מיומנה של בחורה אנלוגית בעולם דיגיטלי, the bookmark lamp

יוזרית הוא אולי לא האתר שהיית מצפה לראות בו כתבה על ספרים. ספרים אמיתיים. בלי חשמל. מעצים לשעבר... אבל לימור ומנורת ...

22:40
  /  
14.11.2009
  
מאת: לימור אברמזון

אני תולעת תולעת ספרים. מאז שהייתי ילדה הייתי תולעת ספרים. הייתי מהילדים האלה שפעם בשבוע היו עושים את הדרך לעבר הספרייה העירונית להחליף את הספר התורן. בבגרותי שיניתי הרגלים. עכשיו כשאני יודעת את ערך הכסף (ועובדת בשבילו בעבודה אמיתית…) אני קונה ספרים. אמנם הם מתחלקים אצלי לשתי קטגוריות עיקריות – ספרי קריאה וספרי עיצוב (בעוונותי אני מעצבת פנים), אבל התאווה לא נגמרת.

גם אני מאלה שנחרדים כשאנשים עושים "אזני חמור" לספר – כשהם לא מוצאים סימניה הם עושים קיפול משולש קטן בקצה העמוד. בעיני זאת סוג של השחתה. גם אני מאלה שמייצרים סימניות מכל דבר שבא ליד – או הנה יש איזה עיתון ישן שאפשר להוריד ממנו חתיכה, או post-it וכהנה וכהנה. גם אני מאלה שאת הספרים שלהם מעטרות סימניות של רשתות ספרים גדולות, משבוע הספר הידוע לשימצה. 

מבחינתי, בחורה אנלוגית בעולם דיגיטלי, אין כמו לשבת בשקט, בסוף יום, ואחרי ההתנוונות מול הטלוויזיה (דבר שאכן חביב עליי ביותר), להחליף את השלט באיזה ספר נחמד – יצירת מופת להשלמת חסרים או ספר של סופר חדש ולא ידוע, ולקרוא. פשוט לקרוא. להדליק את המנורה הקטנה שליד המיטה, להתכרבל ולהתמקם, ולשקוע לתוך הלילה בקריאה. אז המנורה הקטנה שליד המיטה היא אכן הכרחית, והסימנייה הכרחית לא פחות ובאמת שלא מובן לי איך לא חשבו על השילוב הזה קודם!

במנורה המקסימה הזו, שהוצגה לראשונה בשבוע העיצוב בטוקיו (2007), הוסיפו אביזר פלסטיק חביב שמשמש בתור סימנייה, פשוט בשביל לגרום לי לרצות לקרוא עוד.

למה, הו למה אין כאלה דברים בארץ? אפשר אולי אחד שיש בו ענפים כמו לעץ? לכמה ספרים? לכל מי שקורא במקביל? ואם כבר – מנורות עם אהילים שונים, תאורת לדים מתחלפת בצבעים שונים כמו בכתבה של דבי, לזמן שהמנורה היא רק בגדר מנורת נוי. אפשרויות המשחק בעולם בעיצוב הן כל כך גדולות שהאלמנט העיצובי הזה יכול להגיע רחוק. ראו הוזהרתן.

המנורה שבתמונה, איך לא, עדיין לא נמכרת לקהל הרחב. מצאתי מנורות עם פונקציונאליות דומה (בעיצוב שונה) אבל לצערי עדיין לא בארץ. אז אם יש לך דוד בארה"ב…

 להמשך דיון בפורום יוזרית על הכתבה, לחצי כאן.

נלקח מתוך fulguro

 


22:40
  /  
14.11.2009
  
מאת: לימור אברמזון

1