נוקיה N97: חוויה אישית

הנוקיה N97 הוא לא מכשיר חדש בשוק ולמעשה יצאו מכשירים רבים אחריו, אולם הוא מכשיר שונה לחברה הפינית שתלתה בו ...

7:00
  /  
22.01.2010
  
מאת: אריה אושורוב

 

היסטוריה

לפני שנה בקרוב, חברת הטלפוניה הגדולה בעולם כיום, נוקיה, הכריזה על מכשיר חדש שיהיה, לטעמה, המתקדם בעולם, הם קראו לו N97. זה נעשה אחרי שהחברה הבינה שאחרי הרבה מאוד שנים של שליטה בשוק המכשירים הסלולאריים בעולם ולמרות שבארסנל שלהם יש מבחר אין סופי של מכשירים מכל סוג ומכל צורה, עדיין הבסיס, מרגיש לרוב האנשים אותו הדבר. כלומר הבידול בין המכשירים שלהם הוא לא גדול ומורגש מספיק, אבל חשוב לא פחות, הם רצו מוצר דגל שיעמוד בקידמת הטכנולוגיה. אני מניח, שלכולנו די ברור מה הניע את נוקיה להשיק מכשיר כל כך שאפתני שעל הנייר ידע לעשות כמעט הכול. למי ששכח, אני רק אגלה שהסיבה לכך היא חברה "קטנה" בשם אפל שהשיקה כבר בקיץ 2007 מכשיר שנקרא איפון, שלטוב ולרע ביצע את המהפכה הגדולה בתחום הסמרטפונים בעולם. בגלל המלחמה האכזרית בתחום זה ובגלל יציאת הדור החדש של האיפון בדיוק באותה התקופה (3Gs). ההשקה של ה N97 התרחשה בלחץ, בחודש יוני האחרון (שנתיים שלמות אחרי יציאת האיפון הראשון לשוק). כמו שאולי ניחשתם, הלחץ הזה להוציא את המכשיר לשוק במהירות יצר בעיה. המוצר לא היה בשל מספיק. הלקוחות הראשונים של המכשיר יצאו מאוד מתוסכלים ומאוד מאוכזבים מכמות התקלות וחוסר החוויה שהחברה הפינית הבטיחה ולא סיפקה להם. כיום, חצי שנה אחרי, ה N97 כבר קיבל לא מעט עדכוני קושחה ותוכנה, אפשר להגיד שהמכשיר יציב ומספק את החוויה לבעליו, אך עדיין השאלה הנותרת היא, האם זה מספיק על מנת לקרוא תיגר על המכשירים המובילים בשוק? (אלה שכבר הושקו, אלה שצריכים לצאת בזמן הקרוב ואלה שיצאו לפני שבוע אחד)

 

קדימון:

אני מסתובב עם מכשיר N97 (ברשת אורנג´) מזה מספר חודשים וכטיפוס חובב טכנולוגיות, אני יכול לומר "שלמדתי" את מכשיר הזה טוב. אני חושב שאני מבין, למה כיוון המשורר. אני אספר לכם על החוויה שלי בשימוש המכשיר הזה, אבל אני אקדים ואומר שלא יהיה פה מנצח או מפסיד, זה לא שחור או לבן. החוויה שלי לא תהיה זהה לזאת של כל אחד ואחת מכם. דברים זניחים בעיני יכולים להיות משמעותיים בעיני האחר ולכן אני לא מתיימר להגיד שהביקורת שלי היא מבחן אובייקטיבי משקף על ה N97, כי היא לא.
אגב, יש עשרות ביקורות על המכשיר הזה ודי מדהים בעיני הוא, שרוב המבקרים דווקא כן מתארים בצורה די נכונה את תכונות "ואופי" המכשיר. בדרך כלל אפילו סעיפי הבעד ונגד הם די קרובים למציאות בין הביקורות השונות, אבל הבעיה שלי היא, עם המסקנות והשורות התחתונות של רוב הביקורות האלה. הן כל כך סובייקטיביות ומכוונות (לטוב ולרע) שבד"כ גורמות לנו, הקורא שלא מכיר את המכשיר, להאמין ולקבל את המסקנות האלה בצורה די עיוורת למרות שהם באופן ברור לא קשורות לביקורת עצמה.

אז מה אין לנו ב N97

בד"כ, קודם מפרטים ומדגישים בעיקר את התכונות שיש למכשיר הסלולארי, אבל את זה כבר כולם עשו הרבה לפני. לN97  על הנייר יש כמעט הכול, והבידול שלו (לטוב ולרע) הוא לא במה שיש לו אלא במה שאין:

 • ממשק משתמש "רגיל" – זה לא האנדרויד וזה גם לא האייפון אלא הסימיבאן הישן והמוכר לכולנו מרוב מכשירי הנוקיה שלכולנו יש והיו. המכשיר בעל מסך מגע, הממשק הזה הוא לא הכי יפה, מודרני או אינטואיטיבי מול המתחרים. עדיין, הממשק עושה את העבודה שלשמה הוא נוצר, אבל לא יותר מזה. למרות החששות, אין בעיה לפתוח אפליציות בצורה מהירה, להתקשר, לקרוא SMS-ים, לצלם, לשנות הגדרות וכו. אבל, שוב, החוויה היא טובה, לא יותר (אגב, חוויה, זאת מילה סובייקטיבית שתפגשו הרבה בכתבה הזאת).
 • יכולת מולטי-טאץ´ ומסך מגע – אין מולטי-טאץ´ ומסך המגע הוא פחות חוויתי מזה של האיפון (ל N97 אין מסך קיבולי). בגירסת הקושחה החדשה של ה N97 יש התקדמות עצומה בעיקר בהוספת גלילה קינטית ותגובה אינטואיטיבית למגע המשתמש, אבל בואו נוריד את זה כבר עכשיו מסדר היום, זאת לא חוויית האיפון.
 • מעבד המכשיר די חלש (מעבד ARM 11 במהירות של 434MHz) וגם כמות הזיכרון הפנימי שלו, שאחראי להרצת תוכניות ושמירת קבצי מערכת (ומספר תוכנות שחייבות לשבת בזיכרון זה) הוא נמוך יחסית (128MB). אני רק אציין שמהירות המכשיר היא עדיין טובה מאוד, אבל שוב, זה פחות טובה מזה של האיפון (מעבד 600MHz) ובטח מזה של המפלצת החדשה מבית גוגל, ה Nexus One או מה- HTC HD2(עם מעבדי 1GHz)
 • סקסיות המכשיר – למרות שנוקייה דיברו לא מעט על מוצר הדגל שלהם לפני ההשקה שלו, עדיין לא היה וכבר לא יהיה ל N97סקס אפיל כמו שיש לחלק מהסמרטפונים המתחרים. גם המראה של ה N97 הוא די סטנדרטי (מגיע בצבע לבן או שחור חלקי) ומעטים מאיתנו יצליחו לזהות את סוג ודגם המכשיר ברגע שיראו אותו מונח במרכז שולחן הדיונים בתחילת פגישה עסקית כלשהי. אגב, אני ממש לא מזלזל באלמנט סמל הסטאטוס שהרבה מחפשים במכשיר שלהם. בינינו, רובנו כן רוצים שאנשים יסיטו מבט לעבר המכשיר שלנו בפליאה וישאלו שאלות כגון: "תראה-תראה לי?" "איך המכשיר?" "כמה עלה לך?" "יאו איזה יופי?"
  דווקא, ברגע שהמקלדת שלו נשלפת החוצה המצב משתנה. באותו רגע הוא הופך להיות מוקד עניין די מרכזי לסובבים! הבעייה היא שרוב הזמן המקלדת שלו נשארת מוחבאת מפאת חוסר נוחות להשאיר אותה פתוחה ברגע שסיימנו להקליד עליה

אז בכל זאת מה יש לנו ב N97

על הנייר ה-spec שלו מאוד מרשים ולבטח הוא נמצא בחזית הטכנולוגיה אל מול המתחרים שלו. היכן שהוא בדרך נוצר מצב שכולם בעיקר מבליטים רק את התכונות השליליות של המכשיר ולא מציינים את התכונות הטובות שלו. הנה התכונות העיקריות שלו:  

 • מצלמה 5M איכותית (עם עדשת Carl Zeiss) בעלת פלאש LED כפול
 • תמיכה בצילום וידאו באיכות VGA, 30FPS
 • מקלדת QWERTY מלאה
 • מסך מגע 3.5 אינץ´ מסוג Resistive, רזולוציה של 640×360
 • 32 ג´יגה זיכרון חיצוני
 • 128 מגה זיכרון פנימי
 • GPS
 • Wi-Fi
 • בלוטות´ עם תמיכה בסטריאו
 • מצפן דיגיטלי (למרות שחלק חושבים שהיכולת הזאת במכשירים היא רק גימיק, לא כך הדבר)
 • חיישן תנועה
 • יציאת טלוויזיה
 • רדיו FM תמיכה RDS
 • משדר FM
 • זמן סוללה סביר (ביחס למתחרים)
 • סוללה נשלפת
 • נגן מוסיקה מצוין
 • יכולת וחווית גלישה טובים מאוד (תמיכה ב-Flash)
 • מגוון עצום של תוכנות שלישי מבוססי סימביאן (זה לא App Store אבל עדיין מרשים מאוד)
 • תמיכה לא רעה בעברית
 • תמיכה סבירה בהרצת משימות במקביל
 • מערכת הפעלה סימיבאן Series 60 rel. 5

 

חווית משתמש שלי

את משתמשי מכשירי הסמרטפון, הייתי בגסות, מחלק ל 4:

 1. אלה שלומדים טוב-טוב את המכשיר החדש שלהם, הם מתקינים כמעט הכול, משחקים איתו ויורדים עד להכרות רמת "הביטים" שלו! בסופו של יום, משתמשים אלה גם מנצלים את רוב יכולות המכשיר.
 2. המשתמשים שלומדים ומכירים את המכשיר כמו אלה בסעיף הראשון, אבל בסופו של יום למרות שהם מכירים את כל הפינות, הם משתמשים רק בחלק מיכולות המכשיר כי פשוט אין להם צורך ביותר.
 3. אלה שבצורה כזאת או אחרת השיגו את המכשיר, אבל בינם לבין הטכנולוגיה, המרחק הוא עצום. הם לא "מבינים" את המכשיר, ולכן משתמשים אלה, בד"כ מתאכזבים מה N97 בגלל חוסר היכולת שלהם לנצל אותו (לא מזמן פגשתי חבר שרכש את המכשיר הזה אבל לא היה לו מושג מה המכשיר הזה יודע לעשות. האבסורד היה שהוא אפילו לא התחבר לחבילת גלישה דור שלישי כשלהי, שלא לדבר על חיבור דרך רשת Wi-Fi!!)
 4. אלה שלומדים ומכירים טוב-טוב לעובי הקורה את המכשיר, אבל למרבה הצער, הוא לא מספק אותם, מכיוון שחווית המשתמש לא טובה להם מספיק או מהסיבה שחסרים לו תכונות מנדטוריות בשבילם (מולטי-טאץ´, סמל סטאטוס וכו)

אם אתם שייכים לאסכולה השלישית ויש באפשרותכם לקבל את המכשיר הזה אפילו בחינם, אני ממליץ לכם לוותר עליו וללכת על משהו אחר. אני, אגב, כנראה ממוקם בין קבוצה 1 ל 2. אני מכיר טוב מאוד את המכשיר. התקנתי לא מעט תוכנות בו (ראו שרשור שנפתח על מכשיר זה: http://www.hometheater.co.il/vt94617 ). בחנתי גם לא מעט יכולות והתלהבתי לא מעט פעמים מהדברים שניתן לעשות איתו (כגון תוכנת RDP מדהימה), אבל כעבור מספר חודשי שימוש, לחיי היום יום שלי, אני לא צריך, ולכן לא משתמש בכל היכולות.

כמו שנרשם, הדבר החשוב בעיני במכשירי הסמרטפון הוא חוויית המשתמש ועם ה N97 אני מוכרח להגיד שהופתעתי לטובה. זה מתחיל מהיכולת הטובה לגלוש באתרים דרך דפדפני ה Opera Mini , Opera Mobile והדפדפן הפנימי של המכשיר שתומך בהצגת Flash ויכולות נוספות כגון העלאת תמונות לפורום שלנו (מה שרוב המתחרים לא מסוגלים לעשות). אני מחובר באופן קבוע לסקייפ דרך שימוש בתוכנה "היהודית" המעולה, פרינג. אני, כמובן, מחובר באופן קבוע גם לפייסבוק דרך הקליינט מעולה שמגיע עם המכשיר. אני עובד כל הזמן עם היכולת לקרוא ולכתוב בצורה נוחה מאוד מיילים חיצוניים ופנים ארגוניים (עם התמיכה הטובה מאוד ב HTML), כמובן שהמקלדת כאן משחקת תפקיד מרכזי. לצורך ניווטים (רכב ואופניים) אני משתמש ביכולות ה GPS בשימוש התוכנות: OrangeGPS, GoogleEarth, Waze. מצלמת המכשיר נמצאת בשימוש כמעט יום-יומי אצלי וללא ספק מדובר באחת  המצלמות האיכותיות שיש למכשיר סלולארי. בזמן נסיעה, אני נהנה להשתמש ביכולות השידור של המכשיר ואת רוב זמני בנסיעות אני מעביר בהאזנה דרך רדיו הרכב לפודקאסטים ולמוזיקה איכותית שהמכשיר משדר מה playlist שלי. יש לי גם תוכנת קליינט טובה מאוד המותקנת על המכשיר, איתה אני מתחבר למצלמת אבטחה (PTZ IP) בביתי, רק כדי לראות האם שואב האבק, הרומבה שלי, חזר לתחנת הבסיס שלו או שהוא שוב ניתקע על שפת המדרגה. לעיתים גם, כשאין ברירה, אני מתחבר דרך תוכנת קליינט RDP למחשב בבית כדי לבצע משימות חשובות מרחוק. בנוסף, כמו רובנו, אני מוריד למכשיר מסמכי PDF ו-וורד וקורא אותם בזמן שאין לי גישה למחשב. בחו"ל רוב החיבוריות לעולם החיצון נעשית, כמו ברוב מכשירי הסמרטפון, דרך רשתות Wi-Fi מזדמנות.

ברור שישנם לא מעט מכשירים המסוגלים לבצע חלק מהמשימות שתיארתי כאן ומסוגלים לבצע משימות אחרות שייתכן שה N97 לא מסוגל לעשות. לכן לחווית המשתמש, לטעמי, יש משקל חשוב מאוד בבחירת המכשיר.

אני אישית מאוד מרוצה ממכשיר ה N97 בגלל שהוא כן מספק לי חווית משתמש טובה ובגלל שהוא מסוגל לעשות כמעט כל מה שאני צריך מסמרטפון בצורה יפה, פשוטה ומהירה. לדעתי, בקרב אוכלוסיית חובבי הג´אדגטים ל N97 יצא שם רע בגלל מגוון סיבות שונות ומשונות, אבל אני באופן חד משמעי יכול לרשום שהשם הרע שיצא לו פשוט לא מוצדק.

 

סיכום

אני לא ארשום פה את הבעד ונגד שלי ואני לא אתן כאן ציון למכשיר, מכיוון שלציון זה, לדעתי, לא יהיה ייחוס לשום דבר אחר. אני אתן בקטנה את דעתי לגבי המיקום שלו ביחס למתחרה המרכזי שלו בארצנו הקטנה:
ראשית, אני אתחיל וארשום שצריך לזכור שה N97 הוא זול בצורה משמעותית אל המתחרה העיקרי שלו, האייפון (לעיתים הוא עולה פחות מחצי מחיר מחבילות האייפון ברשתות הסלולאריות). שנית, יתרון מרכזי נוסף חשוב שיש לו על המתחרה הוא המקלדת! אני "כחובב הקלדות מדופלם", תכונה זאת חשובה לי יותר מיכולת מולטי-טאץ´ או ממשק יפה. תכונה נוספת שחשובה לי מאוד היא איכות המצלמה ויכולות הוידיאו. בעצלנותי, המכשיר הסלולארי הפך להיות לי גם המצלמה הדיגיטלית הראשית ואת רוב התמונות שלי אני עושה בעזרתו. כנ"ל לגבי הוידיאו. ל N97 יש מצלמה מאוד איכותית (ביחס למכשיר סלולארי) והתמונות שלו טובות ומספקות אותי מאוד (יש לו עדשה מאוד איכותית). איכות הוידיאו שלו בעיני, מפתיעה עוד יותר. למעט צילומי חושך שנותנים תוצאה בינונית מינוס-מינוס ויכולות זום שאין למכשיר הזה, המצלמה שלו היא מעולה בעיני בקרב מכשירי סלולאר, לבטח יותר משל המתחרה המרכזי.
המקבילה של ה APP Store ב N97 נקרא Ovi Store ולמרות שמיום ליום מתווספים עוד ועוד תוכנות ל N97, זה עדיין לא מתקרב למגוון העצום שיש לאיפון.
כנ"ל לגבי מסך המגע ומערכת ההפעלה של המכשיר. הם טובים מאוד אבל גם כאן האייפון מנצח.

שורה תחתונה
ברור שה N97 כבר לא יתפוס בצורה משמעותית את השוק העולמי, בטח אחרי שגוגל הורידו עכשיו את הכפפות עם השקת המכשיר החדש שלהם, ה Nexus One (שעל פניו ייתכן שהוא-הוא היורש האמיתי של האיפון). ברור, גם שקהילת חובבי הג´אדגטים לא יבחרו במכשיר הזה (ואם כבר יבחרו נוקיה אז הם ירכשו את הבן דוד החורג שלו, ה N900). אבל לאדם הישראלי הממוצע, המחפש מכשיר סמרטפון איכותי, שנותן כיום תמורה טובה מאוד לכסף (ברכישה אצל חברות הסלולאר בארץ) ביחס ליכולות והחוויה שמתקבלות בשימוש המכשיר הזה, ובמידה והם לא הסתנוורו לגמרי מטירוף האיפון, ה N97 הוא אופציה מצוינת בשבילם. לבטח, אם מקלדת מלאה זאת תכונה חשובה אצלם במכשיר.

הערה  קטנה
במאמר זה נקודת הייחוס שלי הוא האיפון 3Gs. זה נעשה על מנת לא להתבדר יותר מידי במאמר וגם כמובן בגלל השליטה שיש למכשיר הזה בשוק העולמי (וגם מהסיבה שאני לא בחנתי ומכיר לעומק חלק מהמכשירים הללו). כמובן, שישנם מכשירים רבים אחרים נוספים שמתחרים מול ה N97 ומול האיפון על משבצת סמרטפון בארץ (ובעולם). מכשירים כגון הסמסונג גלקסי, מוטורולה דרויד, HTC Magic, N900 ,HTC HD2 Nokia, Nexus One החדיש (אגב, ה HD2 כמעט זה בתכונות שלו ל One Nexus למעט זה שהוא מריץ את מערכת ההפעלה של מיקרוסופט).
את ההשוואות למכשירים האלה אני משאיר לאחרים (למעט אולי ה Nexus One שאותי אישית מאוד-מאוד מסקרן בגלל היותו משהו הרבה מעבר "לסתם" עוד מכשיר סמרטפון משוכלל!)

 

Nokia N97 Demo Video:


 
להמשך דיון בנושא הכתבה, לחץ כאן.

7:00
  /  
22.1.2010
  
מאת: אריה אושורוב

1