CES 2010 – היום השלישי – אודיו Hi End

היום השלישי היה עמוס בחדרי אודיו שופעים בציוד אודיו Hi-End. איך הכל נשמע?הכנסו ותקראו (כולל אתנחתות).


תוכן שיווקי

הקדמה

110,000. זהו מספר האנשים שהגיעו לתערוכת CES 2010. נשמע מספר עצום, נכון? ובהחלט הוא כך. סביר להניח שרוב האנשים הללו ימצאו את דרכם באחד מימי התערוכה למלון Venetian. מלון זה מרכז כל שנה את כל מציגי האודיו הגדולים וגם הקטנים.
התערוכה עצמה מתקיימת ב 5 קומות של המלון עם קרוב ל 400 מציגים שונים. חלק מהמציגים שכרו חדר ישיבות גדול ומפואר ( YG Acoustics, Krell ועוד), אחרים שכרו את החדרים במלון בקומות העליונות. זה לא כזה רע, כי החדרים עצמם מפוארים למדי ורוב המציגים שכרו יועצים אקוסטים אשר טיפלו בחדרים על מנת שהציוד המוצג ישמע במטיבו.

הערה מעניינת היא שככל הנראה יותר מדי חברות התמקמו בחדרי מלון מחוץ לאיזור התערוכה בעת התערוכה, עד כדי כך שה-CEA, שמארגנים את התערוכה דרש כבר כסף מחלק מהמציגים במלונות באיזור בעלות של אלפי דולרים ולא יעיפו אותם מהמלון שלהם…

Scaena
אחד הדברים הטובים בלהיות מוכר על ידי CEA (ארגון האלקטרוניקה הצרכני) בתור עיתונאי, הינו תשומת לב היתרה שמקבלים מצד החברות והיצרנים אשר מציגים בתערוכה. אם זה סגירה של דלתות החדרים עבור השמעה פרטית, זימון סמנכ"לית השיווק שתגיש כיבוד (סנדוויץ פסטרמה וסודה למתעניינים) או יחס אישי וצמוד לאורך כל הביקור.

אחת החברות הראשונות שקיבלה את פני בשמחה ובכבוד, היתה חברת Scaena. חברה זו מוכרת למדי עם העיצוב המטורף של אחד הדגמים הבודדים אותו היא משווקת, ה Model. דגם זה מורכב מ לא פחות מ 12 דרייברים עבור המיד ועוד 9 טווטרים מסוג Ribbon, אלו חוברו למגבר של McIntosh. לקינוח קיבלנו זוג סאבים נפרדים בגודל של 18 אינץ כל אחד מהם

 

 

כיצד זה נשמע? מאוד מרשים. אלו רמקולים גבוהים למדי, עם עיצוב יפהפה והבעלים של החברה דואג לשמור על קשר ישיר עם כל אחד מלקוחותיו.

כישראלים אנחנו תמיד מחפשים את הנקודה הישראלית, לגבי Sceana: לבעל החברה יש קשרי משפחה בישראל וייתכן ויתקיים ייבוא סדיר בעתיד הקרוב. אנחנו רק נרויח מזה.
זהו אגב אחד הרמקולים שציינתי בזמנו שאני מעוניין לשמוע .

היצרן גולש גם לתחום האודיו במקצת ומציע טרנספורט של Blu-ray. החידוש כאן הוא שהטרנספורט הינו בעלי חיבור SATA בלבד, כלומר הוא מיועד עבור מחשבי Hi-End.

YG Acoustics
את פני קיבל יואב גבע, הבעלים של החברה. בחדר הוצג הרמקול החדש של החברה, זהו ה Carmel. מודל אשר נושא את שם הבן של יואב. הכרמל בעל אותו עיצוב מתוחכם כמו אחיו הגדולים, קיפוד וענת, אך בתג מחיר נוח יותר לקהל, $18K.

המילה שהכי מתאימה לתאר את הסאונד שמפיק דגם הכרמל הינו: "נכון". בכמה מילים, הרמקול מצליח לנגן בצורה "נכונה" את כל היצירות אשר נופלות עליו.

כאשר עברתי להאזין לאחותו הגדולה, דגם "ענת", קיבלתי בדיוק אותו איכות כמו דגם ה"כרמל", אך בענק. שאפו.

 

 

Morel
החדר של מורל הציג תצוגה סטטית של דגמי ה Octave ואת ה Fat Lady המפורסמים בתצוגה פעילה ונושמת. איך שומעים? בהחלט יפה. מה שמעניין להזכיר הוא שאחד המקורות של החברה היה שרת מחשב ובצעד זה נקטו כמעט כל המציגים בתערוכה, זוהי מגמה שהולכת ומתרחבת – ובצדק.

 

Paradigm – Anthem
לחדר זה אני מעניק את פרס הקולנוע הביתי של השנה. החברה הציגה את אחת מתצוגות הקולנוע הביתי הטובות ששמעתי מעולם. התצורה הורכבה מרמקולים של Paradigm ואלקטרוניקה של Anthem.

מעבד הסאונד היה ה D2v, מגברים של A5 & A2. הרמקולים כאמור של Paradigm. חלק מדגמי הרמקולים היו S6 v2 עבור הקדמיים, ארבעה אחוריים מדגם ADP-590 וארבעה סאבים כאשר שניים מהם הינם דגם הדגל של החברה: Sub 2. זהו סאב בעל 6 דרייברים בגודל 10 אינץ´ כל אחד מהם ועם עוצמה של 7500W. היה לפנינו תצורה של 7.4. קטע הוידאו שנבחר למשימה היה בפורמט DTS-HD Master Audio ומהסרט Terminator Salvation.

חווית ההאזנה הייתה עוצמתית, אין לי מילה אחרת לתאר את האירוע. היה נדמה שהסאבים פשוט לקחו את החדר ועשו בו ככל העולה על רוחם. הייתה כאן שליטה פנומנלית ומצויינת בחדר ובעוצמת הסאבים. בסיום הסצנה אפילו מחאתי כפיים בשקט לרמקולים, בהחלט מגיע להם.
אני מצטער לומר כי אין תמונות מהחדר, הוא היה חשוך לחלוטין בשל ההדגמה, תאלצו להשתמש בדמיון.

The Lars
החברה מוכרת בשל דגם ה XLS שלה אשר מהווה מונובלוק של 36W ומשתמש בזוג מנורות 300B-XLS, עוד זוג 6V6GT ועוד זוג GZ34. הפעם החברה הציגה אינטגרייטד אשר עושה שימוש באותן מנורות.

 

 

 

החברה הציגה את ההגברה עם רמקולים של Marten Design ומקור דיגיטלי ממוחשב אלחוטי.

אתנחתה.

Arabesque
החברה הינה חברת בת של Crystal Cable ומייצרת רמקולים שקופים, כראוי לשם חברת האם. לחברה יש רק דגם אחד והוא הוצג כמובן עם כבלי Crystal Cable והגברה אימתנית של Pathos.

איך נשמע? לא יודע אם הייתי מתאר את הצליל שלהם כ"שקוף", אך לא ממש התרשמתי, היה נדמה שחסר עומק שקיבלתי בחדרים אחרים.

 

Waterfall Audio
גם אלו רמקולים שקופים, אך הפעם מיצרן צרפתי. הרמקולים נשמעים טוב למדי, בהתחלה חששתי כי איכשהו הזכוכית שממנה עשויה התיבה תבוא לידי ביטוי בצורה רעה בשמע, אך התבדתי. אלו רמקולים מצויינים עבור אלו שחשובים להם מאוד לקבל רמקולים גדולים בסלון ואישור חיובי אשר יגיע בקלות מההנהלה.

 

 

זיו עם מנהלת השיווק בחברה.

Simaudio
החברה הציגה שני ממירי DAC מדגם 750D & 300D. שניהם 32bit. לצידם כיכבו אינטגרייטד 600i ואחיו הגדול – 700i. החברה גם הציגה גימור נסיוני עבור מוצריה בצבע שחור ואדום סוכריה. אם העיצוב ימשוך תגובות חיוביות, שאר מוצרי החברה גם יגיעו עם אפשרות לגימור הזה.

 

 

ניחוש שלי, הגימור יגיע לכל המוצרים, הוא פשוט מושלם, בדיוק כמו הצליל שהציוד מפיק.

Boulder
לא הוצג דבר חדש בחדר של Boulder, אך מה שכן רצוי לספר כי נגן הרשת שלהם מדגם 1021 קיבל סוף סוף עדכון קושחה אשר מאפשר לו לקרוא קבצים מהרשת ואפליקציית iPhone – הנה עוד יצרן אשר מציע נגן רשת עבור קבצי אודיו בהפרדה גבוהה.

בקצרה, דגם ה 1021 בעל יכולת לקבל כותרי CD Audio דרך הכונן שלו ולבצע להם ריפינג בלחיצה אחת. בנוסף, כל נתוני ה CD הזמינים יורדו בצורה אוטומטית מ CDDB.

 

Silbatone Acoustics
החברה הציגה את הדגם האחרון מתוצרתה, זהו ה APORIA, דגם Full Range מסוג Horn.

איך נשמעים הרמקולים? אני לא יודע אם אני באמת יכול לקרוא להם Full Range (ואני לא). הדרייבר קטן מידי ואני מתקשה להאמין כי הוא יכול ליצור את כל טווח התדרים הרצוי לנו. אז נכון, יש לו תיבת תהודה ענקית, אך עדיין זה לא טוב דיו כמו דרייבר גדול עבור באס.

אגב, היצרן בחור חביב למדי, הוא תמיד רצה רמקולי Horn כפי שהוא ראה אותם בחזון שלו. מכיוון שהוא לא ראה כי מייצרים כאלו, הוא בנה מפעל רק עבור הרמקולים שלו, כשראה שהם מקבלים דרישה מחבריו, הוא המשיך והקים את החברה שתמכור אותם.

(הערת העורך: הסיפור הזה על כל גירסאותיו דומה אצל יצרנים ומתכנני רמקולים רבים).

סימן המרצדס שאתם רואים במרכז והכנפיים בצדדים נועדו רק עבור דיפיוזינג מכיוון שהדרייבר מאוד ישיר.

שימו לב לגודל הדרייבר.

זוהי ההתרשמות הראשונה שלי מדגם Horn שנחשב לדגם מרמה גבוהה למדי וחבל לי,כי אישית התאכזבתי.

אתנחתה:

Ayre
החברה הציגה את ה MX-R, מגבר מונובלוק אשר נוצק כמקשה אחת מבלוק אחד של אלומיניום ובעל הספק של 300W ב 8Ohms וכפול הספק עבור 4Ohms. המקור היה נגן CD מדגם CX-7eMP והרמקולים שנעשה בהם שימוש היו .Vandersteen Model Seven
לגבי איכות השמע, חיובית למדי, אך לא כזאת שאסמן בתור הכוכב של התערוכה.

 

החברה הציגה בתצוגה סטטית נגן Blu-ray אשר עושה שימוש בטרנספורט של Oppo ובאלקטרוניקה משופרת!

Lamm
חברת Lamm הלכה רחוק כראוי למותג והציגה זוג מגברי מנורות ML3 Signature  (עלות של מעל ל $100K לזוג) בהספק של 32W אשר מחוברים לרמקולים של Wilson MAXX 3 וכל החיווט של Kubala-Sosna. לגבי המקור, הוא היה פטיפון של Solo Voce.

החדר הזה הצליח לרגש אותי, היה משהו במוזיקה שרטט, ייתכן וזה היה הרמקולים שפשוט ניגנו את התוים בעדינות ומילאו את החדר איתם או אולי זה היה הפטיפון המשובח, אני לא יודע לשים בדיוק את האצבע, אך זה היה חדר מרשים שאני אזכור לתמיד.

 

 

 

Westlake Audio
חלק מאיתנו מכירים את המותג מההכרות החיובית שקיבלנו בביקור של חברי האתר באולפן של DB Studios.
הפעם החברה הציגה את דגם ה Lc3w12VF. דגם שנועד במקור לאולפנים, אך מסתבר כי המון רוכשים פרטיים רוכשים אותו עבור הבית שלהם – ובאופן שאין להאשימו. הרמקול נשמע פשוט נפלא. המקור היה נגן CD של Sony וההגברה הייתה מגבר אולפני Boulder 500AE.

 

 

 

Burmester
היצרן הציג נגן CD חדש מדגם 089 בעל בנייה מיוחדת אשר מפרידה את עינית הלייזר מהמוטור, הדבר אמור לתרום לאיכות קריאה טובה יותר של ה CD. בנוסף, ה 089 בעל כניסות דיגיטליות עבור שימוש כ DAC.
איך שומעים? לא משהו שנצרב בזכרון לעומת שאר המתמודדים אשר התארחו בקומה.

Avantgarde Acoustic
זוהי חברה גרמנית אשר מייצרת רמקולי הורן. הדגם שהוצג היה ה Grosso G2 ונשמע טוב הרבה יותר מדגם ההורן הקודם ששמעתי, ה APORIA. הפעם הרמקול עושה שימוש בזוג דרייברים אקטיבים אשר עשויים מניאודימיום והדבר תרם רבות לאיכות השמע ולתחום תדרים נרחב.

 

 

יצא לי לשמוע עוד מספר רמקולי הורן בתערוכה. כל הרמקולים אשר הופיעו ללא יחידת באס אקטיבית, נשמעו כחסרים מאוד בתחום התחתון. רמקולים אשר כן השכילו להכליל יחידה אקטיבית עבור הבאס, נהנו מטווח תדרים נרחב למדי.

 

אתנחתה.

Hansen Audio – Tanor Audio

תצוגה משותפת של רמקולי עילית עם מגברים מיוחדים.

ההגברה הינה מדגם 350M בעל הגימור מעץ הייחודי. הרמקולים הינם ה Grand Master ונראים כמפלצות מאיימות. הכבלים של Kubala-Sosna Research. התוצאה? יצאתי מהחדר אחרי 30 שניות, הרגשתי מאויים, מבועת. כנראה בגלל חזות הרמקולים, אין לי סיבה אחרת להסביר את זה, לא קיבלתי את ההרגשה הזאת באף חדר.

Magico
זוהי הופעת בכורה לדגם ה Q של החברה – ואיזה הופעה! לאחר מספר חדרים שנשמעו סתמיים, סוף סוף רמקול שהצליח להעיר אותו מהתרדמה. גדול, בעל שליטה בחדר וכל סופרלטיב אחר שתרצו להוסיף אחרי המשפט. פשוט מצויינים.

אני מצטער מראש על איכות התמונה, חלק גדול מהמציגים, חושפים את מוצריהם בחדרים אפלולים למדי, החדר של Magico היה החדר הכי חשוך מבין כל המציגים. שימוש בפלאש היה כנראה גורם לסילוקי מהחדר, כך שנאלצנו להיות מוגבלים באיכות התמונה…

אני לא ממש מבין מה הקשר בין אפלוליות להצגת הרמקולים, אולי על מנת להסיר את תשומת ליבנו מהסביבה ולרכז אותה בשמע? אולי סתם מחשבה של היצרן כי ככה הרמקולים נשמעים יותר טוב (ניטרול העיניים מהחוויה)? בכל מקרה, קחו הצעה בחינם לפעם הבאה, או שתדליקו אור או שתחלקו פנסים בכניסה, זה מציק.

Constellation Audio
אחרי עשרות חדרים, פתאום כל הציוד נראה אותו דבר ונכנסים למעין שגרה. ואז נכנסתי לחדר של Constellation Audio.
זוהי חברה אמריקאית אשר מייצרת מגברים, יחידות קדם מגבר ונגני CD בעיצוב ייחודי. הכל בצבע לבן פנינה עם פינות וקווי מתאר שבורים. כל החלקים עם עיצוב מינמליסטי, חסרי כפתורים לגמרי ובעלי שלט מרהיב בעל 2 גלגלות שליטה.

כפי שתענוג לפעמים לנעוץ מבטים באישה יפה – בדיוק ככה התרשמתי מהשמע שבקע מהמערכת, פשוט השתוממתי לזמן מה עד שמנהל החדר רטן קצת ברעש על מנת לזרז אותי. הרמקול בחדר הזה היה מדפי של TAD.

סיפור משעשע: זהו החדר היחידי בו ההגברה הייתה גדולה יותר מהרמקול.

 

 

Legacy Audio
בחדר משותף עם עוד יצרן אלקטרוניקה וכבלים, הוצגו ה Whisper HD, דגם העל של Legacy Audio (לא החנות מהקריות!). רמקולים מעניינים למדי בשל הפיזור הרחב של הדרייברים השונים. אלו הרמקולים היחידים שיכולתי להגיד עליהם כי ממש הרגשתי כיצד היחידות מנגנות בנפרד אחת מהשנייה, שמעתי ממש מתי  הטוויטר עובד, מתי נכנס לפעולה ומתי יחידת הבס נקראת לפעולה.
לא אהבתי, נשמע ממש מוזר.

Olive – Theil
שני החברות חברו לתצוגה משותפת שעל הכרזתה גם דיווחנו באתר. האחת – מהווה שרת מוזיקה מצויין, השנייה – חברת רמקולים מהטובות בנמצא. ה Olive 4HD מהווה שרת מוזיקה מאוד נוח לשימוש. מסך המגע והשלט האינטואטיבי הגיבו בזריזות לכל לחיצה שלי והאפשרות למקם תחת יחידה אחת אטרקטיבית את כל תכני האודיו שלי ממש קורצת.

הרמקולים של Thiel היו מדגם חדש ואקטיבי בעל השם הקליט: SCS4D ובעלי כניסת אתרנט עבור שילוב מכוון עם מערכת ה Olive. כל רמקול ניתן להגדרה באיזה תפקיד הוא ישמש (קדמי או אחורי) והוא מכיל עינית IR עבור השלט אשר שולט גם על מערכת ה Olive.

 

על המערכת הזאת ניתן להגיד שהיא מתקדמת  – וככה בדיוק אנחנו אוהבים את זה, גם נשמע טוב וגם נוח לתפעול.

אתנחתה.

Bryston
חברת ההגברה הזאת שתמיד חיבבתי הציגה מספר מוצרים חדשים, נגן CD חדש – BCD-1, רכיב פרה מדגם PBP26 ו DAC מדגם BDA-1 והגברה B SST. כל הציוד חובר לרמקולים רצפתיים של .Torus

התוצאה? שילוב מושלם. מי שמחפש מערכת בתקציב הזה (כמה עשרות אלפי דולרים, די איבדתי את הריכוז כשהזכירו את הסכום), פשוט לארוז ולקחת.

 

 

 

 
Gershman Acoustics

החברה הציגה רמקול חדש מעניין למדי, בו המיד והטוויטר הינם ממוקמים גבוה על סטנד בצורת V מרובע ובתוכו נכנסת בצורה מושלמת עם פס הפרדה של 5 מילימטר לערך בין היחידות. הדבר נעשה על מנת למנוע הפרעות מתיבת הסאב הגדולה מלהפריע לשאר הדרייברים.

 

בתמונה: אחת מהבעלים של החברה – ישראלית למהדרין.

isomike
חברה זו הינה חברה למיקרופונים והקלטות. למה זה מעניין אותנו אתם שואלים? החברה מבצעת הקלטות עם 4 רמקולים, רק כך ניתן ליצור חוויה אמיתית ותלת מימדית מהשמע. התצורה הייתה מורכבת מארבעה רמקולים של Sony מדגם SS-AR1, זוג מגברי Pass Labs x350.5 והמון אלקטרוניקה של EMM LABS.

החברה גם טוענת כי היא לא מבצעת שום מיקסינג לסאונד, מה שהיא מקליטה, זה מה שהיא מוציאה החוצה.

 

 

 

התוצאה? אם אתם אדוקי סטריאו ולא מוכנים לעבור לאודיו רב-ערוצי, אחרי שתשמעו את ההדגמה הזאת, אתם לא תחזרו לעולם אחורה לסטריאו. באמת.

אתנחתה.


Dynaudio
החברה התאחדה עם Octave ו Ocos לתצוגה משותפת ומרהיבה לעין וגם לאוזניים. השילוב של יחידות הסאב למעלה ויחידות המיד והטוויטר בסדר יורד והפוך לכל שאר הרמקולים שאנחנו מכירים, מניב תוצאה מסקרנת ושונה. לא ממש ידעתי לשים את האצבע מה בדיוק שונה באודיו, אך התוצאה מעניינת.

 

לסיכום מגמות באודיו בתערוכה

  • אמנם היו פה ושם נגני CD, אך הם הולכים ונעלמים. בניגוד לשנים קודמות, גם פטיפונים כבר כמעט ולא היו – ואם כן הם היו, אז הם הוצגו בתצורה סטטית לרוב. מעל ל 80% מהמציגים עברו לשרתים או קליינטים דיגיטלים של קבצים. הדבר המשיך את המגמה של שנה שעברה.
  • מגברים דיגיטלים כמעט ולא היו וזה חבל.
  • היו הרבה רמקולים שנשמעים מצויין וממש מעטים שנשמעו פשוט לא טוב. בגדול, מאוד קשה להשוות בין ברזלים עם תכנים שונים, אלקטרוניקה שונה, רמקולים אחרים וחדרים שונים. היו מציגים שהקימו חדר שלם עם המון אלקטרוניקה וחיברו רק את הכבלים שלהם עבור התצוגה. אחרים שכרו חדר שלם עם המון אלקטרוניקה ורק הקדם מגבר היה שונה. מאוד קשה לשפוט ככה מוצרים, אפשר בקלות לומר – בלתי אפשרי.
  • הדבר שהכי חשוב בחדר עבור הוצאת המקסימום מהרכיבים זה אקוסטיקה. לא מגבר עם מאות של וואטים, רמקול עם יותר דרייברים או כבל רמקולים שלופף על ירכי בתולות בהוואי, רק אקוסטיקה. הדבר ניתן לראייה בבירור בהשקעה שכל היצרנים עשו בחדר התצוגה שלהם.

לסיכום מגמות באתנחתות
חשוב מאוד להכיר את האנשים הנכונים. אם תכירו אותם, בזמן הנכון, תוכלו אפילו לקבל כרטיס VIP למסיבת ה After Party של AVN אשר התקיימה ב Club 54 במלון MGM Grand. זוהי מסיבה שהתור לכניסה שלה השתרך לאורך כמה מאות מטרים ואם הייתם מגיעים לדורמן ואין לכם 36DD, הסיכוי להיכנס לא קיים, אלא אם במקרה אתם מחזיקים כאמור בכרטיס VIP.

צילומים לא ממש יש לי מלבד המטושטש שצירפתי למעלה ואחת למטה. תאלצו להסתמך על המילה שלי – זוהי מסיבה של פעם בחיים.

 

לאלבום התמונות של CES 2010, לחצו כאן

להמשך תגובות בנושא CES 2010, לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
12.01.2010
  
זיו רוזנפלד

1