הפרונטו של פיליפס מקטין מימדים: Pronto 9300

פיליפס פיתחה את הפרונטו 9300 בכדי להתחרות בתחום השלטים האנכיים בסגנון "HARMONY" של לוג´יטק.בעוד שבעבר החברה התמקדה בעיקר במוצרים לאינטגרטורים, ...

7:00
  /  
01.11.2009
  
מאת: עפר לאור / Ofer LaOr
הקדמה

הקדמה

 
הפרונטו המקורי

לרבים מכם אין צורך להכיר את סדרת שלטי PRONTO של פיליפס אבל למי שלא מכיר מדובר בסדרת שלטים של פיליפס. בימים שלפני הפרונטו בעצם לא היו שלטים חכמים בשוק – שלטים חכמים היו בסגנון של ALL IN ONE, כלומר שלטים שהיה ניתן בלחיצת כפתור לגרום להם להפוך לשלט טלויזיה ולחיצה על כפתור אחר היתה גורמת להם להפוך לשלט של DVD.

פיליפס הבינה מוקדם מאוד שבבית העתיד יהיה לנו לא מעט ציוד ושכל אחד מהמכשירים יזדקקו לשלט ובנו ארכיטקטורה חכמה שעד היום (יותר מעשור אחרי המצאת הרעיון) עדיין עובד יפה.


TSU1000

הרעיון היה לשלב מסך מגע עם שלט. המסכים הראשונים כללו מעט כפתורים פיזיים, ומסך מגע שחור לבן בלבד (כלומר, שחור/לבן ועוד שני גווי אפור). כאשר מרבית השלטים היו רחבים מהמקובל בשל הגודל של המסך (שהיה סטנדרטי למדי). מאז עברו הרבה מים באמסטרדם ופיליפס שיכללה את קו המוצרים יותר ויותר – הוסיפה צבע, גדלים שונים ואפילו מודלים גדולים מאוד (ה-9800 ענקי ביחס לשלטים אחרים שאנחנו מכירים) ומודלים בשיטת "LANDSCAPE" שוכבים.


PRONTO PRO

מה שלא השתנה במהלך השנים היה הפוקוס של החברה – השלטים היו מיועדים לאינטגרטורים ולכן התוכנה היתה סבוכה, קשה לשימוש ודרשה ממי שתכנת את השלט להיות רבע סופרמן, חצי תוכניתן וחצי גרפיקאי (אני חושב שנשאר לי עודף, אבל לא נורא…).

התחרות העיקרית על השוק הזה היתה מחברות קטנות שהתקשו להתחרות בשליטה של פיליפס על השוק. חלקן התמחו ב-HIGH END (למשל AMX ו-CRESTRON שהשתלבו בבית החכם ומיקמו את עצמן כחברות שמתמחות בשליטה על בתים כאלה) או LOW END (בעיקר NEVO שלמרות התחכום של המוצרים בקטגוריה, סומנו ככאלה בגלל המחיר הזול שלהם).

PRONTO 9600

 בין לבין התחילה התחרות האמיתית של הפרונטו מחברה קטנה בשם HARMONY אשר נרכשה על ידי חברת לוג´יטק. הקסם של ה-HARMONY היה בשילוב של תוכנה, בסיס אינטרנטי חזק ושלט פשוט למדי לתפעול.

שתי החברות הציגו שתי גישות הפוכות זו לזו. ה-HARMONY יועד לכל אחד לתכנת, עם מעט גמישות לגבי תפיסת העולם של איך צריך השלט לעבוד ועם כפתורי חומרה רבים. לעומתה, פיליפס הציגה גישה פתוחה, שבה ניתן לתכנת כל דבר עם אין ספור שכבות גרפיקה מתוחכמות, מסך מגע שהיה הפוקוס של המכשיר ומערכת תכנות שהגיעה עד לרמה של פלטפורמה פיתוחית שלמה.

על פניו לא היה צריך להיות כאן כלל תחרות. הבעיה היתה שהגישה של פיליפס היתה כבדה אפילו על אינטגרטורים וגם הם התקשו להתמודד עם התפיסות המתוחכמות. ה-HARMONY החל לנגוס בעוגה של פיליפס גם שם.


PRONTO 9300

הפרונטו 9300

ה- PRONTO 9300 מציג FORM FACTOR דקיק וסקסי כפי שהפרונטו מעולם לא היה. בעבר כל המודלים היו רחבים מאוד ועבים מאוד. הראשון שסימן את השינוי בגישה היה ה-9400 שעדיין היה מעט רחב מצורת השלטים שאנחנו רגילים אליהם, אך היה מאוד ארגונומי. ה-9300 בעצם ממשיך את קו המחשבה הזה. השלט הוא דק מאוד, ארגונומי, ארוך ובעל מסך יחסית קטן – 2.8" ברזולוציה של 320X240.

המסל נראה יפה מאוד ונטול כל מגרעת סביבו – עדות למסך מגע מסוג CAPACITIVE. היתרון של שיטה זו היא העדינות שבה ניתן לגעת במסך בכדי להגיע לפונקציה כלשהי והדיוק של הלחיצה. מתחת למסך במרווח מסויים נמצאים 5 כפתורי שליטה אשר לרוב משמשים לטובת TRICKPLAY כלומר, ניגון, קדימה, אחורה, ופרק קדימה/אחורה. העיצוב מעט משונה בגלל המרווח הגדול בין הכפתורים לבין תיאור הפונקציות על גבי המסך לבין הכפתורים עצמם. הכפתורים עצמם בנויים באופן מובלט למדי כמו גבעות, אך חסר סימון לכפתור המכרזי בכדי להשתמש בו בחושך מוחלט.

בראש השלט כפתור POWER (שבעצם משמש ככפתור כיבוי ראשי, אך ניתן להשתמש בו בכל אופן שרוצים). שאר המבנה של המכשיר דומה לשלטי פרונטו האחרים עם עוד כמה כפתורים שהיו חסרים לי מאוד ב-9600 (כפתור אחורה, כפתור INFO וכו´).

בצד המכשיר כפתורי PAGE שמאפשרים גישה לדפים נוספים במידה ואין מספיק מקום על המסך לכל הפונקציות וכן כפתור תאורה. למכשיר גם כפתור ON/OFF חבוי בצידו.

בצד השני של השלט ניתן לראות מחבר USB. בתחתית שלו הבטריות מאוחסנות באופן שצריכים מפתח מיוחד בכדי לפתוח. יש גם שלושה מגעי זהב עבור המעמד.

לשלט יש גם זיהוי הרמה בדמות משקולת קטנה שניתן לשמוע אותה מתונעעת כאשר המכשיר מורם. פיליפס לא שיפרה את המנגנון הישן הזה בחדש (מבוסס כספית או ACCELEROMETER כפי שיש באייפון ודומיו) ככל הנראה מסיבות של עלות. האמת? רק בחדר שקט במיוחד ניתן לשמוע את הכדורית בתוך השלט, כך שזה לא ממש מטריד אף אחד.

המגרעת בתחתית השלט היא ארגונומית ביותר ובניגוד ל-HARMONY התחתית בנויה מחומר מחוספס שמונע מהחלקת המכשיר ושומרת עליו דבוק ליד המשתמש. ניתן לראות שפיליפס משתפרת מדור לדור בבנית השלטים והפיכתם לעמידים יותר. השלט מרגיש מאוד חזק וסולידי במבנה שלו.

מבחינת אורך, אני חושב שרבים יאהבו את ה-FORM FACTOR הזה (בוודאי שכל מי שחובב HARMONY יאהב את התפיסה הזו), אך הבעיה שלי איתו שהוא ארוך למדי ולכן קשה לי להגיע לכל המקומות ללא החלקת היד קדימה ואחורה על גבי השלט. הדבר מורגש במיוחד כשצריך להפעיל פעולות מהמסך – לעיתים קשה להגיע למסך בלי שתי ידיים.

המסך עצמו דומה בציפוי שלו לזה של ה-HARMONY ONE (אך כאמור החלק התחתון שלו בנוי באופן מחוספס שמונע החלקתו מהיד) – כאשר החלק העליון העשוי פלסטיק שחור מבריק אסף לא מעט טביעות אצבעות ויש צורך לנגבו מדי פעם (אייפון, מישהו?).

הבטריה החזיקה די והותר אך הבסיס שעליו מניחים את המכשיר לטעינה מעט חלקלק ולא אהבתי כ"כ את שיטת ההנחה של השלט במקומו.

תוכנה ואופציות מתקדמות

PRONTO EDIT PROFESSIONAL 2

את השינוי בגישה עשתה פיליפס בפתאומיות. מבחינת חומרה, היא למדה בזריזות את הטכניקה של לוג´יטק – תוכנה אחת סנטדרטית אבל מספר פלטפורמות שונות להריץ אותם. ה-RANGE החדש של פיליפס כולל 4 יחידות שכולן כוללות את המוח המתוחכם של פרונטו. על בסיס המנוע הזה, בנו מספר חבילות בגדלים שונים ובמחירים שונים לקהל שונה או אפילו כיחידות משלימות לאותו בית. ה-9300 הוא המכשיר הפשוט ביותר בסדרה. מעליו יש את ה-9400 שהוא רחב יותר, בעל מסך גדול יותר אך עדיין שלט "עומד" (PORTRAIT). שני השלטים היוקרתיים בסדרה הם ה-PRONTO 9600 וה-PRONTO 9800. שניהם שלטי LANDSCAPE אשר מוגדרים לשימוש בשתי ידיים או להנחה על הברכיים. ה-9800 הוא בעצם 9600 שכאילו הוגדל פי 4, עם רזולוצית מסך גדולה יותר ומשקל לא מבוטל…

המנוע היה ונשאר מתוחכם להפליא. המכשירים כולם מסוגלים להציג אנימציה, לנגן אודיו, להתחבר לרשת הביתית ולהציג מידע מרחבי האינטרנט. ניתן לתכנת אותם לא רק במקרו פשוט אלא בשפת תכנות של ממש. מדובר על פלטפורמה שניתן לעשות איתה כל דבר שאפשר לדמיין בתחום השליטה מרחוק.

עם זאת, פיליפס הבינה שלא מספיק מנוע חכם בשביל לקדם את הסדרה. לא פחות חשוב היא סביבת העבודה וכאן מגיע החשיבות של PEP 2. לעומת סביבות העבודה הקודמות שהיו בעצם בכל פעם שדרוג של הגירסא הקודמת, פיליפס כאן התחילה מאפס.

המשתמש מתחיל בבחירת מודל השלט שהוא ישתמש בו. בחלק התחתון המשתמש נחשף בעצם למוצרים שיש לו בבית. דבר ראשון עליו לזהות את המכשירים שיש לו ולהוסיף אותם לבסיס הנתונים שלו. במקרה שלי זה היה קל למדי. את המכשירים כבר למדתי בגירסאות קודמות של התוכנה. למי שלא היה מכשיר לפני כן, עליו לחפש את הקודים במערכת של פיליפס. המשימה אינה קשה במיוחד. פשוט מקלידים את שם החברה ואת סוג המוצר והאפשרויות עולות. הבעיה מתחילה בכך שפיליפס פחות התמקדה בשמות של מודלים ולכן חברות שיש להן הרבה מודלים לא תמיד יעלו עם סט אחד של קודים אלא מספר רב של קודים שרבים מהם פשוט אינם רלוונטים עבורינו.

לא הכי נוח לבחון סט של קודים בכדי לבדוק אם הוא מתאים או לא (יש צורך להוסיף אותו לספריה ורק אז ניתן לבדוק אותו). כאן פיליפס עדיין צריכה לשפר את הממשק.

ברגע שאיתרתם קוד כלשהו, ניתן להוסיף אותו לספריה של מוצרים אצלכם בבית. כך ניתן לסמן שיש לכם ממיר מסויים של יס, מסך של חברה כלשהי נגן DVD ומזרימדיה.

מהרגע שמוסיפים את הציוד הזה לספריה ומסמנים אותו כפעיל בפרוייקט ניתן להתחיל לעבוד.

המנגנון של התוכנה מזכיר טיפה את POWERPOINT. תחילה מעצבים את הרקע של ה-SYSTEM PAGE ומתכנתים את הפונקציות של הכפתורים הראשיים. במקרה שלי למשל, בכל מצב, כפתור הכיבוי צריך לכבות את כל המכשירים (בעיקר את המסך ואת הרסיבר) ולעבור למצב HOME. לכן, כבר בשלב הזה ניתן פשוט להוסיף לכפתור ה-POWER סדרת פעולות פשוטה של כיבוי המכשירים. את כל העבודה עושים עם גרירה והרעיונות פשוטים למדי. כך גם נעשה במקרה של ווליום והשתקה – הם פועלים על הרסיבר ולכן יטופלו באופן גלובלי.

מכיוון שהמכשירים בעצם כוללים פונקציות זהות, החלפה של ציוד כלשהו היא קלה ביותר. מסמנים רסיבר ואומרים שאנחנו רוצים להחליף אותו. בוחרים סט חדש של קודים ובשניה אחת הכל התחלף ללא מאמץ!

בשלב הבא ניתן להגדיר פעילויות. פעילות זה בעצם דבר שאנחנו נרצה לעשות כשאנחנו מול המערכת. דוגמא לפעילות שכזו היא למשל צפיה בטלויזיה. ניתן להוסיף פעילות בשם "צפיה בטלויזיה" (עברית עובדת 100% לאורך כל התוכנה החל משמות כפתורים וכלה בשמות פעילויות – אך יש לשים לב שבפועל שמות כפתורים יופיעו הפוכים ממה שהם מופיעים על המחשב!). ניתן עכשיו לשלוט מה יעשה כל כפתור כשאנחנו צופים בטלויזיה. למשל שהכפתור של החיצים יהיה זה של היס מקס.

פעילות כגון צפיה בטלויזיה צריכה שיפעילו אותה. לצורך העניין, צריך להדליק את הטלויזיה ואת הרסיבר, להעביר לכניסות המתאימות וכו´. בניגוד לתכנות בעבר, הפוקוס כאן הוא על מקרו אחד בכל פעילות. כאשר אנחנו מסמנים את הפעילות אנחנו מצפים שהיא כבר תפעיל את כל מה שנחוץ בכדי להתחיל בפעילות. לצורך העניין פעילות WATCH TV כוללת הדלקה של הטלויזיה, הדלקה של הרסיבר ומעבר של כל אחד מהם לכניסה המתאימה.

בכדי לבצע זאת בקלות הרבה ביותר פשוט לוקחים את ה-TEMPLATE שמגיע עם התוכנה. שם כבר יש תכנון מלא כולל כל ה-MACROS שצריכים ופשוט צריך להחליף את הציוד בציוד שיש לכם בספריה. לאחר שתעשו זאת, כ-90% מהעבודה הקשה כבר מאחוריכם.

עכשיו נותר לזהות אי תאימויות במערכת ולשנות את מה שרוצים. בעיצוב הבסיסי למשל, יש מסך אישור שצריך לעבור אותו כשסוגרים את המערכת. כשאני רוצה לסגור את המערכת אני לא רוצה לאשר. לכן אסמן את כל הפעילויות בכפתור האישור ואעתיק אותם ואז פשוט אדביק אותם בכפתור ה-OFF הראשי.

קל מאוד ללמוד את הטכניקה הזו וכך בקלות ניתן לשכלל את העיצוב, את הגרפיקה ואת כל השאר.

לתלמידים המתקדמים

שיטת התכנות החדשה לא שונה בהרבה מהקודמת אך היא הרבה יותר אינטואיטיבית וקלה ללימוד. הצורך ביכולות גרפיות ותכנות נעלמו ונשאר בעיקר העבודה של להסביר למכשיר מה בדיוק צריך לקרות ומתי.

למרות זאת, עדיין נתקלים בבעיות. בעיה נפוצה שקיימת היא בעיית תזמונים. התכנון עדיין לא פשוט כמו של HARMONY, עד לרמה שכל אדם שיודע ללחוץ על NEXT יכול להפעיל אותה (לצורך העניין אמא שלי לא תסתדר לא עם תוכנת ה-PRONTO וגם לא עם התוכנה של HARMONY…).

אי התאימות בין העברית על המחשב לזה שעל מסך השלט זו בעיה מרגיזה (אין לי בעיה שזה יהיה הפוך, רק שזה יהיה תואם…)

את השלט ניתן לשכלל באין ספור דרכים. הדרך היפה ביותר היא ה-PRONTO SCRIPT. זו שפת תכנות שדומה מאוד ל-JAVASCRIPT ולכן כל מי שתכנת עמוד אינטרנט עם JAVASCRIPT ימצא אותה קלה להתרגל. ניתן לייבא קטעי קוד שזמינים ברשת, החל מהורדה של כותרות החדשות ב-RSS וכלה בהצגת מזג האוויר באופן גרפי ואפילו הורדת משחקים שיכולים לרוץ בשפת התכנות. מתברר שלא ניתן להשתמש בסקריפטים של PRONTO SCRIPT בשלט זה (אלא רק סקריפטים מובנים). ככל הנראה דבר זה נעשה בכדי למנוע תחרות בין שלט זה לבין ה-9400 המתקדם יותר (תודה לקורא ArthurZ שעדכן אותי על כך).

לצורך הבדיקה של זה וגם של התכנות של השלט ניתן להריץ סימולטור שנראה ומרגיש ממש כמו הדבר האמיתי על גבי המחשב. שם ניתן לבדוק האם כל הפונקציות פועלות כנדרש. הסימולטור אף מאפשר גישה ל-DEBUGGER אמיתי אשר מאפשר לעשות הרצה צעד צעד או אפילו לבחון ערכים של משתנים בכדי למצוא תקלות בתכנות שלכם. כל זה, כמובן, לתוכניתנים שבינכם. האפשרויות כאן אין סופיות. מהרגע שהמכשיר באינטרנט, הוא יכול להציג תמונות מהעולם, למשוך עדכונים או לעשות כל דבר שתדמיינו (כל עוד יכולות התכנות שלכם מתאימים לכך). אבל כאמור לשם כך נחוצה רשת.

בגירסאות ישנות התקשתי להתחבר לרשת בעיקר בגלל שבביתי יש הגנת WPA על הרשת ופרונטו פשוט לא תמך בכך. אני שמח לדווח שבעיה זו נפתרה וכעת ניתן ללא כל קושי לתכנת את השלט להתחבר גם לרשתות מאובטחות.

EXTENDERS

חלק מהסיפור הוא שימוש של המכשיר עם EXTENDERS. המגוון של EXTENDERS נשאר כבעבר: 9400 הוא הפשוט וה-9600 הוא המתוחכם שכולל יכולות מיתוג, זיהוי כח (POWER SENSING) ותקשורת (RS232). ה-RFX9400 חמוד למראה וכולל 4 חיבורי IR. הוא מגיע עם שני חוטים עם IR שניתן להדביקם לקדמת מכשיר כלשהו ושני חיבורים עם מחבר אוזניות בכדי לחבר למכשירים בעלי כניסה כזו (כיום זה נפוץ יותר ויותר). המכשיר יכול לעבוד ברשת אלחוטית או חוטית.

את ה-9400 קיבלתי בשקיקה, אך אכזבתי היתה גדולה. את התכנות שלו הוא סרב לקבל פשוט על ידי חיבורו לראוטר (אי תאימות ב-DHCP?) ולכן היה צריך להיות מחובר בכבל רשת מוצלב בכדי לקנפג אותו. לאחר החיבור גיליתי שהוא פשוט אינו תומך ב-WPA. משמעות הדבר היא שאם רוצים WPA אז או שאנחנו צריכים לוותר על היכולות האלחוטיות של המכשיר או לעבור לרשת פתוחה. הדבר לא נתמך למרות ששדרגתי לגירסא האחרונה כך שיתכן שזו מגבלה פיזית של המכשיר בשלב הזה. בכך הצטמצמו אפשרויותי מאוד (רשת רגילה לא הולך, רשת אלחוטית לא הולך) עברתי למצב STANDALONE MODE ובכך איבדתי את היכולות רשת של ה-9300.

קל מאוד לשייך מכשיר כלשהו כך שיעבוד דרך ה-EXTENDER. פשוט מסמנים אותו ואז אומרים לו שישתמש ב-EXTENDER ביציאת IR1 עד 4. כל הסיפור לוקח שניות ומאותו רגע אתם יכולים להיות במטבח ולתפעל את כל המערכת מרחוק. אני מניח שבמקומות שבהם הרשת פחות מאובטחת או שחיבור הרשת יפעל, זה יהיה פשוט יותר אך אני חייב לומר שלפיליפס יש עוד עבודה לעשות בתוכנה של ה-RFX9400.


המכשיר כולל שרת WEB שמאפשר להגדיר אותו, אבל זה עדיין סיפור מסובך להפליא להגיע למסך הזה

היתרון הגדול של שימוש ב-EXTENDER במקרה הזה הוא לא רק בנושא המרחק. כאשר יש לנו מקרו ארוך או סבוך, יש סיכוי לא רע שאתם עלולים לפספס פקודה. במקרה שלי, למשל, יש מסך, רסיבר, מעבד וידאו ונגנים שונים. המבנה של המערכת שלי היא כזו שכל אחד בעצם יושב במקום די רחוק ולכן צריך לעמוד די רחוק בשביל שהכל יעבוד.

בבדיקה זריזה גיליתי שלרסיבר שלי וגם למעבד הוידאו כניסות IR ולכן רק למסך ולנגן יש צורך להדביק את הכבל עם העינית האינפרה אדום. לכל כבל יש שתי עיניות ולכן אין בעיה לחבר עד 6 מכשירים שונים ומרוחקים זה מזה בשיטה זו (ניתן יותר אך תצטרכו לרכוש עוד עיניות).

עוד דבר חביב ביותר הוא שניתן בשיטה זו לגשת למכשירים עם קודים זהים. אם לדוגמא יש לכם שני מכשירים שהקודים שלהם דומים (למשל נגן בלוריי ו-DVD) ניתן לשים כל אחד מהם על ערוץ IR נפרד ובכך לשלוט בהם בלי שום בעיה וללא הפרעות הדדיות.

בסה"כ המכשיר עמד בציפיות במצב STANDALONE אך הפריע לי העובדה שלא תמך ב-WPA והקושי להגדיר את המכשיר לא היה ברור מאליו. נקווה שבנקודה הזו פיליפס תשפר את המנגנון.

סיכום וציונים

סיכום

 

כאן אני צריך להפריד בין  ההעדפות שלי ולתת לכם את המסקנות שרלוונטיות אלכם. אין לי ספק שבהשוואה בין השלט שלי (פרונטו 9600) לבין ה-9300, ה-9600 מנצח עבורי. מצד שני, אין לי בכלל ספק שמרבית האנשים יעדיפו את ה-9300. ה-9300 יותר תואם לאיך שמרבית האנשים חושבים ששלט צריך להיראות ולהתנהג. מבחינת איכות בניה ויכולות גרידא, המכשיר גורם לדעתי לסדרת ה-HARMONY לשבת בצד ולהתבייש.

מבחינת תוכנה, לראשונה יש לי חשד שאנשים מהישוב יצליחו לתכנת אותו. פיליפס עברה שנות אור מתוכנות ה-PRONTO הישנות. אך כאן לוגי´טק עדיין לוקחת. הרעיון של DATABASE שיתופי גדול (שיש ל-HARMONY אך לא לפיליפס) גורם לכך שיש מכשירים רבים שלא מסווגים נכון או שקשה מדי למצוא אותם ב-DATABASE של פיליפס. קשה עדיין לזהות את הקודים הנכונים וגם התכנות משמעותית סבוך מזה של HARMONY.

חסר עדיין WIZARD שבעצם ישאל אותך וינחה אותך וייצור עבורך את הקונפיגורציה שממנה אפשר לשנות את המערכת. אין לי ספק שלשם פיליפס הולכת, אך בתחום הזה לוג´יטק כבר שם.

איזו תפיסה מתאימה לכם? אם אתם מתמצאים מעט במחשבים ואוהבים לעשות TWEAKING, כנראה שהשלט הזה יהיה יותר קרוב לתפיסה שלכם. לגבי ההורים שלכם, סביר להניח שה-HARMONY יהיה להם קל יותר לתכנות.

וידאו

ציונים:

  • תוכנה: 9
  • עיצוב: 8.5
  • נוחות/ארגונומיה: 8.5
  • בסיס: 7
  • מסך מגע: 9

מחיר מומלץ לצרכן (לאו דווקא המחיר בחנויות המורשות): 3500 ש"ח

השלט נבדק באדיבות המפיצה בישראל: חברת טופ אודיו

לקובץ DATABASE שנתרם באדיבות העולם הדיגיטלי הכולל קודים שימושיים ל-YES ולמזרימי מדיה שונים לחצו כאן.

לדיון בפורומים על הפרונטו 9300 לחצו כאן


7:00
  /  
1.11.2009
  
מאת: עפר לאור / Ofer LaOr

1