מזרימדיה PlayOn!HD

מזרימדיה נוסף מבוסס Realtek רואה אור ומעורר הדים גדולים בפורום. זיו רוזנפלד בודק לעומק על מה כל הרעש.

7:00
  /  
24.12.2009
  
מאת: זיו רוזנפלד / Ziv Rozenfeld

הקדמה

קצת היסטוריה על היצרן, A.C Ryan: קיים משנת 1992. התמחה בעיקר במוצרי מחשב ואביזרי Modding מגוונים כגון גרילים, פתרונות איוורור, כבלים, מארזים לכוננים קשיחים, כבלי רשת ועוד. כל המוצרים עם דגש על איכות המוצר בכוונה להגיע ל Pro-Modder ולא סתם להציע אביזרים בצבעים.

בשנת 2008 היצרן A.C Ryan נכנס לשוק מזרימי המדיה תחת שם המותג: PlayOn. מותג זה מחזיק תחתיו כיום שני מוצרים, הראשון הינו PlayOn!DVR: פתרון מזרימדיה מבוסס מקלט DTT, אך המעבד במזרימדיה מיושן למדי ולא תומך בפורמטי הקבצים פופולארים כיום ולכן הוא לא רלוונטי עבורנו.

עוד בתחום: מה זה בכלל מזרימדיה ומה ההבדלים בינו לבין מחשב לקולנוע ביתי (HTPC)?

המוצר השני ונושא ביקורת זו הינו ה PlayOn!HD. מבוסס מעבד של Realtek מדגם RTD1073, בעל יכולת קבצי m2ts, mkv, תמיכה מלאה בעברית ומראה חיצוני שתאהבו מהרגע הראשון.

עוד בתחום: איך לבחור מזרימדיה?
 

קצת על המעבד

משפחת מעבדי ה Realtek עבור מזרימי המדיה הופיעה במהלך הרבעון השני של 2009 והם בעלי מהירות שעון של בין 400MHz  ל 450MHz. מבחינת התחרות מול Sigma Designs, הם ממוקמים מעל משפחת ה SMP8630 וקצת מתחת ל SMP8650 מבחינת ביצועים.

מעבדי ה Realtek מתומחרים בצורה זולה יותר מהמתחרים מבוססי ה Sigma Designs והדבר אפשר לגל של מזרימי מדיה מבוססי Realtek לשטוף את חופינו אשר נשלטו ביד רמה על ידי מזרימי מדיה מבוססי Sigma Designs. גל זה של מזרימי מדיה כולל שחקנים רבים, חדשים וישנים. אתם רושמים?

 • Mede8er
 • Xtreamer
 • Mvix Ultio
 • Asus O!Play
 • DViCO TViX 6600
 • Icy Box IB-MP305
 • MediaGate M2TV
 • Brite-View CinemaTube
 • ואחרון כמובן נושא כתבה זו, ה PlayOn!HD.

מעבד ה RTD1073 עליו מבוסס ה PlayOn!HD מכיל שני דגמים תחת שמו, הראשון הינו ה RTD1073DA והשני הינו ה RTD1073DD. ההבדל בינהם הוא שהאחרון מכיל יכולת DTS Downmix אשר תאפשר לנו פענוח פסי קול מסוג DTS ולקבל שמע במידה ונרצה לחבר את הPlayOn!HD ישירות למסך ללא רסיבר.

חברת A.C Ryan השכילה כאמור לשים את מעבד ה RTD1073DD ב PlayOn!HD ולכן הוא יתאים עבור תצורות רחבות יותר כפי שהוצג, במיוחד לאלו אשר חסרים רסיבר.

ה RTD1073 הינו דומה למדי למעבד ה RTD1283 אשר קיים ב Xtreamer או ב DViCO TViX 6600, אך נבדל בזה שהוא איננו מכיל יכולות הקלטה. גם ה Xtreamer אומנם לא מכיל יכולות הקלטה, אך משום מה נכלל בו מעבד ה RTD1283, למרות שאין בו צורך ואפשר להסתפק ב RTD1073. חשוב לומר כי המעבד ב Xtreamer עבר Overclocking ל 450MHz ואילו ב PlayOn!HD לא נעשתה המהרה כזאת – ולא צפיתי בשום פגיעה בביצועים בשל הדבר מול ה Xtreamer.

נכון להיום מעבד זה נכון להיום חסר יכולת ל Bitstream עבור פורמטי האודיו המתקדמים, כגון DTS-HD Master Audio & Dolby TrueHD, אך כנראה שהיכולת תוצג בעתיד, בשאיפה דרך עדכון קושחה.

מה בחבילה?

מימין לשמאל:

 • מזרימדיה PlayOn!HD.
 • שלט.
 • זוג סוללות AAA.
 • כבל קומפוזיט עם זוג RCA עבור סטריאו.
 • כבל קומפוננט.
 • כבל USB עבור שימוש במחבר ה USB Slave.
 • כבל HDMI.
 • ספק כח חיצוני מתאים לרשת החשמל בארץ וללא צורך בהתאמת מתאם שקע.
 • ברגים עבור קיבוע הכונן הקשיח.
 • מדריך מהיר.

החבילה נאה למדי. נדיר למצוא יצרן אשר מספק כבל קומפוננט ויפה שהוחלט כאן להכליל כבל כזה. הייתי שמח לכבל רשת והייתי נותן ציון 10 בפרק זה. 

מחברים ומארז

אחוריים – מימין לשמאל:

 • כניסת DC עבור ספק הכח החיצוני, 12V 2A.
 • למעלה: זוג RCA לסטריאו ויציאת קומפוזיט.
 • למטה: יציאת קומפוננט.
 • יציאת HDMI 1.3.
 • מחבר אתרנט 10/100.
 • זוג יציאות אודיו דיגיטליות, אופטית וקוקאסיאלית.

צד ימין של המארז – מימין לשמאל:

 • מחבר USB Slave.
 • זוג מחברי USB Host.
 • כניסה לכרטיסי זכרון מסוג SD, MMC, MSPro.

הפריע לי המספר המצומצם של מחברי ה USB Host. הכללה של רק שני מחברים כאלו נראית קצת נמוכה, אך אם מספר גדול יותר של מחברים כאלו הייתה גוררת מחיר גבוה יותר, כנראה שהייתי מסתפק בשניים (למרות שלא הייתי מתנגד ללפחות שלושה מחברים). מצד שני, כל המזרימי מדיה הנפוצים כיום כוללים רק זוג מחברי USB Host, אז כנראה שסתם אני בעל רצונות גבוהים מידי.

זוג יציאות האודיו הדיגיטליות מהוות יופי של אפשרות לתצורה נוחה לבעלי רסיבר אשר חסר מיתוג HDMI. לגבי יציאות הוידאו, יציאת הקומפוננט מהווה יתרון עבור בעלי מקרנים ישנים כאשר יותר ויותר חברות זונחות את המחבר הזה לטובת HDMI בלבד.

בשונה ממזרימי מדיה אחרים כמו ה A-110 בעל המבנה הפשוט, ה PlayOn!HD מרגיש איכותי למגע, הוא יציב, בנוי היטב ונראה שהוקדשה מחשבה לבנייה שלו. הצד העליון מכוסה בכיתוב יפה של שם המותג, כאשר החזות בעלת פאנל שחור מבריק עם כפתור הפעלה בעל נורית LED כחולה. המראה מאוד אלגנטי ומתקדם. המארז עצמו עשוי מתכת עם שילוב פלסטיק איכותי. זהו מארז אשר לא תמצאו שרשורי מודינג עליו וגם לא תרצו לשנות אותו בכלל.


מי שבכל זאת ירצה לשנות את המראה החיצוני של המארז, היצרן מציע כיסוי מדבקות בצבעים שונים בשם Skinz

כמובן שמראה חיצוני הינו עניין של טעם, אך מכל האנשים שיצא להם להעיף מבט על המדף העליון בסטנד הציוד שלי, ה PlayOn!HD זכה למרבית ההצבעות.


מימין לשמאל: מקלט DTT, מזרימדיה TViX 6600, ה PlayOn!HD ואחרון ה Popcorn Hour C-200

בהתחלה חששתי מהכללת המאוורר במארז בשל רעש, אך גיליתי כי הוא חרישי למדי. הכללת המאוורר גם תעזור בצינון הכונן הקשיח הפנימי ותעזור להאריך את חייו.

רצוי לומר כי המארז עצמו הינו גנרי אשר משמש גם חברות מזרימי מדיה אחרים כמו Mede8er, רק הפאנל הקדמי והכיתוב העליון כאן שונים.

 

תמיכה בעברית

כל מזרימי המדיה מבוססי Realtek שראיתי בעלי תמיכה כמעט מלאה בעברית. אם זה שמות קבצים או תרגום חיצוני דרך SRT – קיבלנו. ממשק בעברית עדיין אין וגם לא תמיכה בהצגת עברית מוטמעת תחת קבצי mkv. על פי דברי היצרן, ייתכן והתמיכה החסרה תתווסף בעתיד.


תמיכה בשמות קבצים בעברית

קיימות שתי בעיות כיום עם הצגת התרגום בעברית. הבעיה הראשונה הינה שהתרגום מופיע בצבע מעט חיוור. זה לא משנה איזה צבע תרגום אנחנו בוחרים, הגוון שלו מאוד חלש וזה מפריע במיוחד כאשר גם הרקע של התמונה בהיר. בעיה נוספת הינה שהרווח בין שתי שורות תרגום הינו גדול מידי.


תרגום מעט חיוור ורווח גדול מידי בין השורות

שתי בעיות אלו משפיעות על כל שפות התרגום וידועות ליצרן. בשאיפה הקושחה הבאה אשר תשתחרר, תטפל בבעיות אלו.

הגדרת תצורה

רוב מזרימי המדיה מבוססי Realtek חולקים אותה תצורה בהבדלים קטנים. מי מבין הקוראים שמחזיק באמתחתו Xtreamer, ירגיש כאן בבית.

יש לנו חמש לשוניות אשר מחולקות ל Audio, Video, רשת, הגדרות ושונות. ההגדרות בכל לשונית ברורות וניתן בקלות להגדיר בקלות לדוגמה פענוח אודיו במזרימדיה עצמו או העברה לפענוח ברסיבר.

 

 

במידה ואתם מנגנים את התכנים שלכם מהרשת, רצוי כי תדבקו לפרוטוקול NFS כשיתוף. עבור ה PlayOn!HD, הדבר מאפשר תמיכה בקצב נתונים גבוה יותר משיתוף SMB בסיסי. במידה ואין לכם NAS, תוכלו להשתמש ב Microsoft Windows Services for UNIX, זוהי חבילה חינמית אשר מגדירה אצלכם בשרת שיתוף NFS בקלות. ניתן למצוא מדריך התקנה ל Microsoft Windows Services for UNIX בדביק.

הגדרת NFS בשרת קלה למדי. בוחרים בתפריט ה NFS ומציינים את IP השרת ושם השיתוף.  


לחיצה על Menu תציג את תפריט עריכת שיתופי NFS ואז ניתן יהיה בקלות להגדיר שיתוף חדש

 

שלט

מכל השלטים שנפלו לידיים שלי עד היום, השלט של ה PlayOn!HD מדורג בין הנמוכים מבחינת נוחות שימוש. אני חושב שכולם יסכימו איתי כי כפתורי ה Play, Pause, Stop הינם כאלו אשר צריכים להיות במיקום מהיר לגישה, אך קברניטי PlayOn!HD לא חשבו כך. הם החליטו למקם את כפתורי ה Play & Stop על גבי הכפתורים הכי קטנים בשלט עם צורה זהה. אם תרצו לבצע במהירות Pause, תאלצו למצוא בצד ובין שלוש שורות של כפתורים זהים בגודלם. אם תנסו לבצע FF או FR, סביר להניח שלא תצליחו להשתלט על הדבר בנסיון הראשון, או אפילו העשירי. הכפתורים מוקמו אחד מעל השני ולא בצדדים כפי שכל חברה אחרת נוהגת.

כמעט שכחתי, מכירים את נורית החיווי הקטנה שיש בדרך כלל בשלטים אשר נדלקת כאשר יש לחיצה על אחד הכפתורים? כאן לקחו את נורית החיווי לדרגה הבאה. הנורית כל כך חזקה, שאם תראו סרט בחושך, הנורית ממש תאיר בקטנה את החדר. רצוי לא לכוון את הנורית לכיוון העיניים, סנוור רציני מובטח. ייתכן וזה נשמע לכם משהו פשוט, אך הדבר ממש מציק ובשלב מסויים כבר הסתרתי את הנורית עם נייר דבק אטום.

גם כאן חשוב לומר כי השלט הזה איננו פרי פיתוח של A.C Ryan, אלא שלט גנרי עם שם החברה.


נורית החיווי המסנוורת

חלק II

קבצי אודיו ותמונות

ה PlayOn!HD יודע להציג כאמור שמות קבצים בעברית. הוא אומנם לא מצמיד אותם לימין כנדרש, אך זה מספק עבור עיון בקבצים ובחירתם. יש לנו תמיכה גם ב FLAC ועבור קבצי ה mp3 בעלי ID3 Tag, קיים לנו בצד ימין פאנל סקירה עבור הנתונים. אם ה ID3 Tag  יהיה בעברית, המידע יוצג כהלכה. גם בפאנל הסקירה אין לנו הצמדה לימין של הטקסט העברי וזה חבל.


קיימת בעיה בתצוגה בזמן ניגון קבצי אודיו בה הגרפיקה של הקובץ המנוגן עולה על גרפיקת הרקע

תוך כדי ההאזנה לקבצי המוזיקה, ניתן להמשיך לבצע עיון בקבצים ולבחור תמונות לצפיה, ככה יש לנו מוזיקת רקע (כשקובץ האודיו יסתיים, הבא בתור ימשיך) וצפייה בתמונות יחדיו. העיון בתמונות עצמן יחסית מהיר למזרימי מדיה אחרים מבוססי Sigma Designs ומאפשר בחלון העיון גם לצפות בנתוני ה EXIF של התמונה.

יתרון טוב שיש ל PlayOn!HD לעומת מתחריו הינו שהוא מסוגל לנגן Motion JPEG, פורמט הוידאו הפופולארי אשר קיים במצלמות סטילס דיגיטליות.


צפיית תמונות זריזה

שני היתרונות האחרונים של הצגת תמונות מהירה בליווי מוזיקת רקע ויכולת ניגון Motion JPEG, הופכים את ה PlayOn!HD למזרימדיה מצויין עבור עיון בתמונות המשפחתיות ללא צורך במחשב.

שירותי רשת

כמו ה Xtreamer או כל משפחת מזרימי המדיה מבוססי NMT, ה PlayOn!HD בעל יכולות רשת נרחבות. דרך התפריט הראשי, נוכל להגיע ל Internet Feeds אשר יספק לנו גישה ל Youtube, Picasa, Flicker, עדכוני RSS שונים מאתרי חדשות או אפילו האזנה לתחנות רדיו מקוונות.


שירותי רשת מגוונים


אתם תקראו ככה חדשות? לא נראה לי

אני מתקשה להאמין כי מישהו באמת יבדוק מזג אויר או חדשות דרך שירותי הרשת הללו, אך תחנות רדיו מקוונות זה בהחלט תוספת מבורכת ונדמה שכל מזרימדיה שיוצא היום מכיל גישה לתחנות כאלו.

חלק משירותי הרשת הינם גם שתי אפליקציות. הראשונה הינה שרת SMB אשר מאפשר לנו גישה לכונן הקשיח בתוך המזרימדיה (כמובן במידה והתקנו כזה). מכיוון שה PlayOn!HD מזוהה בשם זה ברשת, מציאתו קלה על ידי שימוש ב My Network Places. אם תרצו גישה ישירה אליו, פשוט עושים קיצור דרך או מריצים בשורת ה Run את ה IP שלו (ניתן למצוא את ה IP בתפריט הרשת של המזרימדיה).


שרת ה SMB וקליינט הטורנט


גישה מהירה דרך שרת ה SMB לכונן הקשיח הפנימי במזרימדיה

במידה ותשתמשו בשרת ה SMB, מהירות העברת נתונים בצורה זו עומדת על 6.5MBps בממוצע. על מנת לעזור לכם לחשב, עבור סרט ממוצע בגודל 8GB, תאלצו לחכות משהו כמו 22 דקות עד שההעברה שלו לכונן הקשיח הפנימי תסתיים.

אפליקציה נוספת שה PlayOn!HD מכיל הינו קליינט טורנטים בסיסי. הגישה לתפריט הקליינט נעשית דרך תפריט ה BT Setup וניתן להטיל עליו הגבלות על התעבורה מבחינת קצב הנתונים אשר יהיה בשימוש עבור ה Up או ה Down ואפילו הגדרה לכמה זמן לבצע Seed לטורנט אחרי שהסתיימה ההורדה שלו.

ניתן להזין לקליינט עד לעשרה טורנטים ומומלץ לא לעשות שימוש בקליינט עבור אתרי טורנט פרטיים. הקליינט מפעיל שרת WEB פשוט ולכן הגישה עצמה לקליינט הטורנט נעשית דרך הדפדפן באמצעות הכתובת: http://playonhd/cgi-bin/webtorrent.cgi
דרך הממשק ניתן להוסיף טורנטים ולהפסיק.

את שרת ה SMB וקליינט הטורנט יש להתקין בנפרד מהקושחה הרגילה, בדומה לחבילת ה NMT Apps של מזרימי המדיה מבוססי NMT.

בנוסף להתקנות אלו, ניתן להתקין במזרימדיה בצורה לא רישמית, גם nzbhella אשר יודע גם לבצע חילוץ ואיחוד קבצי ההורדה מ USENET, גם את קליינט הטורנט הפופולארי transmission ניתן להתקין בצורה זו, Twonkey, שרת UPnP, VLC, lighttpd: שרת HTTP ואת MySQL.

חשוב לומר כי יש להשאיר את המזרימדיה דולק עבור אפליקציות אלו, כיבוי שלו מכבה לחלוטין את המזרימדיה ומשבית את כל האפליקציות.

תפריט ניהול קבצים

העתקת הקבצים ברוב מזרימי המדיה מבוססי Realtek, נעשית על ידי האפליקציה הבסיסית שמגיעה עם ה SDK שמספקת Realtek. בצד שמאל בוחרים את המקור ולאחר מכן את התכנים שאותם נרצה להעתיק. ניתן לבחור גם תיקיות שלמות. לאחר שנסיים, בצד ימין נבחר את המקור להעתקת\העברת התכנים. צג חיווי קטן יציג לנו את ההתקדמות בתהליך.

בגדול, תפריט ניהול הקבצים נוח, הוא מאפשר לנו לבצע העתקות או העברות של קבצים, לפתוח תיקיות עם שם כפי שנרצה ומאפשר כתיבה מעל NTFS (נקודה טובה לזכותו), אופציה שלא הייתה קיימת לדוגמה במזרימי מדיה מבוססי NMT. בהמון מקרים תפריט זה יחסוך לנו את ההתממשקות מול מחשב כאשר קיבלנו כונן קשיח עמוס בתכנים – וזה כבר נקודה טובה נוספת לזכותו.


בחירת המקור והיעד בקלות

במידה ומחברים את ה PlayOn!HD באמצעות USB Slave עבור הזנתו בתכנים, הוא מתנהג כמו כונן קשיח חיצוני לכל דבר (כמובן במידה והתקנתם בו כונן קשיח). מהירות העברת הקבצים הממוצעת עמדה על ~22MBps, אומנם לא ~25MBps כפי שקיבלתי עם התקנים אחרים, אך זה לא נורא כל כך.


בחירת הפעולה לביצוע עם הקבצים הנבחרים

MovieJukeBox

מאז חבורת ה-NMT שיצאה לאור, נדמה שכל מזרימדיה שיוצא לאור חייב להציג פתרון MovieJukeBox. ה PlayOn!HD אינו מכיל כיום אפליקציה כזאת ורק נמסר שהיא בפיתוח. כולנו שאיפה כי האפליקציה תהיה MovieJukeBox אמיתי אשר יהווה תחליף אמיתי לניווט בקבצים כמו שקיים אצל חבורת ה NMT ולא דומה ל MovieJukeBox שקיים לדוגמה אצל ה Xtreamer אשר אומנם מציג מידע אינפורמטיבי על קבצי הוידאו, אך בצורת תמונה אשר עדיין מחייבת אותנו לנווט בין קבצים.

יכולות אלחוטיות

ל PlayOn!HD ניתן להתאים דונגל USB אשר ירחיב את יכולות הרשת שלו לאלחוטיות מסוג 802.11b/g/n. כברירת מחדל, הוא מגיע ללא הדונגל ועבורו יש לשלם תוספת מחיר של 29 יורו דרך היצרן או 128 ש"ח דרך היבואן המקומי.

היכולות האלחוטיות לא נבחנו בביקורת זו מכיוון שהדונגל לא היה זמין בשעת כתיבת שורות אלו. יש להניח כי מרגע שכן יותקן דונגל כזה, רוב קבצי ה mkv  ברזולוציית 720P יעבדו כהלכה כאשר הסיגנל יהיה חזק ויציב דיו. עבור תכנים תובענים יותר כמו קבצי mkv ברזולוציית 1080P או קבצי m2ts בעלי קצב נתונים גבוה, סביר להניח כי החיבור לא יהיה מספק כפתרון.

בחינת ה PlayOn!HD – שימוש יומיומי בניגון תכני וידאו

ה PlayOn!HD הינו המזרימדיה החמישי מבוסס Realtek שעובר תחת ידי ומעניין לראות כיצד היצרן בידל את עצמו לעומת שאר החבורה.
כמו ב Xtreamer, הדפדוף בקבצי הוידאו הינו עשיר למדי. אם הדלקנו דרך תפריט ה Misc את ה Movie Preview, נוכל לגלות בצד ימין פאנל עיון אשר מציג לנו את הוידאו עם חלון זמן (אך ללא כתוביות). הקובץ מתחיל להיות מנוגן מההתחלה ומהווה תוספת נחמדה. הבעיה היא שפאנל ה-Preview צורך המון משאבים מהמזרימדיה והופך את העיון בתכנים לאיטי למדי. ממבט ראשון, התוספת הזאת מאוד חיננית לפעולת העיון המשעממת כפי שהתרגלנו אליה עד היום במזרימי מדיה אחרים, אך מכיוון שהתוספת כאמור מאיטה עד מאוד את העיון, היא איננה שימושית מעבר ל 5 דקות הראשונות של ה"וואו". בנוסף, במידה ותחליטו לוותר על תפריט העיון, תגלו כי הפאנל הימני נשאר קבוע, אך כבוי. הייתי מצפה כי הוא יעלם ובכך תצוגת הקבצים תורחב לרחבה יותר, בדיוק כפי שנעשה ב Xtreamer לדוגמה.


תצוגת קבצים עשירה עם חלון Preview

לאחר שתתחילו לנגן קבצי וידאו, רצוי כי תנגנו אותם מהכונן הקשיח הפנימי או מכונן USB חיצוני. הסיבה לכך הינה שה- PlayOn!HD כיום איננו מסוגל לנגן קבצי HD תובעניים מרשת קווית מסוג SMB או NFS בצורה תקינה. קבצי m2ts (ללא תפריטים Blu-ray) מנוגנים עם המון גמגומים וקבצי [email protected] מכילים גמגומים אחת לזמן קצר. תופעה זו של חוסר תמיכה יעילה עבור קבצים בעלי קצב נתונים גבוה, משותפת לכל מזרימי המדיה מבוססי Realtek, החל מה-Xtreamer, דרך ה DViCO TViX 6600 ועד לנושא ביקורת זו, ה PlayOn!HD. בעיה זו הינה ברמת SDK וכולנו בציפייה לקראת SDK גרסה 3 אשר אמור להיות משוחרר ליצרנים בסוף דצמבר 2009 ולשפר תמיכה זו.

במידה ורוב התכנים שלכם הינם מסוג MKV ברזולוציות של 720P או 1080P ובגדלים של עד ל 8GB, סביר להניח שלא תיתקלו בבעיות במידה ותשתמשו בפרוטוקול NFS. עבור קבצים בקצב נתונים גדול יותר, כנראה שתיתקלו בגמגומים קלים מידי פעם.
על מנת להתגבר איכשהו על חסרון זמני זה, מומלץ להצטייד בכונן קשיח חיצוני או להעביר את התכנים לכונן הקשיח הפנימי ולא לנגן מהרשת.

לגבי אפשרויות Trickplay הזמינות במהלך ה Playback, ניתן לבצע FF במהירויות של 1.5, 2, 4, 8 , 16, 32 ומהירויות דומות לגבי FR. אף אחת מהמהירויות שנבחרה איננה שימושית מכיוון שהן לא עקביות. האמת שחוץ מה-TViX 6600 אשר הכיל אפשרויות FF & FR באמת מוצלחות (פרי פיתוח של DViCO) או ה Popcorn Hour C-200, עוד לא ראיתי מזרימדיה נוסף עם יכולות דומות.


FF במהירות x32, אך לא עקבי מבחינת המהירות

במידה ותרצו אפשרויות Trickplay יותר שימושיות, יש שתי אפשרויות שימושיות לכך. הראשונה הינה על ידי כפתור ה GOTO, אשר תאפשר לנו גם קפיצה בין פרקים ב mkv או DVD. אפשרות שנייה לדילוג יכולה להעשות על ידי זוג כפתורים יעודיים לכך בשלט. הראשון הינו ה CM SKIP אשר מדלג לנו 30 שניות קדימה בציר הזמן. הכפתור הנגדי לו הינו INS REPLAY אשר כשמו הוא, Instant Reply, דילוג של 10 שניות אחורה בציר הזמן.


GOTO – הרבה יותר שימושי עבור קפיצה לנקודת זמן מסויימת

במידה ותרצו לנגן כתוביות עם קובץ הוידאו, אין קל מזה. מקמו את קובץ ה-SRT בשם זהה לשם קובץ הוידאו וחסל. ה- PlayOn!HD יזהה את קובץ התרגום החיצוני ויתן לו עדיפות במידה ויש ערוץ כתוביות בתוך קובץ mkv. מי מבינכם ששואל לגבי תרגומים מסוג PGS (כפי שקיימים בקבצי m2ts), היצרן הזכיר כי הם אמורים להתמך בגרסת קושחה עתידית.

התרגום עצמו מוצג בפונט נעים לעין ומרווח דיו. עבור שינוי הגדרות התרגום, ניתן להעלות תפריט מתאים על ידי לחיצה על כפתור ה-Subtitle בשלט. הערך הראשון בתפריט יאפשר לנו דילוג בין שפות הכתוביות המובנות תחת מעטפת mkv או דילוג לקובץ כתוביות חיצוני. ניתן גם לשנות את גודל הגופן למאוד גדול או קטן (מצויין!), גובה הכתוביות, צבעם, לדלג בין תרגום פנימי עבור קבצי mkv לתרגום חיצוני וכמובן את הסנכרון שלהם לעומת הוידאו. לא ניתן לבחור בקובץ תרגום ששונה משם קובץ הוידאו.


תפריט הכתוביות אומנם נוח לשימוש, אבל היה רצוי שיהיה קטן יותר ואז היה קל יותר לסדר את הכתוביות

דבר שמצאתי מאוד מבלבל הינו העובדה כי הסנכרון של הכתוביות עבד בצורה הפוכה. במידה והכתוביות מאחרות, הגיוני שנרצה לקדם אותם, כלומר להפוך אותם למהירות יותר על ידי הוספת תזמון לכתוביות. ב-PlayOn!HD תאלצו דווקא לבצע הורדה של זמן התזמון. המצב דומה כאשר הכתוביות ממהרות, הגיוני כי נרצה לגרום להם שיופיעו יותר לאט, כלומר הורדת ערך הסנכרון, אך שוב – תאלצו דווקא להעלות את ערך הסנכרון.

הדבר קצת מבלבל, במיוחד כאשר דרך סנכרון זו עובדת בצורה הפוכה לעומת כל מזרימדיה אחר. מצד שני, בלבול זה משותף לכל המזרימי מדיה מבוססי Realtek.

שתי נקודות אחרונות שהפריעו לי זה שסנכרון הכתוביות נעשה בצעדים של 100ms, קצת מדוייק מידי לטעמי. נקודה נוספת הינה שהנדל"ן שתופס תפריט הכתוביות מאוד גדול וסתם תופס 2/3 מהתמונה כאשר היו יכולים להסיר את כל השטחים המתים ולקבל תפריט יותר אסטטי ונוח לשימוש.

אפשרויות ה-Zoom לא מגוונות דיו כפי שהייתי רוצה ולא מאפשרות להזיז את חלון הוידאו למעלה ולמטה. זוהי גמישות שהייתי רוצה עבור תכנים ביחס מסך רחב של 1:2.35. עבור תכנים אלו, אני נוהג להזיז את המסך למעלה וכך מצרף את זוג ה Black Bars לאחד גדול ואז ממקם את הכתוביות על ה Black Bar. הדבר מאפשר קריאה נוחה יותר של התרגום בשל הרקע השחור עליו הוא מופיע.

עכשיו צפיתם קצת בסרט או בפרק מהסדרה החביבה עליכם ואתם נאלצים לבצע הפסקה. לחיצה על Stop תחזיר אותכם לחלון הראשי של הקבצים אך הסמן יעמוד על הקובץ הראשון ברשימה לשנייה אחת ורק לאחר מכן יחזור לקובץ אותו בחרתם, קצת משונה, אבל לא נורא.

במידה ותרצו לחזור לאותה נקודת צפייה, ביחרו את הקובץ שוב, הוא יתחיל להיות מנוגן מההתחלה אך יעלה תפריט בו אתם נשאלים אם יש רצון בביצוע הצפייה מהנקודה האחרונה ממנה היא הופסקה. זכרון ה- Resume קיים עבור 5 קבצי הוידאו האחרונים.

יש כאן מספר בעיות. אם הקובץ הינו mkv ומכיל תרגום פנימי וחיצוני. הפנימי מקבל עדיפות (והגיוני כי החיצוני יקבל עדיפות זו). בנוסף, לאחר Resume, הצגת התרגום חוזרת שוב לפנימי ולא לחיצוני, למרות שכבר בחרנו כי החיצוני יהיה זה שיוצג. גם פרטי סנכרון התרגום לא נשמרים לאחר ביצוע Resume ודורשים כיוון מחדש.


שמירה של נקודת הצפייה האחרונה

במידה והסרט בו בחרתם לצפות מאוד משעמם, תוכלו להעלות דף מידע עליו על ידי לחיצה על כפתור ה Info. המידע מכיל נתונים כמו פורמט האודיו והוידאו, נקודת הזמן, שם הקובץ, רזולוצית הקובץ ועוד. הייתי שמח גם לנתונים על קצב הנתונים של הוידאו\אודיו או מידע כלשהו לגבי כמה זמן נשאר לקובץ הוידאו עד לסופו.


לחיצה ראשונה על Info מציגה את נקודת הזמן ושם הקובץ. חבל שאין תצוגה של הזמן עד לסוף הקובץ


רזולוציית הקובץ והפסקול

מכיוון שה PlayOn!HD איננו בעל כונן פיזי של Blu-ray, קיימת סבירות ממשית כי לעולם הוא לא יוכל להציג תפריטי Blu-ray. המקסימום שה PlayOn!HD יוכל להציג זה BD-Lite מצומצם. במקום זה, קיבלנו תמיכה חלקית ב BD ISO. תמיכה זו הינה חלקית כאמור, ללא הצגת תפריטים, תמיכה בפורמטי האודיו המתקדמים או בתרגום המובנה בפורמט PGS, פשוט מציאת קובץ ה m2ts הגדול ביותר וניגונו. הדבר לא יתאים עבור כותרי Blu-ray בהם הסרט מחולק למספר קבצי m2ts. יש לציין כי במידה ותשימו קובץ תרגום חיצוני בשם זהה לקובץ ה BD ISO, הוא ינוגן בצמוד לקובץ הוידאו. חסרון נוסף שיש כאן הינו שנקודת ה Resume Point לא נשמרת וגם לא מאפייני התרגום כמו צבע וסנכרון.

מבחינת פורמט ה DVD, ה-PlayOn!HD לא ידע לנגן מבנה של DVD פרוש, כלומר VIDEO_TS, היה צורך לכוון אותו לקובץ ה VOB המתאים. כאשר הוא הוזן בקובץ DVD ISO, היה ניתן לנגן אותו כולל תפריטים ללא בעיה. כמובן שגם עם קבצי XVID שונים לא הייתה בעיה.

עבור קבצי mkv, הצגת הכתוביות המובנות בעברית לא קיימת בצורה תקינה, אך תמיכה בפרקים ודילוג בין פסי קול התקיימה ללא בעיה.

אם נתייחס ליציבות, הייתה פעם אחת בו הגעתי למצב שאף קובץ וידאו לא ניגן לי אודיו, כנראה בשל זליגת זכרון מכיוון שהמכשיר עבד ללא הפסקה זמן רב. יש לציין כי הבעיה הזאת התקיימה רק פעם אחת במהלך חודשיים של שימוש. חוץ מבעיה זו, המזרימדיה גילה יציבות, לא ביצע איתחולים לא ברורים, התרסקויות או מסכים שחורים לאחר יציאה ממצב המתנה.

סיכום

סיכום

כפי שחלק ממכם כבר הבחינו, יש כאן המון נקודות דמיון ל Xtreamer או למזרימי מדיה אחרים מבוססי Realtek וזה לא במקרה. פלטפורמת ה SDK אשר מספקת Realtek הינה יחסית רחבה וכוללת כמעט כל מה שדרוש על מנת לתפעל את יצרן המזרימדיה שיעשה בה שימוש. לא סתם אתם בדרך כלל תראו דמיון גדול בתפריטי הגדרות התצורה, הניווט, במסך ניהול הקבצים ועוד. כל זה מכיוון שכולם משתמשים במודלים הבסיסים שמגיעים מהיצרן.

קיימות חברות אשר לוקחות את ה SDK, משנות את ה Theme הגרפי, מוסיפות כמה תכונות יחסית קטנות והנה, קיבלנו מזרימדיה מן השורה. אחרות ממש מפתחות בעצמן תכונות יחודיות כמו BD Live או Trickplay ומשנות לחלוטין את כל המראה והתחושה של המזרימדיה לטובה, אך פיתוחים מסוג זה מאוד יקרים ומעלים את מחיר המזרימדיה, ראו לדוגמה את מחיר ה DViCO TViX 6600 אשר גבוה יותר מפי 2 ממחיר ה PlayOn!HD.כ

ה PlayOn!HD הינו מזרימדיה אשר מציע במחיר יחסית נמוך, פתרון כולל עבור תכני הוידאו והאודיו אצלנו. אם אלו קבצי mkv ברזולוציות הנפוצות, קבצי DVD ISO, XVID & DIVX או כל התמונות שצילמנו במצלמה הביתית דרך סלוט כרטיסי הזכרון הנגיש, כל זאת תחת ממשק גמיש ונוח לניווט.

מי שלא זקוק לכונן קשיח פנימי ומתכוון להזין את כל התכנים שלו דרך הרשת או באמצעות כונן מקומי, רצוי שידע כי היצרן A.C Ryan הציג לאחרונה מזרימדיה חדש בשם PlayOn!HD Mini. דגם זה הינו אח קטן ל PlayOn!HD והכיתוב Mini הינו מכיוון שהוא איננו מכיל מקום לכונן קשיח פנימי ולכן גם המאוורר הוחסר ממנו. דגם זה זול יותר במחיר ומציע אותן תכונות בדיוק.


דגם ה PlayOn!HD Mini מעל אחיו הגדול

בנוסף לדגם ה Mini, בחודשים הקרובים, חברת A.C Ryan מתכננת להציג את ה PlayOn!HD בתוספת יכולות קליטת שידורי ה DTT. פתרון זה יאחד תחת קורת גג אחד מזרימדיה מן השורה יחדיו עם מקלט DTT ויכולות הקלטה, בדומה ל DViCO TViX 6600.

יתרון גדול של ה PlayOn!HD הינו שהוא בעל קהילה גדולה מאוד. היצרן השכיל לארח פורום גדול והרוכשים מחליפים בינהם חוויות על אפליקציות אלטנרנטיביות, תמיכה ופתרון בעיות. שרשורי מודינג לא תמצאו בו כאמור, המארז מטופל מבחינת פיזור חום בצורה טובה.

חלק ממכם יגידו כי אם הביצועים של ה PlayOn!HD דומים כל כך למזרימי מדיה אחרים מבוססי Realtek, אז למה לא לרכוש את הזול ביותר (כלומר את ה Xtreamer אם נדבר בכנות)? בדיוק מהסיבות הבאות.

 • ה PlayOn!HD בעל מארז הרבה יותר טוב מבחינת תכנון, פיזור חום ומראה חיצוני.
 • אפשרות למיקום כונן קשיח 3.5 סטנדרטי.
 • שלט Full Size. אומנם לא נוח מבחינת הכפתורים, אבל יותר נוח מזה של ה Xtreamer.
 • חברה עם וותק גדול יותר בתחום ומוצרים נוספים דומים שהושקו, בתכנון ובתהליכי השקה מתקדמים.
 • שירות. אני מניח כי כולנו שמענו על בעיות של שרשורים שנעלמים מפורום Xtreamer, השעיית משתמשים, שינוי מדיניות החברה בנוגע לאחריות למוצריה ועוד שלל בעיות ושרשורי נאצה שעלו בפורומים. אתם יודעים כמה שרשורים כאלו נפתחו בפורומים של PlayOn!HD? ניחשתם נכונה, אפס.

אם תשאלו אותי למה לא לקנות את ה Mede8er או ה Icy Box IB-MP305 לדוגמה (גם הם מזרימי מדיה מבוססי Realtek), הרשימה תהיה הרבה יותר קטנה וההחלטה הסופית תהיה קשה יותר.

למרות המילים הטובות, מספר חסרונות מעיבים על הרושם הסופי מה PlayOn!HD. אם זה החוסר ב MovieJukeBox, התרגום החיוור, ביצועי הרשת שלא מושלמים או חוסר התמיכה בפורמטי האודיו המתקדמים. נקווה שתיקונים והתוספות הראויות יתווספו במהרה וכולנו נוכל רק להרוויח.

מחיר ה PlayOn!HD עומד על 1090 ש"ח.
מחיר דונגל ה USB עבור תקשורת אלחוטית דרך היבואן המקומי עומד על 128 ש"ח.
טיפ קטן, אם תחפשו מספיק טוב באתר היבואן, תוכלו לגלות לזמן מוגבל קופון מיוחד לקוראי אתר ht עם הוזלה נוספת ממחיר המחירון.
גרסת הקושחה עימה בוצעה הביקורת: 7.0.6

להמשך דיון בנושא הביקורת ל PlayOn!HD, לחץ כאן.

תודה ליבואן קוטנגו על השאלת ה PlayOn!HD לטובת הביקורת.


7:00
  /  
24.12.2009
  
מאת: זיו רוזנפלד / Ziv Rozenfeld

1