תחנת עגינה ל- IPOD של חברת PDX30 -YAMAHA

מני אוהב את ה-IPOD שלו ומבלה איתו כמה שעות טובות ביום. האם YAMAHA יצליחו לייצר אצלו חיבה עזה גם לתיבת העגינה ...

8:30
  /  
07.12.2009
  
מאת: מני רחמים
חיבורי המערכת

ברכת הדרך

ה-PDX30 הוא תחנת עגינה לאייפוד מתוצרת ימאהה. כלומר, הוא הכל לאייפוד חוץ מאוזניות. הוא מתממשק ומאפשר ניווט בתוך סיפריית התקליטים האישית שלכם בעזרת שלט רחוק, הוא רמקולים כדי שתוכלו להנות מכל העניין מרחוק (אחרת למה שתצטרכו שלט רחוק?) וגם נקודת הטענה שמטעינה את האייפוד בזמן שכל זה קורה. שווה לציין שהוא לא יעשה בשבילכם כלום אם אין לכם אייפוד. לא יקלוט רדיו, לא ישמיע לכם דברים שנמצאים על נגנים שהם לא אייפוד ולא יכין קפה. טוב, קפה הוא לא יכין גם אם יש לכם אייפוד, אבל את שני הדברים האחרים צריך לקחת בחשבון, יש מכשירים אחרים שהם תחנות עגינה לאייפוד וכן מסוגלים לקלוט רדיו ולהתחבר לנגנים שונים.

עיצוב והפעלה

ה-PDX30 הוא מכשיר בצבע שחור אפור\אפור אסטטי למראה ברמת גימור סבירה. לא הצהרה עיצובית\ממשקית ברוח האייפוד שאמור לשבת עליו ובלתי מגניב לחלוטין – והוא מיועד לאנשים שקנו אייפוד. החלטה שיווקית מעניינת בעיני.

הערכה מכילה:

  • תחנת עגינה YAMAHA PDX30
  • שלט רחוק
  • כבל חשמל ושנאי
  • חוברת הפעלה

אני אוהב לנסות להפעיל מכשירים בלי לקרוא את ההוראות. זו לא רק גאווה גברית ישראלית סטייל "אני לא צריך מפה, אני מוציא אותנו מהמדבר הזה תוך שבועיים. גג" (משה רבנו, מלפני המון זמן), אלא מדיד לממשק המשתמש. ה- PDX30 היה אמור להיות די פשוט להפעלה ואכן התגלה להיות כזה. מחברים את האייפוד על הפלאג שבראש המכשיר ולוחצים Play. זה עובד. הכפתורים היחידים שיש על המכשיר עצמו שולטים בעצמת הקול וכל השאר נעשה מהשלט או מהאייפוד.

שני כפתורי השליטה שעל גבי התחנה עצמה

קלות השימוש

השלט קטן, קל ושולט במכשיר ביד רמה מכל מרחק ביתי הגיוני, אפילו אם לא מכוונים ישירות למטרה. אפשר לנווט בתוך התקליטיה האישית שלכם וברשימות ההשמעה בעזרת השלט בצורה יחסית אינטואיטיבית ואין צורך לקרוא את ההוראות בשביל זה. הבעיה היחידה בה נתקלתי קשורה להגדרות השינה של האייפוד. כל עוד מתנגנת רשימת השמעה ניתן לעבור בין השירים ברשימה אפילו אם האייפוד ´נרדם´ בינתיים. ברגע שהרשימה מסתיימת והאייפוד ´נרדם´ – המערכת משתתקת ואם לא רוצים לקום אל המכשיר אפשר להמשיך לנגן רק את כל השירים שיש באייפוד, ולא את רשימת ההשמעה. אם הוא במצב Shuffle, הוא יעבור בינהם באקראי, אם לא, הוא יעבור אחד אחרי השני לפי סדר השמות. כדי לחזור לרשימה או למצב שאפשר לנווט ע"י השלט צריך, מה לעשות, לקום מהכיסא ולהעיר את האייפוד. לי זה קצת הפריע.

השלט של ה-PDX30, פשוט קל וקומפקטי

קהלי יעד וסיכום

קהל יעד – למי בעצם מיועד המכשיר הזה?

אנשים שאיכות הקול ממוקמת גבוה בסולם העדיפויות שלהם צפויים להתאכזב. אני לא מדבר כאן על אודיופילים למיניהם, שיטיחו בו ביקורת בלתי מובנת על חוסר פרטים במיד ריינג´ ותחושה, כאשר יושבים קרוב, שהתדרים הגבוהים מגיעים מפינה אחת וכל השאר ממקום אחר. אני מדבר על עודף מידבאס שהופך את הצליל לקצת סתום  ו-bass-heavy.

זה לא נשמע רע, במגבלות הגודל וההגיון, באף סוג של מוסיקה שניסיתי (הכל חוץ מאלקטרוני וקלאסי). הוא אפילו יכול להגיע לעוצמת קול שגובלת במפתיעה, אבל זה לא יפיל אף אחד מהכיסא ונושא המידבאס הוא עניין של טעם ובעיניי מצדיק ניסוי בחנות.

אנשים שיושבים קרוב למכשיר לא ימצאו בו יתרון משמעותי על קניית רמקולים איכותיים למחשב וחיבור האייפוד ישירות אליהם. מחיר המכשיר מאפשר קניית רמקולי מחשב איכותיים (ומעניינים) בהרבה מהימאהה. אז נכון, הימאהה גם טוען את סוללת האייפוד על הדרך, אבל היא מחזיקה לא מעט זמן בכוחות עצמה וניתן להטעין אותה ע"י חיבור לכל מחשב. סביבתו הטבעית של המכשיר היא בייתית/משרדית, אני מניח שימצא מחשב/מטעין בטווח פעולה של סוללת אייפוד.

אנשים שיושבים רחוק וזקוקים לשלט, יגלו שמעבר ליכולת השליטה בווליום, השימוש הוא "מונחה זיכרון", שכן ממרחק של יותר ממטרים בודדים (מאד), לא ניתן לראות את מסך האייפוד בברור. לו רק היה לשלט מסך זה היה עוזר גם לשליטה וגם לקבוצת העניין הבאה.

אנשים שאוהבים גאדג´טים. קהל יעד הגיוני כשלוקחים בחשבון שיש להם אייפוד. בעיצוב הקלאסי והקופסתי שלו, הם עלולים לדעתי למצוא את היאמהה סתמי למראה (אם כי די אסטטי) וחסר ייחוד. יש תחנות עגינה מגניבות בהרבה ברמת המחיר של ה PDX30.

סיכום

ה-PDX30 נופל קצת בין הכיסאות. שלא יובן לא נכון, הוא לא איכזב. בשלוש השבועות שהוא שהה בביתי לצורך הביקורת, הוא מילא תפקידו נאמנה ולא בא בטענות מהסוג שמצריך לקום מהכיסא ולתת קצת תשומת לב. כשלא ניסיתי לגבש לגביו דיעה והתעסקתי בענייני, לא הפריע לי עודף המיד-באס, לא שמתי לב שלא ממש רואים את המסך של האייפוד כשמנסים להחליף שיר (כי ממילא לא עושים את זה המון כשמתעסקים בדברים אחרים) ולא שינה לי שהכל יכל להיראות אחרת. ממילא לא הסתכלתי. הוא היה בסדר, שום דבר מיוחד. אבל זה בדיוק העניין, אני, ציפיתי ליותר.

באחד הימים שהימאהה שהה בביתי לצורך הביקורת, ראה אותו אבי. הוא הרים את השלט, הסתכל על המכשיר, התלהב ואמר "בפעם הבאה שאתה בקניון תביא לי כזה, ואת הדבר ששמים עליו עם המוסיקה". אז אולי יש קהל יעד אחרי הכל. אולי האשמה היא בי. אבל כשאלך לקניון כנראה שאביא לו משהו אחר.

מידות:

  • רוחב: 35.0 ס"מ
  • גובה: 10.9 ס"מ
  • עומק: 12.5 ס"מ
  • משקל: 1.7 ק"ג

מחיר מומלץ לצרכן: 1290 ₪.

להמשך דיון על ביקורת ה-PDX30 של YAMAHA בפורום, לחץ/י כאן.

תודה לאס. ג´י אלקטרוניקה על השאלת המוצר לצורך סקירה.


8:30
  /  
7.12.2009
  
מאת: מני רחמים

1