ושמו (בישראל?) יהיה iPad

אפשר להתחיל לחזור לנשום. אירוע אפל עבר, ה iPad הושק ואפשר לחזור לשגרה. לא נרשמו התעלפויות. אבל עכשיו, רגע אחרי, ...

10:35
  /  
28.01.2010
  
מאת: אלי חבוש

 הקדמה

לפני מספר חודשים, 10.9.08, עמד העולם בציפייה דרוכה בעוד מדענים בכירים מכל רחבי העולם ניסו לשחזר בשוויץ את המפץ הגדול באמצעות מאיץ חלקיקים ענק. העולם כולו ציפה ליום הזה ברגשות מעורבים – חלקם בהתרגשות וחלקם בחשש גדול שמא הניסוי יגרום לחור שחור שיבלע את כולנו.
המועד עבר, הניסוי נגמר והנה כולנו נותרנו כאן ממשיכים בחיינו.

בחודשים ובמיוחד בשבועות האחרונים היתה תחושה דומה בעולם הטכנולוגי כשהשמועות על מחשב טאבלט מהפכני שחברת אפל עומדת להשיק הלכו וגברו מיום ליום. אמרו שהמחשב יהיה מחשב נייד מהפכני, אמרו שלאחר ה 27.1 עולם המחשבים הניידים ישתנה לבלי היכר…אז אמרו.
כולם רצו לדעת מה אפל הולכת להשיק ואפל מצידה עמדה בצד ונהנתה מהבאז שיצרה ויש אומרים שאפילו היתה מלבה מפעם לפעם את הלהבות.
אפל לא שידרה לעולם את אירוע ההשקה בוידאו וכולנו נצמדנו למחשבים, "מרפרשים" בכל שניה את עמוד האינטרנט של אותו בלוג שהבטיח להביא לנו את רגעי ההשקה בזמן אמת.
ועכשיו, לאחר שנת לילה טובה שאפשרה לנו לחשוב על הדברים, נרגענו. לא נרשמו התעלפויות בקרבנו, כולנו עדיין נושמים, עדיין חיים ואפילו ממשיכים בשגרת חיינו. האם ה iPad היה בלון מנופח מידי או שאנחנו עדיין לא מבינים את גודל הטכנולוגיה שנחתה עלינו אתמול?
לטעמי, מוקדם עדיין להחליט.

אז מה היה לנו שם?

בהשקה שהתחילה בשעה 10:00 בדיוק ונמשכה בדיוק שעה וחצי, הציגה חברת אפל אתמכשיר ה iPad. בגדול ובפישוט רב, מדובר במכשיר אייפון גדול. המחשב נראה ומתנהג כמו מכשיר אייפון. ניתן להתקין עליו את ה Apps של אייפון בשילוב מושלם ללא שינויים וללא התאמות מיוחדות.

ההשקה התמקדה ביכולת המכשיר להיות קורא ספרים אולטימטיבי תוך שהוא מציג את הספר או העיתון בצורה בה הם כתובים ללא חיתוכים או אילוצי מקום וכן האפשרות לשלב סרטונים בדף עצמו.
אפל הוציאה כבר ביום ההשקה את ה SDK למפתחים. יש לציין שהמהלך הזה הוא מהלך חיובי הן עבור הקהילה עצמה שתקבל אפליקציות רבות והן כלפי החברה עצמה שכבר מבינה שאפליקציות זה כח שיווקי רב שהופך אחר כך לכסף.
באירוע הוצגו מספר משחקים בעלי גרפיקה מושכת. לא נרשמה אצלנו התלהבות יתרה.

מפרט טכני:

 • מעבד 1GHZ מבית אפל. למי שלא יודע חברת אפל רכשה לפני זמן חברת שבבים והיה צפוי שתשתמש באחד משבביה שלה.
 • מערכת הפעלה
 •  מסך Capacitive מולטי טאץ בדומה לאייפון
 • מסך IPS בגודל 9.7 אינץ (IPS – מסך בעל בהירות גבוהה, זויות צפיה רחבות יותר, זולל יותר סוללה)
  רזולוציה 1024X768
 • זכרון פלאש בגודל 16-64GB 0בהתאם למכשיר הנרכש)
 • תקשורת WIFI 802.11n
 • Bluetooth 2.1+EDR
 • דור שלישי – 3G למכשירים מסויימים
 • סוללה: 10 שעות זמן שימוש ומעל חודש במצב המתנה (נתונים מדהימים לכל הדיעות)
 • משקל: 680 גרם
 • עובי: 1.27 ס"מ
 • אקסלומטר לזיהוי תזוזות המכשיר בדומה לאייפון
 • רמקול, מיקרופון, וחיבור 30 פין לצורך ביצוע Dock למכשיר.

 

 

מה אין לנו שם?

על פי מה שנאמר באירוע, או על פי מה שלא נאמר באירוע, ניתן להגיע למסקנות (חלקן זמניות) הנ"ל:

 • אין עברית. ברשימת התכונות והשפות הנתמכות לא מופיעה השפה עברית. קשה להאמין שזה משהו שלא ניתן יהיה להתגבר עליו בומה למה שנעשה באייפון.
 • אין ריבוי משימות (multi tasking) – חשבנו שאחד הלקחים הגדולים של אפל יהיה לשלב את תכונת ריבוי המשימות בטאבלט לפחות. כפי הנראה התכונה הזו לא הוספה והמכשיר מתנהג בדומה לאייפון.
 • יש 3G, ל DATA בלבד. טכנולוגית הדור השלישי שמוטמעת במכשיר היא עבור גלישה בלבד ללא יכולות סלולריות עבור דיבור.
 • אין יציאות עבור מכשירים תומכים (מסך למשל) ואין כניסות (מקלדת, עכבר וכו´). ייתכן והעניין נפתר באמצעות העריסה המתחברת למכשיר. לא ידוע לעת עתה.
 • אין מצלמה. לא קדמית ולא אחורית. אמנם ברור שלא נשתמש במכשיר כמצלמה, אולם היא תורגש בחסרונה כשנרצה לקיים שיחות וידאו על גבי הרשת למשל.
 • אין תמיכה בפלאש בדפדפן.

 מחיר הטאבלט מתחיל מסכום של 499$ למכשיר WIFI בלבד בעל זיכרון של 16GB. עבור 32GB תשלמו 599$ ועבור 64GB תיפרדו ממאה דולר נוספים. כך גם לגרסת ה 3G – המכשיר יעלה 629$, 729$ ו-829$ בהתאמה לגודל הזכרון.
חשוב להזכיר שבמחיר דומה ואף נמוך מכך ניתן לרכוש היום מחשבי Netbook טובים. אולם הטאבלט מגיע כדי להיכנס בנישה מסויימת שבין הנטבוקים ובין האייפון.
את המכשיר נוכל לרכוש החל מ-60 יום מהיום לדגם ה WIFI ובעוד 90 יום לדגם 3G.

 

אז איך לקבל את המכשיר החדש?

המכשיר החדש התקבל כצפוי בקהילת האינטרנט ברגשות מעורבים. יש שבירכו ויש שקיללו.
למעשה, קשה לומר כעת שהמכשיר הביא לנו משהו חדש שלא ראינו עוד. המכשיר מבוסס אייפון, מריץ אפליקציות אייפון וחסר דברים בסיסיים רבים שהיו הופכים אותו למחשב טאבלט ראוי. אבל מאידך, גם כשהאייפון יצא אמרו רבים שמכשיר שאינו בעל יכולות טכנולוגיות אמיתיות וחסר דברים רבים שלמכשירים מקבילים יש, אין מקום בזירה. והיום, אנו רואים למעשה שהאייפון שינה את הזירה עצמה כשהמדד לכך הוא שרבות החברות שמנסות לחקות את התכונות וההצלחה שלו.

בין הסיבות שהובילו להצלחת האייפון הן המסך המדהים והמהפכני, מערכת ההפעלה הנוחה והפשוטה ותמיכת האפליקציות הרבות שבאו לאחר מכן שאלמלא הן, המכשיר היה נשאר כעוד מכשיר. האייפון עדיין מאוד מוגבל טכנולוגית גם זמן רב לאחר שיצא בפעם הראשונה אולם עדיין זוכה להצלחה. אפל החליטה שסוס מנצח לא מחליפים וביססה את הטאבלט שלה בדיוק על אותה נוסחה. יש שיגידו דומה מידי.

את המכשיר לדעתי יש לקבל כמו שהוא, לא לעשות ממנו מוצר מהפכני ועדיין לא לזלזל בו. המחשב אינו מתיימר להחליף כרגע מחשבים טובים יותר שנועדו לצרכי עבודה למשל, אלא אמור להיות מרכז בידור אישי, עבור גלישה נוחה, מיילים ומשחקים מפעם לפעם.

על כן, קשה לומר כבר כעת האם ה iPad ינחל הצלחה או לא. לטעמי, בטווח הקרוב לא נראה שינוי משמעותי או הצלחה כבירה, אולם בטווח הרחוק ייתכן שבדיוק המכשיר הזה הוא שישנה את הרגלי הצרכנים כפי שעשה האייפון ובעתיד הלא רחוק נראה בתים רבים משתמשים ב Slate מוגבל, בעל מסך מדהים ופשוט להפעלה.

האם המכשיר ריגש אתכם או שאתם חושבים שחבל על הזמן שאפל השקיעו בו? כנסו וענו על הסקר ולהמשך דיון במאמר בפורום

לשרשור "דיווחים חיים" בהשקה


10:35
  /  
28.1.2010
  
מאת: אלי חבוש

1