רסיבר Onkyo TX-SR607

חברת Onkyo יוצאת עם ממשיך הדרך לרסיברים המצליחים מתוצרתה. הפעם ה TX-SR607 ממשיך את השושלת. אז מה חדש כאן? מייד נגלה.

7:00
  /  
21.12.2009
  
מאת: שי שלוס
הקדמה

הקדמה

עד לפני שנה וקצת מערכת "הקולנוע הביתי" שלי הייתה מסך 19 אינץ´ וסט רמקולים 2.1 של Logitech. לכבוד התחלת עבודתי החלטתי להשתדרג ולקנות טלויזיה גדולה – פנסוניק 32LX700 (אחר כך למדתי ש-32 אינץ´ זה ממש לא גדול 🙂 ).

לאחר מספר חודשים, נמאס לי לחבר ידנית את המחשב הנייד לטלויזיה מצד אחד ולרמקולים מצד שני וקניתי מזרימדיה מדגם HDX-1000. מכאן ה"שדרגת" רק החמירה והוספתי לעסק גם רסיבר, 5 רמקולים וסאבוופר. בשנה האחרונה למדתי רבות על התחום מהאתר בעיקר, אבל גם מחנויות (בנסיעות עבודה לחו"ל התחלתי לדון עם מוכרים בחנויות קולנוע ביתי על תצורות שונות), חברים ומחיפוש באינטרנט.

אני אסקר את החבר החדש (כבר לא כ"כ חדש…) בסדרת TX-SR6xx של Onkyo, ה-TX-SR607, אשר מכוון עפ"י Onkyo לטווח המחירים הבינוני.

למען האנשים חסרי הסבלנות, להלן הביקורת במשפט אחד :
אם אתם מחפשים רסיבר טוב לקולנוע ביתי, שיתמוך בפורמטים החדשים, אולם לא רוצים למכור כליה עבורו, זה הרסיבר בשבילכם.

לאנשים שכן יש להם כוח לקרוא, להלן הביקורת המלאה.


תצורת הבדיקה

 1. מסך – Panasonic 32LX700.
 2. מקורות -Ipod touch בחיבור אנלוגי, HDX 1000 בחיבור HDMI ו-DVD של LG DV482 בחיבור קומפוננט.
 3. רמקולים:
  1. קדמיים – Wharfedale Diamond 9.5.
  2. סנטר – Wharfedale Valdus 200.
  3. אחוריים – Wharfedale Valdus 200.
  4. סאבוופר – Paradigm PDR10
 4.  כבילה – כבלי 4 מ"מ לקדמיים, 1.5 מ"מ לאחוריים, של אומגה אודיו.
 5. מבנה הסלון – 5 על 3 מטר.

לשם השוואה, הרסיבר בו אני משתמש בדרך כלל הינו Yamaha RX-V663.

הרכבה וכיול

לאחר הנשיאה המפרכת והעלאתו לדירתי הצנועה (זה לא שהרסיבר כבד במיוחד – 14.7 ק"ג, אבל עדיין לא פגשתי רסיבר שנוח לשאת), נכנסתי לעניינים:

הרסיבר עצמו מוצק למראה, בצבע אפור ועושה רושם מסיבי. במבט ראשון הוא נראה איכותי ואמין.

המסך גדול יחסית, גלגל השליטה על הווליום ממוקם בצד ימין ולמרות מראהו הנקי, ישנן הרבה מאוד אפשריות שליטה מהפאנל הקדמי. Onkyo עשו עבודה מצוינת בציוד המכשיר בכפתורים קטנים שבולטים קלות מתחת למסך ובכפתורים ארוכים שנמצאים בגבול בין המסך השחור לגוף האפור.

ההרכבה הייתה די פשוטה, ניתוק הרסיבר הישן, הנחת החדש במקומו וחיבור הרמקולים מחדש.

במהלך ההרכבה נתקלתי בשתי בעיות:

 1. על הרסיבר לא מצוין איזה חיבור מיועד לרמקול ימני ואיזה חיבור הוא לשמאלי (בכל זוג חיבורים). יש צבע אחר לכל רמקול וצריך להשתמש במדריך המצורף במטרה להבין מה לחבר לאן. היה קל יותר לבצע את ההתקנה אם היה שילוב של ה-Color Coding וכיתוב מתאים.
 2. עבור כל כניסת HDMI ישנה הגדרה קבועה לייעודה (DVD, HDP וכולי), מלבד כניסה אחת. אם מנסים לחבר התקן דווקא אליה, צריך לבצע כמה פעולות הגדרה לפני השימוש.
  אולם, יש לרסיבר 6 (!!) כניסות HDMI בתקן 1.3a ורק אחת מהן בעייתית – דרוש כשרון (או מזל רע ) בשביל לקלוע לכניסה הזו.

לאחר החיבורים,  נשלף מיקרופון ה-RC מבית Audyssey , חובר לרסיבר ובוצע כיול ב-3 נקודות האזנה (2EQ).
כמה הערות על ה-RC של הרסיבר:

 • עבור רסיבר בטווח המחירים הבינוני – מדובר על ה-RC הטוב ביותר שנתקלתי בו. השינוי הידני היחיד שבצעתי היה הגברת הסנטר.
 • ה-RC התמודד בהצלחה עם חדר לא סימטרי (חלון זכוכית גדול מצד אחד וחלל שנפתח לחדרים מצד שני).    

חיבורים

ההבדלים בין ה-TX-SR607 לבין ה-TX-SR606 הם קטנים. קודם כלך יש לנו תוספת של שתי כניסות HDMI 1.3a – סה"כ שש כניסות. חמש מאחורה ואחת מקדימה לשם נוחות. הבדל נוסף הינו יציאת הסאב הנוספת, עכשיו הרסיבר תומך ב-7.2, אך היציאות הינן מונו.

שלט

השלט גדול ועמוס בכפתורים. לא הצלחתי לתפעל אותו בעיניים עצומות (משמע, באמצע סרט מבלי להסתכל על השלט). דבר זה הפריע לי מכיוון שבמהלך סרט לרוב אני זקוק לשני כפתורים בלבד – הגברה והנמכה של עוצמת הקול ואפשר היה לתכנן אותם בולטים יותר.

אני אסקור את השלט מלמעלה למטה: כפתור הכיבוי וההדקלה נמצא בחלקו העליון של השלט. לידו, משום מה, כפתור הפעלת אופצית Zone 2. מיותר לציין שלחצתי עליו מספר פעמים במקום על הכיבוי. מתחת נמצאים כפתורי השליטה על הכניסות השונות.

מתחתם נמצאים כפתורי הווליום והשליטה על הטלויזיה (ישנה אופציה להשתמש בשלט בשביל לשלוט על הטלויזיה, לצערי לא הצלחתי בנסיון של כמה דקות להפעיל אותה). כפתור הווליום אינו בולט במיוחד.

מתחת לווליום נמצא גלגל השליטה בתפריטים ובמרכזו ה-Enter – מעבר לכיול הראשוני לא השתמשתי בכפתורים אילו. מתחת לגלגל יש את כפתורי השליטה על מצבי השמע.

לסיכום, לא שלט קשה במיוחד לשימוש אבל לא נפלתי מהרגליים.

שימוש ותפריטים

התפריטים ברסיבר ברורים מאוד ואינטואיטיביים. כל השימוש ברסיבר ושינויי ההגדרות בוצעו ללא שימוש בהוראות ההפעלה. הפעמיים היחידות שהשתמשתי בחוברת ההוראות היו בחיבור המכשיר (למעשה זהו דף חיבורים נוסף שמצורף לחוברת) ובנסיון הכושל של החיבור לכניסת HDMI מספר 5, שהיה צריך להגדיר על מנת להשתמש בה. השימוש במכשיר היה מאוד נוח וזמני התגובה היו טובים.

בעיה אחת בה נתקלתי הייתה זמני התגובה בעבודה עם המזרימדיה – ההשהייה בין הפעלת הסרט עד הזמן בו התמונה הוצגה על המסך הייתה גדולה יחסית (ביחס לרסיברים אחרים שראיתי או לעומת  חיבור ישיר לטלויזיה).

ה TX-SR607 במבחן

קצת מוזיקה לנשמה

אתחיל בגילוי נאות – אני לא חובב מוזיקה גדול. מוזיקה בשבילי היא ליווי לעיסוקים אחרים ולא עיסוק בפני עצמו. התחושה שקיבלתי במהלך המבחן הייתה שהגישה שלי דומה לזו של הרסיבר – בהשמעת דיסק של Metallica והתזמורת של סן פרנסיסקו (S&M), השירה נשמעה טוב אבל התזמורת נשמעה כלואה ולא חיה. הרגשתי כאילו מישהו שם מסך ביני לבין התזמורת.

התחושה חזרה גם בקטע הדגמה ל-Dolby TrueHD לו האזנתי פעמים רבות. כאשר ניסיתי לנגן שירים אקראיים באיכויות משתנות מהאייפוד  (דרך החיבור האנלוגי) – השמע היה סביר אבל השירים מראש לא הוקלטו באיכות גבוהה.

ביצעתי ניסיון אחרון עם הדיסק The Rapsody Overture (דיסק שמשלב ראפ עם מוזיקה קלאסית ואופרה). במקרה זה המצב היה יותר טוב, אבל עדיין הרגשתי במחסום ביני לבין הבמה.

ניסיתי להשמיע הופעה של Queen במונטריאול במצב סראונד וירטואלי והתוצאה הייתה דומה – המוזיקה נשמעה טוב אבל קטעים שנשמעו בעבר מדהימים, נשמעו פחות טוב הפעם.

                       

חווית האזנה לסרטים

עכשיו אני ניגש לנושא שבגללו נשארתם איתי עד כאן – איך ה-TX-SR607 נשמע בסרטים ובמיוחד בסרטים בפורמטי האודיו המתקדמים.

אני אתחיל משני קטעי מסרטים שאני משתמש בהן בשביל לבדוק כל רכיב חדש במערכת:

 1. סצנת המרוץ בתחילת "The fast and the furious" (דקה 17) – וין דיזל, השוטר ושני נהגים נוספים מתחרים במרוץ רחוב. במרוץ אפשר להבחין בכמה דברים – האם המכוניות עוברות מימין לשמאל בצורה טבעית? האם מרגישים שהמכוניות מאיצות? ובאופן כללי האם מרגישים שנמצאים על המסלול?
  התשובה של ה-TX-SR607: בהחלט כן לכל השאלות.
 2. סצנת ההפצצה בסרט "The Red Baron" (דקה 48) – סרט על הברון האדום, הטייס ממלחמת העולם הראשונה. בסצנה יש הפצצה של מטוסים בריטיים והיא נפתחת בפיצוץ שה-TX-SR607 (בעזרתו האדיבה של ה-PDR10) הרעיד את הבניין ושלח את השותף שלי (שישן בחדרו עם הדלת סגורה) בריצה לסלון לשאול אם היה פיגוע.

אני רוצה להוסיף שכל האפקטים היו עם הכיול המקורי של הרסיבר (עם שינוי קטן של הסנטר).

בנוסף, צפיתי בשלושה סרטים בפורמט Blu-ray:

 • Transformers 2 : Revenge of the Fallen – בפורמט DTS-HD Master Audio.
 • X-Men 2 – גם DTS-HD Master Audio.
 • S.W.A.T – בפורמט Dolby TrueHD.

              

בכל הסרטים ללא יוצא מן הכלל הסאונד היה מעולה.

ב-S.W.A.T המסוקים הורגשו כמגיעים מלמעלה. בסצנת הרחוב עם המשאיות, כאשר הפושעים ארבו לשוטרים, אפשר היה לשמוע את ה-RPG טס משמאל למעלה למרכז הבמה. בסצנת הכתוביות בתחילת X-Men 2 שומעים את Prof. Xavier מדבר באופן בו לא ניתן לדעת מאיפה הקול מגיע במרחב.

אולם, השיא שמור ל-Transformers 2. זהו ה-סרט לבחינת היכולות של מערכות. סצנת הקרב בסוף הסרט הראתה לי שה-607 עומד בהחלט בציפיות. הקולות מגיעים מכיוונים שונים ואפשר להבדיל ביניהם (דבר שלא כ"כ הצלחתי כשראיתי את הסרט בקולנוע).

ראיתי גם מספר סרטים בפורמט HD "פשוט", כלומר BDRip:

 1. בסרט "Aeon Flux" – בדקה הראשונה יחד עם הכתוביות נשמע זבוב המעופף באוויר מסביב לשומע. הסאונד נשמע מאוד מוחשי עד כדי שחבר ששמע את זה לראשונה סיפר שלמשך כמה שניות (עד שבסרט רואים זבוב) הוא חשב שיש זבוב בסלון שלי.
 2. בסרט שר הטבעות השלישי – סצנת ההסתערות של פרשי רוהאן היא סצנה חביבה עלי במיוחד לבחינת רכיבי מערכת קולנוע ביתי. יש המון קולות שמשתלבים ביחד – הדהרה של הסוסים, צעקות הקרב של הפרשים, הפקודות של הגנרל של האורקים והחיצים שהם יורים.
  ה-607 התמודד בהצלחה עם הסצנה ונתן תחושה שאני נמצא יחד עם החיילים.

לא בדקתי צפייה ב-SD מכיוון ש-א´ אין לי מקורות SD ו-ב´ אני לא יכול להיות אובייקטיבי – הכל נראה לי באיכות פחותה, אחר שנה פלוס של צפייה רק ב-HD.  

סיכום

מדובר באחד הרסיברים לקולנוע ביתי הטובים למחירו – 4900 ש"ח מחיר מומלץ לצרכן. זה היה מחירו של ה-TX-ST606 עד יציאת ה-TX-SR607. תמורת מחיר זה אנחנו מקבלים 6 כניסות HDMI (זה אמור להספיק להרבה שנים, גם אם יש לכם כונן בלוריי, Playstation 3, DVD מקליט וסטרימר – זה עדיין משאיר אתכם עם 2 כניסות נוספות). תמיכה בפורמטים המתקדמים, עיבוד וידאו (Upscale) עד ל-1080i ובנוסף, הוא הרסיבר הראשון מבית Onkyo עם פורמט ה Dolby Prologic IIz עבור הרחבת האפקטים הקדמיים.

ה-TX-SR607 מספק יכולות ותכונות של רסיברים ברמות מחירים הרבה יותר גבוהות ובכל הקשור לקולנוע ביתי, מיתוג וידאו ואודיו, הוא מספק את הסחורה, פלוס.

אז אם אתה רוצים להצטרך לאנשים שנהנים מפורמטי הסאונד והוידאו הטובים ביותר בשוק ולא רוצים להכנס לצרות עם מנהל הבנק שלכם – ה-TX-SR607 הוא הרסיבר בשבילכם.

מחיר מומלץ לצרכן: 4900 ש"ח.

להמשך דיון בנושא הביקורת על הרסיבר Onkyo TX-SR607, לחץ כאן. 


7:00
  /  
21.12.2009
  
מאת: שי שלוס

1