חפיץ ++ חדש: מסרטת SMXC10 מבית סמסונג

משקיבלה לידיה יונית פרנקל את ה- C10, לא היה בה ספק שהנה בידיה חפץ והננה חפצה, שנאמר הרי לה ´חפיץ´! מה ...


 החפיץ החדש שלי

בשלהי 2006, לפי ויקיפדיה, לאור ההתפתחות הטכנולוגית והקידמה בישראל, החליטה הוועדה למילים שבשימוש כללי על הוספת מילה למונח "גאדג´ט" בעברית והוא קיבל את השם "חפיץ". המשמעות העומדת מאחורי המילה "חפיץ" הנה "חפץ שחפצים בו".

ואני אומרת אמן ואמן.

חפצים בעיקר

כל אביזר אלקטרוני שבידו ליעל את חיי או להוסיף נופח אטרקטיבי לארסנל הצעצועים שלי נופל תחת הגדרת החפיץ. מכאן, יש למתג את החפיצים כהלכה: יש חפיץ ויש חפיץ סופר פלוס. לשם ההמחשה – כולנו היינו חפצות במצלמת וידאו חדשה עם אורך חיי סוללה של 2000 שעות צילום, מליון מגה פיקסל, שעולה שקל תשעים, באה בקפסולת אינסטנט ומתקפלת חזרה לאסימון בלחיצת כפתור. במציאות, בסקלת הנורמל, כולנו מחפשות בסופו של דבר שילוב של איכות ביצועים גבוהה, מחיר סביר וארגונומיה מוצלחת.

כאן בדיוק צולחת ה-C10 את הגדרת החפיץ++ בעיניי. את ניסוי הכלים ערכתי בעצמי ובקבוצת המיקוד שכללה את אמא שלי, פרנקל האם – קבוצת המיקוד האקסטרימית לגאדג´טים בהתהוות: מי שלא חפצה בכלום בעקרון ומתכחשת למה שיש לה בהגדרה.

צילום: יחצ

חווית הצילום פשוטה להנעים. מבחינה ארגונומית, למצלמה מקום של כבוד בפנטאון. שילוב של משקל נמוך, אחיזה מעולה, מיקום נכון של הכפתורים ומסך LCD גדול, 2.7" ליתר דיוק. המצלמה שוקלת 160 גרם, בעיצוב נקי עם קוים עגולים ופשטות שניכרת בפרטים הכי קטנים (נכתב בנימה חיובית). בשפת אמא פרנקל – "לא מרגישים אותה בכלל".

אחד האלמנטים המשופרים של המצלמה, שאף זיכה את סמסונג בפרס על עיצוב מוצלח, הוא עדשת המצלמה שנמצאת 25 מעלות מעל זוית הצילום. יש שני יתרונות ברורים בעיצוב הנ"ל והם אחיזה נוחה ללא עומס על מפרק היד בעת הצילום וצילום מבלי להרים את המרפק והמסך. הודות לתנוחת המצלמה ביד, ניתן לצלם בזמן הליכה בלי ליפול למשל לבור בטחון פתוח. יתרון ברור במדינתו הקטנה.
החידוש במסך שמשפר את סיכויי הגמילה שלי מללכת אל תוך עמודים מעלה פלאות את ערך המצלמה בעיניי ובהחלט הוכיח את עצמו. העובדה שלא צריך להרים את המרפק בעת הצילום באמת הורידה קצת מ´העומס´, אבל לא שיפרה לי את חוויית הצילום במידה ראויה לציון.

לקוח מהאתר: http://www.samsungimaging.net

הכפתורים התגלו כמאוד ידידותיים למשתמשת המודעת בד"כ רק לכפתור ה-PLAY. הליך חיבור המצלמה למחשב עבר בשלום הודות לטכנולוגית Intelli Studio המאפשרת את חיבור המסרטה באמצעות כבל USB ללא כל צורך בהתקנה של תכנה, בכל מחשב בעל מערכת הפעלה מבית מיקרוסופט. התוכנה מריצה את עצמה – וזה נבדק על מספר מחשבים.

Intelli Studio מאוד נוחה למשתמשת ההדיוטה. בעת פתיחת התכנית מופיעים קבצי הוידיאו שבזכרון המצלמה ושאר קבצי הוידאו שעל המחשב האישי (אם יש כאלה) מחולקים לספריות לפי ימי צילום. התכנה מאפשרת יכולות עריכה בסיסיות, הפקת שקופיות  ואפשרויות שיתוף של הקבצים ביו טיוב, אי מייל או פליקר בלי יותר מידי סיבוכים, כיאה לעידן ה-web 2.0. 

נתונים

למשתמשת פרנקל הבוגרת, העובדות הנ"ל + מחיר המצלמה הספיקו בהחלט, אך לי חשובים עוד כמה דברים ששווה להזכיר:

 •  0.7 מיליון פיקסלים, אינטרפולציה ל-2 מיליון
 • רזולוציה של 720, 480X
 • נפח זכרון של עד 32GB (בעצם, אין קלטות DV או מכל סוג אחר במצלמה)
 • אורך חיי סוללה של 2 שעות צילום (בינינו, מי צריכה יותר מזה)

כנאמר, ניתן לבצע עריכה בסיסית לסרטונים על גבי המצלמה עצמה ואף יותר חשוב מכך, לצפות בסרטון האחרון במצלמה עצמה ובלחיצת כפתור למחוק במידת הפאדיחה.

עוד בדיקות

תוכניות מוגדרות מראש

לעניות דעתי, איכות הצילום לא נופלת ממצלמות אחרות שעברו תחת ידי, בטווח מחירים דומה וכוללת בתוכה כמובן גם מספר תוכניות מובנות להנאת המשתמשת. מבין תוכניות הצילום השונות בחרתי לבחון ארבעה מצבים לעומק:

 • עצמים הנעים במהירות גבוהה
 • תאורת פלורסנט
 • תנאי תאורה נמוכים
 • אוטומט

לבחינת "עצמים הנעים במהירות גבוהה" שימש הטוסטוס שלי כשאני עליו, מסכנת את חיי לרגע. המסקנה היא שאיכות הצילום סבירה ולא שווה את הסיכון. "תאורת פלורסנט" נראתה כמו תאורת פלורסנט וזה דווקא לא דבר חיובי. "תנאי תאורה נמוכים" איפשרו שימוש טוב בזום אותו עוד אזכיר בהמשך, אבל יצרו סרטון מגורען ומפוקסל למדי. "אוטומט" לא ריגש אותי מעבר לעובדה שאמי הצליחה לצלם סביר בלי לדעת איך מגיעים לתפריט כלל, כך שיתכן שאותה זה דווקא כן ריגש.

Anti-Shake תוך כדי ההסרטה מורגש בעיקר בזום אך בגודל ומשקל כאלו הצלמת חייבת להיות מאוד יציבה על מנת שלא יהיו כלל רעידות בסרטון.  הסרטונים עצמם מופיעים על המסך של המסרטה כתמונות מוקטנות (thumbnail) וכשמדפדפים ביניהם ניתן לראות פלייבק קצרצר של הסרטון. למגוונות שביניכן, ניתן לבחור מתוך מספר צבעים – אדום, ירוק ושחור. 

ZOOM ותכונות נוספות

ישנן שתי אופציות להגיע לזום. האחת על גב המצלמה, ליד המסך והשניה ממוקמת בדיוק באיזור שבו נמצאת האצבע, בחלקה העליון. מאוד נח. הזום, חשוב לציין, מתפקס אוטומטית במהירות מרשימה, גם בתנאי תאורה נמוכים.

חסרונות

חסרון מקומם, ואפילו מפלה, הוא ששמאליים לא יכולים להשתמש במצלמה. המסך אינו מתכוונן לשני הצדדים ויוצא פועל של העניין הוא שאין דרך לאחוז במצלמה ביד שמאל. חסרון נוסף הוא העובדה שאי אפשר לצלם תמונות סטילס במצלמה, ושהיא לא מצלמת בפורמט HD שהופך לאט להיות סטנדרט צילום בימינו. כמו כן, לציוניות ביננו, חיסרון נוסף הוא העובדה שהתפריט במצלמה אינו בעברית. אני דווקא סלחתי.

לסיכום

מדובר במצלמה לא רעה למי שחפצה במסרטת וידאו בלבד, שעושה את העבודה במחיר נעים. היא התגלתה כנהדרת במיוחד לאנשים כמו אמי שבטוחים שכפתורי REC ו-PLAY טומנים בחובם את כל התורה. ה-C10 נותנת פייט נאה לדרישת קהל רחבה (כולל השכבות המאותגרות) קרי, חפצה ע"י קהל רחב של חפצות ומכאן נופלת תחת ההגדרה חפיץ++ ונאמר, שוב, אמן.

מפרט טכני

 • מסך: 0.7 מיליון פיקסלים – רזולוציה של 720X480, אינטרפולציה  ל-2 מיליון
 • פורמט וידאו: MPEG4 – H.264
 • מדיית אחסון: כרטיס זיכרון – SD/SDHC, עד לנפח של 32 מגה
 • מייצב תמונה דיגיטלי
 • זום אופטי X10 
 • מסך LCD TFT בגודל 2.7" ברזולוציה של 230,000 פיקסלים  
 • ללא עינית צפייה
 • סוללת ליתיום יון ייעודית המחזיקה למשך 2 שעות צילום (גדול פי 1.5 מהזמן הממוצע הנהוג במצלמות דומות)
 • מימדים: עומק 100.5מ"מ, רוחב 37 מ"מ, גובה 57 מ"מ (קטנטונת)
 • משקל: 160 גרם
 • אביזרים כלולים: מצלמה, סוללת ליתיום יון, ספק כוח, רצועה, מכסה עדשה, סוללת ליתיום כפתור, חוברת הפעלה, תקליטור

 מחיר מומלץ לצרכנית – 999 ש"ח, הכולל אחריות של שנתיים מקבוצת שמעוני. 

ציונים

10 פשוט כיפכוף של מצלמה; 5- פ´סדר, 1 – זוועות שמשון

 • ארגונומיה – 10 (שאמרנו, אמן)
 • עיצוב – 8 (פשוט ונקי. אולי חסר קצת אקסטרה)
 • ידידותי למשתמשת – 9 (כמעט חתן לאחותי)
 • ידידותי למשתמשת שלא קוראת ´אינגליש´ – 5 (גם ככה אף אחת לא באמת יודעת מה זה אומר לצלם ב-MODE "מזון")
 • מחיר – 9  (משתלם)
 • מדד יונית – 8 (לא מרגשת במיוחד, אבל בהחלט קולעת לצרכים ומצילה מעמודים ובורות בטחון תועים)

ציון מסכם – 8.5 עם עיגול מטה. כי צריך קצת יותר כדי לרגש את היונית.

קישורים

תודה לקבוצת חברות שמעוני על השאלת המצלמה לצורך הסקירה.

להמשך דיון על החפיץ, מסרטת SMXC10 ,full HD, מבית סמסונג – בפורום יוזרית, לחץ/י כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

8:00
  /  
01.11.2009
  
מאת: יונית פרנקל

1