קדם מגבר Pre-160 של Burson Audio

משה רובינו קיבל בהתרגשות לבדיקה מוצר נוסף מבית Burson Audio, לאחר שבדק בעבר את המגבר שלהם. קראו כאן על חוויותיו ...

7:00
  /  
29.12.2009
  
מאת: משה רובינו

הקדמה

לפני מספר חודשים בדקתי את המגבר של חברת Burson Audio האוסטרלית והתלהבתי ממנו מאד. לכן, כשביקשו ממני לבדוק ולסקור את בן זוגו של המגבר, הקדם המגבר של החברה מסוג Pre-160, קפצתי על ההזדמנות. קדם המגבר הגיע ארוז בקופסא סטנדרטית, וכששלפתי אותו מהקופסא התגלה לי מכשיר יפה, מינימליסטי, בעל פרופיל נמוך בנוי מאלומיניום מוברש בעובי 6 מ"מ בדפנותיו, ובחזיתו אלומיניום בעובי 10 מ"מ! למגבר כפתור הדלקה בודד עם נורית חיווי בצבע כחול. מעל לכפתור ישנה חריטה מוטבעת עם לוגו החברה ובחזיתו שני כפתורים המיוצרים גם הם מאלומיניום. האחד אחראי לווליום והשני משמש כסלקטור בין מצבים שונים. ההרגשה במעבר בין המצבים השונים נעימה מאד וכמעט ללא שום "קליק" בין המצבים. הסימון המופיע בסלקטור מודגש בנקודות – ללא שום כיתוב לאינדיקציה בבורר המצבים.


קדם המגבר Pre-160 ומתחתיו המגבר PP-160

מאחורי המכשיר יש חיבור לחשמל עם כבל "קומקום", כניסות RCA סטנדרטיות לחיבור מכשירים נוספים וחיבור למגבר. המכשיר נראה יפה מאד, הגימור מושקע ומשדר יוקרה ומינימליזם. משקל המכשיר 12 ק"ג. בסה"כ איכות הבניה מעוררת כבוד וניכר שלא חסכו בגימור. מבחינת בנייה פנימית, קדם המגבר מתהדר ברגולטורים מתוחכמים המיוצרים ע"י החברה במיוחד עבור קדם המגבר. לטענת החברה, הרגולטורים, מייצבי המתח והפילטרים, מסוגלים לסנן עד 99% מהרעשים הלא רצויים, למנוע תנודות לא רצויות, וזאת עד לפחות מ-1% ובכך לספק צליל נקי, צבעוני ובעל מרקם ורגש.

 

נתוני המכשיר הטכניים מאתר החברה

Output (Voltage, RMS): 25 Volts 20Hz to 20 kHz
Voltage (peak-to-peak): 80 Volts
Output Impedance: 0 Ohms
Frequency response: 20Hz to 20kHz, ±0dB
 
Outputs:
Total harmonic distortion + noise (20Hz to 20kHz): < 0.002%
Signal / noise ratio reference 1 Volt RMS output: > 100dB ´A´-weighted
Input sensitivity for 1 Volt output: 285mV
Input impedance: 250k Ohms
Gain at maximum volume: 15dB (5 times)
Inputs / Outputs: 3 pairs line level RCA connectors
Outputs: 1 pairs RCA
Power requirement: 240 V / 120V AC
 
General:
Weight (Net Weighted): 12Kg
Dimensions W x H x D (mm): 430 X 100 X 360

האזנה

חיברתי את ה-Pre-160 למגבר ה-PP-160, גם הוא של חברת Burson Audio, כדי לבדוק כיצד מנגנים להם זוג החברים יחדיו והאם הם יוצרים סינרגיה טובה בניהם. את שני המכשירים חיברתי לסטאפ שלי ונתתי הרצה בת כמה ימים, בה המוסיקה התנגנה לה ברקע ללא כל האזנה ספציפית. לאחר מספר ימים התחלתי בהאזנה לקדם המגבר כשאני מנגן את הדיסקים והתקליטים המוכרים שלי.

 

 

ציוד הבדיקה

רמקולים:               Martin Logan Sequel II
מגבר:                             Bryston 4B NRB                           
קדם מגבר:   Audio Research LS 16 MK II
טרנספורט:     California Audio Labs Delta
ממיר :          California Audio Labs Alpha

פטיפון:                            Pro-Ject RPM 1                           

פונוסטייג´ :                  Pro-Ject Tube Box
בקר מהירות:       SE  Pro-Ject Speed Box

כבלים:

רמקולים:  MIT Output Terminator MH-750
כבילה:     Transparent Cable Music Link  
D/A :  Van Den Hul  AES/EBU 110 ohm   

מנורות NOS

קדם מגבר:                      Sovtek 6H30-EB
ממיר:              Sylvania 5751 Black Plate           
פונוסטייג´:           Mullard 12AX7 /ECC 83           

התחלתי את הבדיקה עם דיסק של Cannonball Adderley הנקרא Somethin´ Else Blue Note 1595, אחד מהדיסקים האהובים עלי המאופיין במוסיקה עם במה רחבה ופרזנטציה מעולה. החצוצרה של Mils Davis והאלטו סקסופון של Cannonball Adderley נשמעו טבעיים וממוקמים, כשמאחוריהם התיפוף של Art Blakey נשמע עם פאנץ´ ועומק. משהו לא נשמע לי טוב בתוצאה הסופית. נשמע כאילו הונח מעין וילון שקוף ביני לבין המוסיקה. חשבתי שאולי לא חיברתי משהו נכון, אולם בדיקה מחודשת של כל הסטאפ הבהירה לי שהכול מחובר כראוי. ניסיתי דיסק נוסף, של Eri Yamamoto AUM Fidelity הנקרא Duologue .Eri הינה פסנתרנית ג´אז יפנית, המתגוררת בניו-יורק ויוצרת מוסיקה נפלאה. יכולת הנגינה שלה על הפסנתר וירטואוזית, ותמיד אני נהנה לשמוע אותה מחדש. גם כאן הרגשתי שהמוסיקה אינה מתנגנת כפי שאני מכיר ואוהב. 

 

קדם המגבר שלי הינו מנורתי מסוג Audio Research LS 16 MK II, ובחיבור המגבר לקדם המגבר שלי התופעה נעלמה והמוסיקה חזרה לה להתנגן באופן שאני מכיר ואוהב. ניסיתי גם קדם מגבר נוסף, Krell KSP, כדי לבדוק האם אני טועה או שאכן הצליל נשמע לי מעט עמום. ואכן, גם ה-Krell סיפק את הסחורה, ובגדול. חיברתי שוב את ה-Pre-160 והמשכתי להאזין לדיסקים שונים החל מ-Duke´s Big 4 של Duke Ellington Xrcd ושל Jvc וכלה ב-Patricia Barber בדיסק  Café Blue Mobile Fidelity. לאורך כל הדרך הרגשתי כאילו המוסיקה מוגשת לי כשמשהו חסר בה. אני מכיר היטב את הדיסקים שלי, והמוסיקה שקדם המגבר סיפק הייתה לא חדה ולא מפוקסת. משהו היה חסר בה. 

 

משם המשכתי וחיברתי את הסטאפ האנלוגי שלי הכולל פטיפון, פונו מנורות ומייצב מהירות דיגיטאלי. הנחתי על הפטפון את להקת Dire Straits בתקליט הידוע Brothers in Arms. גם בתקליט זה לכל ארכו המוסיקה נשמעה לי בחוסר. המשכתי ושמעתי עוד מספר תקליטים מז´אנרים שונים כשלאורך כל ההשמעה אני מרגיש שמשהו חסר בפרזנטציה, במיקרו דינאמיקה ובעומק. כפי שכתבתי לעיל: כאילו קיים וילון שקוף ביני לבין המוסיקה.

 

החלטתי להחליף את הכבלים המחברים בין הקדם מגבר למגבר (MIT) לכבלים אחרים (Transparent Audio) ואכן התוצאה השתנתה לטובה. לפתע הכל הסתדר במקום, הבמה התרחבה,הפרזנטציה הפכה ליותר מפוקסת וה"וילון" שהיה ביני לבין המוסיקה נעלם. המשכתי להאזין לדיסקים ותקליטים שונים בקונפיגורציה החדשה ומאד נהניתי מהתוצאה הסופית. המכשיר תיפקד בצורה מעוררת כבוד. הסט של הקדם מגבר והמגבר ניגנו בסינרגיה תוך הגשת המוסיקה בצורה שוטפת, רגועה, והדינאמיקה והמיקרו דינאמיקה הוגשו בצורה טובה. הקונטרול על הבאס והצליל בעל האופי הרגוע ה"מנורתי" הודגש לאורך כל הדרך. אכן הסט הזה סיפק את הסחורה. אמנם קדם המגבר שלי (Audio Research LS 16 MK II) טוב יותר מה-Pre-160 אולם השידוך בין שני הרכיבים נותן תוצאה טובה מאד.

 

סיכום

למען האמת, היו לי ציפיות גבוהות מאד מהמכשיר. כשבדקתי את מגבר ה-PP-160 של החברה לפני מספר חודשים גמרתי עליו את ההלל. מזמן לא נהניתי ממגבר כפי שנהניתי מה-PP-160 ומטבע הדברים ציפיתי לגדולות ונצורות גם מה-Pre-160. אולם ה-Pre-160 לא סיפק את הסחורה. החלפת הכבלים פתרה את הבעיה אולם ה-Pre-160 נופל ברמתו מה-PP-160. כזוג, קדם המגבר והמגבר מספקים תוצאה טובה, ודרושה בדיקה והתאמה של כבלים כדי לקבל תוצאה טובה מהשידוך הזה. איכות הבניה הן החיצונית והן הפנימית מעוררת כבוד וניכר שהושקעו מאמצים כדי לספק מכשירים ברמה גבוהה מאד.

המותג Burson Audio חסר יבואן כיום ומוצריו ניתנים לרכישה ישירות מאתר היצרן.
מחיר מומלץ לצרכן: 2250 דולרים אוסטרלים.

להמשך הדיון בנושא קדם מגבר Pre-160 של Burson Audio, לחץ כאן.

Special thanks to Burson Audio who supplied us with the sample unit we used for this review. 

7:00
  /  
29.12.2009
  
מאת: משה רובינו

1