מקרן Panasonic PT-AE4000

הלהיט של פנסוניק הגיע ארצה ביבוא סדיר, האם הוא עומד בציפיות?

7:00
  /  
07.12.2009
  
מאת: יניב דיין
הקדמה 

הקדמה

שוק המקרנים השנה גועש! חברות מוציאות לשוק מקרני 1080P בסכום של $1000, הקונטרסטים קפצו שלב אחד קדימה ועוברים מספרים שעד לא מזמן נשמעו חלומיים, עיבוד התמונה מעולם לא היה טוב כל כך. גם חברת פנסוניק לא קפאה על השמרים ושחררה לשוק מקרן (דור רביעי בסידרת מקרני ה 1080P של החברה) שעושה הרבה מאוד רעש. חברות נאלצו להתאים מחירים בעקבות ריבוי התכונות של המקרן הזה ובכך פתחו את שוק מקרני הקולנוע הביתי לקהל רחב הרבה יותר. נתחיל כמו תמיד בסקירה של תכונות המקרן, נעמוד על ההבדלים בינו לבין קודמו ה- PT-AE3000 שלא הגיע ארצה ביבוא סדיר אך נבדק על ידינו כחלק מ Shootout שערכנו. לבסוף, נעבור לביצועים.

תכונות המקרן

 • מערכת הקרנה: 3 פאנלים מסוג LCD ברזולוציה טבעית של 1920X1080. נורה מסוג UHM בעוצמה של 170W.
 • עוצמת תאורה: 1600 אנסי לומנס.
 • קונטרסט: 100,000:1
 • חיבורים: 3 כניסות HDMI בתקן 1.3, כניסת קומפוננט, כניסת VGA למחשב, כניסת S-Video, כניסת קומפוזיט, 2 טריגר 12 וולט ניתנים לתכנות.
 • עדשה: זום/פוקוס חשמלית, הכוללת יכולת תזוזה בציר האופקי והאנכי באופן ידני. מאפשרת הקרנת תמונה ממרחק 3.5-6.5 מטר תמונה בגדלים 152-508 ס"מ (אלכסון).
 • מידות: אורך 46 ס"מ X גובה 13 ס"מ X עומק 30 ס"מ.
 • משקל: 7.3 ק"ג.
 • חיי נורה: 2000 שעות.

מבנה המקרן

המקרן מגיע במארז מלבני, בעל עיצוב תעשייתי בצבע אפור כהה בגימור מחוספס. למרות שפנסוניק לא משקיעה רבות בנושא עיצוב המקרן, התחושה היא של חומרים טובים בגימור טוב. בחזית המקרן ובמרכז נמצאת העדשה ובשני צידה חריצי האוורור של המקרן. מצד ימין של העדשה נמצא חיישן האינפרא לשלט הרחוק. בחלקו העליון של המקרן נמצאות שתי חוגות שקועות לכיוון אופקי ואנכי של עדשת המקרן ושלושה נוריות חיווי למצב המקרן והנורה.

בצידו הימני של המקרן נמצא פאנל ההפעלה המכיל את כל הלחצנים הדרושים להפעלה וכיול המקרן ללא צורך בשלט. בפאנל נמצא לחיץ ההפעלה, לחיץ כניסה לתפריט ראשי, 4 לחיצי כיוון + לחיץ אישור, לחיץ חזרה אחורה, לחית בחירת כניסת הוידיאו ולבסוף לחיצים לזום ולפוקוס החשמליים של העדשה. בנוסף נמצא בצד זה מתג ההפעלה הראשי של המקרן שלידו נגלה את פילטר האוויר שקל ומאוד נוח להחלפה.

בצידו האחורי של המקרן נמצא פאנל החיבורים, שמשופע בכניסות מכל הסוגים. למקרן זה 3 כניסות HDMI שגם מקרנים היקרים ממנו פי 3 ו 4 מכילים רק 2 כניסות. פתחי כניסת אוויר לקירור המקרן נמצאים משני צידי הפאנל.

השלט

שלט קטן ומואר, בסיסי מאוד, אבל למרות שחסרים בו לחיצי גישה רבים, בעזרת מערכת תפריטים נוחה ניתן להגיע כמעט לכל תכונה ביחסית מעט קליקים.

ההבדלים בין מקרן זה לקודמו ה PT-AE3000

נורה: החברה החליפה את נורת המקרן, לנורה המסוגלת לספק 50% יותר אור אדום מהדור הקודם, השינוי הזה תרם רבות גם לשיפור גווני העור שהמקרן מציג.

קונטרסט: כזכור, הקונטרסט של הדור הקודם היה 60,000:1 ובדור הנוכחי הוא שופר ל 100,000:1. את השיפור בקונטרסט השיגו ע"י תכנון מחדש של רכיב אופטי שנמצא מיד לאחר פאנל ה LCD. הרכיב מאפשר לחסום באופן יעיל את זליגת האור מהפאנלים עצמם ובכך לשפר משמעותית את השחורים שמציג המקרן.

שיפור במנגנון ה Frame Interpolation: כל חברה נותנת לתכונה זו שם אחר ופנסוניק בחרו ב Frame Creation 2, למה 2? כי 1 זה המנגנון שהיה ב – 3000. למנגנון נוסף מצב חדש (3), במצב זה המערכת מנתחת 3 פריימים ומוסיפה פריים אחד או יותר על מנת "להחליק" תנועות מהירות. בדור הנוכחי מבוצע עיבוד רב יותר כדי להשיג תוצאות מוצלחות יותר. אישית אני מאוד אוהב את המנגנון הזה, והוא אכן עבד מצוין במקרן.

הוספת טריגר 12V נוסף: כל אחד מהטריגרים ניתן לתכנת האם הוא ישמש שטריגר כניסה או יציאה.

שיפור במנגנון זיכרון העדשה: אני אוהב לקרוא למנגנון הזה 2.35 לעניים. במנגנון זה מי שמעוניין להקרין על מסך ביחס סינמסקופי ואין באפשרותו לקנות עדשה כזו למקרן, המקרן בלחיצת כפתור (או בצורה אוטומטית, וזה השיפור בדור הנוכחי) יבצע זום ויגרום לתוכן לתפוס את כל המסך. חשוב לי להדגיש. המקרן אינו מנצל את כל הפיקסלים כדי להציג את התמונה וזאת להבדיל עם משתמשים בעדשה אנומרפית, במידה ואין לכם מיסוך בגבולות המסך והקיר הוא בהיר, תוכלו להבחין ב Letterbox מעל ומתחת לתמונה.

בנוסף שופר מנגנון כיול הגמא, דיוק הצבעים, דור שלישי למעבד הפרטים (עם 7 דרגות שונות) ולבסוף שופרה עמידות המקרן בפני אבק (צחוק צחוק, אבל בישראל זה חשוב).

ה PT-AE4000 במבחן 

תפריטים וכיולים

אני אתחיל במשפט עם סימן קריאה גדול בסופו. לא תמצאו שום מקרן בטווח המחירים הזה או במחירים הגבוהים ממנו עד פי 3 שמכיל תפריטים כל כך מפורטים ונוחים כמו מקרן זה! למקרן יש Wave Form Monitor פנימי, שבעזרת תבניות מתאימות יכול להיות כל מה שצריך כדי לכייל את המקרן, בנוסף ישנה אפשרות כיול ע"י בחירת חלק בתמונה ופיצולה ל-2. בדרך זו קל מאוד לכייל לדוגמא גווני עור. קיימת יכולת לכייל פרופיל צבע ע"י הקפאת תמונה וסימון בעזרת סמן את הצבע הרצוי, ולאחר מכן שינוי הפרמטרים השונים של אותו צבע. לכיול הגמא נוסף מצב Advanced המאפשר כיול מדויק יותר של רכיבי ה RGBY על ידי אספקת 9 דרגות במקום 3.

בסיס בכיול היה מצב Cinema 1, שהנורה במצב Eco. המקרן היה כמעט מכויל ולרוב האנשים הייתי ממליץ להישאר במצב זה. הייתה נטייה קלה לכיוון הירוק שטופלה בקלות. בהירות וקונטרסט במצב זה גם היו כמעט מושלמים (בקושי הזזתי 2 דרגות כל אחד מהם). במקרן שקיבלתי לא היה Misconvergence אפילו לא בקצוות תבנית הרשת (שמשמשת לבדוק אם שלושת פאנלי ה LCD  חופפים אחד לשני). בנושא חדות התמונה, היא טובה, אבל ראיתי מקרנים חדים יותר. לאוהבי החדות הייתי ממליץ להשתמש ב Detail Clarity ולשים אותו במצב 3.

הבדיקה

הבדיקה נעשתה בחדר מוחשך לגמרי על מסך דילייט ידני בגיין של 1.1. המקורות היו מחשב HTPC וממיר יס מקס HD.

התחלתי בסרט האלמנט החמישי, כרגיל בסצנת הבריחה של לילו. גווני העור של המדענים היו טבעיים, הפירוט על הפנים היה טוב. בתעלה נראו כל הפרטים על הקירות, כמו כן הפרטים הקטנים במדי השומרים נראו היטב. שלילו עמדה על הסף של התעלה ועברנו לתמונת העיר, זה היה זמן טוב לבדוק את מנגנון ה Frame Interpolation על כל שלושת המצבים שלו. התנועה הייתה חלקה, בלי שום ריצודים, פשוט מדהים. לסצנה זו מספיק היה להשתמש במצב 1 כי היא לא מהירה במיוחד.

עברתי לסרט נארניה, תחילה לסצנה בה פוגש הילד את מלכת השלג. הגוונים של השלג היו טבעיים מאוד, כמו כן הפירוט של שערו על רקע השלג היו מצוינים. תמונת הנוף של הארמון הייתה תלת ממדית – תענוג. שבורחים הילדים למערה, סצנה מעולה לבדיקת הצמצם הדינאמי, יכולתי לראות בפירוט את כל קירות המערה וכך גם כמעט את כל מעילי הפרווה של הילדים. למה כמעט? כי בקצה החשוך של התמונה כבר היו לי חסרים מעט פרטים (אם נשווה ל JVC לדוגמא).סצנת הקרבות, שוב בדיקה מעולה ל Frame Interpolation, הייתה מלהיבה, תלת ממדית. שום ריצוד בתמונה ושום קפיצות (כולנו זוכרים את הבעיות שהאפסון 5000 עשה בסצנה הזו). כאן כבר השתמשתי במצב 2 ו 3. שניהם היו יציבים ועשו עבודה טובה.

עברתי לדיסק ההדגמה של פיוניר בעיקר כדי לבדוק את פעולת הצמצם הדינאמי. בדיסק יש מעברים מהירים מאוד בין תמונות בלבן ושחור, וזה מצוין לבדיקה. הצמצם מהיר מאוד וחשוב לא פחות, שקט ביותר! המעברים בין התמונות היו חלקים מאוד, השחור היה שחור והלבן לבן (ולא אפרפר).

בסרט רטטוי עברתי לסצנה הלילית והגשומה בפריס בו רטטוי מגלה את האמת לגבי בני האדם והעכברושים. התמונה הייתה מפורטת מאוד, לא הבחנתי בשום פרט חסר, גם במקומות החשוכים.

עברתי לסרט אנימציה נוסף Wall E בה הוא בורח מחללית המילוט ומשייט בחלל בעזרת מטף כיבוי. גם כאן, יש ירידה מצוינת לשחור. הרקע השחור, נצנוצי הכוכבים והרסיסים הלבנים מהמטף פשוט נראו מצוין.

בסרט Bolt הצבעים היו חיים מאוד ועשירים, בסצנת המרדף בתחילת הסרט שוב עשה מנגנון ה Frame Interpolation עבודה נהדרת, בלי שום ריצוד או קפיצה. בכלל נראה שרוב הבעיות בנושא זה נפתרו בדור הנוכחי.

עברתי לבדוק סצנות כהות בשחור לבן (כמעט) בסרט Sin City. שוב המקרן לא אכזב, פרטים שקשה היה לראות בדורות קודמים מתגלים כאן ונראים בבירור.

סיימתי את הבדיקה בסצנת קרב נוספת מתחילת הסרט רובוטריקים. מדובר בסצנה שהיא גם כהה וגם מהירה. המקרן לא אכזב, אמנם היו קטעים קצרים של איבוד מידע, אבל שלא יודעים מה לחפש ובמהירות שהסצנה מתרחשת, קשה מאוד להבחין בזה.

עברתי לביצוע בדיקת SD קצרה. המקרן מצליח להעלים הרבה מהארטיפקטים ולתת תמונה יפה, גם בערוצים הגרועים (כמו 1).

ערוצי ה HD של יס נראו טוב מאוד, היה כיף לראות פרק של הישרדות 19 במקרן. החדות, הנופים, והתמונה בפרט היו מדהימים.

סיכום

אין היום שום מקרן בשוק במחיר הזה (אני מתייחס למחיר ארה"ב) שנותן תמורה כל כך גדולה למחיר. זה מתחיל מהתקנה נוחה (זום ופוקוס חשמליים), ממשיך במערכת תפריטים מדהימה ואמצעי כיול נוחים מאוד גם לחברה הפחות מקצועיים, עיבוד תמונה מוצלח מאוד ו Frame Interpolation שעובד ללא דופי, צמצם דינאמי מהיר ושקט ולבסוף והכי חשוב תמונה מצוינת גם בסצנות קשות מאוד. יפה היה לראות את כמות השיפורים שהכניסה פנסוניק למקרן הזה בהשוואה לדור הקודם.

 • עיצוב: 6 – מיושן, לא מודרני.
 •  איכות בנייה: 9
 • נוחות שימוש והתקנה: 9  – מאוד נוח להתקנה בזכות עדשת זום חזקה (X2) חשמלית (פוקוס, זום). במידה וגם תזוזת העדשה הייתה חשמלית, הוא היה מקבל 10.
 • תפריטים: 10, אין היום בשוק מקרן במחיר זה, שמכיל תפריטים כל כך מפורטים ונוחים, וכל כך הרבה אמצעי כיול.
 • איכות תמונה SD (שידורים רגילים) 9.
 • איכות תמונה ב HD 9.5. טיפה יותר חדות ועוד קצת ירידה לשחור והוא היה מקבל ציון מושלם.
 • עיבוד תמונה: 9.5, Frame Interpolation מצויין, טיפול טוב ב SD.
 • יכולות כיול: 10. ניתן לכייל הכול, ובנוח.
 • שלט: 8 פשוט, אבל עושה את העבודה.
 • חיבורים: 10, כל סוגי הכניסות, 3 HDMI, 2 טריגרים.

מחיר המקרן לצרכן 19,900 ש"ח.

להמשך דיון בנושא מקרן ה Panasonic PT-AE4000, לחץ כאן.

תודה מיוחדת לחברת יורוקום על השאלת המקרן לבדיקה.


7:00
  /  
7.12.2009
  
מאת: יניב דיין

1