מזרימדיה Popcorn Hour C-200

ה C-200 הינו המזרימדיה האחרון והיקר ביותר שחברת Popcorn Hour השיקה. אז האם יש תמורה לאגרה?תכנסו ותגלו בעצמכם.

7:00
  /  
03.11.2009
  
מאת: זיו רוזנפלד / Ziv Rozenfeld
הקדמה

הקדמה

בתחילת נובמבר 2007, בדיוק לפני שנתיים, פרצה חברת Popcorn Hour לחיינו עם דגם ה A-100. דגם זה הבטיח לנו מזרימדיה מלא בעלות של קצת פחות מ $200 (אם נדייק: $179) בשוק שנשלט עד אז על ידי מספר חברות מצומצם אשר הציעו פתרונות בעלות כפולה ויותר.

אז לאחר שהתבססה חברת Popcorn Hour עם מוצר ה A-100 אשר היווה תמורה נאה לכסף, פורמטי האודיו המתקדמים נהיו נפוצים. ה A-100 לא תמך בהם ולכן נולד מוצר חדש, ה A-110, אשר הוסיף לנו תמיכה בפורמטי האודיו המתקדמים מבית Dolby & DTS. במהלך שיווקו של ה A-110, פורמט ה Blu-ray ניצח את פורמט ה HD-DVD ונוצר ביקוש לנגן אוניברסלי, כזה אשר יוכל לנגן כותרי DVD, Blu-ray, CD Audio וגם להוות מזרימדיה מן השורה. חברת Popcorn Hour חזרה לשולחן השרטוטים והציגה בפנינו לאחר המתנה רבה ופיזור רמזים רבים את ה C-200. דגם זה הינו מזרימדיה "למתקדמים" לדברי החברה. מה זה מזרימדיה למתקדמים אתם שואלים?
מהסתכלות במוצר עצמו, ה C-200 גמיש למדי ומאפשר התאמתו לפי דרישות הלקוח. קודם כל, הוא בעל גודל מלא ברוחב של 43 ס"מ, בדיוק כמו שאר הציוד שלנו ב Rack. גודל גדול זה מאפשר שוני גדול מבחינת תצורת החומרה שלו, אם זה התאמת מספר כוננים קשיחים, הכנסת כונן Blu-ray, התקני USB פנימיים ועוד – על כך בהמשך, אני מבטיח.

לכתבת החשיפה מיוני 2009: קבלו את ה C-200, המזרימדיה החדש מבית Popcorn Hour

מה בחבילה?

משמאל לימין:

 • ה C-200 בכבודו ובעצמו.
 • כבל HDMI חסר סימון ל Category.
 • כבל חשמל F Type, לא יתאים לארץ ויש צורך להחליפו.
 • זוג סוללות עבור השלט.
 • שלט רחוק מבוסס RF בתדר 2.4GHz
 • מדריך מהיר למשתמש ודף אחריות.

ה C-200 מגיע כברירת מחדל בתצורה בה השליטה בו נעשית ב RF. סוג שליטה זה מאפשר שליחת פקודות ליחידה גם כאשר אין קשר ישיר בין השלט ליחידה, שימושי במיוחד במידה ותרצו למקם את ה C-200 בארון סגור או בצד החדר ולא לכוון כל הזמן את השלט הצידה (מאוד לא אינטואיטיבי). תצורת ברירת מחדל זו תעלה לכם $299.

במידה ותרצו שליטת IR (ותרצו זאת רק אם יש ברשותכם שלט אוניברסלי מבוסס IR ותרצו כי הוא ישלוט על ה C-200), תאלצו להוסיף $12 ותקבלו בתמורה עינית IR קטנה מדגם IRK-200 ושלט נוסף בצבע לבן (לעומת השחור מבוסס ה RF). את עינית ה IR יש לחבר לאחורי ה C-200 לכניסת Miniplug מתאימה ואת עינית ה IR יש למקם בחזית ה C-200, בנקודה בה יתקיים קו ישיר בין השלט לעינית.


עינית ה IRK-200

חשוב לומר כי יחידות ה C-200 זהות בשתי התצורות וכל מה שמשתנה בינהם זה תוספת עינית ה IR ושלט נוסף.


משמאל: שלט ה RF. מימין: שלט ה IR.

אני אישית לא כל כך אהבתי את הקומבינציה הזאת עם השלט והעינית. אין מקום נעים לעין למיקום העינית ותוספת כבל העינית המשתרך מחזית ה C-200 לאחוריו נראה מגושם. היה עדיף אם היה מודול שניתן להחלפה ב C-200 או אפשרות מובנת ב C-200 למיקום העינית. בנוסף, גם הכללת שלט נוסף מבוסס IR בנוסף לשלט ה RF מבלבלת. קצת מוזר לקבל 2 שלטים עם מוצר אחד, לא?

מבחינת תכולה החבילה, הייתי מאוד רוצה לראות לאחר שאני משלם $299 ומעלה, גם כבל אופטי, קואקסיאלי ואולי גם 2M של כבל רשת, תוספות אלו עולות פרוטות ליצרן ומוסיפות הרבה לצרכן הסופי מבחינת התמורה. חבל שחברת Popcorn Hour לא הוסיפה כבלים אלו.

מחברים ומארז

מחברים קדמיים, משמאל לימין:

 • כפתור On/Off עם אפשרות למצב המתנה, כיבוי מלא ואתחול.
 • זוג מחברי USB Host.
 • צג VFD בעל רזולוציה של 192×64 אשר יאפשר תפעול ה C-200 ללא הפעלת המסך הראשי.
 • גלגלת שליטה עם כפתור אישור באמצע.
 • כפתור עמעום לתצוגה. כפתור TV Mode עבור שינוי רזולוציית היציאה – סוף למסך השחור לאחר אתחול ולקומבינציות הכפתורים עם השלט.
 • מגירה נשלפת עבור כונן קשיח פנימי. מגירה זו מעניינת מכיוון שהיא מאפשרת לרוכשים להחליף אותה בכונן קשיח פנימי 3.5 אינץ או בכונן PC BD-ROM, כלומר אתם יכולים ללכת לחנות חומרת המחשבים הקרובה למקום מגוריכם, לרכוש כונן Blu-ray, להתקין אותו בעצמכם ב C-200 ולהנות ממכשיר Blu-ray ייעודי לכל דבר. במידה ותרצו להנות מ BD-Live, רק תוסיפו DOK בגודל 2GB לפחות או כונן קשיח פנימי וחסל. בעתיד ייתכן וחברת Popcorn Hour תציע אפשרות לרכוש דרכה כונן מתאים, אך עד אז – כל כונן שתרכשו אמור לעבוד. לא לשכוח לרכוש אחד בצבע שחור שיתאים למארז ה C-200.

חשוב לומר כי למרות ההצהרה כי כל כונן Blu-ray אמור לעבוד, מספר רב של כוננים לא גילו תאימות מלאה מול ה C-200. חברת Popcorn Hour מעדכנת רשימה של כוננים אשר נתמכים ודרך עדכוני קושחה עתידיים, התאימות אמורה לגדול.

יש להבין כי לא כל הכוננים הינם PC BD-ROM, יש מספר כוננים אשר הינם BD Loader. הם נבדלים מכונני PC BD-ROM בזה שהם מסתובבים לאט יותר ובעלי רשיונות שונים עבור Blu-ray. כוננים אלו מתאימים רק עבור יצרנים, לא צרכנים פרטיים.
זה למשל אחת הסיבות שאתם לא יכולים לקחת את הכונן אשר קיים במכשירי ה HDi או בנגני Blu-ray יעודיים, להכניס אותם ל C-200 ולצפות שזה יעבוד.

נעבור לאחורי המכשיר, משמאל לימין:

 • משושה עבור קליטת השלט ב RF.
 • הכנה למאוורר בגודל 60mm. אין צורך בשימוש במאוורר, אך אם יעשה שימוש בכונן קשיח פנימי לא מסדרה ירוקה, אזי המארז הפנימי עלול להתחמם מאוד. במצבים כאלו ייתכן ושימוש במאוורר יעזור מאוד להפיג את החום המצטבר.
  חשוב לומר כי המעבד עלול להגיע לטמפרטורות עבודה של 70 מעלות. טמפרטורת עבודה זו הינה תקינה ולא מחייבת שום איוורור. הסיבה היחידה להכללת אפשרות למאוורר במארז ה C-200 נובעת על מנת לתת את הגמישות ללקוחות שכן ירצו למקם מאוורר. לוח האם מכיל זוג חיבורים עבור מאווררים, הראשון הינו עבור מאוורר למעבד והשני עבור מאוורר למארז האחורי.
 • מחבר HDMI 1.3a עם CEC, עומק צבע של 36bpp, עיבוד 12bit xvYCC ו HDCP 1.2 עבור הגנה לתוכן.
 • זוג מחברי אודיו דיגיטאליים, אחד אופטי והשני קואקסיאלי.
 • כניסת IR עבור שליטה.
 • זוג מחברי USB Host.
 • מחבר אתרנט 10/100/1000.
 • יציאת S-Video.
 • יציאת קומפוזיט.
 • זוג RCA Out עבור אודיו, כולל Downmix ל DTS.
 • יציאת קומפוננט.
 • כניסת חשמל כאשר לראשונה עבור מזרימי מדיה מבית Popcorn Hour, ספק הכח נמצא בתוך המזרימדיה ולא חיצוני.
 • מתג הפעלה.

חדי העין מבחינכם שמו לב כי ה C-200 חסר מחבר USB Slave עבור הטענתו בתכנים, זאת מהסיבה כי ה C-200 לא נועד להיות נייד, התכנים אמורים להגיע אליו, אם זה דרך הרשת או באמצעות כונני USB חיצוניים.

ה C-200 תוכנן כמחשב HTPC מבוסס Mini-ITX, אם זה לוח האם בגודל של 17x17cm עם חיבור חשמל מסוג ATX מתוקנן, ספק כח ATX בדיוק כמו שקיים במחשבי HTPC ואפילו רשיונות HTPC עבור ניגון תכני ה Blu-ray. הסיבה לבניית ה C-200 בתצורה כזו נובעת בשל שני סיבות עיקריות. הראשונה הינה אפשרות לחלקי חילוף זולים, מכיוון שלוחות אם וספקי כח מסוג ATX מיוצרים כיום בייצור המוני משלל יצרנים, ניתן בקלות לשלב רכיבים שונים ולא להיות כפוף ליצרן בודד. הסיבה השנייה הינה בשל עלויות מיסוי במדינות שונות. רוב המדינות גובות מיסים נמוכים עד כדי לא קיימים עבור התקנים לתחום ה HTPC, הדבר יאפשר ייבוא ה C-200 במדינות שונות בעלות נמוכה יחסית למכשיר מזרימדיה או Blu-ray מן השורה.

במידה ויש רצון להתקין כונן פיזי עבור ניגון כותרי Blu-ray & DVD, יש לשים לב כי קיימים כוננים בעלי קושחה אשר מאפשרת התקנתה כ RPC2 Auto Reset. זהו בעצם Patch אשר יושב על הקושחה המקורית של הכונן והופך אותו לחסר הגנת איזורים עבור ניגון כותרי DVD. הגנת איזורים על כותרי Blu-ray יושבת בתוכנת ה C-200 ועבורה כבר קיים פתרון פתרון אחר.

הערה: האתר או כותב הכתבה ממליצים רק על התקנת קושחה שאושרה על ידי היצרן ולא ממליצים כלל על התקנת אפליקציות בצד המזרימדיה אשר לא אושרו על ידי היצרן או שמטרתן עקיפת הגנות שונות.

פנים ה C-200 מאוד מעניין יחסית למזרימי מדיה קודמים. כפי שהוזכר קודם, הוא מבוסס Mini-ITX מבחינת לוח האם וספק הכח. כל הכבלים שלו מסודרים ברשתות כבלים עם Shrink-ים בקצוות. הכבלים עצמם גם מקובעים למארז בעזרת Cable Management, דבר אשר תורם לסדר ומראה נעים מאוד לעין. אחרון, חיבור USB Host פנימי אשר שימושי עבור BD-Live & BD-J – סך הכל יש לנו 5 מחברי USB Host, דבר שלא נראה עד היום באף מזרימדיה.

מבחינת התקנים בתוך ה C-200, ניתן לקבוע את התצורה הפנימית שלו במספר אופנים:

 • ללא שום התקן פנימי. בצורה זו, התכנים יגיעו דרך הרשת או דרך כונני USB חיצוניים.
 • ה C-200 מכיל מגירה נשלפת בגודל 3.5
  המגירה יכולה לשמש עבור 2 התקנים: הראשון הינו כונן Blu-ray תחת המגבלות שהוזכרו קודם לכן מבחינת תאימות. כמובן שעבור התקנת הכונן יש להסיר את המגירה הנשלפת ואז יהיה מקום לכונן תקני בגודל של 5.25. ההתקן השני הינו כונן קשיח 3.5 אשר ישמש עבור הטענת תכנים.
  בכל אחת מזוג התצורות שהוזכרו עבור מגירת ה 3.5, ניתן למקם בנוסף גם כונן קשיח בגודל של 2.5 אשר יוכל לשמש עבור התקנת אפליקציות ה NMT (*).
 • מכיוון שמארז ה C-200 גדול למדי, ניתן בעזרת Modding קל לבצע מספר התאמות אשר היצרן לא ממש חשב עליהם, כמו: התאמת כונן קשיח 3.5 וגם כונן Blu-ray בגודל תקני של 5.25 או שילוב זוג כונני 3.5

(*) אפליקציות ה NMT הינן שרת NFS, SMB, FTP, קליינט טורנט, קליינט NZBget עבור Usenet, שרת UPnP ושרת MyiHome.

המעבד בו נעשה שימוש ב C-200 הינו SMP8643 מבית Sigma Designs. מעבד זה בעל מהירות מעבד של 667MHz (כמעט פי 4 מדור קודם). מבחינת זיכרון, לפנינו 512MB DDR2 ו 256MB NAND Flash. מעבד זה הינו החזק ביותר אשר אי פעם הותקן במזרימדיה עד היום ואמור לספק לנו בין היתר יכולות BD-Live אינטואיטיביות, Trickplay זריז, אפשרות ל Plug ins כבדים עם Flash ועוד.

למי שדואג לגבי צריכת החשמל, ה C-200 יצרוך מקסימום 70W וזאת רק כאשר חמישה כונני USB יחוברו אליו, כונן PC BDROM וכונן קשיח פנימי 2.5. למי שצנוע יותר בחיבוריות ההתקנים ההיקפים, צריכת החשמל תעמוד על 13W בממוצע.

ה C-200 בעל יכולות Passthrough לפורמטי האודיו המתקדמים עבור כותרי Blu-ray, אם זה Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS-HD High Resolution Audio, DTS-HD Master Audio, כל הפורמטים הללו יעברו לפענוח חיצוני על ידי הרסיבר. מי שחסר רסיבר בעל תמיכה בפורמטי האודיו המתקדמים, ה C-200 יוכל לחלץ את ה Core הקיים בתוך הפורמטים המתקדמים הללו ולהוציא שמע רב-ערוצי דרך אחת היציאות הדיגיטאליות.

מי שחסר בכלל רסיבר ויחליט לחבר את ה C-200 ישירות למסך, יוכל לקבל Downmix לכל פורמטי האודיו על מנת שניתן יהיה להנות משמע גם ללא רסיבר.

לסיכום פרק זה, אני יכול לומר כי לא ממש התחברתי לעיצוב החיצוני. בהחלט יש כאן השקעה לעומת מזרימי מדיה קודמים מבית היצרן, אך מספר החלטות כמו מיקום צג VFD (בעל קונטרסט מעט בעייתי) בצד המכשיר ולא במכרזו, מיקום כונן ה 3.5 בצד וגם לא במרכז כמו רוב נגני ה Blu-ray, שילוב עינית IR חיצונית אשר מודבק למארז ה C-200 והעובדה כי מי שיחליט להתקין כונן Blu-ray, ה C-200 לאחר ההתקנה יראה כמו בן-כלאיים של מספר מכשירים (בשל הגימור השונה של הרכיבים), הופך את ה C-200 לחיה שנראית כמו רובוטריק או למכשיר שלא בטוח שהיה זוכה במקום ראשון בתחרות יופי למזרימי מדיה.


שימו לב בצד ימין לחוסר השילוב של כונן ה Blu-ray במארז ובצד שמאל לעינית ה IR.
בחינת ה C-200 – חלק I

הגדרת תצורה

מי שכבר החזיק מזרימדיה מבוסס NMT, תפריטי ה C-200 לא יהיו זרים לו.
ההגדרות נפתחות במסך בו מגדירים את שפת הממשק (יש עברית), שפת הכתוביות ועוד מספר הגדרות כלליות.

בטאב Audio/Video נגדיר את רזולוציית היציאה ואת הגדרות האודיו (במידה ונרצה לבצע Bitstream לפורמטי האודיו המתקדמים אם יש ברשותנו רסיבר מתאים). גם ה ColorSpace ניתן לשינוי כאן.

רצוי להדליק את הזיהוי האוטומטי של קצב הפריימים בקבצי וידאו עבור NTSC, PAL או 24, הדבר יחסוך עיבוד תמונה מיותר מצד המזרימדיה.

בטאב ה Network נוכל להגדיר את הגדרות ה C-200 ברשת הביתית.

טאב ה Network Share ישמש עבור הגדרות השיתופים שלנו. מומלץ לעשות שימוש ב NFS ולא SMB מכיוון שהוא מספק ביצועים מעט טובים יותר כאשר התכנים כבדים מבחינת קצב נתונים. שימו לב כי ניתן להגדיר רק עד 6 שיתופים. במידה ותשתמשו ב myiHome, תוכלו להגדיר אינספור שיתופים, אך לא תתקיים תמיכה בתפריטי Blu-ray או ניגון DVD.

NFS ניתן להגדרה בכל מאגרשת. במידה ואין לכם עדיין מאגרשת, ניתן לעשות זאת על ידי שימוש ב Microsoft Windows Services for UNIX.

הטאב האחרון אשר נקרא Maintenance, ישמש עבור הצגת גרסת הקושחה אשר קיימת כרגע ב C-200 ועדכון הקושחה בצורה מקוונת.

תמיכה בעברית

היצרן Popcorn Hour היה בין הראשונים אשר הציג תמיכה עברית עבור כתוביות בעברית. אין פלא כי תמיכה זו נותרה עימנו גם ב C-200. ניתן לשנות את הכתוביות במספר אופנים, החל מצבע, סנכרון בקפיצות של חצי שנייה, גודל (אני תמיד השתמשתי בגודל הגדול ביותר ועדיין הייתי רוצה לראות גודל גדול יותר) ומיקום. האפשרות לשינוי מיקום הכתוביות חשובה כאשר נרצה בסרטים בעלי יחס מסך רחב להצמיד את הוידאו למעלה ואז כל הכתוביות יוכלו להיות על גבי ה Black Bar התחתון.


העלאת הוידאו למעלה והכתוביות מוצגות על ה Black Bar.

רנדור הכתוביות נעשה בבת אחת ולא בהדרגה כפי שראינו לדוגמה אצל ה Xtreamer. הפונט שנבחר עבור הצגת הכתוביות הינו נוח למדי, אך נכון להיום הוא מרונדר לא בצורה חלקה לגמרי וכנראה שמוצג ברזולוציה נמוכה יותר מרזולוציית הוידאו. חשוב לציין כי תופעה זו של רינדור לא חלק מתקיימת בכל שפות התרגום.


רינדור לא חלק.

מבחינת באגים בתרגום, קיימים שניים שקצת מעיבים על הציון הסופי. הראשון הינו הצגת מספר אשר מופיע בתחילת שורה – בסופה. באג זה לא מתקיים בכל המקרים, אך כאשר הוא כן מופיע, זה יכול להקשות את ההבנה של המשפט.


הטקסט המקורי שצריך להיות מוצג.


הטקסט ההפוך שמוצג.

באג נוסף הינו צימוד מילים כאשר הסגנון הינו Italic. גם כאן, זה מתקיים לעיתים ולא תמיד.


רווחים קטנים מאוד בין המילים.

יכולת הצגת שמות קבצים בעברית לא קיימת כיום והקבצים מוצגים עם עברית הפוכה. ייתכן ויכולת הצגת עברית תקנית עבור שמות קבצים תוצג בעתיד.


עברית הפוכה עבור שמות קבצים.

חברת Popcorn Hour מודעת לבעיות שהועלו כאן והיא תוציא תיקון עתידי לכך באמצעות עדכון קושחה מתאים.

עבור כותרי Blu-ray, לא ניתן לשלב תרגום חיצוני או לבטל את האפשרות להעלות את הכותר כ Blu-ray, הדבר מצריך מאיתנו שליפת ה m2ts המתאים\ים והצמדת התרגום, אך במצב זה יחולץ רק ה Core ולא הפסקול המלא.

שלט

השלטים הקודמים מבית Popcorn Hour הכילו על הכפתורים חומר זרחני אשר היה נטען כאשר יש אור והם הם מאירים במקצת בחושך. הפעם השלט עבור רענון קל והוא מכיל תאורה אחורית מלאה עבור כל הכפתורים.

השלט עצמו מוארך ומחייב שיטוט קל עם הבוהן על מנת להגיע לכל הכפתורים בו, אך כל הכפתורים החשובים והשימושיים ביותר נמצאים במרכז במערך הגיוני.

השלט לא מכיל כפתורי Discrete עבור On/Off, אך ניתן בעזרת קודי HEX מתאימים להגדיר את השלט האוניברסלי בכפתורים יעודיים עבור זה.

בשונה מהדגמים הקודמים מהיצרן, הפעם ה C-200 תומך בכיבוי מלא והדלקה דרך השלט. ניתן לעשות זאת על ידי לחיצה באורך 4 שניות על כפתור ההפעלה בשלט. כחיווי, הנורית על מארז ה C-200 תשנה את צבעה לאדום מהבהב למשך 15 שניות ולאחר מכן תהיה בצבע אדום קבוע.

יציאה ממצב כיבוי מלא מתבצעת כרגיל על ידי כפתור ההפעלה בשלט או על גבי ה C-200 עצמו, אך כעת זמן ה Boot יהיה ארוך יותר ממצב Standby בשל טעינת ה OS מההתחלה – פרק זמן של 30 שניות לערך.

ניתן לבצע עמעום של תצוגת ה VFD החזיתית ב 4 רמות. השינוי יכול להתבצע מהכפתור הייעודי לכך במארז ה C-200 או על ידי שימוש בכפתור ה BT בשלט.

יכולות אלחוטיות

לוח האם מכיל אפשרות לשילוב כרטיס Mini PCI אלחוטי בפרוטוקול 802.11n. כרטיס זה נחשב יציב יותר מדונגל ה USB עבור תקשורת אלחוטית כפי שהכרנו בדגמים קודמים מבית היצרן. הכרטיס אשר יתאים ל C-200 הינו ה Ralink 11n WiFi with MII interface. כרטיס זה יחל להיות משווק בקרוב דרך החנות המקוונת של Popcorn Hour.

שירותי רשת

ה C-200 בעל אפשרות לגשת לתכנים מקוונים, כגון YouTube, CNET TV, מזג אויר, גישה למאות תחנות של רדיו אינטרנטי ועוד רבות. רק עם שירותי הרשת הזמינים ניתן לבלות ערבים שלמים בכיף.

היה ערב אחד בו לא היה לי שום סרט חדש לראות, אז נכנסתי ושמעתי תחנת רדיו פופ, לאחר מכן פודקאסט וידאו טכנולוגי ולבסוף מספר סרטי פספוסים ב YouTube. בקלות ובנעימים העברתי ככה ערב שלם.

העתקת קבצים

העתקת הקבצים ב C-200 לא השתנתה במאומה לעומת הדגמים הקודמים. במידה ונרצה לבצע העתקות או מחיקות, יש לעמוד על הקובץ או התיקיה הרצויה וללחוץ File Mode. יפתח לנו תפריט קטן בו נוכל לצרף את הקבצים לרשימה, ליצור תיקייה חדשה או לשנות את שם הקובץ או התיקיה.

במידה ונרצה לטפל במספר פריטים, נחזור על הפעולה וכל פעם נכניס אותה לרשימה.

לאחר שסיימנו, נלך לכונן היעד, נלחץ שוב על File Mode ואז התפריט יהיה גדול יותר מכיוון שהוא יאפשר לנו לבצע פעולות על הקבצים שברשימה.

ניתן להעביר קבצים ככה ברשת הביתית בין תיקיות, למחוק את הסרט והכתוביות שלו לאחר הצפייה, להעתיק סרטים לחבר שמגיע עם כונן קשיח ועוד.

אני אהבתי יותר את תפריט ניהול הקבצים אשר קיים במזרימי מדיה מבוססי Realtek. התפריט שלהם של ה Source וה Target יותר אינטואיטיבי ונוח לשימוש, אך גם התפריט כאן של ה C-200 יעשה את העבודה במשימות קצרות.

בחינת ה C-200 – חלק II

MovieJukeBox

נדמה שהיום יש אנשים שבוחרים מזרימי מדיה לפי גמישות ה MovieJukeBox שהוא תומך. אז במקרה של ה C-200, הוא המלך בתחום הזה. פלטפורמת ה NMT מאפשרת קריאה של קבצי HTML, זה נותן לנו את האפשרות להציג דפים עם Thumbnails של סרטים, תקצירים, אנימציה קלה ועוד. פלטפורמת ה NMT של ה C-200 גמישה עוד יותר ותאפשר לנו אפשרות שימוש ב MovieJukeBox מבוסס Flash אשר יאפשר לנו מספר רמות מתקדמות יותר של ה MovieJukeBox מעבר למה שהכרנו עד היום. כיום, חברת Popcorn Hour טרם הציגה MovieJukeBox משלה מבוסס Flash, אך מספר מפתחים בקהילת ה NMT כבר עובדים על פתרון שכזה.

יש לומר כי אם פיתחתם או שאתם כבר משתמשים ב MovieJukeBox וממאנים להפרד ממנו, ה C-200 תומך אחורה ויאפשר להציג את ה MovieJukeBox בצורה תקינה. בשל הכללת מעבד טוב יותר ב C-200, דפי ה MovieJukeBox יוצגו בצורה מהירה ואינטואיטיבית יותר.

מכיוון שה C-200 תומך בניגון Blu-ray מלאים, חשוב לשנות את ברירת המחדל של השדה mjb.playFullBluRayDisk ל True, אחרת ינוגן רק הקובץ הגדול ביותר בספריית ה Stream.

קבצי אודיו ותמונות

אחד הדברים שהכי היו חסרים לנו במזרימי מדיה מבוססי NMT הייתה האפשרות לצפות במצגת תמונות במהלך האזנה למוזיקה. כעת אנחנו יכולים לעשות זאת בעזרת ה TaskSwitcher. זוהי לא קללה, אלא מונח חדש אשר קיים ב C-200 ומאפשר לנו להריץ מספר אפליקציות בו זמנית. כיצד עושים את זה אתם שואלים?

מתחילים לנגן מצגת תמונות. במהלך הצפייה, לוחצים על כפתור ה Source. ברגע זה יפתח לנו ה TaskSwitcher אשר יכיל זוג אייקונים. השמאלי ישמש עבור עיון בקבצים והימני עבור אפליקצית הצפייה בתמונות.

מכיון שאנחנו כבר צופים בתמונות, אנחנו נלחץ על אייקון העיון, נגיע לקבצי המוזיקה אותם נרצה לנגן וננגן אותם. לאחר שהניגון יחל, נלחץ שוב על כפתור ה Source וכעת יהיו בידינו 3 אייקונים. 2 מהם כבר הכרנו והחדש יהיה אייקון של אפליקציית ניגון קבצי האודיו.
כך בכל לחיצה של Source, נוכל לדלג בין צפייה בתמונות לבין האזנה למוזיקה בצורה סימולטנית.

לאחר שמשתמשים באופציה הזאת זמן מה, זה נחמד למדי, אך ממש לא נוח כמו ביצוע אותה פעולה במזרימי מדיה מבוססי Realtek. שם, כאשר אנחנו מנגנים קבצי שמע, כל עוד לא לחצנו על כפתור ה Stop, השמע ממשיך להיות ברקע ואז ניתן לנגן את קבצי התמונות עם אודיו ברקע.

יתרון חשוב של C-200 הינו שהוא מכיל מסך VFD קדמי. מסך זה מאפשר לנו לבצע עיון ובחירה בקבצי האודיו או הוידאו שמעניינים אותנו וניגונם בלי הדלקת המסך הראשי. מסך ה VFD מכיל תמיד את אותה תצורה כמו המסך הראשי כאשר אנחנו מבצעים עיון לקבצים.

ה C-200 מכיל כמובן אפשרות לאפקטים במעבר התמונות, ניגון DVD Audio, אפשרות ל Rotate והצגת ה ID3 Tags של קבצי אודיו וניגון FLAC.

תכני Blu-ray

אחת הנקודות החזקות של ה C-200 הינו שהוא מסוגל לנגן ריפים מלאים של Blu-ray. פשוט לוחצים על התיקיה בשם הסרט כאשר מתחתיה קיים מבנה תקין של Blu-ray והכותר ינוגן לנו כאילו הכנסנו את הדיסק לנגן Blu-ray ייעודי.

עבור הפעלת BD-J & BD-Live, יש להצטייד ב DOK פנימי בנפח של 2GB לפחות או בכונן קשיח פנימי עם אפליקציות ה NMT. מומלץ ללכת לכיוון הכונן הקשיח בשל הגמישות בביצוע שינוי ה Regions לפי הפתרון שהוצג מוקדם יותר.

מכיוון שהכותרים מנוגנים ככותרי Blu-ray לכל דבר, חשוב לומר כי עד שהסרט מתחיל, יכולים לעבור דקות ארוכות. רוב סרטי ה Blu-ray מתחילים עם אזהרות של ה FBI, כמה קליפי תדמית של DTS-HD Master Audio וגם של Dolby TrueHD, עוד קליפ על פורמט ה Blu-ray, עוד שקופית שממליצה לנו לעדכן את הקושחה בנגן שלנו עבור "מיקסום יכולות הכותר" (לאחרונה כל כותר מכיל כזאת שקופית), כמה טריילרים לסרטים נוספים מאותו אולפן – ואם עדיין לא התייאשתם, אז סוף סוף תוכלו לראות את התפריט של הסרט.

מכיוון שה- C-200 הינו נגן Blu-ray בפרופיל 2.0, נוכל לגלוש בכותרים המתאימים לתוספות מקוונות אשר הוכללו בכותר.

לכתבה בנושא פרופילי בלו-ריי


תפריטי BD-J הוצגו במהירות.

עדכון הקושחה האחרון עימו נבדק ה C-200, הכיל רגרסיה מבחינת הכותרים הנתמכים וזה גרם לכך כי מספר רב של כותרים אשר עבדו בעבר, עובדים כיום חלקית. אם זה אודיו שלא נשמע, יכולות BD-Live מנוונות, Bitstream רק ל Core של פורמטי האודיו המתקדמים או אפילו כותרים שלא מנוגנים כלל. בעיה זו הינה זמנית בלבד והיא אמורה להיות מתוקנת בגרסת הקושחה הקרובה שתצא.


BD-Live.


כותרי Blu-ray גם בשפה העברית.

כמובן שניתן לנגן גם דיסקים פיזיים של Blu-ray במידה והצטיידתם בכונן Blu-ray מתאים והתקנתם אותו ב C-200. שימו לב כי יש לכם אפשרות לשנות את ה Region של הנגן רק 5 פעמים. ניתן לבצע את השינוי על ידי כניסה לתפריט ה Setup ואז לחיצה על:
Slow, 1, 6, 6, 3 – לקרוא משמאל לימין.
יש לזכור כי המספר 1 הינו עבור Region A, המספר 2 הינו עבור Region B והמספר 3 עבור Region C.


ניתן לשנות את ה Region עבור Blu-ray רק 5 פעמים.

עבור כותרי DVD, התהליך דומה, אך הקוד לכניסה לתפריט המיוחד הינו:
Slow, 1, 6, 8, 3 – לקרוא משמאל לימין.


רק 5 פעמים ניתן לשנות את ה Region.

אחד הכפתורים אשר הינו השימושי ביותר במהלך צפייה בכותרי Blu-ray הינו ה Title אשר ישמש עבור כניסה לתפריט ה Blu-ray במהלך ה Playback. אותו כפתור ישמש בכותרי DVD עבור כניסה לתפריט ה DVD במהלך ה Playback.

מבחינת מימוש יכולות ה Streaming עבור כותרים תובעניים שכאלו, עדיין הדבר לא נעשה בצורה אופטימלית. מספר תכני Blu-ray גמגמו דרך הרשת אך לא דרך כונן קשיח מקומי. אותם תכנים בדיוק נוגנו בהצלחה מעל ה A-110 באותה רשת בדיוק. לעת עתה, מומלץ לנגן את התכנים בצורה מקומית ולהמתין לשיפור בביצועי הרשת לפני שננסה לנגן אותם בצורה זו.

קיימת תמיכה גם עבור קבצי Blu-ray במעטפת ISO, אך שוב, גם הם עדיף שינוגנו בצורה מקומית.

ממש חבל לי כי דווקא יכולת ניגון ריפים של Blu-ray, אשר אמורה להיות אחת הנקודות החזקות של ה C-200, לא עמדה בכבוד במהלך בחינת ה C-200.

בחינת ה C-200 – שימוש יומיומי בניגון תכני וידאו

אם רוב התכנים שלכם הינם מסוג mkv, הסתדרתם. ה C-200 יציב למדי בניגון תכנים מסוג זה. אם דאגתם להכין קובץ תרגום בשם זהה לשם קובץ הוידאו, התרגום יוצג אוטומטית עם הצגת הוידאו. במהלך ה Playback, ניתן יהיה לשנות את כל מאפייני הכתוביות, אם זה הסנכרון, הצבע, גובה, גודל או דילוג בין תרגומים מובנים בתוך מעטפת ה mkv. כיום קיימת תקלה עם לחיצה רצופה על כפתור הסנכרון, הדבר גורם לגמגום בוידאו.


סנכרון כתוביות.

 


דילוג בין כתוביות ה PGS המובנות בקבצי m2ts.

לחיצה על Zoom  במהלך הצפייה, תאפשר לשנות את ה Scaling למצבים כמו Fit to screen, Crop ועוד. ניתן גם לבצע Zoom בקפיצות של 1% ואפילו Panning לתמונה (ללא השפעה על מיקום הכתוביות) אשר שימושי עבור הסתרת אחד מה- Black Bars.

כל מצבי עריכת התצוגה לא יהיו זמינים במידה והקבצים הינם m2ts בדידים, ריפים של Blu-ray או כותרי DVD.


Full screen


Crop 


Actual size

לחיצה Info תציג מסך אינפורמטיבי בעל זוג Bars. העליון יציג את שם הקובץ ונקודת הזמן הנוכחית. התחתון את הנתונים הטכניים של הקובץ, אם זה הרזולוציה שלו, רזולוציית היציאה של ה C-200, קצב הנתונים בזמן אמת של האודיו והוידאו, יחס המסך ופורמט הוידאו.
גם כאן, נתוני קצב הנתונים (אשר אני מוצא מאוד מעניינים לפעמים) אינם זמינים עבור קבצי m2ts בדידים או ריפים של Blu-ray.

מבחינת Trickplay, ניתן לבצע הרצה מהירה במהירות 2, 4, 8, 16, 32 כאשר מהירות 32 לא תהיה זמינה עבור קבצי m2ts. מהירויות הרצה אלו יהיו זמינות גם עבור הרצה אחורה.

קיימות שני אופציות Trickplay שימושיות, הראשונה הינה ה Time Seek אשר עברה שידרוג ב C-200 לעומת הדגמים הקודמים. לחיצה על הכפתור, תפתח מסך עם הנקודה הנוכחית בצפייה ו Progress Bar אשר מציג בצורה גרפית את הנקודה היחסית על ציר הזמן של אורך קובץ הוידאו. בעזרת החיצים, ניתן להגיע בקלות לנקודה הרצוייה.


Time Seek משודרג

אופציית Trickplay שימושית נוספת הינה שימוש בחיצים ימינה ושמאלה עבור קפיצה מהירה של 30 שניות.

במידה והפסקתם את הצפייה, ה C-200 יזכור את נקודת הצפייה האחרונה והנקודה הזאת תשמר גם לאחר כיבוי מלא של ה C-200. שימוש בנקודת הצפייה הינו קל מאוד, פשוט מתחילים שוב את קובץ הוידאו והוא יחזור לנגן מאותה נקודה. בשניות הראשונות לניגון, יופיע מסך אשר יסביר לנו כי אם ברצוננו לנגן את הקובץ מההתחלה, יש ללחוץ על כפתור ה 0 בשלט.


לחיצה על 0 תתחיל את הקובץ מההתחלה ותבטל את ה Resume Point.

צג ה VFD החזיתי יציג לנו במהלך הצפייה את נקודת הזמן הנוכחית בקובץ ואת הזמן הכולל, זה חוסך לנו את הלחיצות התכופות בשלט על כפתור ה Info על מנת לדעת כמה זמן עוד נשאר לסרט. הצג עצמו מכיל פונטים קטנים יחסית והקונטרסט שלו לא גבוה במיוחד. אם אתם יושבים במרחק של מעל ל-3 מטרים, ייתכן ותתקשו למצוא בו שימוש. בעתיד הפונטים בו אמורים להיות גדולים יותר ואז השימוש בו יהיה נוח יותר לקריאה ממרחק.


צג ה VFD הקידמי – פונטים קטנים לקריאה מרחוק.

כפתורי הצבעים בשלט ישמשו עבור פילטר הקבצים בתצוגה. לחיצה על הכפתור האדום, תציג לנו רק את קבצי הוידאו. הירוק, רק את קבצי האודיו. הצהוב, רק את התמונות והכחול – כל הקבצים.
אופציה זאת שימושית לדוגמה כאשר יש לנו תיקייה עם המון קבצים ואנחנו רוצים לבצע סינון מהיר לתכנים אשר מעניינים אותנו.

ה C-200 אומנם מכיל רשת 1Gb, אך כיום המימוש שלו עדיין לא מיטבי. לפיכך, נעשה שימוש ברשת ה 10/100, אך אין פה שום פשרה. קצב הנתונים המירבי בתכנים התובעניים ביותר הינו נמוך יותר מהקיבולת המירבית של רשת 10/100. לאורך כל הבחינה של ה C-200, לא נתגלו כלל גמגומים בתכני mkv כבדים, רק עבור קבצי m2ts. עבור קבצי בחינה סינטטים, נבדק ניגון בהצלחה עד לקצב של 80Mbps. מכאן ניתן להבין כי הבעיה איננה בקצב הנתונים הנתמך דרך הרשת, אלא שזקוק שיפור רק עבור קבצי m2ts, למרות שהם מכילים קצב נתוני נמוך יותר מהקצב הסינטטי שנבדק.

גרסת הקושחה עימה נבדק ה C-200 הינה: 02-01-091030-19-POP-408 Beta 2

סיכום

סיכום

אז הרבה זמן חיכינו ליציאת ה C-200. לאורך ההמתנה, הובטח לנו המזרימדיה האולטימטיבי – אך האם הוא באמת כך?
התמיכה כיום בניגון ריפים של Blu-ray עדיין לא מיטבית ואיננה ברמה אשר יכולה להחליף נגן Blu-ray ייעודי. רינדור הכתוביות עדיין טעון שיפור והצג הקדמי היה יכול להיות טוב יותר.

מצד שני, אלו תקלות זמניות אשר יכולות להפתר בקרוב על ידי עדכון קושחה מתאים. בנוסף, קיבלנו כאן מזרימדיה שיכול לגדול איתנו, אחד כזה אשר בשילוב כונן Blu-ray מתאים, יוכל להחליף לנו גם את נגן ה DVD ונגן ה CD, כמעט מזרימדיה אוניברסלי (למה אין לו מקלט DTT?).

שילוב מסך ה VFD הקדמי יכול לקסום להרבה מאוד לקוחות פוטנציאלים אשר תמיד חיפשו פתרון אשר לא יחייב אותם להדליק את המסך הראשי.

מצד שני, יש לנו מתחרים חזקים מאוד שעומדים מול ה C-200, הראשון הינו ה HDi 3.0 אשר אמור להיות זמין במהלך דצמבר 2009 והשני הינו ה TViX 6600. שניהם מזרימי מדיה מן השורה הראשונה אשר הולכים לעשות ל C-200 עבודה קשה מאוד בתחרות על הכיס שלנו.

אז ה C-200 איננו מושלם כיום, כבר הבנתם את זה בעצמכם, אך בקרוב הוא בהחלט יוכל להיות כזה.

מחירים
ה Popcorn Hour ניתן לרכישה בשתי תצורות:

 • 1. תצורת ברירת המחדל על ידי שליטת RF במחיר של $299.
 • 2. תצורת IR במחיר של $311

בשני המקרים יש צורך בהוספת $75 עבור דמי המשלוח לארץ ותוספת נוספת של מיסי ייבוא מקומיים אשר עומדים על מספר מאות שקלים בודדים.

ה C-200 ניתן לרכישה ישירות מהחנות המקוונת שמפעיל היצרן.

להמשך דיון בנושא הביקורת: Popcorn Hour C-200, לחץ כאן.

Special thanks to Popcorn Hour who supplied us with the sample unit we used for this review.


7:00
  /  
3.11.2009
  
מאת: זיו רוזנפלד / Ziv Rozenfeld

1