוד רוצה לראות אפשרות לאפקטים במעברי התמונות, יכולת לנגן מוזיקת רקע בזמן צפייה בתמונות וגם אפילו מסך מונפש בזמן ניגון קבצי אודיו (אנחנו לא רוצים לצלוב את הפלזמה, נכון?), שלושת התוספות הללו ישדרגו משמעותית את החוויה בתכנים אלו ואפילו יגרמו לנו לזנוח את המחשב עבור הרצת האפליקציות הנ"ל (ואולי גם חלילה לאפסן את ה Squeezebox…).

תכני Blu-ray

אז עברנו את כל המתאבנים, מנות הפתיחה והסלט, אנחנו במנה העיקרית.
אם משווים את ה BD-1 ל C-200, הראשון מבוסס ארכיטקטורה ישנה יחסית של Sigma Designs. ארכיטקטורה זו אומנם מכילה המון בעיות של זליגת זכרון, ביצועים מוגבלים ב Playback ואפילו יכולות Trickplay חלשות, אך אם זה לא כל כך חשוב לכם, תוכלו להנות כאן בין היתר מאפשרות ל Bitstream של פורמטי האודיו המתקדמים עבור קבצי m2ts בדידים, יכולת שתגיע ל C-200 למשל, כנראה רק במהלך מאי.

חלק מהיתרונות של הארכיטקטורה החדשה הינו שדרוג של ה MRUA ל DirectFB אשר מאפשרת לאפליקציה לתקשר ישירות עם רמת החומרה. במציאות, אנחנו רואים את זה למשל על ידי שילוב שכבות התצוגה השקופות והמונפשות ב C-200 אשר מהוות תצוגה נאה יותר במהלך Playback ממה שראינו אצל מזרימי מדיה אחרים. ה DirectFB גם מאפשר לשלב תמיכה ב Flash Lite ו C-200 מנצל זאת עבור ה UI החדש שלו.
יתרון נוסף הינו שמירה על סיגנל וידאו אחיד מכיוון שאין יותר צורך באיתחולים של מודולים כאשר המזרימדיה עובר מ File Player ל DVD/Blu-ray. את האתחולים הללו אנחנו רואים למשל ב A-110 ובדגמי ה HDi על ידי מסך שחור לשנייה ולפעמים גם תצוגת שגיאה של המסך בה נרשם כי אין סיגנל.
החסרון המרכזי של ארכיטקטורה זו הינו שעדיין לא הוכנסה לנו תמיכה ב libsampleV2 אשר גם הוא שודרג מ V1.

סיפור מעניין הוא שלמרות שחברת Sigma Designs רשומה בתור יצרן מורשה ב BDA ומקבלת BDA certification למוצריה, עדיין הדבר לא מבטיח תאימות לכל כותרי ה Blu-ray בחוץ, לכן דווקא תמיכה ב Intelligent Play/Simple BD/BD Lite כפי שיצרני המזרימי מדיה השונים מציעים, מבטיחה לנו יציבות גבוהה יותר מכיוון שהדבר נעשה תחת השליטה של כותב הקושחה ולא קוד סגור שיש רק ל Sigma Designs, אשר לא עובר QA מספק מכיוון שזוהי לא תכונה ש Sigma Designs רוצה לטפח.

אז נחזור חזרה ל BD-1. עם כותרי Blu-ray באמת שאין לנו בעיה בניגון פורמטי האודיו המתקדמים, אם זה DTS-HD Master Audio, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus או DTS-HD High Resolution Audio – כולם ינוגנו כשורה לא משנה באיזה דרך תנגנו אותם, אם זה Intelligent Play, BD Navi או General.

אז למרות שהיצרן הצהיר כי ה BD-1 הינו כמו נגן Blu-ray לכל דבר, 70% מהכותרים שברשותי הוא לא הצליח לנגן במוד של BD Navi. מקבלים מסך שחור ותו לא. במידה ולוחצים Stop, מצליחים להגיע למסך הראשי, אז לפחות הנגן לא מחייב אותנו באתחול על ידי הכפתור הקטן באחוריו או בשליפתו מהחשמל. אך אל תאבדו תקווה, אם אין לנו BD Navi, לפחות יש לנו את Intelligent Play. אז באמת אחרי ששיניתי את המוד למצב זה, רוב כותרי ה Blu-ray הסרבנים התחילו לעלות.

היתרון של תמיכה בהצגה מצומצמת כזאת, בא לידי ביטוי בכך שהכותר עולה ישירות, ללא הגנות איזורים וללא כל האזהרות והקדימונים השונים. בפירוש אנחנו מקבלים חוויה פחותה מניגון הכותר המלא. היתרון בזמן הוא שהכותר עולה תוך שניות בודדות ולא תוך אפילו 2 דקות של המתנה כאשר אנחנו מנגנים את הכותר בצורתו המלאה.

בכל כותר Blu-ray, בגדול ובלי לרדת לפרטים מדוייקים מידי, הסדר של הקבצים לניגון מסודר ב Playlist. מכיוון שרוב כותרי ה Blu-ray מכילים מספר רב של קבצי mpls (קבצי ה Playlist), כל חברה פיתחה מנגנון אחר אשר אמור לזהות את קובץ ה Playlist הנכון לניגון. מימושים פשוטים של הפתרון נעשים על ידי בחירה של ה Playlist הכי ארוך, אחרים עושים זאת על ידי התחלה ישירה של הכותר לפי קובץ ה m2ts הגדול ביותר.מימושים מתוחכמים יותר עובדים על ידי השוואה של קבצי mpls שונים ובחירה בזה אשר מכיל את מספר פסי הקול וה pgs הרב ביותר.

ה BD-1 עובד על ידי בחירת ה Playlist הנכון לניגון על ידי שימוש באלגוריתם מאוד פשוט והגיוני: נעשית בחירה של קובץ ה mpls הארוך ביותר אשר מכיל את קובץ ה m2ts הגדול ביותר. במידה ואין התאמה, ינוגן קובץ ה m2ts הגדול ביותר ישירות. החלפת פסי קול והתרגומים נעשית על ידי כפתורים ייעודים במהלך צפייה.


החלפה של הפסקול בריפ של Blu-ray במצב Intelligent Play.


החלפה של הפסקול בריפ של Blu-ray במצב BD Navi.


החלפה של הפסקול בריפ של Blu-ray במצב General.

קיימים גם הבדלים בין המימושים השונים מבחינת התמיכה בתרגום חיצוני. יש כאלו אשר מאפשרים להצמיד תרגום לקובץ ה index ובכך לקבל תרגום גם כאשר ה Playlist בנוי ממספר קבצי m2ts, אחרים מאפשרים להצמיד את התרגום רק לקובץ m2ts, כמובן שהאחרון פתרון פחות טוב.

ה BD-1, נושא ביקורת זו, נושא כיום יכולות ניגון מצומצמות מאוד רזות. אומנם אין לנו תפריט התחלתי כאשר אנחנו מתחילים לנגן את כותר ה Blu-ray, אך נוכל לשנות כתוביות ושפת פסקול במהלך ה Playback. כמובן שחשוב מאוד שה Playlist הנכון ייבחר, אחרת אין לנו אפשרות לבחור Playlist אחר מלבד שינוי המוד ל General אשר יחייב אותנו בבחירה ידנית של קובץ ה m2ts המתאים. מתוך כל הריפים שיש ברשותי, רק בודדים לא זוהו נכונה ובמצבים כאלו, הטרחה מעט גדולה מכיוון שיש צורך מידי לשנות בתפריט את המצב ל General, לוודא כי הכותר מורכב מקובץ אחד של m2ts אחרת יש צורך באיחוד כל קבצי ה m2ts וכמובן הכנת התרגום. רק בשביל לתת קנה מידה, מתוך קרוב ל 50 כותרים של Blu-ray, רק 3 לא זוהו כשורה, כלומר נוגן ה Playlist הלא נכון.

מספר כותרים גם לא זוהו נכון מבחינת זמן. ה BD-1 הציג זמן של 12 שעות במחיר שעתיים וזיהוי שגוי זה גרם להפרעות ב Trickplay.


ניגון ריפ Blu-ray ב BD Navi – תפריטים מלאים, אך משום מה, ה BD Live לא עבד בשום כותר.

יתרון של ה Intelligent Play הינו שהוא ללא BD-J, כלומר אין לנו את הגנת האיזורים והכותר מתחיל להיות מנוגן ישר, ללא ניווט בתפריטים המייגעים לפעמים שקיימים בחלק מהכותרים וללא ההכרח בצפיית הקדימונים.היתרון בשימוש במוד זה הינו שאין לנו צורך בהמתנה של 2 ו 3 דקות לפעמים עד שהכותר עולה.

אם בכל זאת תבחרו במוד של BD Navi ותיתקלו בהודעת הגנה על Region כשתפעילו את כותר ה Blu-ray, חברת HDX חשבה עלינו ולא מכריחה אותנו להשתמש ב Hack-ים שונים על מנת להחליף את ה Region, פשוט ליחצו על הכפתור האדום בשלט ותוכלו לדלג בין ה Regions השונים – ללא הגבלה או התקנת אפליקציות.


לא להתרגש – לחיצה על הכפתור האדום בשלט תדלג בין 3 ה Regions.

חסרון גדול שה BD-1 מכיל כיום הינו שהוא חסר Background Loading. למה אנחנו צריכים את זה אתם שואלים? מכירים את כותרי ה Blu-ray אשר ה Main Title שלהם מורכב ממספר קבצי m2ts? אז כאשר ה BD-1 יגיע במהלך ה Plabyback לקטע תפר כזה בין קבצים, תתקיים הפסקה של שנייה בניגון בזמן המעבר בין הקובץ שנוגן לקובץ הבא בתור. איך פותרים את זה? על ידי תכונה שנקראת Background Loading כאמור, כאשר הקובץ המנוגן מתקרב לסופו, המזרימדיה כבר טוען את הקובץ הבא ב Playlist ואז אנחנו מקבלים Seamless Playback. ה C-200 למשל, בעל תכונת ה  Background Loading וזה עובד פשוט מצויין. ניגון כותר בעל קבצי m2ts ב BD-1 הופך למשימה בלתי אפשרית. תנסו לצפות ב Watchmen או UP לדוגמה, שני כותרים אשר מכילים קרוב ל 25 הפסקות כאלו ותבינו למה התכונה הזאת חשובה.

עבור כותרי BD ISO, לא ניתן להצמיד תרגום ומכיוון שמתבצעת פריסה לפורמט ה ISO אשר דורש משאבים גבוהים, כנראה שזה יותר מידי עבור ה BD-1 מכיוון שהוא מגלה המון גמגומים בניגון קבצים כאלו אשר הופכת את תענוג הצפייה למשימה בלתי אפשרית. גמגומים כאלו מתקיימים לעיתים הרבה יותר רחוקות גם עם כותרי Blu-ray רגילים בשימוש עם NFS. בניגון מכונן מקומי לא נתגלו בעיות דומות.

ניגון קבצי m2ts במוד של General עובד מעט שונה, הוא לא מציג את שפת התרגום עבור ה pgs המובנה ורק נרשם: INNER SUB 1/2/3, מאוד מעצבן כאשר יש קרוב ל 30 שפות תרגום ולוקח משהו כמו 2 דקות למצוא את שפת התרגום המתאימה. דבר דומה מתבצע עבור שינוי הפסקול, אך הפעם מתווסף לנו הכיתוב של פורמט הפסקול (DTS/DD) ללא שפת הפסקול.

יש לציין כי רק במודים של Intelligent Play & General ניתן לדלג בין תרגום srt חיצוני לבין כתוביות ה pgs בקבצי m2ts לבין אי הצגת תרגום כלל.
 

קבצי mkv ושונות

קבצי mkv נתמכים בצורה יפה למדי. קיימת תמיכה בפרקים והחלפת פסי קול ותרגומים (חוץ מעברית) מתבצעת בזריזות. מה כן הפריע לי פה?
אז אומנם יש לנו תמיכה ב Resume, אך הוא לא זוכר את הפסקול וערוץ הכתוביות בו היינו אם נחזור לנקודת הצפייה האחרונה. בנוסף, אין ממש אפשרות לדעת היכן אנחנו בקובץ מבחינת נקודת זמן, אלא אם כן נעשה Pause.


תמיכה ב Resume.

תתפלאו, אך ה BD-1 לא מכיל אפשרויות לשינוי ה AR או מצבי זום שונים במהלך Playback. ניתן לשנות אומנם את ה AR דרך תפריט ה Setup, אך הוא מצומצם למדי (4:3, 16:9 ומצב Auto לא ברור). חוסר במצב Zoom ידני מהווה חסרון מסויים גדול עבורי מכיוון שאני נוטה להזיז את התמונה עבור סרטים אנמורפיים לקצה העליון של המסך, ככה אני מאחד את ה Black Bars לאחד גדול אשר נמצא בתחתית המסך והכתוביות מוצגות רק על ה Black Bar הגדול, ללא הפרעה לתמונה הנצפית מהוידאו.

מספר קבצי mkv לא נוגנו בלי שום סיבה נראית לעין, לחיצה עליהם לא עשתה שום דבר והמסך חזר לתפריט הראשי – ה BD-1 לא יכול להציג פה כתב הגנה מכיוון שמזרימי מדיה אחרים כן מנגנים אותם קבצים בדיוק. 

Trickplay

אומנם קיים כפתור Time Seek אשר אמור להקפיץ אותנו לנקודת זמן מדוייקת, אך סביר להניח כי תשתמשו בו רק פעם אחת. למה אתם שואלים? זאת מכיוון שלחיצה עליו לא מראה את נקודת הזמן ההתחלתית או את כל האורך של הקובץ, אז קשה לדעת איזה זמן בדיוק אנחנו צריכים להכניס.


Time Seek לא שימושי.

לא ניתן לבצע FR בקבצי m2ts או mkv, זוהי מגבלה שלא הייתי מצפה לראות במזרימדיה מבוסס SMP8642, אך מכיוון שה BD-1 מבוסס ארכיטקטורה ישנה, הדבר מובן. שאר מצבי ה FF (וקיימים כאלו מ x2 ועד ל x32), לא שימושיים יותר מידי מכיוון שנדמה שהקובץ רץ באותן מהירויות כאשר בוחרים x8 ומעלה. בנוסף, ההרצה עצמה מאוד קופצנית ולא אחידה.


הזמן הנוכחי לא רשום ולא ניתן לדעת כמה אנחנו מריצים.

עבור כותרי DVD, בדרך כלל אנחנו נוהגים לבצע הרבה הרצות בהתחלת הכותר. אז למרות שזה מפתה להריץ את כל הפרסומות והאזהרות, תנסו להמנע מכך מכיוון שכבר נתקלתי ביותר מידי כותרים בהם לאחר הרצה, התפריטים של כותר ה DVD היו מנוטרלים. ניגון הכותר ללא הרצה, גרם לתפריטים להתנהג בצורה תקינה.


אל תריצו כותרי DVD – אתם עלולים להתקל בתפריטים שלא מגיבים.

סיכום

סיכום

אז מה ראינו פה? יכולת פשוטה של Intelligent Play. אפשרות נוחה, אך לא אולטימטיבית, לשילוב כתוביות חיצוניות עבור כותרי Blu-ray. תמיכה בפורמטי האודיו המתקדמים והכל ארוז באריזה קטנה למדי ובמחיר נמוך יותר מ TViX 6600, אך גבוה יותר מ Popcorn Hour A-200 – שני המתחרים החזקים של ה BD-1 בנישת המזרימי מדיה עם תמיכה בתפריטי Blu-ray.

מי שטרח וקרא את כל הביקורת, יודע היטב בדיוק איזה יכולות ותכונות חסרות ל BD-1 על מנת להיות מצויין ולהאפיל על מתחריו. כולי תקווה כי יכולות ותכונות אלו יתווספו במהרה ואז אולי באמת גם אני אוכל לאפסן את כל המזרימי מדיה ולהשאיר רק אחד על הסטנד.

גרסת הקושחה עימה נבדק ה BD-1 הינה: 9.2.1.4.7.0

ה BD-1 ניתן לרכישה דרך ארמגדון במחיר של 2490 ₪.

להמשך דיון בנושא הביקורת: HDX BD-1, לחץ כאן.


7:00
  /  
4.2.2010
  
מאת: זיו רוזנפלד

1