מסרטת סמסונג SMX-K מבקרת בפטרה

לכתבה זו מצורפים סרטונים קשים לצפייה. נשים הרות, פעוטות ובעלי לב חלש מתבקשים לדלג לסוף הביקורת, להעמיד פני "קראנו" ולתת ...

9:00
  /  
11.01.2010
  
מאת: יונית פרנקל
פתיח והשוואת סדרת K לסדרת H 

פרולוג טכנולוגי במיוחד

מבלי לבזבז פיקסלים על משחק מקדים, ארשה לעצמי לציין שסדרת K מזכירה מאוד את סדרת H היוקרתית של סמסונג (על ה-H105 מתוכה כבר נכתבה כאן ביקורת בעבר הלא רחוק, למי שמצליחה לעקוב). שתי הסדרות מצויידות בכונני SSD-Solid State Drive המבוססים על זיכרון פלאש מהיר במיוחד, ללא חלקים נעים. הם עמידים יותר ברעידות וטלטולים, מסוגלים לעבוד בתנאי טמפ´ קיצוניים וכן משקלם קטן פי  12 מכונני HDD 1.8 המצויים כיום במצלמות לרוב. לשתי הסדרות זכרון פנימי: 16gb-32gb (בהתאמה לדגמים 44K/45K) ואפשרות לכרטיס הרחבה SD/SDHC של עד 32GB בסדרת K ו-64GB בסדרת H.

שתיהן מצוידות בפורמט הצילום המתקדם, H.264, המאפשר דחיסת כמות כפולה של קבצים מהמקובל בשוק על גבי כרטיס הזיכרון ולשתיהן חיבור אוניברסלי, המאפשר לצפות בסרטים בכל מחשב, ללא הסבת הקבצים לפורמט ספציפי.

שתיהן שוקלות מעט, מצויידות במסך 2.7 אינץ´ (בסדרת H מדובר על מסך מגע) ועדשות תוצרת Schneider.

מה בין H ל-K, או למה לנג´ס?

כי אני מחבבת מוצרים שעושים את פרו-חשבון-הנפש הכלכלי למעני מבעוד מועד.

בין סדרת C של סמסונג שהבולטים ביתרונותיה הוא המחיר והעיצוב הארגונומי, לבין סדרת H היוקרתית שקרובה מאוד למסרטה מקצועית ומחירה בהתאם, סדרת K היא פשרה הגיונית בין איכות, מחיר ונוחות.

לסדרת ה-K זום אופטי של X52  ובאמצעות שימוש בעדשה חכמה אפשר להגדיל אותו לעד X65. לעומתה, סדרת H בעלת זום אופטי X10 וזום דיגיטלי X10. השוני הזה מקבל משקל רציני בתמונות הסטילס. נחמד גם שבסדרת K ניתן לצלם תמונות סטילס בעת ההסרטה, אחת אפס לסדרת ה-K.

סדרת H של סמסונג מצלמת באיכות full HD לעומת סדרת K המדוברת המצלמת באיכות סטנדרטית המשודרגת לאיכות קרובה לHD ע"י כבל HDMI. למה לבזבז זכרון כשאפשר לצלם באיכות סטנדרטית ולשדרג? אין לי שמץ, באמת שהשתדלתי כאן. שתיים-אחת לטובת סדרת ה-K, נקודה לכל סדרה – שהרי בכל זאת full HD זה full HD זה full HD ומאידך, בשיקולי תועלת\מחיר סדרת  K מקבלת מבחינתי ניקוד גם כאן.

שווה להוסיף גם שלסדרת K אפשרות לבצע עריכות וידאו קלות על גבי המצלמה עצמה.

ניסוי כלים וסיכום

ניסוי הכלים וגמלים מהגיהנום

טיול יום לפטרה כולל שעתיים נסיעה מהגבול ועוד 9 ק"מ הליכה. בפרספקטיבה של ניסויי כלים למצלמות, הניסוי הנ"ל היווה גיבושון צנחנים.

נתחיל עם נוחות נשיאה ונוחות צילום, המצלמה קטנה יחסית, שוקלת 230 גרם ונאלצה לבלות בתיק הצד הכמעט נשי שלי לאורך כל הדרך הלא מעניינת. בשאר הזמן בילתה המצלמה בידי כשאת רוב נפלאותיה של פטרה ראיתי דרך מסך 2.7 אינץ´. אז אמנם הוידאו שהתקבל מזכיר מאוד את "הבפנים-של-בלנדר-ממוצע-בעת-פעילות", אבל זה החן שבוידאו מהסוג הביתי. נדמה לי.

בשורה התחתונה, המצלמה נוחה מאוד, גם בצילום וגם בנשיאה.

ציינתי כבר שלמצלמה זכרון פנימי כמו גם אפשרות הרחבה לעד 32GB. רק בשביל לסבר את האוזן, בניסוי הכלים עשיתי שימוש בזכרון חיצוני בלבד בגודל של 2GB שהספיק לשעת צילום שלמה. הסוללה שהגיעה טעונה לגמרי בתחילת היום לא אמרה נואש עד לסוף הטיול. אין לי שום קיטור מאפיין להוסיף כאן, הייתי אפילו דיי מופתעת לטובה.

כאמור, K מזכירה מאוד את סדרת H (חיצונית, קשה מאוד אף להבחין ביניהן), לכן אמעט לציין שהמצלמה נוחה מאוד לתפעול, אחיזת המצלמה מאפשרת תפעול נוח מאוד באמצעות האגודל והאצבע ומשקל המצלמה לאחר אחיזה ממושכת משהו, לא הורגש.

אמרתי גמלים. אז כן, הנה הם.

סיכום

איכות הצילום טובה גם בסטילס וגם בוידאו, אני נוטה אפילו להמליץ על הסדרה למי שמעוניינת בשילוב לא מתפשר של מצלמת וידאו וסטילס כדי לחסוך קנייה וסחיבה של שתי מצלמות.

עוד לא פיענחתי לחלוטין את ההבדל הגדול שבין שדרוג PlayBack לאיכות "כמעט fullHD" לבין צילום באיכות  fullHD וזאת ממראית עיני המשתוממות ולכן אני אסתכן ואומר שלצלמת חובבת ההבדל לאו דווקא שווה את תוספת היוקר או את הזכרון המבוזבז שמחייב צילום שכזה.

סדרת K מהווה קנייה שפויה ואיכותית. ושמחתי לדקדק כאן, הווה אומר, שפויה: תמיד אפשר לשלם יותר, השאלה שצריכה להישאל היא כמה לשלם יותר ומה מקבלים בתמורה. מחיר המצלמה המומלץ לצרכנית נע אי שם בסביבות ה-1800 ש"ח, 1000 ש"ח פחות מסדרת H. מסתמן, שאלא אם כן את מוכנה, מבחירה מודעת וטעמים מקצועיים לשלם 1000 ש"ח על מחיקת המילה "כמעט" בנוכחות המשך המילים fullHD, אני לא רואה סיבה הכרחית לרכוש מצלמה יקרה יותר.

איכותית: כונני SSD, עדשות שניידר וזום עצמתי הם מאפיינים קשים לעיכול כמו גם קשים להגייה. איכות צילום טובה מאוד, סטילס ווידאו, זכרון שיהיה קשה מאוד למלא וסוללה שיהיה קשה מאוד לייאש, אלו כבר מאפייניםשכבר יותר קל לדמיין ואלו גבירותיי הן האיכויות שווה לשלם בעדן.

מפרט טכני

 • חיישן – CCD בגודל " 1/6
 • פיקסלים ( בסיטלס ) – 1-2 מיליון פיקסלים (2 מיליון פיקסלים לאחר אינטרפולציה)
 • פורמט צילום -סטילס : JPG  וידאו- HD  H.264
 • מדיית אחסון -זיכרון פנימי 32GB ו-16GB  בדגמים K44/45 ואפשרות להרחבה ב-SD/SDHC  עד 32GB  (בדגם K40 ללא זיכרון פנימי)
 • עדשה – עדשת שניידר, זום אופטי X52-  ותוך שימוש בעדשה חכמה עד X65   דיגיטלי X2200
 • צמצם ומהירות סגר -צמצם:  f/2.3-f/75.5, נבחר אוטומטית, מהירות: 1/10000 -1/13 שניות
 • מסך LCD –  בגודל  2.7" ברזולוציה של  230,000 פיקסלים
 • מקור כוח – סוללת ליתיום יון ייעודית למשך 2 שעות צילום, ספק כוח ייעודי  7.4v
 • משקל – 230 גרם
 • ממדים – 121.5X87X53.5
 • יציאות – SD; HDMI; USB

 • אביזרים כלולים – מצלמה, סוללת ליתיום יון, ספק כוח, רצועה, מכסה עדשה, סוללת ליתיום כפתור, חוברת הפעלה, תקליטור.

ציונים

10-פשוט כיפכוף של מצלמה; 5  פ´סד; 1-זוועות שמשון

 • עיצוב -7 (מצ´עמם)
 • איכות צילום וידאו – 8.5 (9 זה כבר FULL HD)
 • איכות סטילס – 8.5 (נחמד++)
 • ניידות – 9 (חוץ מהעובדה שהמצלמה לא מגיעה עם קייס, לא הפריע לי כלום)
 • מחיר-8 (נוח)

ציון מסכם – 8.5 מעוגל למעלה. שווה.

להמשך דיון על הביקורת בפורום יוזרית לחצי כאן.

תודה לקבוצת חברות שמעוני על השכרת המסרטה לצורך הסקירה

9:00
  /  
11.1.2010
  
מאת: יונית פרנקל

1