Konka 630 – ממיר DTT עם יכולות HDTV

חברת טלרן מייבאת מודלים שונים של ממירי DTT תחת מותג KONKA.ה-KONKA 630HD הוא הממיר השני שבדקנו בסדרת הממירים של החברה. ...

7:00
  /  
08.11.2009
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

בעבר כבר בדקנו ממיר DTT של חברת KONKA – מודל 980. למרות מספר הדגם הנמוך יותר, ה-KONKA 630 הוא ממיר HD. כאשר שמעתי לראשונה שחברות שונות מוכרות ממירי fHD, התרגזתי מאוד. מדוע צריך בכלל ממירי HD בישראל? הרי הסיכוי לשידורים ציבוריים בישראל הוא אפסי בשנים הקרובות ולכן זה זריקת כסף לריק.

אבל משהו קרה מאז. הראשות השניה קירבה את היעד על ידי כך שתיתן עדיפות לזכיין חדש (שהרי ערוץ 10 מאבד את הזכיון שלו בקרוב) אם יספק שירותי HD. אז נכון, הסיכוי שזה יקרה עדיין שקול לסיכוי שמחר בבוקר אלמד לעוף אם אנפנף מהר מספיק בידיים שלי, אבל גם 0.001% סיכוי זה עדין סיכוי טוב יותר ממה שהיה לפני כחודש.

אז למה בכלל אנחנו בוחנים את ה-KOKNA 630 אם הוא ממיר HD ואין שידורי DTT HD בישראל? אז ה-HD הוא בכלל לא הפואנטה של המכשיר הזה. היכולות שלו מעט מתוחכמות ממה שראינו בממיר הקודם.

מבחינה חזותית, המכשיר עדיין לא יזכה בתחרויות יופי כלשהן (גם לא בטעות). 

 המכשיר קופסאתי משהו ומאוד תעשייתי במראה שלו. למכשיר כפתורי לחץ קדמיים וכפתור הדלקה/כיבוי + חיבור USB קדמי.

 

 חלקו האחורי כולל את החיבורים שהיינו מצפם ממכשיר מסוג זה – כניסת חשמל פשוטה, חיבורי קומופזיט, SVIDEO, קומפוננט, אודיו אנלוגי ודיגיטלי (אופטי + קואקס), חיבור רשת, USB נוסף ו-HDMI.

תמונה

כמובן שאת הוידאו חיברתי ב-HDMI והתחלתי לנסות. הדבר הראשון ששמים לב, במיוחד כשמשווים ל-KONKA 980 הוא לא רק עד כמה איכות התמונה טובה יותר, אלא עד כמה הממשק כאן פשוט, יפה ואינטואיטיבי. בניגוד ל-980, כאן ברור לחלוטין שכל אחד ללא קשר להשכלה, מין, גזע, או רמת משכל – יוכל להסתדר עם המכשיר הזה ועם הממשק שלו.

הממשק בגוונים כחולים, פשוט ויפה ובעברית פשוטה.

 

מבחינת איכות תמונה, מכיוון שהממיר מוציא גם 1080i וגם 576i אני צריך להפריד בין הדברים.

ב-1080i המסך הוציא תוצאות מצויינות ועיבוד התמונה שלו נראה טוב מאוד. למסך שבדקתי עימו את הממיר (40Z5500) יש ממיר DTT מובנה ולכן היה מעניין לבחון את ההבדלים באיכות בין הממירים. לא היה הבדל גדול, הוא היה מאוד מינימלי אך לטובת הממיר.

כאשר הייתי במצב 576i הרגשתי ירידה באיכות. קשה לדעת אם הסיבה לכך היא המעבד של המסך עצמו (הוא עצמו עשה UPSCALE גם למקור ה-DTT המובנה שלו) או שהממיר עצמו פחות טוב ברזולוציה זו. תהיה הסיבה אשר תהיה, על גבי המסך הזה במצב 1080i קיבלתי תמונה טובה יותר.

 

לא אתעמק מדי באיכות התמונה מכיוון שכידוע, לא הממירים הם צוואר הבקבוק – הגורם לאיבוד באיכות התמונה, כי אם הרשות השני והמגבלות של רוחב הסרט שיש לערוצים 1,2 ו-10 בשיטת שידור DTT.

לממיר יש מנגנון הורדת ARTIFACTS של MPEG, אם כי הוא פשוט למדי אבל עדיין אפקטיבי לשידורים צמאי-רוחב פס שיש לנו כאן.

 

לממיר יכולות ASPECT RATIO רבים. מי שיש לו חוסר של מצב סביר להמרה כזו במסך עצמו יכול להיעזר במצבים השונים שהם נוחים ומקיפים למדי.

 

 

אין כמובן בעיה עם האודיו בפורמט AAC+ (כלומר AAC V2) שנבחר לישראל:

 

הקלטה

כפי שכבר הבנו – לממירים רבים יש כיום יכולות הקלטה. מה שיפה ב-630 הוא ביכולות שלו להקליט משני ערוצים שונים בלי בעיה. כלומר, אין בעיה להקליט מערוץ אחד ולראות ערוץ אחר או להקליט שני ערוצים בו זמנית. אני לא חושב שיש כ"כ הרבה מקרים שהקלטה כזו נחוצה (אלא אם כן אתם ג´נקים של ריאליטי…) אבל זה עדיין נחמד מאוד שזה עובד.

הקלטה רגילה נעשית פשוט על ידי לחיצה על כפתור ההקלטה. על מה מקליטים? בדומה למכשירים אחרים גם כאן אין דיסק קשיח כלשהו, אלא פשוט צריך להכניס DISK ON KEY לחיבור ה-USB הקדמי או האחורי. במקרה שלי, השתמשתי ב-DOK של 4GB שהחזיק לא מעט זמן (קצב ההקלטה הוא 2Mbps – כך שבחישוב זריז זה יכול להחזיק כ-4 וחצי שעות הקלטה).

 

 

ניגון הקלטה גם פשוטה למדי, בוחרים את אופציית הקבצים:

 

גם TRICKPLAY עובד לא רע. פשוט לוחצים PAUSE ואפשר ללכת לשירותים. המכשיר לא מקליט כל הזמן, כך שאי אפשר ללכת אחורה בזמן אם לא עשיתם PAUSE או סימנתם הקלטה.

ההקלטות נשמרות בספריה יעודית על ה-DISK ON KEY עם סיומת TP, אך למרות מאמץ רב לא הצלחתי לגרום לאף מכשיר או תוכנה לזהות את הפורמט או את הקבצים, כך שאי אפשר לצערי להשתמש בהקלטות מחוץ למכשיר. עם זאת, המכשיר מקליט 2.5Mbps כך שהוא מקליט רק את הערוץ שאתם צופים (או מקליטים) אותו ולא את כל הערוצים במקביל.

 

גם תפריטי תזמון ההקלטות פשוט למדי והעובדה שהממיר מקליט בלי להחליף לך ערוצים (הודות ל-DUAL TUNERS שלו), מפשט מאוד את העניינים כשצופים בתוכנית ובערוץ אחר מתחילה תוכנית אחרת.

 

 

 ניתן גם לתזמן הקלטות חוזרות (חדשות?):

 

 


שתי ההקלטות רצות במקביל כרגע

יכולות מתקדמות

בניגוד ל-980, נראה שהיבואן הגדיר כאן ממיר מינימליסטי. למסך הזה אין את כל המשחקים הלא רלוונטים וקשקושים – ויש רק את מה שצריך. מעבר לכך, רואים שלממיר יכולות מתקדמות יותר כגון היכולת להציג תמונות. סביר להניח שיכולות מתקדמות כגון MP3 ו-DIVX עלולות להתווסף בעתיד (כנראה שהמעבד יצליח לעמוד בהם), אך אין הבטחה לכך מצד היבואן.

השלט

השלט משופר ביחס לזה של ה-980, אך רואים שיש כברת דרך לעבור עד שהוא יהפוך לבאמת נוח. הייתי ממליץ לטלראן לבדוק מכשירים שיש להם שלטים טובים באמת ולאמץ את אחד העיצובים הללו. מה שכן, השלט מספיק טוב ומספיק נוח בשביל כל אחד. הוא לא הילד החכם ביותר בכיתה, אך גם לא זה שחוזר פעם שלישית על כיתה ג´.

סיכום

אין ספק, טלרן הצליחו לקפוץ כיתה עם הממיר הזה. הייתי אומר שהשילוב בין איכות תמונה מוצלחת יותר היות והממיר עושה UPSCALE ביחד עם שני טיונרים זה בהחלט שילוב מנצח. מצד שני, העליה במחיר של הממיר הזה בהחלט לא ברורה מאליה. הממיר עולה כמעט כפליים מהממיר SD הרגיל.

אם אתם שואלים אותי, הייתי אומר שזה הממיר שכדאי לשאוף אליו כאשר המחיר שלו ירד במידת מה… כנראה שנאלץ להמתין לפרסומות של עידן +של הרשות השניה (אם כי הפרסומות של עידן דיגיטל מטעם מן עדן, מצליח בכל פעם לגרום לי לקפוץ ולבדוק שלא מדובר בפרסומת על DTT) או להתגברות התחרות…

מחיר מומלץ לצרכן: 700 ש"ח.

להמשך הדיון בנושא ה-KONKA 630 בפורומים, לחצו כאן.

תודה לחברת טלרן על השאלת המכשיר לטובת הביקורת.


7:00
  /  
8.11.2009
  
מאת: עפר לאור

1