מקרן: JVC DLA-HD750

חברת JVC שוברת שיאיי קונטרסט חדשים בסדרת מקרנים חדשה. האם יש מלך חדש בעולם המקרנים?

7:00
  /  
15.11.2009
  
מאת: יניב דיין

הקדמה

כבר שנים שחברת JVC מוציאה לשוק מקרני Hi End מוצלחים מאוד שעומדים בחזית הטכנולוגית בגאווה. בסוף שנת 2008 עשתה החברה את הבלתי יאומן ושחררה לשוק מקרן בעל קונטרסט טבעי של 50,000:1 ללא שימוש בצמצם דינאמי, מדובר בקפיצת מדרגה מאוד משמעותית בעולם המקרנים, השאלה אם המקרן אכן עומד בציפיות.

תכונות המקרן

 • מערכת הקרנה: 3 פאנלים מסוג  DILA, ברזולוציה טבעית של 1920X1080. נורה מסוג UHP בעוצמה של 200W.
 • עוצמת תאורה: 900 אנסי לומנס.
 • קונטרסט: 50,000:1.
 • חיבורים: 2 כניסות HDMI בתקן 1.3, כניסת קומפוננט, כניסת VGA למחשב, כניסת S-Video, כניסת קומפוזיט, טריגר 12 וולט.
 • עדשה: זום/פוקוס חשמלית, הכוללת יכולת תזוזה בציר האופקי והאנכי גם באופן חשמלי. מאפשרת הקרנת תמונה ממרחק 3.7-6.1 מטר תמונה בגדלים 152-508 ס"מ (אלכסון).
 • מידות: אורך 365 מ"מ X גובה 167 מ"מ X עומק 477 מ"מ.
 • משקל: 11 ק"ג.
 • חיי נורה: 2000 שעות.

 

מבנה המקרן

המקרן מגיע במארז מודרני מאוד מעוגל בצבע שחור פיאנו שפס אלומיניום מוברש חוצה אותו בחלקו העליון. בחזיתו של המקרן מצד שמאל נמצאת העדשה. כאשר המקרן כבוי, העדשה מוגנת ע"י תריס. מיד עם הדלקת המקרן התריס נע באופן אוטומטי ומגלה את העדשה. משמאלה של העדשה נמצא אחד משני גלאי האינפרא ומימינה נמצאה אחד מפתחי כניסת האוויר לקירור נורת המקרן.

בחלקו העליון של המקרן שכאמור מקושט כאמור בפס אלומיניום נמצאים לחיצי שליטה. לחיץ הדלקה/כיבוי, לחיץ בחירת כניסת וידאו, לחיץ העלמת תמונה, ארבעת לחיצי הכיוון וכמובן לחיץ אשרור ולבסוף לחיץ תפריט ולחיץ חזרה. בנוסף סמוך ללחיצים נמצאות שלוש נוריות בקרה לחיווי מצב המקרן והנורה.

בצידו הימני של המקרן נמצא פאנל חיבורים סטנדרטי לחלוטין שלאכזבתי הכיל רק 2 כניסות HDMI.
בצידו השמאלי של המקרן נמצא פתח יציאת האוויר החם. בחלקו האחורי נמצא תא הנורה וגלאי אינפרא אדום נוסף. בחלקו התחתון של המקרן נמצא פילטר האוויר ופתח נוסף לכניסת אוויר לקירור נורת המקרן.

החברה שינתה לחלוטין את מבנה המערכת האופטית, ממבנה סטנדרטי דמוי האות L, למבנה ישר לגמרי ובכך עזרה להפחית משמעותית את זליגת האור. גם מערכת העדשות הוחלפה לגמרי, לעדשה החדשה 17 אלמנטים ב 15 קבוצות, יכולת זום של X2. למערכת האופטית התווסף צמצם בעל 16 שלבים, אבל הוא אינו דינאמי. המשתמש יכול בכל עת לשנות את מפתח הצמצם ובכך לקבוע את כמות האור המוקרן לפי העדפות שלו.

כמתבקש ממקרן כזה יש לו עיבוד תמונה של HQV  מבית סיליקון אופטקיס.

השלט

שלט שחור שמואר כולו ובצבע כתום. השלט אינו מכיל גישה ישירה לכל יציאות הוידיאו, אבל כן מכיל גישה ישירה ל 8 כיולים שונים (Picture Modes). בנוסף מכיל השלט גישה ישירה לתכונות כיול חשובות כמו קונטרסט, בהירות, חדות, טמפרטורת צבע, רווית צבעים ועוד. סה"כ מדובר בשלט נוח, אבל הוא מרגיש קצת זול. בנוסף במקרן מסדר גודל כזה הייתי מצפה לקבל שלט אוניבסלי.

תפריטים וכיול

מערכת התפריטים מושקעת ומשקפת מקרן מרמה כזו. יש שליטה מלאה בכל פרמטרים של הכיול, צבע, עקומת הגמא, הזזת הפאנלים לצורך תיקון mis convergence. החברה הוסיפה מספר תבניות לעזרה בכיול, אבל לדעתי הן אינן מספקות ורצוי היה להוסיף מספר נוסף של תבניות.

תוספת נוספת היא מצב ה THX. במצב זה (שלפי הגדרת היצרן אמור להיות אופטימאלי) אין שליטה בכל הפרמטרים המתקדמים של הכיול (רווית צבעים, גמא וכדומה) וניתן רק לשנות בהירות וקונטרסט. אני חייב לציין שאכן המקרן דיי מכויל במצב הזה ולמשתמש הממוצע, זה בהחלט יכול להספיק.

לצורך הבדיקה כוילו הבהירות, ניגודיות, חדות וכיול בסיסי של טמפרטורות הצבע. המקורות היו מחשב HTPC, ממיר יס מקס HD, כל החיבורים למקרן היו ישירים כדי למנוע עיבוד נוסף.

תהליך הכיול יכול להיות קצת מייגע בגלל שפרמטר אחד משפיע על אחר (זה לא קורה בכל המקרנים שבדקתי), ולכן כדי להגיע לתוצאה הרצויה זה יכול להמשך כמה שעות טובות.

בדקתי mis convergence של הפאנלים , במרכז התמונה המצב היה מצוין, אך בקצוות הייתה בריחה של פחות משליש פיקסל, יש אפשרות במקרן להזיז את כל אחד מהפאנלים, שיחקתי קצת אבל לא הצלחתי להגיע למצב ממש מושלם. יש מצב שקצת יותר משחק היה מסדר את זה. חשוב לי להדגיש, שליש פיקסל בקצוות זה ממש לא קריטי.

דבר נוסף שהבחנתי בו זה בריחת אור קלה בקצוות של הפאנלים, ניתן להבחין בזה רק שהתמונה שחורה לגמרי, התופעה קיימת בהרבה מהמקרנים שבדקתי בטכנולוגיה הזו.

התמונה הוקרנה על מסך 100 אינץ ידני של דה-לייט בגיין של 1.1. עם הדלקת המקרן נפתח חשמלית מכסה העדשה, רמת הרעש של המקרן מצוינת והוא שקט מאוד.   

ביצועים

הסקרנות לראות את השחורים גרמה לי שוב להתחיל הדיסק ההדגמה של פיוניר. הדיסק מכיל המון קטעים כהים וקטעי וידאו חצויים של לבן ושחור. התמונה הייתה מדהימה. השחור היה שחור, והלבן – לבן (לא אפרפר). כאמור, אין שום פעילות צמצם במעברים המהירים, כי הקונטרסט של המקרן הוא טבעי.

סצנת הבריחה של לילו בסרט האלמנט החמישי,  גווני עור טבעיים על פני המדענים, רמת פירות טובה. התמונה במקרני DILA מאוד קולנועית ולכם גם חלקה. הפרטים במדי השומרים והפרוט של קירות המערה היו מהטובים שראיתי.

עברתי לסרט רטטוי. התמונה הייתה עשירה בפרטים, צבעים חיים, בסצינות הלילה בפריס ראיתי פרטים שבשום מקרן אחר לא הצלחתי להבחין. מרשים!

סצינות השלג בסרט נארניה היו מוצלחות מאוד, השיער של הילד על רקע השלג היה טבעי מאוד ומפורט. בבריחה למערה נראו בבירור קירות המערה וגם השערות על מעילי הפרווה של הילדים.

עברתי לסרט Wall E , בדקתי את הסצינה בה Wall E בורח מחללית המילוט לחלל הרחב. התמונה הייתה מושלמת. החלל שחור, הרסיסים ממטף הכיבוי, בוהקים בלבן.

בסרט Sin City, בדקתי סצינות שחור/לבן, שוב מדובר בתמונה מפורטת עד כאב, פרטים שהולכים לאיבוד במקרנים אחרים, נראים כאן בבירור.

עברתי לערוצי ה HD של יס. התמונה הייתה מפורטת ומצוינת בערוצי הבית של יס. בסדרה ניצולים של ה BBC התרשמתי מאיכות תמונה גבוהה מאוד. בערוץ NG, שודר סרט על תנינים. תמונות תקריב של התנין גורמות לך לחשוב שהוא אצלך בחדר…

בדיקות ה SD נעשו בערוצים 2 ו 10. עיבוד התמונה של המקרן הוא טוב והוא מצליח להעלים הרבה מבעיות השידור בארץ ולספק תמונה מספיק טובה גם בערוצים אלה. הסמלים של הערוצים נראו בבירור ללא ארטיפקטים, בקיצור תמונה טובה (ממה שאפשר לצפות מ SD  )

סיכום וציונים

ללא שום צל של ספק, זה המקרן הטוב ביותר שיצא לי לבדוק עד היום, הירידה שלו לשחור ללא שום צורך בצמצם דינמי היא מדהימה עד כאב. סצנות חשוכות בו הם לא פחות ממדהימות, ברמת הפירוט, הגוונים ובכלל בתמונה. יש לו עיבוד תמונה מצוין, רק חבל שתכונה שאני מאוד אוהב, ה Frame Interpolation חסרה בו. אבל, וזה אבל גדול, הזוכה שלנו מהשנה הקודמת האפסון 5000 בכלל לא נופל מהמקרן הזה והוא מתומחר הרבה פחות ממנו וגם לא יצא לנו עדיין לבדוק את המחליף. אז למי שכסף אינו מהווה בעיה, המקרן הזה בהחלט ומומלץ, אבל לכל השאר, יש תחליפים זולים משמעותית ולא פחות טובים.

 • עיצוב: 9 – מודרני מאוד, כראוי למקרן כזה.
 • איכות בנייה: 9.5
 • נוחות שימוש והתקנה: 10  – מאוד נוח להתקנה בזכות עדשת זום חזקה (X2) שכולה חשמלית (פוקוס, זום, תזוזה בשני הצירים).
 • תפריטים: 9, מפורטים ונוחים מאוד,  לא היו מזיקים את מספר תבניות כיול.
 • איכות תמונה SD (שידורים רגילים) 9.
 • איכות תמונה ב HD 10. נכון להיום זה המקרן הטוב ביותר שיצא לי לבדוק.
 • עיבוד תמונה: 9, חסר לי מאוד Frame Interpolation.
 • יכולות כיול: 9. ניתן לכייל הכול, אבל חבל שהתהליך קצת איטי שכיול אחד משפיע על אחר ולהפך.
 • שלט: 8 – השלט נוח, די סטנדרטי, מרגיש קצת זול. חבל שלא אוניבסלי.
 • חיבורים: 9 (רק 2 כניסות HDMI).

מחירו של המקרן לצרכן הוא 49,900 ₪.

להמשך דיון בנושא מקרן: JVC DLA-HD750, לחץ כאן.

תודה מיוחדת לעולם הדיגיטלי על השאלת המקרן לבדיקה.


7:00
  /  
15.11.2009
  
מאת: יניב דיין