שני עכברים יצאו לדרך, Darkfield by Logitech

כל מחשב נייד מגיע עם משטח מגע אך חלקנו לא יכולות בלי העכבר הישן והטוב גם במחיר של סחיבת משקל נוסף בתיק. ...

13:25
  /  
27.12.2009
  
מאת: מעין קמחי
הצגת המוצר

קצת רקע בשביל ההשכלה הכללית

את העכבר המסחרי הראשון, כמו כל דבר טוב במחשבים, הציגה לשוק חברת אפל אי שם בשנת 1984 עם הוצאת מחשבי המקינטוש לשוק, אולי לא במקרה אם קראתן את ספרו של ג´ורג´ אורוול. בהתחשב בעובדה שאנחנו רגילות להצביע על דברים, די מפתיע שעד אז לא היתה אפשרות כזו במחשבים, והמקלדת היתה אמצעי הקלט העיקרי. העכבר הראשון הומצא כבר בשנות ה-60 אך לא לשימוש מסחרי ובשנות ה-70 כבר השתמשנו בג´ויסטיקים ועטי-אור למניהם.

סוגים וטכנולוגיות יש כיום בשפע: מכני (עכבר-כדורי), חוטי, אופטי, אלחוטי ואפילו עכבר ביומטרי. חוץ מעכברים יש גם את משטח המגע שמגיע כמעט עם כל מחשב נייד אך דורש הסתגלות ואת ה-Pointer האדום של מחשבי ה-IBM שנמצא לו באמצע המקלדת בין הע´ לי´ ומשמש כעכבר קטן לבעלות האצבעות העדינות.

השאלות הן אם כן מה מתאים לך, מה הצרכים שלך ומה בדיוק את אוהבת שהעכבר שלך ידע לעשות.

Darkfield דוד וגוליית, הגרסא העכברית

בחיפושי אחר עכבר לנייד שלי הגיעו לידי שני עכברי לוג´יטק מסדרת דרקפילד, האחד – גדול ומסוגנן ארגונומית והשני קטן מתוחכם וערמומי.

בשביל הסדר הטוב, ה- Logitech Performance Mouse MX ייקרא מעתה גוליית, או הגדול, וה- Logitech Anywhere Mouse MX יקרא הקטן הידוע גם בכינויו דוד.

הדימיון – Logitech Performance Mouse MX ו-Logitech Anywhere Mouse MX

נקודת החוזקה של שני עכברי הדרקפילד היא ביכולת שלהם לעבוד על כל משטח שהוא. החלטתי לנסות אותם על כל דבר שרק היה לידי, אם כבר אז כבר – שולחן שחור, רצפה מחוספסת, שולחן מתכת כסוף של בית קפה באמצע היום בשמש, שולחן זכוכית מצוחצח למשעי ושמשה של מכונית. אין ספק שהבדיקה האחרונה היתה יכולה לגרום לאישפוז מהיר שלי במוסד ידוע לשימצה כזה או אחר, אבל ללא ספק זה היה שווה את זה כי הם עושים את העבודה בלי להתבלבל ממה שיש להם מתחת. שקוף או לא, העכברים האלו יודעים בדיוק לאן הזזתי אותם.

שני העכברים אלחוטיים, עם צ´ופצ´יק USB קטן שמתחבר למחשב (ידוע גם בכינויו הרשמי "מתאם USB", אבל צ´ופצ´יק נראה לי יותר מתאים במקרה הזה), אותו אפשר להחביא בתוך העכבר כשהוא לא בשימוש, כדי שלא יאבד בכאוס השולחני או בתיק. אגב, הצ´ופצ´יק הנ"ל מתאים למספר מכשירים של לוג´יטק, ואכן הצלחתי להשתמש באחד בלבד לטובת שני העכברים. דרך טובה לשגע כל ילד מתחת לגיל 12 אם משעמם לכן בימי החורף.

הגלגלת שלהם מאפשרת גם תזוזה לצדדים (ימינה ושמאלה) והיא מצוידת בטכנולוגיות ה-MicroGear אבל ללא ה-SmartShift למי שהתרגלה אליה מהעכברים הקודמים של לוג´יטק ה-Revolution MX. כדי לא להלאות בפרטים, הגלגלת הזו מאפשרת לך לעשות הרבה יותר מכרגיל, כך למשל העכבר מזהה את התכנה שבה את נמצאת כרגע ומתאים את עצמו אליה (מסמך טקסט לעומת תוכנת צפייה בתמונות לדוג´). בעיקר אהבתי את האפשרות (רק אם תרצי) להריץ את הגלגלת אוטומטית בנגיעה יחידה (מכח האינרציה), התגלה כיעיל מאוד בחיפוש בין מאות תמונות. כמובן שאפשר לבטל את האפשרות של הגלגלת האוטומטית ולחזור ולהשתמש בגלגלת כרגיל, כך שהיא מגיבה רק למה שאת עושה ולא ממשיכה להסתובב מעצמה.  

לצערי, שניהם שחורים עם כפתורים צידיים וגלגלת עליונה, לא חידוש גדול בתחום העיצוב, אי אפשר לומר שאת המראה החללי של הגדול יותר אני מחבבת ובהחלט ראיתי כבר דברים מגניבים יותר.

מיקום הכפתורים בשני העכברים מצויין, גם העליונים וגם הצידיים, כרגיל בעכברי לוג´יטק.

 נקודות שוני וסיכום דברים 

השוני – Darkfield 

ההבדל העיקרי הוא כמובן בגודל, העכבר הגדול גדול מאוד ומיועד לדעתי לאנשי מועדון ה-1.80 מ´ שלרוב גם מגדלים כף יד בהתאם. העכברים בילו שבועיים אצל מהנדסת תכנה שבישרה לי שבעכבר הגדול היא פשוט לא יכלה להשתמש ואפילו הקטן היה גדול מדי לטעמה. לידיים שלי הקטן התאים בדיוק ועם הגדול הסתדרתי אבל לא הייתי הולכת לחופה.

העכבר הגדול מגיע עם מטען USB שמאפשר לך להשתמש בעכבר גם בזמן שהוא נטען בעוד הקטנצ´יק דורש שתי בטריות AA (נטענות/לא לשיקולכן).

העיצוב של השניים שונה מאוד, הגדול מעוצב ארגונומית ואמור להתאים את עצמו לצורך האחיזה של הימניים שביננו. כרגיל, אין התחשבות בקהל השמאליים, עמכן הסליחה. חשוב להבין שהארגונומיה שלו מיועדת רק לבעלות הידיים ´הגדולות´, מבחינתי לא היתה משמעות לעיצוב המתחכם מכיוון שממילא הוא פשוט היה גדול מדי. הקטן לעומת זאת, פשטני ושטוח. יתכן אולי פשטני מדי.  

 סיכום

לסיכום, מדובר על עכברים שמיועדים בעיקר למי שמשתמשת בהם על משטחים יחסית לא קונבציונאליים. את הגדול הייתי קונה רק עם בבית/במשרד השולחן שלי היה עשוי ממשטח מחזיר אור או מזכוכית וגם אם היו לי ידיים של גוליית. את הקטן לעומת זאת, שהתגלה כמאוד נוח לסחיבה, לחיבור ולשימוש הייתי קונה לצד הנטבוק החדש בלי היסוס. 

שווה לבצע בדיקת נסיון בחנות לפני שקונים עכבר ולוודא שבאמת נוח לך איתו ועם מיקום הכפתורים שבו. אם כבר בחרת להשקיע אז שיהיה כמו שצריך, הרי כולנו יודעות שמוכרי נעליים שטוענים שה"נעל תתרחב" לא באמת מתכוונים לזה והיד שלך בטח ובטח שלא תתאים את עצמה לעכבר.

ציונים:

  • נוחות השימוש – 9; מיקום הכפתורים מעולה ובסה"כ שניהם ארגונומיים אם כי יש מקום לשיפורים (התאמה לגודל יד שונה לדוג´)
  • איכות השימוש10; עובד מכל מקום על כל דבר, מרשים ביותר
  • עיצוב3; חבל שלא השקיעו. הגדול נראה קצת יותר חללי ומושקע אבל לא לטעמי, והקטן פשוט רגיל ושחור.
  • מחיר – 7.5; די יקר למשתמש הממוצעת, מיועדים בעיקר למי שצריכה להשקיע ומשתמשת בהם על משטחי זכוכית ודומיהם.

ציון מסכם –  8.5, כי בסופו של דבר עיצוב הוא לא הדבר הכי חשוב בעכבר ואחרי שהם עבדו על החלון של המכונית, נראה לי שהם זכו בציון הזה ביושר.

מחיר מומלץ לצרכנית:

  • 699 ש"ח עבור הגדול, ה – Logitech Performance Mouse MX
  • 549 ש"ח עבור הקטן, ה – Logitech Anywhere Mouse MX

להמשך דיון על עכברי דארקפילד בפורום יוזרית לחצי כאן.

תודה למעתק מערכות על השאלת המוצרים לצורך הביקורת.

13:25
  /  
27.12.2009
  
מאת: מעין קמחי

1