הספר השלישי של חולית – קבלו את DUNE PRIME 3

אז קבלו את "המדיה סטרימר" האולטימטיבי  - DUNE BD PRIME 3.0.עפר לאור מביא לנו את הרשמים שלו.

7:00
  /  
16.12.2009
  
מאת: עפר לאור

fהקדמה

כידוע, אני ציודולוג מדופלם ונחשף ואף מחליף לא מעט ציוד במהלך השנה.

עם זאת, נדיר שאני מכניס ציוד בשלב BETA או שבבדיקה למערכת הראשית שלי. ה-DUNE BD PRIME 3 נכנס מיד למערכת שלי ובהמשך המאמר תבינו גם מדוע. ה-BD PRIME 3.0 תופס את מקומו של מזרימדיה (בזק: זה השם הרשמי של המוצרים, לא צריך להמציא שם חדש "מדיה סטרימר" כשכבר קיים לקטגוריה שם) אחר שהיה נגן ראשי אצלי בבית – הלא הוא ה-PRIME 1.0…

אז מה התחדש? נתחיל אולי למנות את הבעיות של ה-BD PRIME שגרמו לחברת האם שלו HDi להשקיע במוצר חדש:

  • עלות ייצור – חלקים רבים של ה-PRIME, תאמינו או לא, יוצרו כאן בישראל! העלויות היו גבוהות, והפכו את המוצר ליקר מדי בשביל הקהל.
  • עיצוב – כל מכשיר של HDI היה עם עיצוב שונה
  • יותר מדי אופציות – המכשיר הגיע עם אופציה ל-ESATA, ל-WIFI ולרשת GIGA, או כמו שהוא. צריך היה פיתרון לבעיה הזו
  • מהירות – המכשיר התבסס על SIGMA 8634, אבל בלוריי רצו בו די לאט.
  • דיסק/בלוריי – בדור הקודם היה צריך לבחור אם אתם רוצים כונן בלוריי (ואז לוקחים את ה-PRIME) או כונן קשיח (ואז לוקחים את ה-BASE. היה צורך לשלב את השניים.
  • חימום יתר – ה PRIME נטה להתחמם מאוד. זו לא ממש בעיה, אבל זה בהחלט דרש לא מעט עבודה בכדי לפתור מבחינה פיזית.

ה-PRIME להזכירכם, הוא לא מזרימדיה רגיל אלא הראשון שהציע ממשק בלוריי מלא, כולל תפריטים אינטרקטיביים וכל היכולות של הבלוריי, בין אם הסרט נמצא פיזית אצלך, או בגירסאת ריפ על הרשת. בדור הקודם של המכשירים, היחיד שהתקרב לסט הפיצ´רים של ה-DUNE היה ה-TVIX 6500 אשר נתן לנו תפריטים בסיסיים של בלוריי.

אפשר לומר שה-DUNE PRIME הוא נגן בלוריי שהוסיפו לו יכולות מזרימדיה (בדיוק ההיפך מ-TViX במובן הזה). לאחרונה ראינו את הסנונית הראשונה של מכשירים מהדור הבא, שהראשון ממנו היה ה-C-200. ה-C-200 הוא בעצם המכשיר הראשון שמצליח להציב תחרות של ממש ל-DUNE PRIME.

ה-PRIME 3

את ה-PRIME 3 קיבלתי (להלן ה-UNBOXING הרשמי) חם מ-PRE PRODUCTION ואני עובד איתו כבר כמה חודשים (הסיבות לעיכוב הכתבה טיפה בהמשך). המכשירים הראשונים בייצור סדרתי צפויים בקרוב וגם יגיעו ארצה. לרוע המזל, חלק מהמכשירים כללו גירסא בעייתית של הכונן בלוריי, בעיה אשר תיפטר בגירסאת הייצור הסדרתי הרשמי שצפוייה להכנס בקרוב.

הייצור הועבר לסין, למפעל שמייצר מכשירים עבור פנסוניק. במהלך המעבר החברה עברה גם לסט חדש של צ´יפים מבוסס סיגמא 8642, אשר מהיר משמעותית (מדידות לאחר הפרסומות…) מהצ´יפ הקודם, יש לזה המון משמעויות שנעבור עליהם בהמשך, אבל המשמעות הראשונה היא שהמכשיר קריר למגע בעוד שה-PRIME 1 היה רותח גם אם הוא לא היה עושה דבר.

המכשיר הגיע לי עם כבל HDMI, חיבור חשמל, שלט, וקיט להרכבת הדיסק הפנימי (2 כבלי SATA פנימיים, ברגים, אזיקונים וממיר USB ל-SATA).

מבחינה חיצונית, המכשיר נראה כמעט זהה ל-DUNE BASE 2. העיצוב שמרני למדי, ולדעתי אפילו פחות אטרקטיבי מה-PRIME 1.0 (תורידו את כל הטקסט מהפרונט של המכשיר, אני אוהב עיצובים מינימליסטים). איכות הגימור, לעומת זאת, קפצה בשבע מונים ומרגישים שזה מכשיר העשוי כהלכה.

מבחינת חיבורים, יש לו את כל החיבורים החשובים: קומפוננט ו- HDMI בוידאו, יציאות אנלוגיות (כולל 7.1 מפוענח מלא!) ודיגיטליות. למכשיר שני חיבורי USB אחוריים ואחד צדדי. אין צורך יותר בכרטיס DISK ON KEY, מכיוון שהמכשיר כבר כולל אחד מובנה המיועד לאפליקציות של המכשיר (דפדפן, IPTV ו-BD LIVE). למכשיר גם חיבור ESATA וכניסת הרשת כרגע 10/100 (הוא כולל גם אופציה של GIGA, אך זה כרגע סגור בתוכנה, אם כי יש דרך לפתוח את זה דרך הממשק).

כבעבר, ניתן גם להפוך את המכשיר הזה לנטול זונים (מידע נוסף על כך יגיע בשרשור ההמשך) ללא כל מגבלות מספריות או התקנות תוכנה סבוכות.

מבחינת התוכנה, המכשיר מרגיש זהה לחלוטין ל-PRIME 1, וה-BASE. כל התכונות נמצאות, כל האופציות תקינות. זה ממש מדהים כשמסתכלים על שאר היצרנים אשר מוציאים כעת מכשירים שרק בעוד מספר חודשים יממשו את הפוטנציאל שלהם.

בשל העובדה שהמכשירים זהים במידה רבה, חלק מצילומי המסך נלקחו מהסקירה של DUNE BASE 2

יציבות? המכשיר פשוט יציב כמו אבן. אין בעיות, כל הקבצים מנגנים. פשוט חלום. כל הפיצ´רים, אחד לאחד שיש ב-PRIME 1 נמצאים כאן, כולל DLNA, שיתוף דרך רשת, IPTV, רדיו, תמיכה בכל פורמט משמעותי וכו´.

אם אפשר לציין באג אחד, אז הוא ב-LIPSYNC DELAY שאני מזהה מדי פעם, ואשר לרוב ניתן לתיקון על ידי כפתור אדום, הוספת LIPSYNC DELAY מכוון וחזרה למצב 0 עם החיצים. החברה קיבלה מידע על הבאג ותתקן זאת בגירסאות הבאות של התוכנה.

מבט פנימה

המכשיר עצמו מיועד לאפשר התקנה של דיסק 2.5" (כמו של לפטופ) על ידי מפיצים ולא על ידי לקוחות קצה. הבחירה בדיסק כזו מעט מגבילה אותנו והעובדה שזו התקנה פנימית וללא כל דרך פשוט להחליק את הדיסק פנימה, משונה לטעמי. אני מניח שזה נעשה מסיבות של עלות וגם בכדי לאפשר למפיצים שמעוניינים בכך למכור שתי גירסאות של המכשיר. השימוש בדיסק 2.5" נעשה גם בגלל הגודל הפצפון שלו וגם בגלל שדיסקים כאלה כמעט ולא דורשים קירור.


אחרי ההתקנה של הדיסק הקשיח

את החבילה קיבלתי ללא דיסק ולכן התקנתי אותו בעצמי. הפרוצדורה פשוטה מאוד, 6 ברגים וניתן לראות מיד את המתקן שעליו הדיסק צריך להיות מוצב. מוציאים אותו החוצה, מבריגים את הדיסק למקום ומחברים אותו בכבל לחיבור USB. אכן, החיבור נעשה דרך ממיר קטן של USB ל-SATA אשר מסופק עם החבילה. חבל, כי יש ל-PRIME שתי יציאות SATA פנימיות, אחת שהולכת לכונן הבלוריי והשניה לחיבור ה-ESATA האחורי. מכיוון שאני מעריך שמרבית האנשים יעדיפו דיסק פנימי על פני ESATA, למה לא לאפשר גם להפוך בין החיבורים כך שהדיסק הפנימי יקבל את החיבור המהיר ביותר האפשרי?


הצ´יפ של סיגמא נמצא הפוך ומשתמש בחלק התחתון של המכשיר לפליטת החום שלו

בכל מקרה, כל ההתקנה לקחה כחצי שעה ובסופה למכשיר היה דיסק פנימי. הדיסק היה מפורמט NTFS, מה שמנע ממני גישה לדיסק מבחוץ (ה-DUNE עצמו קרא ממנו, אך לא ידע לכתוב לתוכו). ניתן דרך מסך ה-INFO של הדיסק לפרמט אותו ואף לבדוק שהוא תקין (לדעתי הפירמוט הוא ל-EXT2 למי שמתעניין).

לאחר הפירמוט הדיסק היה זמין ברשת וניתן היה להעביר לו תוכן. המהירות גישה אליו נעה בין 50Mbps ל-70Mbps, מרשים למדי עבור מזרימדיה.

ניתן להגיע לדיסק של המכשיר דרך הרשת ב-SMB (עבד ללא כל בעיה בכל המחשבים שבדקתי, כולל VISTA). אך מה שיפה הוא שגם ניתן לגשת לכונן הבלוריי דרך הרשת. אם אני מכניס תוכן לכונן, אני יכול להעתיק אותו בחזרה אלי למחשב בצורה כזו. לא בדקתי אם זה גם עובד עם בלוריי, אבל אני מתיר לדמיון שלכם מה אפשר לעשות עם זה.

ניתן גם להגיע למכשיר ב-FTP עם כל תוכנה מתאימה (אני השתמשתי ב-CuteFTP המצויינת). ב-FTP לא צריך שם או סיסמא, רק את כתובת ה-IP שהמכשיר עצמו ידווח לכם עליו. קצב הנתונים בהעתקת תוכן למכשיר דרך FTP עמדה באופן יציב על 70Mbps.

כמובן שהמכשיר עצמו כולל את כל היכולות של קודמיו, כולל היכולת המופלאה להעתיק תכנים מכל מקום לכל מקום (כולל רשימת ספריות, רשימת קבצים וכו´) באופן ברור מעליו ונוח מאין כמוהו. אחרי כמה מכשירים אחרים שנותנים ממשקים מפוצצים רק בשביל פונקציה כזו פשוטה, זה כיף לחזור לפשטות.

הזרמת מדיה ובלוריי

אני לא אתעכב על נושא איכות הצליל והוידאו, אפשר לומר שהוא פשוט מגיע לאותה איכות מצויינת שהיינו מצפים. למכשיר יש גם אפשרות לעשות AUTO FRAME RATE. לדעתי מצב זה עדיין לא 100% תקין מכיוון שאם הייתי עובד במצב 1080P24 עם AUTO FRAME RATE (כך שהתפריטים ובלוריי היו אמורים לעבוד ב-24FPS וכל השאר בקצב הרגיל שלהם) לא ממש עבד לי עם חלק מהתכנים.

חשוב לציין: בבלוריי אין AUTO FRAME RATE (דווקא זה המקום שהייתי הכי מצפה ליכולת זו). 

לכן, הפעלתי את 1080P60 והדלקתי את AUTO FRAME RATE. זה עובד מצויין, אך עדיין לא נותן פיתרון ל-24FPS של סרטי בלוריי. נקווה שהנושא הזה יטופל בגירסאות הבאות של הקושחה.

נתחיל במהירות. כפי שאמרתי לזיו לא פעם: מה אכפת לי מהמהירות?

אז ככה, אחרי שפתאום נוסעים 200 קמ"ש באוטובאהן, פתאום לחזור ולנגן בלוריי על ה-PRIME 1 נראה לי מוזר.

עד כמה ההבדלים מהותיים? כפי שאתם יודעים, התפריטים החכמים של בלוריי ומנגנוני ההגנה כנגד העתקה (שמופעלים באופן חוקי על המכשיר!) הם אפליקציות כבדות למדי. בעצם מדובר על VIRTUAL MACHINE שהמכשיר עצמו מעלה וצריך לפענח בזמן אמת את ההצפנה של הסרט. לא די בכך, אך מתברר שבדיסקים חדשים (כגון UP) יש עדכוני תוכנה שנמצאים על הדיסק עצמו. לא ממש ברור מה קורה שם, אך יתכן שיש שם רשימה של מכשירים ו-FIRMWARE חדש עבורם (כמו שמשחקים ל-PSP כללו עדכוני מע´ הפעלה שהיו נחוצים לשם הרצתם). יתכן גם שמדובר בעדכון ל-BD+ או רשימת BAN (מסכים או ציוד שהמכשיר לא אמור לעבוד איתם יותר).

סרט פשוט יכול לקחת 20 שניות לעלות ב-BD PRIME, אך סרט כמו UP לוקח 2.5 דקות שלמות (!!!). בדקות הללו המסך שחור לחלוטין ואין שום אינדיקציה שהמכשיר לא נתקע. במקרה של UP, אחרי 2.5 הדקות הללו, יש עוד 13 שניות שלמות שבהן מוצגת הודעה שהמסך שלכם עלול להבהב או להציג תמונה שחורה עד שהדיסק יטען. נפלא.

אתם בוודאי יכולים לדמיין מה זה 2.5 דקות של סיוט כאשר אתה ממתין עם המשפחה (בעיקר הקטנים) לראות סרט ביחד… מהומה.

ה-PRIME 3 חותך את הזמן הזה לפחות מדקה וחצי. זה עדיין לא קצר, אבל בהתחשב בכך שזה הדיסק עם ה-INTRO הארוך ביותר שמצאתי, זה כנראה הגבול העליון בתחום.

קטע נוסף הוא בעת טעינת הסרט עצמו (או התפריטים). תהליך זה לוקח כ-25 שניות על נגן רגיל עם הכותר של INDIANA JONES 4. ה-PRIME 3 עושה את זה ב-11 שניות (כ-4 שניות עם השוט).

מעניין במיוחד ההבדל בין ה-C-200 לבין ה-PRIME 3 בזמנים. אני וזיו מדדנו במדוייק את זמני הטעינה של סרט עם פתיח מסובך במיוחד. את ההודעה הראשונה (זו שמצולמת למעלה עם "DELAY OF 2-3 MINUTES") קיבל ה-C-200 אחרי 78 שניות לעומת 53 שניות ב-PRIME.

את הפריים הראשון של וידאו (טריילר) ניתן היה לראות ב-C-200 לאחר 96 שניות לעומת 73 שניות ב-PRIME 3.

כלומר, הבדל די קבוע של כ-20 שניות בין המכשירים. בהחלט לא הבדל דרמטי, אך עדיין הבדל שראוי לציון.

חשוב לומר כי הבדיקה הזאת נעשתה על שני רשתות שונות, אך על אותו פרוטוקול NFS.

ההרגשה בעת העלאת תפריטים היתה עם ה-PRIME, כבדה. זה בעיקר התייחס לתפריטים כבדים (כמו של UNIVERSAL) שיש להם אנימציות תלת מימדיות, שכבות אחת על השניה (רובן שקופות למחצה) בנוסף לאפקטים בסאונד. את אלה ה-PRIME 3 מציג בזריזות מדהימה.

גם מעבר פרקים קדימה ואחורה מרגיש זריז ומהיר במיוחד. בקיצור, בדיוק מה שהייתי מצפה. זה מזכיר לי את המעבר ממחשב PENTIUM ישן ומתחמם ל-CORE i7 מהיר וקריר.

ב-DVD ובבלוריי, בדיסקים שתומכים בזה, ניתן להמשיך ולצפות איפה שהפסקתם (ב-UP זה היה שימושי ביותר), אך זו פונקציה שעדיין לא ממומשת בניגון מתוך קבצים.

למכשיר יש כמובן תמיכה מלאה ב-ZONES, כך שאם תנסו לנגן דיסק עם ZONE לא מתאים תקבלו:

תפקוד ברשת

אני שומר הכל ברשת. הדיסק הפנימי של ה-DUNE בעיקר מיועד לשימוש לתכנים מקומיים במידה ויש תקלה או לקבצי ניסוי וכיול שונים ולא לשימוש רציף. הכל אצלי בבית נשמר על הרשת, החל מהסרטים שלי, ה-HOME MOVIES, התמונות הדיגיטליות והמוזיקה שלי.

הקמת חיבור רשת דורש מעט מיומנות אלא אם כן UP&P או זיהוי SMB אוטומטי מספק אתכם. אותי לא, אני רוצה שכל מקור שלי יקבל אייקון משלו בדף הבית של המכשיר (POPUP MENU ומשם קל להוסיף חיבור למכשיר ברשת). זה דורש ידע זהה למכשירים רבים אחרים, ובעיקר מזכיר את ההגדרות של ה-TVIX, אך ללא המגבלות של 4 חיבורי הרשת שיש בו (אם כי לא ברור לי מי זקוק ליותר מזה).

את הסרטים הכבדים ביותר אני שומר במספר מקומות. כזכור, ה-TVIX 6500 התקשה למשוך בחיבור 10/100 חלק מהסרטים הכבדים הללו. כאשר העברתי אותו למצב GIGA, הוא עובד חלק. ה-PRIME 1 עבד חלק עם ה-NETGEAR READYNAS NV+ שלי, אך התקשה עם נגנים אחרים עם הקבצים הללו (גם ברשת גיגה וגם ברשת 10/100).

ה-PRIME3 חסין לכל אלה. הוא מושך את כל הקבצים ללא כל בעיה גם מהשרת שלי, וגם ממספר NAS שהאחרים התקשו איתם ברשת 10/100. לא ממש ברור מדוע זה צריך להשפיע כי כל מכשירי ה-NAS עומדים בקצבים הנתונים. להערכתי, המעבד הוא צוואר הבקבוק מכיוון שהמעבד לא מספיק להעביר את הבקשה לקבל את הקבצים בזמן ולכן אם הרשת או ה-NAS לא מהירים מאוד, זה הופך לצוואר בקבוק.

ה-PRIME3 מושך את כל הקבצים מכל הסוגים ללא כל הבעיות הללו ללא קשר מאיפה הם נמשכו. בשום שלב במהלך הבדיקות שלי, הוא לא השתנק, נתקע, או גמגם בתוכן (ובאמת ניסיתי).

המכשיר גם מושך בלוריי מלא (בקובץ או ריפ מלא) דרך SMB. לא הייתי צריך להגדיר כלום בשביל זה. בחרתי ב-NETWORK BROWSER, מצאתי את ה-NAS המתאים ופשוט ניגנתי את הסרט. זה כולל סרטים שבד"כ היו גורמים למכשירים להחנק בגלל קצבי נתונים (פיקים) גבוהים.

מסך ה-INFO מפורט ומדוקדק, כאשר מדובר בקובץ, כל פרטיו יוצגו (כולל קצב הנתונים הגבוה ביותר והקצב הנוכחי), ואם היתה בעיה ברשת (גרמתי במקרה הזה לבעיה בכוונה), הוא אפילו מציין כמה פעמים נגמר לו המידע לפני הזמן (BUFFER UNDERRUNS). כשמדובר ב-DVD, מסך ה-INFO אף יציג את ה-ZONES של הדיסק.

המידע בבלוריי מצומצם יותר וכולל בעיקר את קצב הנתונים, פורמט האודיו/וידאו, ומספר הפרק שאתה צופה בו.

המכשיר תומך ב-BD LIVE באופן מלא. לשם כך המכשיר מגיע עם זיכרון מיוחד של כ-2GB בכדי לאחסן את התוכן של BD LIVE. הבעיה היא שהחברות עדיין לא ממש יודעות מה לעשות עם הפיצ´ר הזה. היצירתיים ביותר בתחום הזה היו WARNER BROTHERS שדרשו ממני להירשם באתר שלהם בפרוצדורה מעצבנת וארוכה (שכללה אימות דואל, שם משתמש וסיסמא) לפני שיכולתי לגשת לתכנים שלהם.

התוצאה קצרת הטווח היתה הורדת טריילר לסרט שלעולם לא אראה ומשחק חביב שהיה רץ טוב יותר על המחשב עם FLASH.

התוצאה ארוכת הטווח היא שבכל פעם שאני קם בבוקר ממתינים לי בתיבת הדואר האלקטרוני שלי מכתבי אהבה מסרטי WARNER BROTHERS שמתחננים שאזמין אותם לריקוד קצר.

תפקוד כנגן דיסקים


ה-DUNE עומד מעל ה-OPPO (לצורך בדיקות השוואתיות) 

כנגן מוזיקה, המכשיר בינוני למדי מבחינת התפריטים והממשק שלו, אך קשה להסתכל עליו כנגן מוזיקה, הוא נגן בלוריי לכל דבר. אז מבחינת היכולות שלו כנגן בלוריי, הוא מעט חלש יותר מה-OPPO. הוא כולל את אותם פיצ´רים, אך נטול הפורמטים האודיופילים (DVD-A ו-SACD). אם אינכם זקוקים לפורמטים הנ"ל (אני לא) אז זה כל מה שיש לכם להפסיד עם המכשיר הזה ביחס ל-OPPO. למרות כל זאת, FLAC כמובן עובד וגם קבצי PLS שמאפשרים ניגון תחנות רדיו מסוג SHOUTCAST ברשת.

גם בתחום תצוגת התמונות הנגן סביר אבל לא מבריק ביחס למכשירים אחרים. המומחיות שלו זה בוידאו וזהו. 

סדרת המכשירים הראשונה (שלי עוד מה-PRE PRODUCTION) כללה כמות לא מבוטלת של מכשירים בעלי כונן לא תקין. גם אני קיבלתי אחד כזה ולצערי למרות המתנה לא מבוטלת אני עדיין ממתין ל-TRANSPORT חלופי. במכשירים הללו, התופעה היא שחלק מהדיסקים (גם בלוריי וגם DVD) פשוט לא מזוהים. הכונן מתאמץ מאוד לקרוא אותם אך לבסוף מתייאש והכונן מסומן עם "NO DISK". הדבר הקשה מאוד על בדיקה של זמנים ומדידות ומרבית הבדיקות נעשו או על הדיסקים שכן זוהו או על תוכן שישב ברשת. 

אישית, מדאיג אותי שהחברה עדיין לא פתרה (נכון לכתיבת מילים אלה) את הבעיה באופן גורף שכן מדובר על כמה עשרות כוננים תקולים שפשוט צריך לשלוח להם תחליף (תהליך ההחלפה אינו מסובך במיוחד. בעיה נוספת בכונן שלי, תוצאה של הקושי שלו לקרוא את התוכן, הוא שהוא לא מהשקטים ביותר. בהשוואה ל-OPPO BDP-83 בהחלט ניתן לשמוע את הכונן מאיץ ומאיט (בעוד שה-OPPO מסתיר את הצלילים. מכיוון שמדובר פחות או יותר באותם כונני TRANSPORT, אני מניח שהדבר הוא תוצאה של העיצוב המכאני. כלומר, העוצמות זהות, אלא שהמבנה של ה-OPPO משתיק את הצלילים לעומת ה-PRIME שהם מהדהדים בתוכו. עד כמה זה מציק? כשאקבל כונן תקין ניתן באמת יהיה לבדוק את זה בשטח בשעות הלילה המאוחרות (שבהן הכונן הוא מקור הרעש היחיד).


לאחר מספר שבועות נחת אצלי כונן הבלוריי החליפי למכשיר. החלפתו קלה לביצוע וכל ילד עם יכולת לסובב מברג פיליפס יוכל די בקלות לבצעה. הכונן עצמו מחובר למכשיר בארבעה ברגים ושני מחברים (SATA וחוט חשמל) שכל מי שראה את קרביו של מחשב יוכל להרכיב.

הכונן החדש אכן מילא את תפקידו נאמנה, לא רק שהוא מעלה כותרי בלוריי ו-DVD ללא קושי או אבחנה (הקודם פשוט סירב לכותרים מסויימים, אך התמסר ברצון לכותרים אחרים) אלא שגם רמת הרעש שאובחנה בכונן הלקוי ירדה משמעותית. עדיין ניתן לשמוע אותו מהכורסא מתחיל את תהליך הניגון של הדיסק אך במקרה שלי הצליל נמוג לאחר מספר לא רב של שניות.

מהירות הטעינה של הכותרים זהה לאלה מהרשת, קרי: זריזה ומהירה כצפוי.

פונקציות מתקדמות

 

למכשיר יש גם יכולות הורדה בביט-טורנט, אבל מכיוון שאני לחלוטין לא מבין בזה (לא מוריד בביט טורנט בחיים…), לא ממש בדקתי פונקציה זו.

כמו במכשירים הקודמים, יש לא רק סינכרון של כתוביות, אלא גם אפשרות לשנות את הסינכרון של הקול והתמונה (פונקציה יפה מאוד), והעברית בתרגום עובדת מצויין (עד לשדרוג האחרון גודל הפונטים היה מעט קטן, עכשיו הגודל מגיע גם ל-LARGE ואפילו ל-XL). עם זאת, שמות קבצים וספריות הופיעו בעברית הפוכה.

תרגום מובנה עבד לי בעברית בקבצי MKV. הגרסא האחרונה של התוכנה של המכשיר מאפשרת בחירה חכמה של מקור התרגום האוטומטי (פנימי או חיצוני) מה שפותר לנו הישראלים את הבעיה במלואה. ניתן גם SHORTCUT (כפתור כחול) להעלות ולהוריד תרגום באופן מיידי (נוח ביותר). החברה אינה מתירה שינוי גופן, אך זה המובנה במכשיר כל כך יפה שאין שום סיבה אי פעם לשנות אותו.

למכשיר אין עדיין תמיכה בפרקים ב-MKV.

שמות קבצים וספריות בעברית מופיעות הפוך עדיין. אין תרגום עברית חיצוני לבלוריי (כלומר, צריך לבחור או תפריטים יפים או תרגום עם הסרט בלבד) כמו שיש ב-TVIX 6500, אלא אם כן תוותרו על התפריטים של הבלוריי ואז זה דווקא כן עובד. עם זאת, במצב הזה פיענוח השמע עובד גם בפורמטים החדשים, כך שבעצם לא מפסידים כמעט כלום (תמיד אפשר לחזור ולראות את התוספות דרך התפריטים אחרי שראיתם את הסרט עם התרגום.

לגבי TRICKPLAY – אין למכשיר יכולת לעשות קפיצה לזמן מסויים (GOTO) מצב קבצים, אך זה דווקא כן עובד בסרטי בלוריי ו-DVD. ניתן להעביר FFWD/REWIND וזה עובד מצויין אבל אני כמעט ולא עושה בזה שימוש. כאמור, ניתן להשתמש בחיצים ובכפתורי ה-P בכדי לקפוץ ביחידות של 10 דקות, דקה אחת, או 10 שניות קדימה או אחורה. זה מאוד נוח, הרבה יותר לטעמי מ-TRICKPLAY רגיל.

עם זאת, בגירסא האחרונה של התוכנה (שוחררה ב-11 לדצמבר 2009) התווספה היכולת להמשיך תוכנית וסרט מהמקום שבו הם הפסיקו. הדבר נעשה אוטומטית ללא ממשק משתמש כלשהו ולא ניתן לבטל זאת. כלומר, כשמנגנים סרט בפעם השניה (בהנחה שלא ניגנתם אותו עד סופו), בפעם הבאה הוא פשוט יתחיל מאותה נקודה שבה סיים בפעם הקודמת. לחיצה על כפתור 0 (0%) מחזירה בעצם את הסרט למצבו הראשוני. חסר לי תפריט של הקבצים האחרונים (להתחיל אותם מחדש ללא צורך בחיפוש המיקום שלהם ברשת) וגם אופציה לבטל את ה-SHORTCUT הזה. עם זאת, אני חייב לציין שזה שדרוג משמעותי למכשיר ביחס למה שהיה קיים ב-PRIME 1.

כמו אחיו (גרסא 1.0), ה-DUNE PRIME 3 מסוגל לא רק להעביר את פורמטי האודיו החדשים אלא גם מפענח אותם ל-PCM. משמעות הדבר היא שגם רסיברים ישנים יותר יוכלו להרוויח מהפורמטים החדשים. לא די בכך, אלא שהמכשיר גם מפענח אותם לסטריאו ול-7.1 מלאים כך שניתן לשמוע את הפורמטים החדשים כמעט על גבי כל מערכת אפשרית, החל ממסך ללא רסיבר, דרך רסיבר ישן, מגבר סטריאו, מגבר עם כניסת 5.1/7.1 אנלוגי, מגבר עם אפשרות ל-PCM או כזה שמפענח את הפורמטים החדשים.

השלט

כמו השלט הקודם, גם השלט הנוכחי של ה-DUNE היה מעט משונה למגע. מצד אחד, החומר שהוא מורכב ממנו מרגיש מעט כמו גומי, אך זה נועד למנוע החלקה מהיד (וזה עושה את העבודה). השלט אינו ארגונומי או מואר בלילה. הוא מסודר באופן סביר. בקיצור, הייתי אומר שזה לא השלט הגרוע ביותר או הטוב ביותר שראיתי, אלא פשוט אחד מני רבים.

מבחינת התצוגה, היא ברורה וקלה לקריאה, ומאוד עדינה. מצד שני היא כמעט ולא בשימוש אלא לכתוב שהמכשיר מוכן ואיפה אתה עומד כרגע בסרט מבחינת זמנים. כלומר, ללא מסך מחובר, פשוט לא ניתן לנווט במכשיר (בעיקר מרגיז כשרוצים לשמוע מוזיקה).

מה צפוי לנו בהמשך?

 

המכשיר צפוי להגיע במחיר זול מזה של ה-PRIME 1, אך כמו ה-PRIME 1 הוא יסופק גם כאן בארץ בכמויות קטנות יחסית. לא ברור מדוע החברה לא מצליחה להדביק את הביקוש ולייצר בכמויות כפי ש-POPCORN HOUR או DVICO מסוגלות. אפשר רק לקוות שחבלי הילדות של HDi הסתיימו עם התינוק החדש. אין ספק שהוא אחד מהשחקנים החזקים ביותר שאנחנו נראה כאן בשוק ויעמוד כתף מול כתף יחד עם ה-TVIX 6600 וה-C-200, כל אחד עם היכולות המתקדמות שלו.

החברה כבר הצהירה שהיא תוסיף FLASH LITE למכשיר, וכן תמיכה ב-NETFLIX עבור השוק האמריקאי (לנו זה גם אפשרי דרך שירות VPN מתאים). החברה תציע גם שלט RF, אם כי השלט הנוכחי עובד מצויין, לא רואה סיבה לכך.

למכשיר יש יכולות JUKEBOX מתקדמות. תמיד היו לו אבל בעבר הם היו מוגבלות לפורמטים לא הכי סטנדרטים בעולם שהקשו על חברות חיצוניות לייצר את ה-THUMBNAILS של הסרטים. בגרסא האחרונה החברה שיפרה משמעותית את העניין על ידי תמיכה בפורמטים נוספים שצפויים מאוד להקל על העניין.

בסך הכל, זה בהחלט הנגן הנוח ביותר והמקיף ביותר שהשתמשתי בו עד היום ואני אישית מתכוון להשתמש בו על פני הנגנים האחרים שבביתי.

אבל אתם מכירים אותי, בטוח שיש תלונות… אז יש לי כמה:

  • שיטת התצוגה של מצב "JUKE BOX MODE" (אתם יודעים, כשהסרטים מוצגים כמו THUMBNAILS) מוגבלת למדי. אין עדיין תוכנות רציניות שמכניסות את זה (חוץ מה- MY MOVIES). זה מציק.
  • חסר ממשק BOOKMARKS מסודר
  • ממשק המוזיקה והתמונות יכול להרוויח משדרוג

מאוד מסקרן לגלות מה יגיע עם גירסאות ה-FIRMWARE החדשות.

עדיין לא ברור נושא ההפצה של המכשיר. בעבר העולם הדיגיטלי הפיצו את המוצרים של HDi אך השמועות ברחוב מדברות על אפשרות שהשותפות הזו הסתיימה. בנוסף, גם מטריד הנושא של העיכוב במשלוח הכוננים לרוכשי המכשיר המוקדמים (בעיות זהות קיימות באירופה ובארה"ב). ככל הנראה החברה עדיין מתארגנת בנושא הייצור ונותר רק לקוות שמכשיר עם פוטנציאל כ"כ גדול לא יפוספס בגלל בעיות בתמיכה טכנית של החברה.

כזכור בעיות דומות היו גם ל-DVICO עם הסדרה הראשונה של TVIX6500 ועם ה-XTREAMER בסדרות הראשונות.

להמשך הדיון בנושא ה-DUNE PRIME 3.0 בפורומים לחצו כאן.

תודה לחברת HDi על שסיפקה לנו את המכשיר לצורך הסקירה 


7:00
  /  
16.12.2009
  
מאת: עפר לאור

1