ליהנות משני העולמות עם כרטיס הטלוויזיה VistaView Saber HB-220

כרטיס הטלוויזיה מאפשר לקלוט ולהקליט בו זמנית את שידורי ה-DTT ואת שידורי הוט ויס ונתמך באופן מלא ב-7MC. בדקנו אותו בשבילכם.

7:00
  /  
26.01.2010
  
מאת: איתי אלון

הקדמה

חברת VistaView, המפתחת מוצרי מולטימדיה הכוללים כרטיסי לכידה אנלוגיים ודיגיטליים בתצורת PCI ו-PCI-Express, נוסדה בשנת 2005 באטלנטה ג´ורג´יה, ומאז הספיקה לקבל עשרות שבחים וביקורות טובות על מוצריה מאתרים מובילים כמו CNET, ABOUT.COM, HTPCNEWS.COM ועוד.

הכרטיס שהתקבל לבדיקה הינו ה-Saber HB-220, כרטיס היברידי הכולל בתוכו 2 ערוצים לקליטה משולבת של מוצא ממיר כבלים/לוויין ושל השידורים הדיגיטליים הקרקעיים (DTT). בעזרת הכרטיס הזה ניתן לקלוט ולהקליט בו זמנית גם את ערוצי השידורים הדיגיטליים הקרקעיים וגם את מוצא הממיר הכבלים/לוויין. זה שימושי מאוד עבור הקלטות מכמה ערוצים ציבוריים במקביל (ערוצים 1, 2, 10, 33 ו-99) יחד עם אחד או שניים (אם יש לכם שני ממירים) מערוצי הכבלים/לוויין.

מה באריזה?

הכרטיס מגיע באריזת RETAIL הכוללת:

  • כרטיס טלוויזיה / רדיו בתצורת Low Profile (מגיע גם עם פאנל קצר למארזים נמוכים) המתאים לחריץ PCI-Express x1.
  • כבל עם אנטנה חיצונית פשוטה, לקליטת שידורי טלוויזיה אנלוגיים ודיגיטליים ורדיו FM.
  • מתאם Component, אודיו ו-S-Video לחיבור לכרטיס (חיבור ה-Component תומך ב-SD בלבד).
  • מתאם Composite, אודיו ו-S-Video לחיבור לכרטיס.
  • CD של דרייברים להתקנה (ל-Windows 7 64bit יש גירסה מעודכנת באתר החברה).
  • מדריך הפעלה והתקנה.

מבנה הכרטיס

הכרטיס עצמו הינו כרטיס Low Profile המיועד הן למחשבים עם מארז נמוך והן למחשבים עם מארז רגיל. הכרטיס מגיע מורכב עם Bracket המיועד למארז רגיל אך קיים באריזה גם Bracket קצר יותר למארזים נמוכי פרופיל, אותו ניתן להרכיב בקלות על ידי פתיחת שני ברגים על גבי הכרטיס. לכרטיס יש ערכת שבבים לקידוד חומרה ל-MPEG2 של NXP מסוג SAA7164E, הנמצאת בשימוש גם בכרטיס המתחרה מסוג Hauppauge HVR-2200.

כדי לחסוך מקום ולתפוס רק חריץ אחד על לוח האם, השתמש היצרן בשקעים רבי מגעים לחיבורים האנלוגיים של הכרטיס למקורות וידאו כמו ממיר, ועם הכרטיס מסופקים כבלים מיוחדים המפצלים אותם לשקעי אודיו, S-Video, Composite ו-Component. זוהי גישה נכונה יותר לדעתי מאשר הכרטיס המתחרה, Hauppauge HVR-2200, שם מסופק Bracket "צף" (ללא כרטיס) עם חיבורי המקלט השני, שתופס מקום נוסף על לוח האם.

התוכנות

דיסק ההתקנה הינו מינימליסטי ביותר וכולל דרייבר למערכות 32 ביט ו-64 ביט. כמו כן, יש בדיסק חוברת הפעלה בקובץ PDF וקבצי התקנה של Adobe Reader. עם הכרטיס לא מסופקת תוכנה לקליטת שידורים עם הכרטיס, ככל הנראה כדי לחסוך בעלויות וגם בגלל שהכרטיס מיועד בראש וראשונה לעבודה עם המדיה סנטר של מיקרוסופט המובנה בויסטה וב-Windows 7.

ההתקנה

את הכרטיס הכנסתי למחשב הסלוני, עליו מותקנת מערכת ההפעלה Windows 7 בגירסת 32 ביט. המחשב בעל מעבד AMD Phenom 2 710, לוח אם מסוג Gigabyte GA-MA78GM-S2H וכרטיס מסך ATI HD4850.

התקנת הכרטיס פשוטה מאוד ומתחלקת להתקנת החומרה והתקנת הדרייברים. התקנת החומרה כוללת כיבוי המחשב, הכנסת הכרטיס לחריץ ה PCI-Ex1 ואבטחתו ע"י בורג:

ציפיתי ש-Windows 7 תזהה את הכרטיס, אך ככל הנראה הכרטיס חדש מדי, ונאלצתי להכניס את דיסק ההתקנה בשביל להתקין את הדרייבר (לבעלי מערכת הפעלה Windows 7 64 bit יש באתר החברה דרייבר מעודכן יותר).

 

כדי לבדוק את האפשרות לקליטה משולבת של שני סוגי השידורים, חיברתי את כבל ה-Composite מהכרטיס אל ממיר ה-HOT הרגיל שלי, ובנוסף את כבל האנטנה החיצונית, על מנת לקלוט את שידורי עידן+, הלא הם שידורי ה-DTT (נקראים גם DVB-T).

 

הגדרת 7MC לעבודה עם הכרטיס בצורה אנלוגית ודיגיטלית ביחד

את המדיה סנטר של Windows 7 (ה-7MC) הגדרתי לפי המדריך להגדרת ערוצים משולבת ב-7MC.

כמו שניתן לראות, המקלטים האנלוגיים והדיגיטליים מזוהים בהצלחה ע"י המדיה סנטר, וניתן להגדיר שילוב של קליטת השידורים הדיגיטליים הקרקעיים וקליטת מוצא הממיר של HOT:

איכות הקלטה ושידור

איכות התמונה שנקלטה הייתה מצוינת ולא נראו מריחות או פיקסליזציה של התמונה.

בחירת איכות הקלטה במדיה סנטר, לא משפיעה על איכות ההקלטה ממקורות דיגיטליים, ורק על המקורות האנלוגיים חל שינוי.

בבדיקות השוואה של הכרטיס שנעשו מול הכרטיס Hauppauge HVR-2200, כרטיס מתחרה בעל תכונות דומות ואותו צ´יפסט, התקבלה איכות תמונה די דומה, עם יתרון קטן בכרטיס של Hauppauge. ניתן לראות כאן השוואה של 2 פריימים מהקלטות שבוצעו באמצעות חיבור S-Video מממיר HD של הוט:

הקלטה מ-VistaView Saber HB-220

 הקלטה מ-Hauppauge HVR-2200

 

הקלטה מ-VistaView Saber HB-220

הקלטה מ-Hauppauge HVR-2200

סיכום ומסקנות

נכון לכתיבת שורות אלה, בגלל מגבלות תוכנה של המדיה סנטר ולא מגבלות חומרה של הכרטיס, לא הצלחתי להגיע למצב בו אני מקליט משלושה ערוצים שונים בו זמנית, כך שאנצל את העובדה שבתדר אחד משודרים 5 ערוצים ואז אוכל להקליט שני ערוצים דיגיטליים או יותר וגם ערוץ אחד אנלוגי (מיציאת ה-Composite של הממיר). אם אני מקליט ערוצים דיגיטליים 10 ו-11, אין לי אפשרות לעבור לערוץ אחר, אפילו אם הוא נמצא בממיר האנלוגי (ערוץ שלא מכוסה בעידן +). כמו כן, אם אני מקליט ערוץ דיגיטלי ואחד אנלוגי (למשל 10 ו-24), אין לי אפשרות לצפות בדיגיטלי אחר (למשל 11 או 22).

עם התוכנה Media Portal, לא הייתה לי שום בעייה להקליט/לצפות ב-5 הערוצים הדיגיטליים בו זמנית עם ערוץ אחד מיציאת ה-Composite של הממיר.

יש לציין את ה-Bundle המינימליסטי שבא עם הכרטיס, שלא כולל ערכת אינפרה אדום (שלט + עינית + IR Blaster), אולם הדבר נעשה ככל הנראה כדי לחסוך בעלויות. את ערכת האינפרה האדום ניתן לרכוש בנפרד בארץ בכ-150 ש"ח או באיביי בכ-$15.

הכרטיס מהווה אופציה איכותית וראויה בהחלט למדיה סנטר ביתי, 4 מקלטים (2 אנלוגיים ו-2 דיגיטליים, בו זמנית ניתן להפעיל 2) בכרטיס אחד מהווים יתרון חשוב מאוד – האפשרות להקליט ערוץ אחד בזמן צפייה בערוץ אחר. כמו כן, הוא מתומחר זול יותר מאשר כרטיסים מתחרים בעלי אותן תכונות.

יתרון חשוב של הכרטיס הינו קידוד הוידאו האנלוגי למידע דיגיטלי ואז MPEG-2 בעיבוד חומרה, לכן לא נוצר עומס על המעבד בעת הפעלת וידאו, כמו כן פעולות צפייה / החלפת ערוצים / קליטה והקלטה מ-2 ערוצים בו זמנית עבדו בצורה חלקה.

נוסף על יתרון זה, הכרטיס נכנס לחריץ PCI-Ex1 ונתן לי אפשרות להרכיב אותו על הלוח שלי בו יש כרטיס מסך עב-כרס המכסה את שאר חריצי ההרחבה ורק חריץ ה PCI-Ex1 נמצא פנוי מימין לכרטיס המסך.

מחיר המוצר באירופה: 109 יורו.

לתגובות ושאלות על הביקורת בנושא כרטיס טלוויזיה VistaView Saber HB-220, לחצו כאן.

Special thanks to VistaView who supplied us with the sample unit we used for this review.

7:00
  /  
26.1.2010
  
מאת: איתי אלון

1