DAC ומגבר אוזניות: Firestone Audio Fubar III

ה Fuber III הינו DAC ומגבר אוזניות אשר ממוקמים במארז אחד קטן, חינני ומהווה תמורה נאה לכסף. הכנסו ותוכלו לגלות ...


הקדמה

Firestone Audio הוא יצרן טיוואני לא מוכר במיוחד במחוזותינו שמתמחה ביצור של מוצרי אודיו מיניאטורי בעלי תמורה גבוהה למחיר. מגוון המוצרים יחסית רחב וכולל מגברי אוזניות שמסווגים כקלאס A, קלאס AB ושפורפרות, פרה שפורפרות, מגברי מיני (כולל קלאס D), ספק כוח, פונו סטייג´ והמוצר שאנחנו סוקרים היום – מגבר אוזניות משולב DAC בחיבור USB.

Fubar 3 (כן הכוונה ל Fucked Up Beyond All Recongnition) משתייך לסדרת ה Cute (איזה שמות היצרן נותן למוצרים שלו…), מגיע באריזת קרטון קומפקטית וכולל את המגבר, ספק חיצוני, מפתח אלן (לפתיחת המארז), חוברת הפעלה (לא שימושית), כבל USB וכבל RCA שאגב הרבה יותר מושקע ממה שנהוג לקבל כסטנדרט.

המגבר עצמו מגיע במארז אלומיניום נאה וקטן מידות, בהחלט לא מדובר פה על מוצר שנראה כמו משהו שנרכש ברשת אלקטרוניקה או משהו כזה. מלפנים בולט בורר ווליום גדול ויפה (גם מאלומיניום) מסוג "Shunt" – מסתבר שזו גישה מינימליסטית לבורר ווליום שכולל רק נגד בטור ועל ידי כך ממעיט את המסלול שהסיגנל צריך לעבור. ליד הבורר נמצא שקע האוזניות מסוג ¼ אינץ´ ולידו נמצאת נורת ה LED שכחולה כשאין סיגנל וסגולה כשיש.

בפאנל האחורי נמצא השקע לספק החיצוני (אוניברסאלי), מתג הפעלה, שקע USB, יציאות מסוג RCA (לשימוש במכשיר כ DAC בלבד) ומתג Gain (שימושי עם אוזניות בעלות עכבה נמוכה). המוצר אינו כולל שום סוג של כניסות מלבד USB ולכן מתאים אך ורק לשימוש עם מחשב.

קהל חובבי האוזניות בדר"כ כולל הרבה "Tweakers" שאוהבים לבצע "מודים" בציוד שלהם בין עם זה במגבר או באוזניות. Firestone באים לקראת הקהל הזה ומציעים את האופציה להחליף ב Fubar 3 את המגברי שרת – Opamps (מסוג Burr Brown opa2604ap) על מנת "לשחק" עם התוצאה הסופית. בנוסף ישנו גם מתג פנימי שמאפשר לשנות את בורר הווליום ממצב Shunt למצב Series גם מאותה הסיבה הנ"ל.

מפרט טכני

 • מגבר: Class AB ללא Coupling Capacitors
 • תחום תדרים: 6hz – 300khz ב 32ohm
 • עכבה נתמכת: 8-600ohm
 • מתג Gain: 20dB הנחתה
 • DAC: TI iV PCM2702
 • LPF Opamp:NS iV LM4562
 • Main Opamp: Ti iV OPA2604
 •  Servo Opamp: Ti iV TL072
 • חיבור: USB 1.1
 • שקע אוזניות: ¼
 • צבע: שחור או כסוף (חזית בלבד).
 • מידות: 11x8x5cm
 • משקל: 350g (המגבר בלבד)
 • מחיר: $229 (לא כולל משלוח ומיסים)

המגבר ב Fubar III מיועד להיות רב שימושי מבחינת מגוון האוזניות כאשר הוא תומך בעכבה מ 8ohm ועד 600ohm. החברה גם מספקת טבלה עם נתוני העוצמה שמקבלים עם אוזניות שונות. לדוגמא, עם ה AKG 240DF שבעלות עכבה של 600ohm, המגבר מספק כ 60mw, עם ה Senhheiser hd600 שבעלות עכבה של 300ohm, המגבר מספק כ 120mw, עם ה Grado SR60 שבעלות עכבה של 32ohm המגבר מספק כ 320mw וכן הלאה. על מנת לא ליצור מצב שבו הווליום גבוה מדי אפילו כשבורר הווליום נמצא מאד נמוך (כאשר משתמשים באוזניות בעלות עכבה מאד נמוכה או נצילות מאד גבוהה), קיים מתג ה Gain אשר מוריד את עוצמת הכניסה.

ה Fubar III משמש בעצם ככרטיס קול סטריאו Plug & Play חיצוני למחשב שכולל מגבר אוזניות, או בעצם שילוב של שני דגמים של היצרן – המגבר מדגם ה Cute Beyond וה Dac מדגם ה Fubar 2 בחבילה אחת. פשוט מחברים את המגבר למחשב בפרוטוקול ה USB והמחשב מזהה את המכשיר כ "USB Speakers". כאשר נכנסים לתפריט המאפיינים של המכשיר רשום שהוא מסוג "Sound, video and game controllers" ומהיצרן "Onkyo".

המכשיר מצויד ביציאות Line out סטריאו שעוקפות כמובן את מגבר האוזניות והופכות את ה Fubar למעיין פרה/DAC שבו בורר הווליום משנה את עוצמת הסיגנל של היציאות (גם כפתור ה Gain משפיע על עוצמת הסיגנל).

האזנה

המגבר חובר כמובן ישירות לכניסת ה USB במחשב כאשר האוזניות ששימשו לביקורת הן:

 • Sennheiser HD555
 • Sennheiser CX300ii
 • Radiopaq Rock
 • Soundmagic MP21

השוואות נעשו עם שקע האוזניות של הרסיבר אשר חובר למחשב באופן דיגיטלי.

פתחתי עם האלבום Love´s arrival 2001 של Larry Heard – יוצר האוס משיקאגו שמתמחה (איך לא) בז´אנר ה Chicago House שפרח בשנות השמונים בארה"ב. לא מדובר פה על האוס מהסוג ששומעים היום ברדיו או במסיבות (רובן בכל אופן), אלא יותר במוסיקה אלקטרונית "חמה" כזו שמשתמשת באפקטים שמקבלים מסינתיסייזר אנלוגי של פעם. תוסיפו לזה זמרים שמושפעים יותר ממוסיקת סול ותקבלו משהו שונה לגמרי מהתוצר האלקטרוני הנפוץ. ה Fubar עשה עבודה מצוינת, המוסיקה  נשמעה "פתוחה", מהנה, וניטרלית למדי למרות שהרגשתי חוסר קטן בנמוכים בהשוואה ליציאת האוזניות ברסיבר.

ב Safe Trip Home – אלבומה השלישי של Dido (אחותו של Rollo מ Faithless למי שלא יודע), היא נשמעה כל כך קרוב כאילו היא שרה בתוך הראש שלי. אין את כל ההד הזה שנהוג לצרף לקול של הסולן ולכן שומעים את Dido כמו שהיא – מעט יותר מדי לטעמי כי כשהאזנתי לאותו אלבום משקע האוזניות של הרסיבר הכל נשמע פחות "בתוך הראש".

Bobby McFerrin (זה מהשיר Don´t worry be happy), הוא חתיכת זמר א-קפלה לדעתי ואלבומו השני "The Voice" שמורכב אך ורק מהקול שלו (ללא שום כלי מוסיקה), הוא תענוג למי שאוהב את הסגנון, אל אף שזה נשמע קצת מוזר בפעם הראשונה למי שלא רגיל לזה (אני לדוגמא). בתחילה חשבתי שמדובר על אלבום אולפן עד שדי מהר קלטתי שמדובר בהקלטות חיות (בעקבות רחשי/צחוק הקהל) מסיבוב הופעות שלו בגרמניה. זה מגיע לרמה כזו שישנם קטעים שנשמע כאילו מדובר במופע סטנדאפ…
ה Fubar "הפיק את בובי" בצורה נאמנה ולא הרגשתי שחסר לי משהו. הדקויות הקטנות בתדרים הגבוהים נשמעו יותר טוב ("קריספיות" אם תרצו) מהרסיבר בו אני בדר"כ משתמש.

מותו העצוב של Michael Jackson גרם לי בזמן האחרון לפרפר באלבומיו היותר ישנים על מנת "להיזכר" וללא ספק מדובר באמן הפופ הטוב ביותר שיצא מהתקופה ההיא. בהאזנה לאלבומים שלו מגלים שכמעט שום שיר לא מתבלט מעל לאחרים, לא בגלל שאין שם חומר טוב, אלא בגלל שכל שיר עומד כיצירה בפני עצמו. כל שיר יכול בכיף לצאת כסינגל וחבל שכבר כמעט לא עושים היום מוסיקה ברמה הזו. ה Fubar לא היה צריך להתאמץ, ההקלטות הינן איכותיות, הגבוהים במיוחד מצאו חן בעיני והדבר היחיד שהפריע לי זה שוב, קצת חולשה בנמוכים (בכל זאת לא לשכוח שאני Bass Head לא קטן).

ה Fubar III התמודד יפה עם כל האוזניות שניסיתי. אציין שלא השתמשתי באוזניות בעלות עכבה גבוהה יותר מ 64ohms, אבל לא יהיו שום בעיות בשימוש עם אוזניות בעלות עכבה מאד גבוהה (היצרן אפילו מתגאה בזה).

בשימוש אגב עם אוזניות In Ear בעלות עכבה נמוכה (16ohms), נשמע Hiss גם כאשר הווליום היה על אפס. ככל הידוע לי מדובר בתופעה די נפוצה.

שימוש ביציאות ה Line Out מהמכשיר וחיבורו לרסיבר (ובעצם עקיפה של מגבר האוזניות הפנימי של המכשיר), די אשש את ההרגשה שלי שבהשוואה ליציאת האוזניות ברסיבר למגבר ב Fubar יש גבוהים ומיד יותר מודגשים ונמוכים מעט יותר חלשים. במצב זה כמעט ולא שמעתי שום הבדל בין ה DAC של ה Fubar ל DAC שברסיבר.

מכיון שה Fubar הוא מכשיר שמיועד לשימוש עם מחשב, יש לו דווקא יתרון קטן (ויסלחו לי האודיופילים) – ניתן "לשחק" עם הסאונד שלו על ידי שימוש במיליון תוספים לנגנים שיש למחשב האישי, החל מ EQ דרך Cross-feed ועד אפקטים שונים ככה שהאפשרויות קיימות למי שמעוניין.

סיכום

ללא ספק מדובר על מוצר בעל תמורה מצוינת לכסף, המכשיר בעל איכות בניה גבוהה, כולל בערכה את כל מה שצריך ומסוגל לשמש גם כמגבר אוזניות וגם כ Pre DAC.

מבחר התכונות הינו יחסית מצומצם – המכשיר מיועד לשימוש אך ורק עם מחשב ולא ניתן לחבר אותו לשום מכשיר חיצוני אחר, כלומר מי שמחפש מגבר אוזניות בשביל המערכת בסלון (בשביל שדרוג יציאת האוזניות או שבמקרה אין יציאת אוזניות) המכשיר הזה לא בשבילו, אך אציין שליצרן דגמים אחרים שיותר מתאימים למטרה זו. זה שאי אפשר להשתמש במכשיר כמגבר נטו זה דבר אחד, אבל נוסף על כך חבל שיש רק כניסת USB ואין כניסות דיגיטליות נוספות כמו S/PDIF או Coaxial.

לעומת זאת, מי שמעוניין לשדרג את חווית ההאזנה שלו בסטריאו למחשב, בין עם אוזניות או עם רמקולים אקטיביים, בהחלט יכול לשקול ברצינות את ה Fubar3. מדובר פה על מוצר קומפקטי וחמוד (בכל זאת הוא שייך לסדרה שנקראת Cute) שמתאים במיוחד למי שמשתמש במחשב נייד (רק לזכור שצריך שקע חשמל קרוב) ואינו רוצה רסיבר גדול על השולחן או שהוא סוף סוף הבין שלא מאזינים למחשב דרך הכרטיס קול הפנימי שאיתו הוא מגיע…

מחיר ה Fuber III עומד על $229.

המותג Firestone Audio חסר כיום יבואן לארץ וניתן לרכוש את המוצרים ישירות מאתר היצרן.

להמשך דיון בנושא הביקורת Firestone Audio Fubar III, לחץ כאן.

Special thanks to Kerry KO from Miniature Audio who supplied us with the sample unit we used for this review


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
27.10.2009
  
מאת: איתי חזום

1