מקרן Epson EH-TW5500

חיכינו חיכינו ועוד קצת חיכינו, אבל סוף סוף הציפייה נגמרה וה- Epson EH-TW5500 בידינו, אך האם הוא עומד בציפיות להיות ...

7:00
  /  
21.01.2010
  
מאת: יניב דיין

הקדמה

גם השנה, כמו בכל השנים הקודמות, יצאה חברת אפסון בסדרה חדשה של מקרני קולנוע ביתי, החל מה-EH-TW2900, שהוא מקרן כניסה לעולם ה-FHD, דרך ה-EH-TW3500 וה-EH-TW4400, שני מקרני ביניים ולבסוף ספינת הדגל – ה-EH-TW5500. השיפורים העיקריים שהוכנסו השנה הם שיפור הקונטרסט שקפץ למספר המדהים של 1:200,000, שיפור במנגנון ה-FI שדי קרטע בדור הקודם ולבסוף הכנסת תכונת ה-Super Resolution. במאמר זה נעבור על מבנה המקרן ותכונותיו, תהליך הכיול שביצענו, ההשוואה ל-5000 (השוואה שבוצעה ב-Shootout), ולבסוף המסקנה: האם נמצא יורש ל-5000?

תכונות המקרן

מערכת הקרנה: 3 פאנלים מסוג LCD בטכנולוגיית ה-Deep Black של אפסון וברזולוציה טבעית של 1920X108 ונורה מסוג E-TORL בעוצמה של 200W.

עוצמת תאורה: 1600 אנסי לומנס
קונטרסט: 1:200,000
חיבורים: 2 כניסות HDMI בתקן 1.3, כניסת קומפוננט, כניסת VGA למחשב, כניסת S-Video, כניסת קומפוזיט, טריגר 12 וולט, כניסת RS-232.
עדשה: זום/פוקוס ידנית, הכוללת יכולת תזוזה בציר האופקי והאנכי באופן ידני. מאפשרת הקרנת תמונה ממרחק 1.9-6.0 מטר תמונה בגדלים 76-508 ס"מ (אלכסון)
מידות: אורך 45 ס"מ X גובה 14 ס"מ X עומק 39 ס"מ
משקל: 7.3 ק"ג
חיי נורה: 4000 שעות

מבנה המקרן

המקרן מגיע באריזה מלבנית מעוגלת בקצוות וצבעו שחור בגימור מט, להבדיל מה-5000 שמגיע בגימור שחור פיאנו. זהו לא מארז מרשים כמו ה-JVC, אך הוא לא משעמם ומיושן כמו הפנסוניק.

בחזיתו של המקרן מצד ימין נמצאת העדשה. תפעול הזום והפוקוס כאן הוא ידני. מצד ימין לעדשה (בתחתית) נמצא אחד מחיישני האינפרא לשלט. משמאלה של העדשה נמצאים פתחי שחרור האוויר החם.

בחלקו העליון של המקרן נמצאות חוגות הזזת העדשה בכיוונים האופקי והאנכי, שתי נוריות חיווי למצב המקרן, לחיץ ההפעלה ולחיץ בחירת מקור. דלת הנורה גם היא נמצאת בחלקו העליון של המקרן ובנוסף בקצה נמצא חיישן אינפרא נוסף לשלט.

מצידו הימני נמצא את פאנל השליטה, המאפשר גישה לכל הפעולות ללא צורך בשלט. בפאנל נמצאים 4 לחיצי כיוון שמרכזם לחיץ אישור, לחיץ תפריט ולחיץ ביטול.

בחלקו האחורי של המקרן, נמצא פאנל החיבורים (סטנדרטי לחלוטין, ולא עשיר כמו הפנסוניק 4000) ופתח כניסת אוויר לקירור המקרן. המקרן מגיע עם אלמנט פלסטי לכיסוי הכבלים שמסתיר אותם לגמרי, אבל מוסיף לאורכו כ-10 ס"מ.

השלט

שלט בצבע שחור, כמובן שמואר ע" לחיצת כפתור, מכיל לחיצים ישירים לכל כניסות הוידיאו במקרן, לחיצי חצים ואישור, ומספר לחצני קיצור למצבי תמונה וכיולים שונים של המקרן. השלט מרגיש נוח ביד.

ההבדלים בין מקרן זה לקודמו ה-ET-TW5000

חיצונית שני המקרנים זהים לגמרי למעט צבע המארז שכרגע הוא שחור מאט. ההבדלים המרכזי הוא שיפור הקונטרסט מ-1:75,000 ל-1:200,000. השיפור נעשה ע"י החלפה ושיפור במנגנון הצמצם האוטומטי. השיפור לא רק שיפר משמעותית את הקונטרסט, אלא גם פתר לחלוטין את בעיית הרעש מהצמצם בחלק מהמקרנים בדור הקודם.

כאמור, יש שיפור במנגנון עיבוד התמונה וה-FI. כזכור, בדור הקודם התמונה קרטעה בסצנות קשות, דבר ששופר ותוקן בדור הנוכחי. להבדיל מהדגם האמריקאי שם נוסף שלב נוסף למנגנון, בדגם זה עדיין יש שלושה שלבים. בנוסף, תכונת ה Split שקיימת בדגם האמריקאי, חסרה בדגם זה וחבל.

תכונת ה-Super Resolution היא תכונה חדשה שקיימת רק ב-5500. מדובר באלגוריתם חדש לשיפור חדות התמונה, שהוא מוצלח במיוחד בתכני SD.

תפריטים כיולים ומדידות

לאפסון תפריטים נוחים ומפורטים מאוד, וקל למצוא את מה שמחפשים. מכיוון שהמקרן הוא ISF Certified, תוכלו למצוא את כל הכיולים המתקדמים כדי להביא אותו למצב כיול מושלם.

ישנם מספר עזרים בתפריט לכיול כמו גרף הגמא, יכולת הקפאת התמונה ואז כיול הגמא ולבסוף גם מספר Test Patterns. למקרן עשרה זיכרונות למצבי כיול.

כמו תמיד לפני ביצוע Shootout, הבאנו את מומחה הכיול, מר עפר לאור, לביצוע כיול אופטימלי לשני המסכים. לצורך כיול המקרן השתמשנו בציוד הבא:

 • ACCUPEL3000 Signal Generator.
 • ספקטרומטר של Gretag McBeth.
 • Test Patterns מקודדים ב MPEG-2 שרצו מתוך TVIX 6500.

הבסיס לכיול שלנו היה מצב Cinema Night. כיילנו בהירות, קונטרסט, רווית צבעים, גוונים וחדות.

במדידות שערכנו קיבלנו מה-5500 קונטרסט של 1:1461
ה-5000 שעבר כיול זהה, נתן נתון של 1:622. עוצמת האור שקיבלנו מה-5500 היה 280CD למטר מרובע.

Out of the box המקרן היה במצב סביר יחסית ולא נאלצנו לבצע שינויים משמעותיים.
גרף ה-CIE סביר למדי, אך מרחיב באופן משמעותי את טווח הירוק (מה שנהוג לעשות כש-XVYCC דלוק) גם כשלא ביקשנו זאת…

כפי שניתן לראות, צריך לעשות מעט מאוד תיקונים בכדי להגיע ליעדים של 100% בכל הצבעים. המקרן מגיע קרוב מאוד ל-D65, אם כי מעט משחקים יכולים בהחלט לשפר את המצב אפילו יותר.

 

 

כאמור, מעט מאוד עבודה היה צריך לעשות בשני המקרנים, אך בהחלט ניתן לראות הבדלים בינהם (תוכלו לראות זאת בתמונות בפרק הבא), וזאת בשל העובדה שבשל קוצר הזמן רק ניסינו להביא כל מקרן למקסימום יכולות שלו ולאו דווקא למצב שבו התמונות זהות לחלוטין בעוצמתן ובטמפ´ הצבע שלהן. מהתרשמותנו, ניתן היה להגיע לתמונה דומה מאוד על ידי משחקים קלים בפרמטרים.

בדיקה, סיכום וציונים

הבדיקה

הבדיקה נעשתה בשני חלקים, שבראשון עשינו ערב Shootout בין ה-5000 ל-5500. התמונות בחלק זה מחולקות ל-2 (בחלקם החלוקה מדהימה): החלק השמאלי שייך ל-5500 והימני שייך ל-5000.

המסך עליו ביצענו את Shootout הוא של חברת Da-Lite, מסך High Power בגודל של 96 אינץ´ ובעל Gain של 2.3. מסכים כאלו נועדו לצפייה קרובה ככל שניתן לנקודת ההקרנה. מסך כזה מדגיש את יכולותיו של המקרן (אך במקרים מסוימים, יכול להבליט את חסרונותיו).

החלק השני של הבדיקה נעשה גם כן על מסך של Da-Lite אך הפעם מסך בעל Gain של 1.1 בגודל של כמאה אינץ.

התחלנו את הבדיקה בסרט Sin City, סרט כהה לכל הדעות. ניתן היה להבחין שהתמונה ב-5500 היא יותר כהה. עצרנו כדי לבדוק שלא חסרים פרטים בתמונה ובבחינה מדוקדקת ראינו שלא. חייבים לציין, לא היה חסר שום פרט גם ב-5000, פשוט התמונה של ה-5500 יותר כהה, מה שעושה אותה לדעתי יותר מוצלחת. קצת קשה להבחין בתמונות שצילמנו אבל התמונה ב-5000 הייתה גם מעט ירקרקה, אבל זה דבר שניתן לטיפול בכיול ארוך יותר שלא היה לנו זמן לבצע.


תמונה זו משולבת (על ידי חסימת אור), חציה השמאלי -5500 וחציה ה-5000

עברנו לסרט Cars כדי לבדוק את ה-FI, בדקנו את סצנת המרוץ בתחילת הסרט וההבדל בין המקרנים היה ממש ניכר. יכולנו לראות איך ה-5500 מחליק בצורה מרשימה את הסצנה, פשוט ללא שום ארטיפקטים, ובצד הימני של התמונה ראינו מריחות (כאילו איזורים שלמים בתמונה הפכו נוזלים), קפיצות ועד כהנה וכהנה בעיות.

בסרט זה למשל, בכדי לצפות בו כראוי ב-5000, אין שום מנוס פשוט מכיבוי של מנגנון ה-FI לחלוטין. ב-5500 היה ניתן לקבל תמונה מצויינת גם כאשר הוא היה דלוק במצב גבוה בהרבה.

עברנו לסצינת קרב ממלחמת הכוכבים, סצינה מצוינת גם לבדיקת הקונטרסט והצמצם וגם לבדיקת ה-FI. שוב, ה-5500 לקח את הבדיקה בקלות, בתמונה מרשימה, חלקה מאוד (עפר לראשונה הודה, שזה מנגנון FI שהוא יכול בקלות לחיות איתו!!).

ה-5000 לעומת זאת, מרח חלק ממעברי התמונה (צל שעבר על פניו של אובי וואן כאילו עיוות את פניו לשבריר שניה) וכן מדי פעם היו גמגומים קלים בתנועה.

פרט חשוב נוסף: הצמצם של ה-5500 שקט בצורה מופלאה, פשוט לא שומעים אותו וגם המאוורר שלו מאוד חרישי. לעומתו, ה-5000 נשמע כמו דיסק קשיח בסוף חייו. מצחיק לומר שההבדלים משמעותיים כאשר משווים את המקרנים. כלל לא בטוח שהיינו שמים לב לתופעות הללו בקיצוניות הזו אלמלא ה-5500 פשוט התגבר עליהן ללא מאמץ…

המשכנו לסרט נארניה. כאן שני המקרנים נתנו תמונות יפיפיות בסצנת השלג ושערו של הילד על רקע הלבן היה מפורט מאוד. למעשה, הסצנה הייתה כל כך מפורטת עד שניתן היה לראות את הנקודה בה התפאורה נגמרת ויש שם וילון צבוע עם הרקע… שני המקרנים עשו עבודה מצוינת במערה אליה ברחו הילדים. למעשה, כל המקרנים בדור הנוכחי כבר לא מתרגשים מסצנות של אור וצל, וההבדלים ביניהם זניחים.

בהמשך בדקתי לבד גם את הקרבות בסרט, וגם כאן התפעלתי עד כמה ה-FI עושה עבודה מרשימה. הריאליסטיות של הסצנה הייתה פשוט נהדרת.

סיימנו את הבדיקה בסרט האלמנט החמישי. גווני העור והפירוט על פניהם של המדענים היו טבעיים ומרשימים, והפרטים על מדי השומרים ועל קירות המערה היו מפורטים. גם כאן ניתן היה לראות שה-5500 יורד מעט יותר לשחור מקודמו. כשלילו נמצאת על סף התעלה וכל תעבורת העיר עפה מסביבה, זו הייתה הזדמנות נוספת לבדוק את ה-FI. מדובר בסצנה באמת קשה, בה שוב כשל ה-5000 שהראה קפיצות בתמונה לעומת ה-5500 שפשוט החליק אותה לגמרי.

בדיסק ההדגמה של פיוניר, ניסיתי שוב בלי הצלחה להתעלל בצמצם הדינאמי. הוא נשאר שקט וביצע את המעברים במהירות בלי שניתן היה להבחין בהם. הקונטרסטיות בין הלבן לשחור הייתה מרשימה מאוד.

עברתי לסרט רטטוי, לסצנה בה הוא מגלה את האמת על בני האדם. סצנת גשם חשוכה ברחובות פאריס בה צד אחד מואר ע"י פנס רחוב בהיר והשני חשוך. שום פרט לא היה חסר, התמונה פשוט נפלאה.

גם בסרט Wall E, כשהוא בורח מחללית המילוט בעזרת מטף כיבוי, המקרן ירד לשחור בצורה מרשימה. כל נצנוץ של כוכב נראה. הצבע הלבן של רסיסי המטף, כמו כן צבעה של איב – היו בוהקים ולבנים (וזאת למרות שהצמצם כמעט סגור לגמרי בסצנה כזו).

עברתי לבדוק כמה סצנות בהירות והתחלתי בסרט המצוין למקרנים (אבל משעמם לאללה) Speed Racer. הצבעים לכל אורך הסצנות היו מדהימים. יש המון אפקט של וואו בסרט. השילוב עם ה-FI המוצלח יצר חוויה די כיפית לצפייה.

בסרט Bee Movie, בסצינה שבה הדבורים עפים ומאבקים את הפרחים, ניתן היו לראות כל אבקן מרוב שהתמונה הייתה חדה ומפורטת. הצבעים עזים והתמונה פשוט יפהפייה.

מנגנון ה-Super Resolution ותכני SD

למנגנון 4 מצבים: כבוי, 1, 2, ו-3. מצב 3 כבר נותן תמונה גרעינית מידי, אך ניתן להשתמש במצב זה בסרטי אנימציה. לעומת זאת, בדיקות שעשיתי במצב 2 בשילוב עם ה-FI, נתנו תמונת SD יפהפייה בתכנים שהוקרנו מ-DVD. לפעמים קשה היה להאמין שאני צופה בתמונת SD ולא ב-HD Ready.

כשעוברים לטלוויזיה, אז כבר מאוד משנה איזה ערוץ רואים. לערוץ 1 כנראה שכבר שום דבר לא יעזור, הוא פשוט נראה רע במקרן (ואת האמת גם בסתם טלוויזיה). ערוצים 2 ו-10 שופרו בעזרת המנגנון ונתנו תמונה ממש נעימה לעין, נקייה מכל ארטיפקטים ויחסית חדה.

מי שמכיר אותי יודע שאני תמיד טוען שתכני SD וטלוויזיה בפרט לא צריך לראות במקרן, אבל המנגנון הזה בהחלט הופך את חווית הצפייה לסבילה.

סיכום וציונים

אפסון יודעת לעשות מקרנים. נקודה.

התמונה של המקרן הזה היא פשוט מדהימה. זה נכון שהייתי שמח אם יהיו יותר כלי כיול למשתמש ההדיוט, או שכל מכלול העדשה יהיה חשמלי, אבל בסופו של יום, נמדד מקרן בתמונה שהוא מייצר ובאפקט שהיא עושה על הצופים. אפסון השכילה ותיקנה את כל הבעיות שהיו בדור הקודם, החל מהצמצם הרועש וכלי במנגנון ה-FI שקירטע. הצפייה במקרן הזה היא חוויה נהדרת ובתקופה שהוא היה אצלי, הוא פשוט נבדק ללא הפסק. אין לי שום ספק שמדובר במקרן השנה של 2009.

 • עיצוב: 8. חביב אבל לא מרשים.
 • איכות בנייה: 9
 • נוחות שימוש והתקנה: 8.- מאוד נוח להתקנה בזכות עדשת זום חזקה (X2.1) ויכולת תזוזה רחבה בציר האופקי והאנכי, רק חבל שבמקרן שהוא ספינת הדגל של חברה לא דאגו שכל מכלול העדשה יהיה חשמלי.
 • תפריטים: 9. מפורטים מאוד ונוחים. לא יזיקו כלים נוספים למשתמש הפשוט שאין ברשותו ציוד כיול יקר.
 • איכות תמונה ב-SD (שידורים רגילים) 9.5. מנגנון ה-Super Resolution עושה עבודה נפלאה.
 • איכות תמונה ב-HD (בלו ריי): 10. תמונה מושלמת, ירידה מרשימה לשחור.
 • עיבוד תמונה: 9.5. Frame Interpolation שעובד כמעט ללא דופי, ו-SD (בעיקר DVD) נראה מצוין במקרן.
 • יכולות כיול: 10. המקרן הוא ISF Certified, ניתן לכייל שלל פרמטרים.
 • שלט: 8. מכיל לחיצים ישירים לכל כניסות הוידיאו, נוח ביד.
 • חיבורים: 9. במקרן כזה הייתי מצפה לקבל לפחות כניסת HDMI נוספת.

מחיר המקרן: 22,900 ש"ח.

להמשך דיון בנושא מקרן Epson EH-TW5500, לחץ כאן.

תודה מיוחדת לחברת אפסון ישראל על השאלת המקרן לבדיקה

7:00
  /  
21.1.2010
  
מאת: יניב דיין

1