מקלט Nowcom NC8336 :DTT

מקלט DTT נוסף מגיע לביקורת, הפעם המקלט מחזיק באמתחתו מספר יתרונות אשר מרימים אותו גבוה מעל מהמתחרים. רוצים לדעת עוד?הכנסו ...

7:00
  /  
10.01.2010
  
מאת: זיו רוזנפלד
הקדמה

הקדמה

אז אתם רוצים לעבור לשידורי ה DTT או שכבר עברתם ורק מתלבטים לגבי איזה מקלט לרכוש? ננסה לעזור לכם בביקורת זו על ידי הצגת מקלט DTT נוסף מבית Nowcom.

רוב מקלטי ה DTT בעלי יכולת טיפול בערוץ בודד. מה זה אומר? אם אתם רואים לדוגמה לדוגמה ערוץ 2 ורוצים להקליט את התוכנית אשר רצה עכשיו בערוץ 10, לא תוכלו. מקלט ה NC8336 פותר לנו בעיה זו. תוסיפו לזה יציבות משופרת, Trickplay מתקדם וממשק ידידותי ונוח – וייתכן וקיבלנו כאן מקלט DTT מנצח.

על שידורי ה DTT ניתן לקרוא בהרחבה כאן: DTT – כל מה שרצית לדעת ולא העזת לשאול

מה בחבילה?

משמאל לימין:

 • שלט.
 • זוג סוללות.
 • כבל קומפוזיט עם זוג RCA עבור סטריאו אודיו.
 • משושה קטנה מגנטית.
 • מקלט ה NC8336.
 • מדריך למשתמש.

התכולה בסיסית למדי, אך כוללת כל מה שאנחנו צריכים על מנת להתחיל להשתמש ב NC8336 בצורה מיידית.

חיבורים

משמאל לימין:

 • מתג הפעלה.
 • יציאת S/PDIF לאודיו.
 • למעלה: יציאת קומפוזיט וזוג מחברי RCA סטריאו לאודיו.
 • למטה: יציאת קומפוננט לוידאו.
 • יציאת S-Video.
 • מחבר USB.
 • יציאת משושה עבור Bypass.
 • כניסת משושה.

החסרון הגדול שיש ל NC8336 מבחינת החיבורים הינו שהוא איננו מכיל יציאת HDMI. חסרון זה בולט מכיוון שהוא מאלץ את הרוכשים אשר מעוניינים לקבל את המקסימום מהמקלט שלהם, לחברו על ידי חיבור קומפוננט לוידאו ועוד כבל דיגיטלי אופטי עבור אודיו. כלומר סך הכל יש לנו ארבעה כבלים אשר ישמשו אותו לוידאו ואודיו במקום כבל אחד מסוג HDMI.
הכללת מחבר HDMI הייתה יכולה לתרום להגדרת תצורה קלה יותר, לא לאיכות תמונה טובה יותר.

מי שירצה לקבל איכות וידאו דומה אך בקצת פחות כבלים, יוכל לעשות זאת על ידי שימוש ביציאת ה S-Video עבור וידאו.

חזית ה NC8336 מכילה 3 כפתורים בסך הכל, הפעלה ועוד זוג עבור ניווט בתחנות.

התקנה

ה NC8336 פשוט מאוד להגדרה ראשונית. ברגע שנכניס אותו לחשמל ונדליק אותו, הוא יחל בסריקה אוטומטית בלי שום צעד מצידנו, ממש Plug & Play.

בתום הסריקה, אנחנו נקבל חמש תחנות: 1, 2, 10, 33, 99. חמש תחנות אלו הינן התחנות היחידות אשר משודרות כיום בשידורי ה DTT.

תפריטי ה NC8336 פשוטים ולהגדרה וגם אם לא תשנו בהם מאומה, זה בסדר גמור. התפריטים מגיעים עם כיוונים נפוצים אשר זהים אצל רוב האוכלוסיה.


תפריט ההגדרות הראשי


מסך הגדרות הוידאו


ניהול התקני זכרון

במידה ותרצו להשתמש בחיבור הקומפוננט, חשוב שתדעו כי ברירת המחדל מבחינת המחברים הפעילים ב NC8336 הינה קומפוזיט ו S-Video. במידה ותרצו כי יציאת הקומפוננט תהיה פעילה, תצטרכו לשנות זאת בתפריטי ההגדרות המתאימים (בדיוק 4 לחיצות על השלט).

רצוי להזכיר כי ניתן לבחור בין 2 פורמטי הקלטה, TS ו MPEG. הראשון הינו הקלטה של כל ה Transponder, כלומר כל 5 ערוצי ה DTT. האופציה השנייה הינה עבור הקלטת הערוץ הספציפי אשר כוון להקלטה.

בגדול, סיימנו. קיבלנו את התחנות ועכשיו אנחנו יכולים לצפות בהם כאוות נפשנו, בלי שום תשלום חודשי מעיק לחברת הלווין או הכבלים.

מי שירצה לבצע הקלטות ב NC8336, יאלץ לבלות עוד כמה דקות בקריאת הפרק הבא.

בחינת ה Nowcom NC8336 – הקלטות

הקלטות

מכיוון שה NC8336 לא מכיל כונן קשיח פנימי, יש צורך להכניס כזה או DOK בנפח של 2GB לפחות למחבר ה USB. יתרון מעניין של ה NC8336 הינו שהוא תומך NTFS, לכן ניתן לחשוב כי הוא תומך בהקלטות בגודל של יותר מ 4GB, אך כאשר נפח ההקלטה מגיע לנפח קרוב ל 1GB, מתקיים פיצול שקוף מבחינת המשתמש של קובץ ההקלטה. יתרון ה NTFS עוזר לנו יותר בזה שנוכל לעשות שימוש בהתקן הזכרון שחיברנו, גם לשימושים אחרים אשר מצריכים מערכת קבצים מסוג NTFS, ולא לייעד התקן זכרון רק עבור מקלט ה DTT שבחרנו.

קיימת תמיכה ב Time Shift. אם רוצים לעצור לרגע את הצפייה, לוחצים פשוט Pause ואז השידורים מוקלטים על התקן הזכרון. אם נלחץ על Play במטרה לשחרר את העצירה מהשידורים, תתקיים חזרה לשידורים רגילים. רצוי לא לבצע עצירות של פחות משלוש שניות, אחרת יופיע מסך שחור לשנייה בזמן החזרה לשידורים.

 
מסך הגדרות הטיימר


מסך הגדרות הטיימר – ניתן להגדיר עד שמונה חוקים 

ניתן לבצע הקלטות בשני אופנים, הראשון הינו על ידי שימוש בטיימר. ניתן להגדיר עד כשמונה טיימרים אשר מוגדרים כחד פעמי, יומי או שבועי. הגדרת הטיימר עצמו פשוטה. במידה ותגדירו הקלטה חופפת, תתקבל הודעת שגיאה מוזרה אשר תוסר רק לאחר תיקון הטיימר החופף.


טקסט הודעת השגיאה כאשר יש חפיפה בטיימר

הדרך השנייה לבצע הקלטות והשימושית ביותר הינה על ידי סימון התוכניות הרצויות דרך ה EPG. על ידי לחיצה על הכפתור הירוק במהלך שיטוט ב EPG, עולה דף הטיימר כאשר כל השדות בו כבר מלאים עם הפרטים הנכונים (שם הערוץ וזמן ההקלטה). הדבר הופך את מלאכת ההקלטה לפעולה מהירה ואינטואיטיבית. נקודה רעה הינה שההקלטות בסופו של דבר לא נושאות את שם התוכנית. 

דבר מעצבן שתגלו זה שבזמן הקלטה, מופיע אייקון אדום של REC אשר לא ניתן להסרה.

הגישה להקלטות יכולה להעשות בשני דרכים, הראשונה דרך התפריט. דרך קלה יותר הינה על ידי שלוש לחיצות על כפתור ה Info. יפתח לנו חלון גלילה עם כל תאריכי ההקלטה ונוכל לבחור בנוחות את ההקלטה הרצויה. במידה וכבר צפינו בהקלטה ואנחנו חוזרים אליה, קיימת שמירה של נקודת ה Resume. חשוב לומר כי יש לנו כאן גם גמישות בה ניתן לצפות בהקלטה גם כאשר היא עדיין לא הגיעה לסופה.


גישה להקלטות על ידי שלוש לחיצות על כפתור ה Info.


שמירה על נקודת הצפייה האחרונה – Resume.

טרם התחלת טיימר, תופיע על המסך הודעה אשר מאפשרת לנו לבטל במידה ונרצה את הטיימר (למה שנרצה? הרי הגדרנו אותו). זוהי הודעה מעצבנת למדי וחבל שלא ניתן להשמיט אותה.

במידה ונרצה לנהל את ההקלטות, נוכל לעשות זאת דרך מנהל ההקלטה. יוצג בפנינו ההקלטות הקיימות כיום ונוכל לנעול אותם מפני מחיקה בשוגג ואפילו לשנות את השמות להגיונים יותר על ידי מקלדת שתופיע על המסך. המקלדת חסרה תוים בעברית לשואלים.


מנהל ההקלטה

ניתן בעבור כל הקלטה להגדיר סימניות. תפקיד הסימניה יהיה לסמן סצנה מסויימת ולאחר מכן, בלחיצת כפתור, להגיע ישר לסצנה. הגעתי עד לעשר סימניות כאלו בקובץ בודד והיה ניתן להגדיר עוד. הסימניות עצמן נשמרות גם כאשר מכבים את המקלט או שעוברים להקלטה אחרת.

ניתן לדלג בהקלטה עצמה גם על ידי החיצים. לחיצה שמאלה או ימינה תזיז זמן קטן ולחיצה על OK תקפוץ לנקודת זמן זו.

ניתן להגדיר זמני דילוג עבור הקלטות בתפריט. הגדרתי זמן דילוג של 1 דקה ואז בזמן פרסומות, 5-6 לחיצות ודילגנו עליהם 🙂


המשולשים האדומים הינה סימניות. קביעת סימניה נעשית עם הכפתור הירוק. דילוג בינהם נעשה על ידי הכפתור הכחול.
הסמן הצהוב משמש עבור קפיצה מהירה לאורך ההקלטה וניתן לשינוי על ידי החיצים.

על ידי לחיצה על Record, ניתן לבצע הקלטה ספונטנית מהירה. יפתח מסך קטן אשר יאפשר להזין את אורך ההקלטה בלי להכניס טיימר ידני.

מרגע שמתקיימת הקלטה כלשהי, אם זה טיימר שהופעל או Time Shift, הגישה להתקן הזכרון נחסמת. הדבר די מגביל ומי שהורגל ל yes.Max או HOT Magic, ירטן פה בכעס. הדרך היחידה לקבל חזרה גישה להתקן הינה על ידי ביטול ההקלטה.

מי שנוהג לצפות בתוכניות באיחור על מנת לפספס את הפרסומות ואז לצפות בהקלטה לפני שהיא הסתיימה, לא יוכל לעשות זאת. כאמור, הגישה להתקן הזכרון חסומה במהלך הקלטה ולכן נאלץ להמתין עד שההקלטה תסתיים לפני שנוכל לצפות בה.

מבחינת איכות הוידאו, לא הבחנתי באיכות שונה יותר מידי ממקלט ה Konka KSDT980, שניהם מפיקים איכות וידאו דומה למדי. מה שמשמעותית טוב יותר ב NC8336 לעומת ה KSDT980 הינו היציבות. ה KSDT980 נתקע לרוב במהלך צפייה בתכנים, זה מסתדר לאחר שינוי ערוץ, אך כאשר התדירות של זה מתקיימת פעם ב 45 דקות לערך, הדבר בלתי נסבל. ה NC8336 לעומתו לא נתקע אפילו פעם אחת  לאורך כל הבחינה שלו – וזה כמובן מצויין.


איכות תמונה – ערוץ הכנסת


איכות תמונה – ערוץ 2 


איכות תמונה – ערוץ 11

ההקלטה נעשת רק לערוץ שנבחר להקליט. דקה של הקלטה צורכת בערך 20MB. כאשר יש הקלטות מאוד ארוכות, הן מפוצלות לקבצים של 924MB לערך.

ההקלטות עצמן מזוהות ב MediaInfo, אך לא הצלחתי לנגן אותן במחשב, כנראה בשל הצפנה שמפעיל המקלט.

בסופו של דבר, ה NC8336 מקלט מוצלח למדי. טיימרים שהגדרתי יצאו לפועל, ההקלטות לא פוספסו והיציבות כאן הינה משהו שלא ראיתי במקלטי DTT אחרים כמו ה KSDT980 או ה Apex 269.

על השלט אין יותר מידי מה לכתוב, הוא בסיסי, חסר תאורה אחורית, רוב הכפתורים שלו בעלי גודל דומה וממוקמים בשימושיות בינונית. מי שיש ברשותו אחד משלטי Hamorny, ישמח לגלות כי ה NC8336 מזוהה בתוכנת ה Logitech Harmony Remote Software 7 כ- Triax TTR-120. זה עוזר במקצת בהגדרתו, אך עדיין יהיה צורך בלימוד ידני של כפתורי ההקלטה ועוד מספר כפתורים בודדים.

היו מספר דברים שהציקו לי ב NC8336:

 • חוסר במנגנון להורדת Artifacs. שידורי ה DTT בארץ משופעים בבעיות וקיום מנגנון כזה במקלט היה מאפשר איכשהוא לשפר את התוצאה.
 • חוסר במצבי Aspect Ratio לתמונה.
 • הגדרות טיימר אשר נשארות גם לאחר שהסתיימו – יחסוך הגדרה נוספת עתידית.
 • מספרי התחנות אינם שימושיים, 899 עבור ערוץ 2, 898 עבור ערוץ 10 וכדומה. היה רצוי לאפשר בחירה את המידע אשר יופיע בתצוגה הקדמית: שם התחנה או השעה.
 • ה EPG מופיע בצבע לבן על רקע תכלת. מכיוון שבחרו בשני צבעים בהירים, מעט קשה לקרוא את הכתוב והיה רצוי לבחור בצבע כהה יותר עבור הכיתוב.
 • לא ניתן לעשות שימוש ב EPG כאשר אנחנו במצב של TimeShift או מצב הקלטה.
 • אין הקלטה מקדימה או מאחרת. אופציה חיונית מאוד עבור התוכניות בארץ אשר לעולם לא מתחילות בזמן ולרוב גם מסתיימות לאחר המועד שנרשם ב EPG. בשל כך, מספר פעמים רב יצא שפספסתי את הדקות האחרונות של ההקלטה.

ה NC8336 מכיל נגן תמונות ונגן עבור קבצי mp3. הממשק פשוט למדי ולא הכי מהיר בכיתה, אך הוא בסיסי, יציב ויספק עבור צפייה מהירה בתמונות המשפחתיות או האזנה למוזיקת רקע. הנגן עצמו לא מכיל תמיכה בשמות קבצים בעברית.

ברגעים של שעמום, המקלט מכיל גם 3 משחקים מובנים: טטריס, רברסי וסודוקו.


טטריס


רברסי

גרסת הקושחה שנבדקה: 8336A_T17h

סיכום

בסופו של דבר, ה NC8336 מקלט טוב יחסית. הוא אומנם לא מאפשר הקלטה של שתי תחנות יחדיו או גישה להתקן האחסון שלנו במהלך הקלטה, אך הוא ידידותי לשימוש, יציב, מספק פתרון זול לקליטת שידורי ה DTT כולל אפשרות הקלטה ואפילו יידע להנעים את זמנכם במשחקים מובנים ברגעי שעמום קלים.

המקלט ניתן לרכישה ברשתות אופיס דיפו.
 
להמשך דיון בנושא מקלט Nowcom NC8336 :DTT, לחץ כאן.

תודה לחברת Nowcom על השאלת המקלט לטובת הביקורת.


7:00
  /  
10.1.2010
  
מאת: זיו רוזנפלד

1